Prezes GPW w Davos: kwestia bezpieczeństwa staje się centralnym tematem biznesowym

2023-01-19 07:13 aktualizacja: 2023-01-19, 10:06
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl, fot. PAP/ Marcin Obara
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl, fot. PAP/ Marcin Obara
Wysokie nakłady na bezpieczeństwo w Polsce niesłychanie działają na wyobraźnię, podczas gdy kwestia bezpieczeństwa staje się centralnym tematem biznesowym - powiedział w rozmowie z PAP Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Dietl wziął udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez Polski Dom (Polish House) w Davos na temat inwestycji strategicznych.

„W kwestii atrakcyjności inwestycyjnej Polski mamy swego rodzaju dywergencję. Z jednej strony inwestorzy portfelowi, którzy kupują niewielkie procentowo udziały w wielu spółkach, przestraszyli się inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Z perspektywy inwestora w Hong Kongu, Singapurze czy Nowym Jorku, Polska jest bardzo blisko działań wojennych” – zauważył Dietl w rozmowie z PAP.

„Jednocześnie stała obecność wojsk amerykańskich na terytorium Polski przenosi nas na wyższy poziom pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla spółek, które dotychczas nie były obecne w naszym regionie albo były obecne, jednak w niewielkim stopniu” – powiedział prezes GPW.

Przed dyskusją, w której uczestniczył Dietl, premier Mateusz Morawiecki mówił o około 4 proc. PKB, jakie Polska przeznaczy na armię; będzie to jeden z najwyższych wskaźników wśród państw NATO.

„Ciężko dziś podjąć jakąkolwiek wieloletnią decyzję inwestycyjną bez brania pod uwagę kontekstu bezpieczeństwa. Często wymiar ściśle biznesowy ustępuje geopolityce” – dodał prezes GPW.

Firmy amerykańskie i europejskie mocno rewidują swoje plany biznesowe wobec Chin; choć panują tam najlepsze warunki kosztowe, to następny kryzys geopolityczny będzie najprawdopodobniej związany z Chinami – zauważył Dietl. „Jeśli chodzi o prostsze rzeczy, bezpośrednim beneficjentem tej sytuacji jest Wietnam; w przypadku bardziej zaawansowanych – region Trójmorza, który charakteryzuje się rosnącą produktywnością” – dodał.

Inicjatywa Trójmorza zyskuje przy drugim poznaniu” – zauważył Dietl. „Na pierwszy rzut oka ten format współpracy dla wielu polityków i biznesmenów jest niezrozumiały, skoro i tak wszystkie państwa są w UE. Nie znam jednak nikogo, kto poznawszy szczegóły Trójmorza, nie byłby nim zafascynowany” – ocenił prezes GPW.

W debacie zorganizowanej przez Polish House prócz Dietla uczestniczyli Ana Birchall (Nuclearenergetica), Paweł Gruza (PKO BP), Christopher Padilla (IBM), Roman Regelman (BNY Mellon) oraz Paweł Nierada (BGK). Rozmowę poprowadził Henry Foy, dziennikarz „Financial Times”, a przemówienie wstępne wygłosił premier Mateusz Morawiecki.

Doroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos trwa od poniedziałku do piątku, natomiast debaty w Polskim Domie będą się odbywały do czwartku.

Z Davos Marcin Furdyna (PAP)

mj/