Posłowie na wtorkowym posiedzeniu komisji gospodarki i rozwoju zaakceptowali większość z 71 poprawek zgłoszonych do ustawy w ubiegłym tygodniu przez Senat. Wśród przyjętych poprawek znalazła się m.in. ta, zakładająca, że po 3 latach nastąpi przegląd skuteczności działania przepisów i ewentualne ich skorygowanie.
Komisja nie zaakceptowała natomiast m in poprawki umożliwiającej "łączenie" fundacji rodzinnej i tzw. estońskiego CIT.
Ustawa o fundacji rodzinnej
Według ustawy, fundacja rodzinna to nowa instytucja, której zadaniem jest przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów. Fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak i celu, dla którego zostaje ona powołana. Celem rozwiązań jest też budowanie ładu rodzinnego w przypadku rodzin związanych z biznesem, akumulacja kapitału oraz zwiększenie inwestycji w Polsce.
Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie mogła być ustanawiana na czas określony albo nieokreślony. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji ma nie być opodatkowane. Przepisy o fundacji rodzinnej pozwalają też uporządkować w rodzinie kwestie prawa do zachowku.
W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat - wskazano za danymi Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Przepisy mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.(PAP)
mar/