Mularczyk w przyszłym tygodniu uda się do USA. Jednym z tematów rekompensaty za straty wojenne od Niemiec

2023-01-26 08:21 aktualizacja: 2023-01-26, 11:23
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas zaplanowanej na przyszły tydzień podróży do USA spotka się z amerykańskimi kongresmanami, przedstawicielami think-tanków i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, a także amerykańskiej Polonii. Wiceminister odwiedzi Waszyngton, Nowy Jork i Chicago. Mularczyk będzie przebywał w Stanach Zjednoczonych od najbliższej niedzieli, zakończy wizytę 5 lutego.

Jak przekazał PAP Mularczyk, w Waszyngtonie zamierza odbyć serię spotkań z amerykańskimi kongresmenami i przedstawicielami think-tanków, w Nowym Jorku - z przedstawicielami instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, a w Chicago - z przedstawicielami środowisk polonijnych.

Tematami rozmów będą - jak zaznaczył - przede wszystkim rekompensaty za straty wojenne od Niemiec, ale też stosunki dwustronne z USA oraz wsparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Mularczyk podkreślił, że "USA to kraj, który stanowi dzisiaj o przestrzeganiu sprawiedliwości i ładu międzynarodowego", dlatego uważa wsparcie amerykańskich kongresmenów za potrzebne, by wywrzeć wpływ na Niemcy - tak, by podjęły one z Polską "konstruktywny dialog" w sprawie wypłaty jej odszkodowań.

Wiceminister przypomniał, że na początku stycznia zwrócił się w tej sprawie do komisji Kongresu USA, przede wszystkim do przewodniczącego Komisji Helsińskiej Kongresu USA, senatora Benjamina Cardina, do kongresmena Gregory'ego Meeksa, a także do przewodniczących komisji spraw zagranicznych Kongresu i współprzewodniczącej polsko-amerykańskiej grupy przyjaźni kongresmenki Marcy Kaptur.

Mularczyk przypomniał też, że polskie MSZ wystąpiło w sprawie odszkodowań od Niemiec do szeregu organizacji międzynarodowych, m.in. do ONZ, Rady Europy, UNESCO, a także do 50 krajów - członków Rady Europy, NATO i Unii Europejskiej. "Szczególnym, wyjątkowym elementem wizyty w USA będą spotkania z Polonią, wśród której także warto upowszechnić nasze stanowisko w kwestii odszkodowań" - podkreślił wiceminister.

Raport o stratach wojennych 

1 września ubiegłego roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Na początku stycznia tego roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

mmi/