Krasnodębski: decyzja Niemiec w sprawie Leopardów została wymuszona

2023-01-27 08:21 aktualizacja: 2023-01-27, 12:09
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zgoda niemieckiego rządu na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 została na Berlinie wymuszona; ważną rolę w przekonaniu kanclerza RFN odegrała Polska - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski.

"Nacisk partnerów, sojuszników i części opinii publicznej zmusił niemiecki rząd do wydania zgody na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Oczywiście jest to przedstawiane nad Renem jako wynik namysłu i refleksji samego kanclerza Olafa Scholza. Wszyscy jednak wiemy, że było inaczej; że jego opór musiał zostać przełamany przez inne państwa, wśród których czołową rolę odgrywała Polska" - podkreśla Krasnodębski.

Krasnodębski: lepiej późno niż wcale

Przypomina, że negatywna początkowo w tej kwestii postawa szefa niemieckiego rządu stawiała pod znakiem zapytania wiarygodność Berlina i tamtejszego przemysłu zbrojeniowego, jako partnera we współpracy wojskowej.

"Wątpliwości byłyby jeszcze większe, gdyby kanclerz trwał w swojej postawie. Niewątpliwie, świadomość, że Niemcy tracą wiarygodność, prestiż i reputację na arenie międzynarodowej, przyczyniła się do zmiany stanowiska szefa rządu RFN" - zaznacza europoseł.

"Lepiej więc późno niż wcale. Mamy zgodę, którą należy ocenić pozytywnie. Pokazuje to, że na rządzie niemieckim można wymusić pewne decyzje. Dzisiaj mamy taką sytuację, że ta 'zmiana epoki', o której mówi kanclerz Scholz nie dokonuje się w wyniku zmiany rzeczywistej polityki kanclerza i jego partii - SPD, tylko odbywa się pod naciskiem sojuszników i rozwoju wypadków" - zastrzega Zdzisław Krasnodębski.

"Można powiedzieć, że ostatecznie Niemcy zgadzają się na pewne - konieczne - działania, ale z opóźnieniem; po strajku włoskim. Choć zwrot ten, w świetle ostatnich wydarzeń, powinien być chyba zastąpiony przez +strajk niemiecki+, gdy mówimy o polityce wobec Rosji" - ironizuje profesor.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

mmi/