Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 10:18 aktualizacja: 2023-02-01, 13:39
Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, fot. PAP/ Andrzej Lange
Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, fot. PAP/ Andrzej Lange
Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi. Polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Prezydencka kancelaria przekazała w środę na Twitterze, że Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Egilsowi Levitsowi, natomiast polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda.

Jak poinformowało Biuro Polityki Międzynarodowej, Krzyżami Uznania zostali odznaczeni przez prezydenta Łotwy: szef BPM Marcin Przydacz, prezydencka minister Małgorzata Paprocka oraz polska ambasador na Łotwie Monika Michaliszyn.

Order Westharda to odznaczenie łotewskie ustanowione 12 maja 1938 r. z okazji dwudziestolecia powstania niepodległego Państwa Łotewskiego.

Jak podkreślał we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, dominującym tematem rozmów prezydentów będą sprawy bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, ale też sytuacja na Ukrainie i wsparcie dla tego kraju wobec rosyjskiej agresji, a także m.in. współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza. Poinformował, że wśród tematów będzie też współpraca gospodarcza Polski i Łotwy oraz stworzenie mechanizmu odpowiedzialności karnej za rosyjskie zbrodnie.

Prezydencki minister przypominał, że w lipcu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO; podkreślał, że państwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej pracują już nad agendą tego spotkania.

"To, co dla nas jest najważniejsze, to dalsza adaptacja Sojuszu do zagrożeń, które płyną z kierunku wschodniego, dalsze zmiany w zakresie obecności wojskowej, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i żołnierzy" - powiedział Przydacz. Podkreślił, że prezydent od lat zabiega o to, "by jak najwięcej Sojuszu było obecne na terytorium Polski i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej". Minister zauważył również, że proces ten jest realizowany od szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Przydacz zapowiadał, że tematem rozmów na Łotwie będzie również sytuacja na Ukrainie. Szef BPM podkreślał zarówno polski, jak i łotewski wkład we wsparcie Ukrainy wobec rosyjskiej agresji; zadeklarował, że Polska i Łotwa będą aktywnie zabiegały o jak największe wsparcie dla Ukrainy również na zachodzie Europy.

"Mamy tu duże sukcesy w ostatnich tygodniach i miesiącach, choćby kwestia baterii Patriot. To, co wydawało się dla wielu niemożliwe, zostało zrealizowane. Podobnie jeśli chodzi o koalicję pancerną - koalicję międzynarodową w zakresie przekazywania czołgów" - mówił Przydacz, dodając, że to prezydent Andrzej Duda "jako pierwszy we Lwowie zainicjował ten proces".

W środę w obecności Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa zostanie też podpisany Program Współpracy Kulturalnej i Edukacyjnej na lata 2023-2026.

Andrzej Duda i Egils Levits złożą także kwiaty pod Pomnikiem Wolności - symbolem niepodległości państwa łotewskiego. (PAP)

Autorzy: Wiktoria Nicałek, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mj/