Prezydent Duda: musi powstać specjalny Trybunał Karny, aby Rosjanie zostali ukarani za swoje zbrodnie na Ukrainie

2023-02-01 13:28 aktualizacja: 2023-02-01, 14:35
Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, fot. PAP/ Andrzej Lange
Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy: Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, fot. PAP/ Andrzej Lange
Aby, ta odpowiedzialność karna, która jest konieczna za zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie mogła zostać wyegzekwowana, musi zostać ustanowiony specjalny Trybunał Karny - powiedział w środę w Rydze prezydent Andrzej Duda. To jeden z tych tematów, które w tej chwili chcemy realizować - zapewnił.

Prezydent Andrzej Duda przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę spotkał się z prezydentem tego kraju Egilsem Levitsem.

Prezydent Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy, że przyłącza się do jego inicjatywy ustanowienia specjalnego Trybunału Karnego do osądzenia sprawców zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.

"Jako prawnicy rozmawiając także z ekspertami wiemy doskonale, że istnieje pewna luka w zakresie prawa międzynarodowego, która nie pozwala postawić zbrodniarzy rosyjskich tej wojny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym" - powiedział Andrzej Duda.

Według niego, aby ta odpowiedzialność karna, która jest konieczna za zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie mogła zostać wyegzekwowana musi zostać ustanowiony specjalny Trybunał Karny.

Zapewnił, że wraz z prezydentem Łotwy działa i będzie działał w tym zakresie. "Będziemy też rozmawiali z naszymi koleżankami, kolegami na arenie międzynarodowej. To jest jeden z tych najważniejszych tematów, które w tej chwili chcemy realizować" - podkreślił Andrzej Duda.

Bezpieczeństwo i rozwój infrastruktury

Prezydent Duda, podczas wspólnej konferencji z Egilsem Levitsem, podkreślił, że rozmowy w Rydze zdominował temat bezpieczeństwa państw w Europie środkowej oraz kwestia, jak to bezpieczeństwo jest budowane.

Jak podkreślił, poruszono też sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. "I tego, o co powinniśmy przed tym szczytem i później w czasie tego szczytu zabiegać" - przekazał Duda.

Prezydent poinformował, że rozmawiał z Levitsem także o współpracy dwustronnej. Podkreślił, że relacje polsko-łotewskie liczą kilkaset lat, zwracał też uwagę na wspólną historię związaną m.in. z walką z rosyjską agresją.

Duda zauważył, że obecnie oba państwa są członkami NATO, a także ściśle współpracują m.in. w ramach inicjatywy Trójmorza.

Według prezydenta rozmowy w Rydze dotyczyły też rozwoju infrastruktury. Wymienił w tym kontekście m.in. dalszą rozbudowę Rail Baltica, porozumienie z CPK oraz plany budowy kolei szybkich prędkości. Jak zaznaczył, chodzi o to, aby w przyszłości było połączenie pomiędzy państwami bałtyckimi i czeską Pragą oraz dalej na południe.

Prezydent podkreślił, że takie inwestycje są ważne nie tylko dla komunikacji i gospodarki, ale też dla bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresywnej polityki.

Duda wspomniał, że rozmowy z Levitsem dotyczyły też szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Rumunii. "Mam nadzieję, że podejmiemy kolejne ustalenia i jeszcze mocniej zacieśnimy współpracę, która jest oczywistą wobec tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie i wobec tego jak zwiększyła się agresywność Moskwy" - podkreślił polski prezydent.

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

Andrzej Duda odnosząc się do planowanego na lipiec szczytu NATO Wilnie powiedział, że ważna jest realizacja postanowień ze szczytu NATO w Madrycie, czyli wzmocnienie NATO-wskiej obecności w naszych krajach z poziomu grup batalionowych do zapewnienia obecności na poziomie brygadowym. Drugim omawianym tematem było wzmocnienie infrastrukturalne.

"To chcemy też uzyskać na najbliższym szczycie NATO w Wilnie, aby te gwarancje dla naszych krajów były jeszcze zwiększone, żeby zwiększać mobilność jednostek szybkiego reagowania NATO, gdyby taka potrzeba zaistniała, ale przede wszystkim poprzez wzmacnianie potencjału infrastruktury militarnej" - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że wojna na Ukrainie pokazała jak ważny dla zatrzymania przeciwnika, ale także działań prewencyjnych jest dostęp do nowoczesnej infrastruktury militarnej. Przypomniał, że wzmacnianie tej infrastruktury to sposób na zniechęcenie potencjalnego napastnika do ataku.

Duda zaznaczył, że zarówno Polska jak i Łotwa kontynuują politykę wspierania Ukrainy przekazując jej uzbrojenie. Przekazywanie czołgów i innego ciężkiego sprzętu przez m.in. Wielką Brytanię czy USA jest również niezwykle ważne w perspektywie zbliżającej się prawdopodobnie rosyjskiej ofensywy - zauważył.

"Ukraińska armia musi otrzymać od nas tyle wyposażenia, żeby była w stanie tę ofensywę zatrzymać, a następnie odeprzeć rosyjską armię, aby odzyskiwać okupowane przez nią tereny" - oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że przed szczytem NATO warto byłoby wypracować razem z sojusznikami "porozumienie w postaci dania Ukrainie swoistych gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO". Podkreślił też dalsze wsparcie przez Polskę i Łotwę starań Ukrainy do wstąpienia do NATO dodając, że pomimo wojny, ta stara się wdrażać reformy wskazane przez Unię Europejską. "To świadczy o determinacji Ukrainy w kierunku przyjęcia do Unii Europejskiej" - dodał.

Prezydent Łotwy: ci, którzy doprowadzili do wojny na Ukrainie, powinni być ukarani

Prezydent Łotwy Egils Levits wskazał, że głównym tematem rozmowy z Andrzejem Dudą były kwestie bezpieczeństwa i to, w jaki sposób można dalej pomagać Ukrainie, która - jak zauważył - walczy o swą wolność, ale także za Polskę, Łotwę, Europę i cały świat zachodni. "Dla nas jest to odpowiedzialność, by robić wszystko, co możliwe, by pomóc Ukrainie w tej walce, pomóc wygrać" - podkreślił Levits.

"W obliczu przygotowań do szczytu NATO w lipcu w Wilnie mówiliśmy o tym, że musimy ukarać tych, którzy doprowadzili do tej wojny, zarówno na arenie europejskiej, jak i międzynarodowej, powinien zostać utworzony trybunał, specjalny trybunał na osądzenie zbrodni wojennych. Być może będzie to pod auspicjami NATO, a być może są możliwe inne warianty" - zaznaczył Levits. "Uzgodniliśmy również, że razem musimy działać w tym kierunku, by zamrozić aktywa rosyjskie i te aktywa można byłoby przeznaczyć na pomoc Ukrainie" - wskazał łotewski prezydent.

Jak dodał, rozmowa dotyczyła również tego, jak wzmacniać infrastrukturę w naszym regionie. "Jednym z projektów strategicznych jest Rail Baltica, która ma nie tylko wymiar ekonomiczny i gospodarczy, ale ma również znaczenie wojskowo-strategiczne" - powiedział Levits.

Przypomniał, że latem tego roku odbędzie się szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Jak podkreślił, prezydent Duda to jeden z inicjatorów formatu Trójmorza. Poinformował, że środowa rozmowa dotyczyła m.in. dalszego rozwoju tej inicjatywy. "Po ostatnim szczycie w Rydze, który już był dużym krokiem do przodu, teraz musimy zrobić kolejny krok właśnie w Bukareszcie" - powiedział prezydent Łotwy.

Podczas wspólnej konferencji z prezydentem Dudą Levits mówił też m.in. o Polonii na Łotwie. "Dziś podpisano program polsko-łotewskiej współpracy kulturalnej i edukacyjnej, również zaznacza (on) pewną kwestię dotyczącą polskich szkół, gdzie będzie można uczyć się języka polskiego" - poinformował.(PAP)

Autorzy: Edyta Roś, Wiktoria Nicałek, Karol Kostrzewa, Adrian Kowarzyk, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mj/