Unia planuje nowe sankcje wobec Rosji przed rocznicą jej inwazji na Ukrainę 

2023-02-02 13:30 aktualizacja: 2023-02-02, 16:05
szefowa KE Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
szefowa KE Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Unia Europejska planuje ogłoszenie nowego pakietu sankcji wobec Rosji przed rocznicą jej otwartej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – oświadczyła w czwartek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że 2023 r. powinien przynieść początek rozmów o członkostwie jego kraju w Unii.

„Do 24 lutego, rok po rozpoczęciu inwazji, zamierzamy wdrożyć dziesiąty pakiet sankcji" wobec Rosji – powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Szefowa KE wskazała, że działające obecnie sankcje poważnie szkodzą rosyjskiej gospodarce. Ograniczenie cen rosyjskiej ropy kosztowało Moskwę „około 160 milionów euro dziennie” – podkreśliła.

Von der Leyen zaznaczyła, że Rosja będzie zmuszona zapłacić za szkody, których dokonała na Ukrainie. „Rosyjskie pieniądze zostaną wykorzystane dla dobra Ukrainy. Ustalamy obecnie, w jaki sposób to zrobić” – powiedziała. 

Zełenski: 2023 r. powinien przynieść początek rozmów o członkostwie w UE

W 2023 r. wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte – oświadczył w czwartek Wołodymyr Zełenski, który wziął udział w otwarciu wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.

„Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) nad wypełnieniem siedmiu zaleceń UE. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań” – powiedział. 

Jak poinformował, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekazała stronie ukraińskiej raport, dotyczący odpowiedzi Ukrainy na pytania Komisji wobec kandydata do członkostwa w UE. 

„Raport jest szczegółową analizą normatywno-prawnego zbliżenia Ukrainy z UE. Na podstawie tego raportu nasz rząd oceni, w jakich dziedzinach jesteśmy wystarczająco blisko, a w jakich musimy jeszcze pracować, by przystosować ukraińskie prawo do unijnego” – wyjaśnił prezydent. 

Szefowa KE: nasza wizyta w Kijowie jest dowodem postępów Ukrainy i sygnałem dla inwestorów 

Wizyta kolegium Komisji Europejskiej w Kijowie jest dowodem ogromnych postępów Ukrainy na drodze do członkostwa w UE oraz sygnałem dla inwestorów – oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

„Ja i moi koledzy jesteśmy tu nie tylko po to, by omówić dalsze wsparcie (dla Ukrainy), ale i kroki, które należy poczynić, by jeszcze bardziej zbliżyć Ukrainę z UE. To, że spotykamy się dziś tutaj, w Kijowie, jest mocnym dowodem ogromnych postępów, które zostały już dokonane oraz naszych wzajemnych zobowiązań” – podkreśliła. 

„Nasza wizyta powinna także stać się sygnałem dla inwestorów: Ukraina będzie iść drogą europejską. Macie ambitny plan reform i to nie dlatego, że prosi o to UE, lecz dlatego, że Ukraińcy wiedzą, że UE prowadzi do silniejszej Ukrainy” – oznajmiła von der Leyen.

mar/