Uczestnicy szkolenia mogli m.in. postrzelać z karabinka Grot i moździerza Antos, nauczyć się czytać mapę i korzystać z kompasu, odbyć trening z walki wręcz, rozpalić ognisko w trudnych warunkach czy dowiedzieć się jak poprawnie założyć spadochron. Dodatkową atrakcją był przejazd pojazdami ciężarowo-terenowymi na Garnizonowy Ośrodek Szkolenia na Pasterniku, gdzie czekała gorąca wojskowa grochówka.
„Pierwszy blok szkoleniowy odbywał się w budynku spadochroniarni na terenie jednostki wojskowej i składał się z walki w bliskim kontakcie oraz zapoznania ze sprzętem spadochronowym. Uczestniczy mogli przymierzyć spadochrony i zasobniki, żeby sprawdzić, jak ciężki jest ten sprzęt i poczuć się przez chwilę jak żołnierze-spadochroniarze. W budynku znajdowały się także przygotowane do zrzutu pojazdy Aero 4x4 Kafar, a w tle wyświetlane były filmy z desantowania żołnierzy i sprzętu 6 BPD podczas różnych ćwiczeń. W górnej sali, instruktor z Zespołu Zabezpieczenia Medycznego wprowadzał szkolonych w zagadnienia związane z medycyną pola walki” - mówiła PAP por. Malwina Jarosz Oficer Prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.
„Mroźna pogoda, momentami opady śniegu i duża ilość błota sprawiły, że warunki pogodowe, jak i terenowe były trudne, ale szkolenie przyniosło dzięki temu jeszcze więcej satysfakcji. Zwieńczeniem tego były na koniec wspólne zdjęcia grupowe i wręczane przez kierownika zajęć certyfikaty” - dodała por. Jarosz.
„Trenuj z wojskiem" jest proobronną i prospołeczną akcją Ministerstwa Obrony Narodowej. To podstawowe, 8-godzinne, bezpłatne i profesjonalne przeszkolenie wojskowe prowadzone przez wykwalifikowany personel wojskowy. W tym roku odbywa się jej druga, zimowa edycja organizowana podczas ferii.Do końca lutego w batalionach 6 Brygady Powietrznodesantowej (16 bpd i 18 bpd) będzie można wziąć udział w tych sobotnich szkoleniach wojskowych. 16 Batalion Powietrznodesantowy jest drugą wśród batalionów 6 BPD i jedyną jednostką w województwie małopolskim, która bierze udział w tej edycji akcji „Trenuj z wojskiem". W akcji mogą brać udział obywatele polscy, w wieku od 15 – 65 lat (nieletni za zgodą rodziców). (PAP)
Autor: Monika Rutke
mru/ an/