Rusza kampania "Trenuj z wojskiem"

2022-10-07 09:51 aktualizacja: 2022-10-07, 15:43
Kampania "Trenuj z wojskiem". Fot. Twitter/16 Dywizja Zmechanizowana
Kampania "Trenuj z wojskiem". Fot. Twitter/16 Dywizja Zmechanizowana
Ruszamy z kampanią społeczną "Trenuj z wojskiem", jej celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób do działania w trudnych sytuacjach - chodzi o umiejętności survivalowe, pierwszej pomocy czy posługiwania się bronią; warto je posiadać - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W sobotę rozpoczyna się seria organizowanych przez wojsko szkoleń dla cywilów pt. "Trenuj z wojskiem" - jednodniowych ćwiczeń, w trakcie których chętni będą mogli nauczyć się podstaw obsługi broni, pomocy medycznej, a także technik survivalowych, jak np. uzdatniania wody. Szkolenie przeprowadzi w trakcie kilku kolejnych weekendów 17 jednostek wojskowych na terenie całego kraju. W tę sobotę szkolenia odbędą się: w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w 19 bryg. zmechanizowanej w Zamościu, w 15 bryg. wsparcia dowodzenia w Sieradzu i w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia.

"Ruszamy z kampanią społeczną 'Trenuj z wojskiem', której celem jest przeszkolenie jak najwięcej osób, zarówno z umiejętności posługiwania się bronią, jak i udzielania pierwszej pomocy, a także zachowania się w trudnych warunkach. Już od przyszłej soboty, aż do końca listopada, chcemy przeszkolić w jednostkach wojskowych jak najwięcej osób" - zapowiedział Błaszczak na piątkowej konferencji prasowej, dodając, że ok. 3000 osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniu.

Szef MON: w ramach każdego szkolenia przewidziane jest 8 godz. zajęć razem z wyżywieniem

Szef MON powiedział, że w ramach każdego szkolenia przewidziane jest 8 godz. zajęć razem z wyżywieniem. "Gwarantujemy również to, że wszyscy chętni, którzy zdecydują się, aby po takim szkoleniu przystąpić do Wojska Polskiego, będą mogli to uczynić. Proponujemy różne formy służby w Wojsku Polskim. Oczywiście ta najważniejsza to zawodowa służba wojskowa, ale także służba terytorialna, czy też rezerwa aktywna" - przypomniał.

"Wszystko zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na służbę w WP. W przypadku WOT zajęcia są przez 1 weekend w każdym miesiącu, w przypadku rezerwy aktywnej - 1 weekend w każdym kwartale. Naszym zadaniem jest doprowadzenie do tego, żeby jak najwięcej ludzi było przeszkolonych; to jest również, jak jestem przekonany, atrakcyjna forma zdobycia umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych" - mówił premier, zauważając, że niektórzy płacą duże pieniądze za szkolenia survivalowe. "Proszę bardzo - oferujemy bezpłatny survival w Wojsku Polskim, a nawet coś więcej - zdobycie ważnych umiejętności, których obyśmy nigdy nie musieli ich używać" - podkreślił.

Błaszczak: chodzi nie tylko o umiejętności survivalowe, ale także podstawy pomocy potrzebującym w sytuacjach kryzysowych

Błaszczak wskazał, że chodzi nie tylko o umiejętności survivalowe, ale także podstawy pomocy potrzebującym w sytuacjach kryzysowych. "Warto te umiejętności posiadać" - podkreślił. "Zachęcam wszystkich do skorzystania z naszej oferty; nasza oferta będzie organizowana w poszczególnych garnizonach - Wojsko Polskie otwiera bramy dla wszystkich chętnych; nie potrzeba nic oprócz dobrej chęci, żeby zdobyć takie umiejętności" - zaprosił.

Szkolenia "Trenuj z wojskiem" będą odbywały się w kolejnych jednostkach w każdą sobotę do 26 listopada. Wezmą w nim udział także jednostki w Warszawie (WAT), Toruniu, Morągu, Hrubieszowie, Szczecinie, Dęblinie, Giżycku, Białymstoku, Lęborku, Tomaszowie Mazowieckim, Gołdapi i Ustce. Szkolenia będą prowadzone przez instruktorów wojskowych dla wszystkich chętnych między 18 a 65 rokiem życia, którzy uprzednio zgłoszą się na szkolenie.(PAP)

Autor: Mikołaj Małecki

dsk/