Badanie: Holendrzy i Indonezyjczycy najbardziej zadowoleni ze swoich związków. Jak wypadają Polacy?

2023-02-13 12:18 aktualizacja: 2023-02-13, 15:01
Zakochani, Fot. PAP/Dino Stanin/PIXSELL
Zakochani, Fot. PAP/Dino Stanin/PIXSELL
84 proc. badanych Polaków jest zadowolonych z relacji z partnerem/ką, a 63 proc. deklaruje satysfakcję z życia seksualnego. Polacy plasują się poniżej średniej światowej w każdym aspekcie zadowolenia z życia miłosnego – wynika z sondażu Ipsos.

W czołówce państw z największym odsetkiem osób, które czują się kochane, są Holandia (90 proc.) i Indonezja (87 proc.). Mieszkańcy tych państw królują także, jeśli chodzi o satysfakcję z relacji z partnerem/ką (po 94 proc.). Z życia seksualnego najbardziej zadowoleni są Chińczycy (79 proc.).

Na drugim krańcu wyraźnie najsłabiej w każdej dziedzinie wypadają badani z Japonii. Mniej niż połowa z nich czuje się kochanymi, a zaledwie jedna trzecia cieszy się udanym życiem seksualnym.

Z badania wynika, że Polacy plasują się poniżej światowej średniej w każdym obszarze zadowolenia z życia miłosnego. Największą różnicę zanotowano w kwestii tego, czy badani czują się kochani – 69 proc. badanych w Polsce ma takie poczucie, co jest wynikiem mniejszym o 7 proc. od średniej.

Blisko średniej plasują się, jeśli idzie o satysfakcję seksualną. 60 proc. Polaków deklaruje udane życie seksualne. W wypadku satysfakcji z relacji z partnerem/ką jest to 79 proc. badanych.

Autorzy badania podkreślają, że płeć nie ma większego znaczenia dla wyników badania – ani w Polsce, ani na świecie.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zadowolenie z życia miłosnego jest za to wiek badanych. Starsi ludzie częściej deklarują, że czują się kochani, ale rzadziej od młodszych osób odczuwają satysfakcję seksualną. Zależność tę widać zarówno w wynikach dla całego świata, jak i dla Polski. Wiek dodatkowo wpływa w Polsce na zadowolenie z relacji z partnerem/ką. Satysfakcję z tego częściej deklarują Polacy przed ukończeniem 35. roku życia.

Badanie zrealizowano od 22 grudnia 2022 r. do 6 stycznia 2023 r. metodą CAWI na próbie mieszkańców z 32 wybranych państw (łącznie N=22 508). (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

kw/

TEMATY: