C40 Cities to stowarzyszenie burmistrzów blisko 100 miast z całego świata, zawiązanego, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. W raporcie stwierdzono, że emisje związane z konsumpcją z prawie 100 dużych miast na świecie stanowią już 10 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych, a bez pilnych działań emisja ta prawie się podwoi do 2050 r. Wśród rekomendacji raportu znalazło się ograniczenie spożycia mięsa, nabiału, zakupu ubrań, aut, czy podróży lotniczych. Członkiem organizacji jest m.in. Warszawa.
"Warszawa należy do wielu organizacji i mam wrażenie nie kontroluje, co się w nich dzieje. Najszybciej jak się da Warszawa powinna zrewidować tego typu partnerstwa i członkostwa w organizacjach. A jeśli nie, to prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powinien powiedzieć, że popiera tego typu pomysły i zalecenia" - powiedział Figura. "Żeby to było jasne" - podkreślił.
Zaznaczył, że jeżeli Warszawa jest w tego typu organizacjach, to popiera tego typu rekomendacje, zgadza się z takim podejściem do tematu.
"Nie możemy sobie pozwolić na jakieś aberracyjne pomysły. Chyba, że pan prezydent je popiera i na swoim przykładzie będzie je wdrażał. Szczególnie podoba mi się pomysł ograniczenia podróży samolotem. Namawiam pana prezydenta do natychmiastowego wdrożenia. Najlepszy jest własny przykład" - podkreślił.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w piątek zaznaczył, że dawno nie widział takiej manipulacji. "Mamy do czynienia z rekomendacjami, które kompletnie nie są dla nikogo wiążące prawnie. Które mówią tylko i wyłącznie o tym, jak może wyglądać przyszłość, jeżeli chodzi o liczenie emisji" - powiedział prezydent. "Warszawa nie podjęła żadnych zobowiązań w tej kwestii" - stwierdził.
Zaznaczył, że C40 jest organizacją elitarną, która skupia wszystkie te ambitne miasta, które walczą z ociepleniem klimatycznym. "Wymieniamy się doświadczeniami, dzięki czemu jesteśmy bardziej efektywni, np. jeśli chodzi o walkę o czyste powietrze" - dodał. Zachęcił też mieszkańców do oszczędzania żywności i zaznaczył, że Warszawa włącza się w takie akcje.
C40 zostało powołane w 2005 r. przez burmistrzów 18 największych miast - w tym Warszawy - by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan. W 2021 r. ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok Seul Tokio i Melbourne.
Raport przygotowany dla organizacji został opublikowany w 2019 roku. Zawarto w nim propozycje działań, które mogłyby pomóc w ograniczeniu globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza - wskazywanego jako cel tzw. porozumienia paryskiego ONZ zawartego w 2015 roku. Głównym środkiem ograniczenia wzrostu średnich temperatur ma być redukcja emisji gazów cieplarnianych. Działania uwzględnione w raporcie C40 to m.in. ograniczenie wykorzystania dóbr konsumpcyjnych, których produkcja i dystrybucja szczególnie przyczynia się do wzrostu globalnych emisji - jak np. produkcja mięsa czy transport lotniczy.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
gn/