Mamuśka przyjechała do stolicy z czeskiego Dvůr Králové w 2008 roku, gdy miała nieco ponad rok i szybko podbiła serca pracowników jak i zwierzęcych pobratymców. "Mimo niepozornej budowy i drobniutkiego ciałka, była bardzo charakterna i nie dała sobie +wejść na głowę+, rozstawiając po kątach inne surykatki" - zaznaczył ogród.
W ciągu prawie 15 lat, które Mamuśka spędziła w Warszawie, odchowała 65 młodych, a jej jeszcze liczniejsze wnuki i prawnuki zamieszkują wiele europejskich ogrodów. "Była wspaniałą i troskliwą mamą, silną przewodniczką stada, a dla nas po prostu kochaną i uroczą Mamuśką. Biegaj za Tęczowym Mostem, maleństwo" - pożegnali surykatkę pracownicy zoo.
Surykatka szara to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny mangustowatych, zamieszkująca Afrykę. Długość ciała surykatek wynosi ok. 20 - 30 centymetrów, a waga raczej nie przekracza 900 gram. Sierść wokół oczu surykatek jest znacznie ciemniejsza. Jest to spowodowane potrzebą dostosowania się do warunków panujących w Afryce. Dzięki ciemnym obwódkom ich oczy są mniej narażone na uszkodzenia i podrażnienie przez afrykańskie słońce, ponieważ ciemna sierść odbija światło.
Surykatki żyją w klanach
Najbardziej charakterystyczną postawą dla surykatek jest stawanie na tylnych łapach i baczne rozglądanie się dookoła. Zachowanie to o poranku służy regulowaniu temperatury ciała, a o innych porach dnia pomaga badać otoczenie. Surykatki są bardzo towarzyskie. Żyją w klanach, w których zawiązują się silne więzi. W każdym klanie znajdują się wartownicy, których zadaniem jest ostrzeganie pozostałych surykatek o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Za pomocą specjalnych dźwięków sygnalizują one, czy niebezpieczeństwo pojawiło się na lądzie, czy w powietrzu. Surykatki polują wyłącznie w stadzie. Kiedy większość klanu poluje, w norkach zostają wyłącznie te surykatki, które muszą opiekować się młodymi.
Surykatki mają podwyższoną odporność na jad niektórych skorpionów i węży. Potrafią jeść skorpiony tak, aby uniknąć wszelkiego niebezpieczeństwa. Dorosłe osobniki zanoszą skorpiony do norek, aby pokazywać młodym, jak jeść te stawonogi. W Afryce surykatki często bywają wykorzystywane jako łowcy gryzoni.
Surykatki mogą przez wiele miesięcy żyć bez wody, ponieważ spożywają dużo soczystych melonów, pędów i wykopanych bulw, w których znajduje się właśnie woda. Surykatka, która czuje się zagrożona, kładzie się na plecach, pokazując swoje długie pazury i zęby. Choć nie jest to pozornie najgroźniejsza pozycja, zazwyczaj się sprawdza. Zagrożeniem dla surykatek są często inne klany tych zwierząt, które nacierają na terytorium i siłą próbują je zdobyć. (PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mar/