Blinken: Rosja wykorzysta jakąkolwiek przerwę w walkach do uzupełnienia swoich sił na kolejne ofensywy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-24 07:53 aktualizacja: 2023-02-25, 08:48
Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK
Fot. PAP/EPA/SERGEY SHESTAK
"Jeśli pokój na Ukrainie ma być trwały, to nie może on legitymizować zagrabienia terytorium przez Rosję i musi zapewnić, by Rosja nie mogła odpocząć i ponownie zaatakować Ukrainy" - powiedział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken. Wezwał przy tym państwa, by nie dały się oszukać wezwaniom do tymczasowego zawieszenia broni. "Rosja wykorzysta jakąkolwiek przerwę w walkach do skonsolidowania kontroli nad terytorium i uzupełnienie swoich sił na kolejne ofensywy. To właśnie stało się, kiedy pierwsza napaść Rosji na Ukrainę została zamrożona. Zobaczcie, co stało się później" - wskazał Blinken.

22:44 Unia Europejska zatwierdziła w rocznicę inwazji Moskwy na Ukrainę 10. pakiet sankcji wobec Rosji - poinformowała w piątek późnym wieczorem szwedzka prezydencja UE.

"Razem państwa członkowskie UE nałożyły najpotężniejsze i najdalej idące sankcje, jakie mają pomóc Ukrainie wygrać wojnę” – napisała szwedzka prezydencja UE na Twitterze.

22:02 Tysiące ludzi, w tym ukraińscy uchodźcy wojenni, wyszły na ulice bułgarskich miast w piątek, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, by pod hasłem „Nie dla rosyjskiej agresji, Bułgaria popiera Ukrainę” zamanifestować poparcie dla Kijowa.

Wiece odbyły się w Sofii, Płowdiwie, Burgas, Starej Zagorze, Plewenie i innych dużych miastach. W Warnie zorganizowano demonstrację przed rosyjskim konsulatem, w Płowdiwie i Wielkim Tyrnowie wiecom w centrum miast towarzyszyła ukraińska muzyka.

21:59 Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wszelkie naruszenia prawa międzynarodowego - napisali w piątkowym oświadczeniu przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w tym polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

„Tysiące osób zginęło. Miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Całe miasta zostały zrównane z ziemią. Niewyobrażalne ludzkie cierpienie związane z tym kryzysem humanitarnym spustoszyło Ukrainę i jest odczuwalne daleko poza jej granicami. Skala zniszczeń jest ogromna i wciąż rośnie” – napisano w oświadczeniu.

21:58 Polska wyraziła zgodę na przyjęcie 10. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji – przekazał w piątek wieczorem grupie brukselskich korespondentów Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Jak dodał, zgoda jest warunkowa i uzależniona od sześciu punktów.

Przyjęcie sankcji w UE wymaga jednomyślności 27 państw członkowskich.

21:51 Rok po pierwszych bombach Ukraina jest nadal niezależna i wolna - napisał w piątek na Twitterze prezydent USA Joe Biden. "Ukraińscy wojownicy odzyskali ziemie od Chersonia po Charków. I na więcej niż połowie terenów zajętych wcześniej przez Rosjan znów dumnie powiewają ukraińskie flagi" - dodał.

"Rok temu świat przygotowywał się na upadek Kijowa" - przypomniał prezydent. "Byłem w Kijowie w tym tygodniu i mogę zdać relację: Kijów stoi mocno. Kijów stoi dumnie. A co najważniejsze, Kijów stoi wolny".

21:44 Kilkaset osób, zarówno mieszkańców Mołdawii, jak i obywateli Ukrainy, wzięło udział w piątek w manifestacji przed ambasadą Rosji w Kiszyniowie. W trakcie protestu domagano się od wspólnoty międzynarodowej kontynuowania wsparcia dla Ukrainy.

W trwającym kilka godzin proteście skandowano hasła przeciwko władzom Rosji, zarzucając jej celowe rozpętanie wojny na Ukrainie, przemoc, łamanie praw człowieka oraz zbrodnie przeciwko ludzkości.

21:40 Polska i cały świat - solidarni z Ukrainą.

21:34 W specjalnym wystąpieniu w rocznicę agresji Rosji przeciwko Ukrainie prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oświadczyła, że pojawiające się informacji o mobilizacji w kraju są kłamstwem. Podziękowała rodakom za solidarność, jaką okazywali uciekającym przed wojną Ukraińcom.

W nadanym wieczorem w rocznicę wojny orędziu przypomniała, że od początku agresji na Ukrainę, ona i politycy sprawujący władzę w kraju mówili bardzo wyraźnie, że żadne państwo NATO nie wyśle wojsk na Ukrainę, dopóki trwa rosyjska agresja.

21:19 Prezydent Francji Emmanuel Macron nie skorzystał z zaproszenia swego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego do Kijowa na rocznicę rosyjskiej agresji. Według francuskich źródeł dyplomatycznych szef państwa uda się na Ukrainę dopiero wtedy, gdy będzie mógł przywieźć "kluczowe obietnice".

Macron ograniczył się w piątek, kiedy przypada pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę, do przekazania Ukraińcom wyrazów "solidarności" i życzeń "zwycięstwa i pokoju" - podaje portal Yahoo France.

20:55 To był niezwykle trudny rok. Trudno nawet wspominać tamten straszny dzień 24 lutego. Ale jestem dumna, że okazaliśmy się tak bardzo odporni – powiedziała w piątkowej rozmowie z TVP Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy.

Zdaniem Zełenskiej znakiem siły Ukrainy i jej narodu jest fakt, że po roku od rosyjskiej inwazji w Kijowie i wielu innych miastach życie toczy się w dużym stopniu normalnie. „Jest to wytrwałość, która daje nam nadzieję na przyszłość” – podkreśliła. Dodała, że ma nadzieję na moment przełomu, który będzie zapowiedzią pokoju.

20:54 Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz mieli powiedzieć prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że musi zacząć rozważać rozmowy pokojowe z Moskwą, nawet jeśli Rosja nadal będzie okupować ukraińskie terytorium - twierdzi "Wall Street Journal" ("WSJ"). Miało do tego dojść podczas spotkania trzech polityków w Paryżu na początku lutego.

Nowojorski dziennik, powołując się na informacje od niewymienionych z nazwiska urzędników, twierdzi, że Macron powiedział prezydentowi Ukrainy, że nawet śmiertelni wrogowie, tacy jak Francja i Niemcy, musieli zawrzeć pokój po II wojnie światowej, i że choć Zełenski jest wielkim przywódcą wojennym, to będzie też musiał podejmować trudne decyzje jako polityk zarządzający krajem.

20:51 W ostatnim roku mieliśmy do czynienia z pełnoskalową wojną za polską granicą - codziennie mordowani są ludzie - obrońcy Ukrainy, ale też cywilizacji zachodniej, Polski, Europy, nas wszystkich - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wizyty w Łodzi.

20:45 Wspólnie z przewodniczącymi parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii, podpisaliśmy deklarację w rok od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Nasze wsparcie dla walczącej Ukrainy jest niezmienne - napisała w piątek w mediach społecznościowych marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

O wspólnej deklaracji szefów parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Sejmu. Jak przekazało CIS, dokument jest efektem spotkania szefów izb parlamentarnych z Polski i państw bałtyckich, zorganizowanego z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek w dniach 15-16 stycznia w Warszawie. Oprócz szefowej polskiego parlamentu pod deklaracją podpisali się też przewodnicząca litewskiego Seimasu Viktorija Čmilyte-Nielsen, szef łotewskiej Saeimy Edvards Smiltens i stojący na czele estońskiego Riigikogu Jüri Ratas.

20:41 Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie to potężny sygnał dla Rosji, a także Wladimira Putina - że nikt się go nie boi. To również sygnał dla Ukrainy i jej sojuszników - Ameryka nie popiera "loserów", tylko tych, którzy wygrywają - mówili w piątek w Polsat News prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski.

We wspólnym wywiadzie telewizyjnym prezydenci Polski i Ukrainy zapytani zostali o poniedziałkową wizytę prezydenta USA w Kijowie.

20:22 Koszty humanitarne tej wojny są przerażające; agresja spowodowała największy kryzys w Europie od czasów II wojny światowej - oświadczył minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau w piątek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przemawiał w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w briefingu na szczeblu ministerialnym dotyczącym sytuacji bezpieczeństwa rok po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

20:01 Bank Światowy poinformował w piątek, że przeznacza 2,5 mld dolarów w postaci grantów na dodatkową pomoc dla Ukrainy, aby wesprzeć budżet kraju i zapewnić Ukraińcom dostęp do podstawowych usług.

"Środki, dostarczone przez Agencję USA ds. Międzynarodowego Rozwoju (USAID), zostaną przekazane rządowi Ukrainy po stosownej weryfikacji wydatków przez Bank Światowy" - przekazano w komunikacie.

19:47 O zmierzchu w Rzymie w piątek, w pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę kolorami ukraińskiej flagi podświetlono Kancelarię Premiera - Palazzo Chigi, gmachy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i parlamentu oraz Koloseum. Niebiesko-żółte barwy są wyrazem solidarności Włoch z zaatakowanym przez Putina krajem.

W wydanym oświadczeniu kancelaria premier Giorgii Meloni podkreśliła, że podświetlenie budynków rządowych i instytucji to wspólna inicjatywa, skoordynowana z międzynarodowymi partnerami, którzy podjęli podobne decyzje.

19:44 Tragiczne dni i godziny próby zjednoczyły Polaków i Ukraińców; wszyscy pracowali, by pomagać Ukrainie. Polacy stanęli na wysokości zadania i zachowali się jak trzeba wobec sąsiadów w potrzebie - mówili prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Polsat News.

We wspólnym wywiadzie telewizyjnym prezydenci Polski i Ukrainy odnieśli się do wypadającej w piątek rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

19:11 To tylko kwestia czasu, zanim Władimir Putin stanie przed sądem za zbrodnie wojenne - twierdzi wysłanniczka prezydenta Joe Bidena do spraw globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack. W piątkowej rozmowie z brytyjską telewizją Sky News przypomniała losy m.in. Augusto Pinocheta i Slobodana Miłoszevicia.

Zapytana, jak prawdopodobne jest, że Putin stanie przed sądem, Van Schaack powiedziała: "Cóż, Augusto Pinochet, Slobodan Miloszević, Hissene Habre z Czadu - myślę, że żaden z tych ludzi nie myślał, że kiedykolwiek zobaczy wnętrze sali sądowej, a każdy z nich to zrobił. Musimy zatem toczyć długotrwałą grę".

19:08 W pierwszą rocznicę wojny, na całym świecie odbywają się akcje wsparcia dla Ukrainy - podała Nexta.

19:01 50 kolejnych agregatów prądotwórczych pojedzie z Rzeszowa do ogarniętej wojną Ukrainy dzięki Fundacji Deloitte Polska. Urządzenia pojadą do ośmiu ukraińskich miast. Dotychczas za pośrednictwem miasta do Ukrainy trafiło już 170 agregatów.

Generatory prądu trafią do ośmiu ukraińskich miast: Równe, Tarnopol, Konotop, Czernihów, Lwów, Truskawiec, Iwano-Frankowsk i Łuck. Będą pracować m.in. na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie oraz Politechnice Lwowskiej - poinformował Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

18:57 Świat z wielkim uznaniem i wdzięcznością patrzy na bohaterstwo narodu ukraińskiego broniącego swojej niepodległości. Ale jednocześnie jest przerażony ogromem zła – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Msza św. w katedrze wawelskiej poprzedziła marsz solidarnościowy, który ze wzgórza idzie na Rynek Główny.

18:55 Jeśli Ukraina przegra, to Rosja zaatakuje kraje bałtyckie - ostrzegł prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek na konferencji prasowej w rocznicę rosyjskiej napaści.

Prezydent został zapytany o to, co by powiedział tym Amerykanom, którzy twierdzą, że wsparcie USA dla Ukrainy jest za duże.

18:47 Państwa G7 podejmą kroki przeciw państwom wspierającym materialnie "rosyjską wojnę" - poinformowali przywódcy krajów grupy w komunikacie wydanym po piątkowym, wirtualnym szczycie. Zobowiązali się do "zintensyfikowania dyplomatycznego, finansowego i militarnego wsparcia dla Ukrainy".

"Wzywamy kraje trzecie i inne międzynarodowe podmioty, które starają się ominąć lub podważyć nasze sankcje, by przestały dostarczać materialną pomoc na rzecz rosyjskiej wojny lub liczyły się z poważnymi kosztami" - głosi oświadczenie, wydane po wirtualnym szczycie grupy, któremu przewodniczył szef japońskiego rządu Fumio Kishida.

18:46 Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (ang. Financial Action Task Force - FATF) zawiesiła w piątek na czas nieokreślony członkostwo Rosji. FATF, powołana do życia w 1989 r. przez Grupę G7, ma siedzibę w Paryżu.

O wykluczeniu Rosji z FATF poinformował szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na swoim kanale Telegram. „Odnieśliśmy znaczące zwycięstwo. FATF zawiesiła członkostwo Federacji Rosyjskiej na czas nieokreślony".

18:43 Kanclerz RFN Olaf Scholz podkreślił w piątek zdecydowane poparcie Niemiec dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy i powiedział, że pracuje nad wzmocnieniem międzynarodowego sojuszu przeciwko Rosji, która jest coraz bardziej osamotniona.

"Dążymy do tego, aby na arenie międzynarodowej było jasne, że Rosja stoi samotnie w świecie ze swoją agresją na Ukrainę" - oświadczył Scholz w rocznicę rosyjskiej inwazji.

18:34 Minutą ciszy rozpoczął się w piątek po południu w Wilnie wiec solidarności z Ukrainą, w którym udział wzięły tysiące osób z niebiesko-żółtymi flagami i z plakatami: „Haga czeka na Putina", "Armia Putina, wynoście się z Ukrainy". W wiecu uczestniczyli też litewscy politycy i ponad 20 dyplomatów akredytowanych na Litwie.

„Razem pokonamy Rosję i wyzwolimy całą Ukrainę” – oświadczył ambasador Ukrainy w Wilnie Petro Beszta zwracając się do zebranych w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. Podziękował narodowi litewskiemu i litewskim politykom za okazywane wsparcie.

18:28 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podziękował w piątek Polakom za "nowe zwierzaczki do naszego ukraińskiego militarnego zoo - cztery czołgi Leopard 2". "Chętnie będziemy gościć ich więcej - zapewniamy wyżywienie i rekreację" - dodał.

Pisząc na Twitterze, Reznikow podziękował za czołgi "Polakom i polskim przyjaciołom - prezydentowi Andrzejowi Dudzie i ministrowi (obrony narodowej) Mariuszowi Błaszczakowi".

18:25 W Brukseli w ukraińskim Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które mieści się w pobliżu Parlamentu Europejskiego, otwarto wystawę grafiki ukazującą okrucieństwa rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ekspozycję otworzyli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś i ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow.

Wystawa prac artysty Andrzeja Fogtta jest hołdem złożonym hekatombie bestialsko zamordowanych ofiar na Ukrainie – podało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE.

18:07 Niedawny incydent z udziałem rosyjskiego statku szpiegowskiego na wodach belgijskich Morza Północnego, to tylko „wierzchołek góry lodowej” - twierdzą belgijscy eksperci, cytowani w piątek przez dziennik „De Tijd”. Wskazują oni, że każdego miesiąca pojawia się kilka informacji o podejrzanych obiektach oraz dziwnych pojemnikach przy wiatrakach.

Rosyjski statek szpiegowski został zauważony u wybrzeży Belgii w połowie listopada ubiegłego roku - poinformował w tym tygodniu gabinet ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne’a. „Nasze służby wywiadowcze biorą pod uwagę, że statek miał na celu mapowanie wrażliwej infrastruktury” – przekazano mediom.

18:04 Dziękuję za tak ważny krok, który przybliży nasze wspólne zwycięstwo i wzmocni bezpieczeństwo Europy - napisał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Wcześniej w Kijowie premier Mateusz Morawiecki przekazał stronie ukraińskiej cztery pierwsze polskie czołgi Leopard 2 A4.

"Polska potwierdza swoje przywództwo w międzynarodowej koalicji czołgów. Dziś jako pierwsze europejskie państwo Polska przekazała Ukrainie czołgi Leopard" - napisał w piątek po południu na Twitterze ambasador Zwarycz.

17:56 "Moje zadanie polega na tym, by światowe wsparcie dla Ukrainy nie słabło" - oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej.

"Wielkie nasze zwycięstwo, to artyleria, którą dostaliśmy, także HIMARS-y; to była nowa, zwycięska strona tej wojny" - powiedział Zełenski.

Bez wyzwolenia części terytorium - w obwodzie charkowskim, a później Chersonia - nie byłoby sukcesu w sprawie nowych rodzajów uzbrojenia. "Myślę, ze nikt w Ukrainie sobie nie wyobrażał, ze będziemy mieć Patrioty. A teraz otworzyliśmy tę stronę. Wierzą w nas" - dodał. 

17:42 "Jeśli pokój na Ukrainie ma być trwały, to nie może on legitymizować zagrabienia terytorium przez Rosję i musi zapewnić, by Rosja nie mogła odpocząć i ponownie zaatakować Ukrainy"- powiedział w piątek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

"Aby pokój był sprawiedliwy, musi opierać się na zasadach będących w sercu Karty Narodów Zjednoczonych: suwerenności, integralności terytorialnej, niepodległości. Aby był trwały, musi zapewnić, że Rosja nie będzie mogła po prostu odpocząć i ponownie rozpocząć wojny. Jakikolwiek pokój, jaki legitymizuje zagrabienie siłą ziemi przez Rosję osłabi Kartę i wyśle sygnał agresorom na całym świecie, że mogą napadać na kraje i ujdzie im to na sucho" - oświadczył Blinken podczas debaty ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich RB ONZ w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Wezwał przy tym państwa, by nie dały się oszukać wezwaniom do tymczasowego zawieszenia broni.

"Rosja wykorzysta jakąkolwiek przerwę w walkach do skonsolidowania kontroli nad terytorium i uzupełnienie swoich sił na kolejne ofensywy. To właśnie stało się, kiedy pierwsza napaść Rosji na Ukrainę została zamrożona. Zobaczcie, co stało się później" - wskazał Blinken.

17:26 Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy - czytamy we wspólnym oświadczeniu przywódców Polski, Francji i Niemiec.

17:21 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w piątek, podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w rocznicę agresji Rosji, że wszelkie propozycje pokojowe muszą być zgodne z wytycznymi, zawartymi w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

"Ukraina oprze się (rosyjskiej agresji) - tak jak opierała się do tej pory - i Ukraina wygra. Putin przegra znacznie szybciej niż sądzi" - powiedział Kułeba.

W czwartek Zgromadzenie Ogólne NZ przyjęło rezolucję: „Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”.

Rezolucja wzywa Rosję do bezwarunkowego wycofania z uznanego przez prawo międzynarodowe terytorium Ukrainy swoich oddziałów wojskowych i zaprzestania działań wojennych.

17:12 Minister obrony RFN Boris Pistorius podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie kolejnych czterech czołgów Leopard 2 A6 z niemieckich zapasów wojskowych - poinformował w piątek resort obrony w Berlinie. "Niemcy zwiększają tym samym liczbę przekazanych czołgów z 14 do 18" - dodało ministerstwo.

16:46 Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy - czytamy we wspólnym oświadczeniu przywódców Polski, Francji i Niemiec.

16:26 Chcemy uniknąć importu gazu ziemnego poprzez zwiększenie własnego wydobycia, aby zaspokoić potrzeby kraju nawet w obliczu inwazji Rosji - poinformował prezes ukraińskiego koncernu Naftohaz Ołeksij Czernyszow cytowany przez agencję Bloomberg.

16:21 "W związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego; jest bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym, przyjmujemy ją z satysfakcją" - powiedział w piątek, po posiedzeniu RBN, prezydent Andrzej Duda.

16:03 Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili wyraziła w piątek ubolewanie z powodu postawy rządu jej kraju wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Jak oceniła, rząd "odizolował się i odseparował od wspólnoty demokratycznej" zajmując "jakoby neutralne" stanowisko.

15:44 Minister finansów USA Janet Yellen poinformowała w piątek, w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, że jej resort nakłada nowe, "znaczące" sankcje na Rosję. Restrykcje będą wymierzone w konkretne osoby, firmy i instytucje finansowe. Kolejne sankcje zapowiedział też Departament Stanu.

15:11 "Ta wojna już zmieniła Europę. Rosja, atakując Ukrainę, liczyła, że kraje Zachodu nie wybudzą się z geopolitycznej śpiączki, w którą zapadły przed laty, wierząc naiwnie w mit "końca historii" i Rosja popełniła błąd - chciała nas podzielić, a my zjednoczyliśmy się bardziej niż kiedykolwiek" - pisze w piątek, w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, premier Mateusz Morawiecki w artykułach dla portali z Bośni i Hercegowiny Dnevni i Nezavisne Novine.

15:02 Bohaterstwo narodu ukraińskiego stało się przykładem niezłomności dla całego wolnego świata - powiedział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski podczas spotkania korpusu konsularnego.

14:56 Nieznani sprawcy uszkodzili linię kolejową w rejonie (powiecie) bakczysarajskim na południu okupowanego Krymu, co doprowadziło tam do wstrzymania ruchu pociągów - powiadomił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

14:55 Hiszpańskie władze nie wykluczają możliwości przekazania myśliwców Ukrainie, która od roku odpiera rosyjską inwazję - poinformował w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

14:53 Polska podtrzymuje wolę dalszego wsparcia wojskowego, politycznego i humanitarnego udzielanego Ukraińcom w ich walce o wolność i niepodległość; Polska będzie je kontynuować tak długo, jak to będzie konieczne - oświadczyło w piątek MSZ.

14:47 W Rosji policja zatrzymała ponad 20 uczestników akcji antywojennych w piątek, w rocznicę inwazji na Ukrainę. Akcje te odbyły się m.in. w Petersburgu i Irkucku; ludzie wyszli na jednoosobowe pikiety, bądź składali kwiaty pod pomnikami związanymi z Ukrainą.

Najwięcej osób, według danych portalu OVD-Info, monitorującego areszty w Rosji, zatrzymanych zostało w Petersburgu. Policja zatrzymała tam dziewięć osób, które złożyły kwiaty pod pomnikiem ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki.

Osiem osób zostało zatrzymanych w Jekaterynburgu na Uralu, gdy składały kwiaty pod znanym pomnikiem Maska Bólu, poświęconym ofiarom represji stalinowskich. Wśród zatrzymanych jest co najmniej dwójka dziennikarzy i dwie osoby nieletnie - podał portal Meduza. Również w Samarze policja zatrzymała kobietę, która przyszła z kwiatami pod pomnik ofiar represji politycznych.

14:45 "Dokładnie rok temu, 24 lutego 2022 roku, Rosja dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę, niszcząc w ten sposób ład, jaki zbudowany został po zimnej wojnie. Rosja ruszyła na imperialny podbój, a jej cel jest jeden: odbudować dawną, sowiecką strefę wpływów. Bez względu na koszty i ofiary. Musimy zrobić wszystko, aby ten największy geopolityczny koszmar XXI wieku się wreszcie skończył" - pisze premier Mateusz Morawiecki tekście opublikowanym w piątek na portalu amerykańskiego tygodnika "Newsweek".

14:37 "Dzisiaj możemy poinformować o pierwszych czołgach, które otrzymaliśmy z Polski; te czołgi są już na Ukrainie i będą wzmacniać naszą obronę" - oświadczył w piątek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji.

Prezydent podkreślił, że obecność premiera Morawieckiego w Kijowie to "bardzo potężny symbol jedności Ukrainy i Polski, naszej wspólnej niezłomności, naszej solidarności". "Polska była z nami jeszcze przed rozpoczęciem, a następnie po rozpoczęciu tej inwazji i będzie z nami - jestem pewien - do naszego wspólnego zwycięstwa" - oznajmił.

"Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników Ukrainy. Dziękuję za to panu premierowi, dziękuję społeczeństwu polskiemu za to wsparcie" - mówił Zełenski. "Liderzy zawsze mogą to robić, gdy mają poparcie w narodzie. Jestem wdzięczny całemu narodowi polskiemu, ponieważ (sąsiedni kraj) przekazuje nam broń, wsparcie gospodarcze, polityczne i humanitarne. Wszystko to wzmacnia potencjał obronny Ukrainy" - dodał ukraiński przywódca.

13:37 Jestem tutaj po to, aby oddać pokłon wszystkim walczącym bohaterom Ukrainy, którzy bronią swojej ojczyzny, ale w ten sposób bronią także Europy i bronią Polski - powiedział w piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "Kijów jest dziś stolicą wolności".

Premier podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, że "24 lutego 2022 roku Rosja skończyła grę pozorów i ujawniła swoje prawdziwe oblicze - barbarzyńskie oblicze".

13:35 Ukraiński naród niewyobrażalnie cierpi z powodu rosyjskiej inwazji - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III w przesłaniu z okazji rocznicy napaści Rosji na Ukrainę, cytowany przez portal stacji Sky News.

Monarcha podkreślił, że naród ukraiński wykazał się "prawdziwie niezwykłą odwagą i odpornością" wobec sił Władimira Putina. "Świat z przerażeniem obserwował wszystkie niepotrzebne cierpienia zadawane Ukraińcom, z których wielu miałem wielką przyjemność spotkać tutaj, w Wielkiej Brytanii (...)" - dodał Karol III.

13:33 Dzięki naszym działaniom, naszych polskich braci i pozostałych sojuszników, przezwyciężymy też pozostałe tabu w zakresie obronności, chodzi o koalicję lotniczą, to jest trudna kwestia, ale pracujemy w tym kierunku - powiedział w piątek, w Kijowie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na wspólnej konferenecji prasowej z premierem Mateuszem Morawiecki, ukraiński prezydent, który dziękował za przekazanie przez Polskę pierwszych czołgów Leopard, powiedział też, że "dzięki naszym działaniom, naszych polskich braci i pozostałych naszych sojuszników przezwyciężymy też pozostałe tabu, tabu w zakresie obronności, chodzi o koalicję lotniczą". Ale - dodał - "to jest trudna kwestia".

13:16 Plan pokojowy, który przewidywałby dalszą okupację terytoriów ukraińskich nie przyniesie pokoju, lecz przegraną Ukrainy i kolejne etapy ludobójstwa, którego dopuszcza się Rosja - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Jakikolwiek 'plan pokojowy', który przewiduje tylko +przerwanie ognia+ i w konsekwencji nową linię podziału i przedłużenie okupacji terytoriów ukraińskich, nie dotyczy pokoju, ale zamrożenia wojny, przegranej Ukrainy i kolejnych etapów rosyjskiego ludobójstwa. Stanowisko Ukrainy jest jasne: wycofanie wojsk Rosji na granice z 1991 roku" - napisał Podolak na Twitterze w piątek, gdy mija rok od początku inwazji Rosji na Ukrainę. 

13:12 Wspólnie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, goszczącym w piątek w Kijowie, odwiedziłem rannych ukraińskich żołnierzy, którzy przechodzą leczenie w jednym ze szpitali - powiadomił na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dziękuję wam za ofiarną obronę Ukrainy! Jak najszybciej wracajcie do zdrowia! Jestem też ogromnie wdzięczny wszystkim pracownikom medycznym, którzy przez całą dobę leczą i ratują życie naszych ludzi" - dodał Zełenski. Do komunikatu dołączono nagranie ukazujące spotkanie prezydentów z ukraińskimi żołnierzami w szpitalu 

12:58 Za nami 12 miesięcy niesłychanego wręcz okrucieństwa Rosji. Ludobójstwa w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach to przerażający dowód, że Rosja dopuszcza się najgorszych zbrodni. Zbiorowe mogiły, komory tortur, gwałty, porwania to prawdziwy obraz rosyjskiej napaści - pisze w piątek na łamach dziennika "Times of Malta" premier Mateusz Morawiecki.

"Dokładnie rok temu, 24 lutego 2022 roku, Rosja dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę, niszcząc w ten sposób ład, jaki zbudowany został po zimnej wojnie. Bezpieczeństwo i dobrobyt, budowane wysiłkiem kilku pokoleń Europejczyków, znalazły się na krawędzi upadku. Rosja ruszyła na imperialny podbój, a jej cel jest jeden: odbudować dawną, sowiecką strefę wpływów. Bez względu na koszty i ofiary. Musimy zrobić wszystko, aby ten największy geopolityczny koszmar XXI wieku się wreszcie skończył" - podkreśla premier w artykule, w którym wymienia pięć lekcji płynących z roku wojny.

12:21 Równo rok po wybuchu wojny mamy jeden wspólny, solidarny cel: odbudować Ukrainę, wzmocnić Europę - pisze w piątek na łamach cypryjskiego dziennika "Cyprus Mail" premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając pięć wniosków z roku wojny.

"Przed nami więc dwa scenariusze przyszłości Europy. Jeden to zwycięstwo Ukrainy i pokój na kontynencie. Drugi to zwycięstwo Rosji i ekspansja putinowskiego imperializmu. Jeśli Ukraina ma wygrać w tej wojnie, już dziś musimy myśleć o zmianie paradygmatu europejskiej polityki. Idea wspólnoty bezpieczeństwa i pokoju jest dziś jedynym możliwym modelem rozwoju" - napisał szef rządu.

11:46 Premier Włoch Giorgia Meloni w specjalnym przesłaniu w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę oświadczyła, że plan Władimira Putina nie powiódł się, bo zmierzył się z heroiczną reakcją narodu ukraińskiego. Jak dodała, wolny świat jest "dłużnikiem ukraińskich kobiet i mężczyzn".

Szefowa rządu podkreśliła: "Rok temu Federacja Rosyjska zaszokowała świat, dokonując inwazji na Ukrainę. Już w przeszłości Rosja dokonała agresji na swoich sąsiadów i nigdy nie wygasiła roszczeń wobec tego, co nazywa swoimi historycznymi granicami, ale nikt nie wyobrażał sobie tak ciężkiego aktu".

11:24 Tyrania i terror muszą upaść. Pokój i wolność muszą zapanować. Zwycięstwo Ukrainy to jedyny sposób na przywrócenie pokoju w Europie. Jesteśmy z Ukrainą - podkreślają we wspólnej deklaracji szefowie parlamentów Polski i państw bałtyckich w rocznicę rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji.

Jak przekazało Centrum Informacyjne Sejmu, dokument jest efektem spotkania szefów Izb parlamentarnych z Polski i państw bałtyckich, zorganizowanego z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek w dniach 15-16 stycznia w Warszawie. Oprócz szefowej polskiego parlamentu pod deklaracją podpisali się też przewodnicząca litewskiego Seimasu Viktorija Čmilytė-Nielsen, szef łotewskiej Saeimy Edvards Smiltēns i stojący na czele estońskiego Riigikogu Jüri Ratas.

11:20 Mosze Azman, naczelny rabin Ukrainy, nagrał z okazji rocznicy zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę pieśń i zamieścił ją w czwartek, w przededniu rocznicy na swoim profilu na Facebooku.

Pieśń nosi tytuł "Kijów-Bohater". Piosence towarzyszy teledysk, ukazujący piękno ukraińskiej stolicy przeplatane kadrami zniszczeń dokonanych przez rosyjskiego agresora.

11:02 24 lutego 2022 roku, czyli w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nie było emocji, lecz irracjonalne przeczucie, że na pewno zwyciężymy; dzisiaj, rok później, jest to już całkowicie uprawniony pogląd - ocenił w piątek szef biura (kancelarii) ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

 

"Rok od początku agresji na pełną skalę, który zmienił nas wszystkich. (...) Nie baliśmy się wtedy, ale oni (Rosjanie - PAP) boją się nas dzisiaj, bo wiedzą, że na pewno poniosą odpowiedzialność za zbrodnie, morderstwa, ludobójstwo. Możliwe, że (przed rokiem) ktoś wątpił w ukraiński naród, ale teraz (...) świat już wie, że wygramy, ponieważ sami jesteśmy o tym przekonani" - napisał Jermak na Telegramie.

10:50 Rosja rozpoczęła swoją imperialną ekspansję w jednym celu: odbudowy dawnej sowieckiej strefy wpływów, bez względu na koszty i ofiary z tym związane - napisał polski premier Mateusz Morawiecki w tekście na rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, opublikowanym przez węgierskie portale Telex oraz HVG.

Polski premier podkreślił, że w ciągu dwunastu miesięcy trwania wojny na Ukrainie brutalność rosyjska była bezprecedensowa. „Rosja dopuszcza się najohydniejszych zbrodni” – napisał premier. „Masowe groby, izby tortur, gwałty i porwania – oto prawdziwe oblicze rosyjskiej agresji” – dodał.

10:47 "Od roku żyjemy w nowej rzeczywistości. Jest ona tragiczna i wyczerpująca psychicznie. Ale walczymy, wierzymy w siebie i w nasz kraj. Dlatego zwyciężymy" - napisał w piątek na telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

"Rok temu rozpętanie przez Rosję tej barbarzyńskiej wojny dla większości Ukraińców wydawało się nierealne. Ale w stolicy przygotowywano się do ewentualnej ofensywy. Ochotnicy, którzy zasilili szeregi obrony terytorialnej i naszego wojska, pomogli obronić i utrzymać stolicę" - napisał Kliczko.

10:15 Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę ABW podejmuje szereg działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i wsparcie Ukrainy - poinformował w piątek sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła "bezprawną, bezwzględną i krwawą agresję" zbrojną na sąsiadującą Ukrainę. "Władimir Putin rozpętał największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu II wojny światowej. Od pierwszego dnia agresji Rosji Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmuje szereg działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej i wsparcie Ukrainy" - podkreślił Żaryn.

10:12 W ostatnich tygodniach Rosja prawdopodobnie po raz kolejny zmieniła swoją taktykę w wojnie z Ukrainą; obecnie wysiłki Kremla nie koncentrują się na zajęciu nowych terytoriów, ale na wyczerpaniu ukraińskiej armii - ocenił w piątkowym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.

Strategiczny cel władz w Moskwie pozostaje niezmienny od 2014 roku i jest nim próba uzyskania kontroli nad Ukrainą. W latach 2014-21 te zamiary były realizowane m.in. poprzez aneksję Krymu i rozpętanie wojny w Donbasie. 24 lutego 2022 roku Rosja zmieniła podejście i rozpoczęła inwazję na pełną skalę, próbując przejąć cały kraj i obalić jego rząd - przypomniało ministerstwo w komunikatach na Twitterze 

09:45 Rok po rozpoczęciu rosyjskich działań wojennych premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa, żeby dać jasny i wymierny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy przed Rosją - poinformował w piątek rano rzecznik rządu Piotr Müller.

Morawiecki przybył w piątek do Kijowa, gdzie złożył wieniec przy ścianie pamięci poległych. Towarzyszył mu premier Ukrainy Denys Szmyhal. 

09:36 Ukraina pokazuje przywiązanie do wartości prawie nieobecnych w lewicowo-liberalnej Europie - pokazuje czym jest odwaga, determinacja w obronie własnego państwa, umiłowanie wolności. Wspólnie z Ukrainą możemy przeciwstawić się imperium zła - oceniła posłanka PiS Joanna Lichocka w Polskim Radiu.

"Rosja posuwa się do zbrodni wojennych i ataków na ludność cywilną, niszcząc infrastrukturę: szkoły, żłobki, szpitale, elektrownie od pierwszego dnia wojny.
Rosyjskie zbrodnie przeciwko ludności są dokumentowane" - mówiła Lichocka. "W Polsce trwa dokumentowanie tych zbrodni; są zbieranie i spisywane świadectwa. To robi Instytut Pileckiego, pani prof. Magdalena Gawin rozpoczęła ten proces. To jest wkład Polski w późniejsze rozliczanie rosyjskich zbrodniarzy" - podkreśliła. 

09:22 W najbliższym czasie Kreml może przeprowadzić zbrojne prowokacje na granicy z ukraińskim obwodem czernihowskim i w kontrolowanym przez Moskwę regionie Naddniestrza w Mołdawii; celem tych działań byłoby wciągnięcie Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie i osłabienie państwa mołdawskiego - ostrzegł w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W czwartek, w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, ukraińskie dowództwo operacyjne Północ poinformowało, że wywiad zarejestrował przemieszczanie się kolumny sprzętu bez oznaczeń i ze składem osobowym w umundurowaniu przypominającym barwami mundury Sił Zbrojnych Ukrainy. Oddziały wroga zauważono w pobliżu granicy z obwodem czernihowskim. Dowództwo ostrzegło przed możliwymi prowokacjami.

09:16 Od was zależy, czy przetrwa Ukraina - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, zwracając się do żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych podczas uroczystości rocznicowej w centrum Kijowa w piątek, gdy mija rok od inwazji rosyjskiej.

Uroczystość trwa na placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa - prawosławny Sobór Mądrości Bożej.

09:08 Ukraińcy biją się za naszą wolność, dlatego musimy im pomagać. To jest nasza racja stanu. Jeżeli Ukraina wygra tą wojnę, Polska będzie bezpieczniejsza - ocenił w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik na antenie Polskiego radia 24 przypomniał, że rok temu nad ranem pojawiły się dramatyczne informacje o pełnoskalowym ataku Rosji na Ukrainę, "ataku, który miał położyć kres państwu ukraińskiemu". "Wyglądało to tak, jakby Putin postanowił wymazać jeden kraj gumką z mapy Europy" - powiedział Maciej Wąsik.

09:00 Były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko powiedział w rozmowie z PAP, że ma dwie rady dla całego świata demokratycznego. " Po pierwsze błagam, nie wierzcie Putinowi w żadne jego słowo. Ci, którzy mu wierzą, zawsze źle kończą. Po drugie jest coś, o czym Polacy również wiedzą nie gorzej od Ukraińców: nie bójcie się Putina. On posunie się tak daleko, na ile mu pozwolimy" - wskazał Poroszenko.

Poroszenko, mówiąc o wydarzeniach pierwszego dnia otwartej napaści wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przypomniał, że w lutym mija też dziewiąta rocznica rosyjskiej agresji, która rozpoczęła się od zaanektowania należącego do Ukrainy Krymu. Poroszenko podkreślił, że wiedział, że Rosja zdecyduje się w końcu na otwartą wojnę, która wybuchła 24 lutego ub. roku. 

08:47 Ta wojna zmieniła nas wszystkich - Litwę, Europę i cały świat. Pomogła nam zobaczyć prawdziwe oblicze zła i dobra – napisał na Facebooku prezydent Litwy Gitanas Nauseda w piątek, w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Prezydent podkreślił, że „Litwini wykazali się niezwykłą empatią, wrażliwością i chęcią pomocy Ukraińcom w potrzebie” oraz wyraził wiarę w „bliskie zwycięstwo Ukrainy”.

08:33 Armia amerykańska zastanawia się, w jaki sposób dostarczyć czołgi M1 Abrams na Ukrainę; mogą one nie dotrzeć na Ukrainę nawet przed końcem roku - powiedziała wysoka przedstawicielka amerykańskiej armii Christine Wormuth, cytowana przez portal defencenews.com.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w styczniu, że USA wyślą 31 czołgów na Ukrainę. W założeniu miały one pomóc Ukrainie odeprzeć spodziewaną rosyjską wiosenną ofensywę, lecz czołgi Abrams prawdopodobnie nie dotrą na Ukrainę przed końcem tego roku.

08:30 Bucza, Izium, Mariupol... - to punkty na ukraińskiej mapie, które stały się symbolami zbrodni popełnionych przez Rosję po rozpoczęciu przez nią pełnowymiarowej napaści na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.

"Niezwykła brutalność rosyjskich oddziałów i najemników. Ich deprawacja, popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości, bez wstydu i skrupułów. Celowe sprowadzanie na cywilów śmierci i zniszczeń. Używanie gwałtów jako narzędzia prowadzenia wojny. Kradzież ukraińskich dzieci jako próba okradzenia Ukrainy z przyszłości" - wyliczał we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Warszawie.

08:10 W ciągu dziewięciu lat wojny (rozpoczętej w 2014 r. – PAP) staliśmy się mocniejsi niż beton i stal – oświadczył w piątek naczelny dowódca Walerij Załużny, dziękując wszystkim Ukraińcom za zaangażowanie w obronę kraju.

08:14 24 lutego 2022 roku to najtrudniejszy dzień naszej historii współczesnej, tego dnia obudziliśmy się rankiem i od tej pory nie zasypiamy - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej w piątek, w rocznicę inwazji rosyjskiej.

08:00 Inwazja Rosji na Ukrainę wywróciła nam życie. Skończyło się wszystko, co było w nim światłe i nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Ta wojna to niesprawiedliwość, która nie powinna dotknąć nikogo, dlatego apelujemy o broń i o ukaranie winnych – powiedziała PAP pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Czytaj więcej na: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1541024,olena-zelenska-wojna-niesprawiedliwosc-ktora-nie-powinna-dotknac-nikogo

07:41 Rosyjska armia prowadzi z Chinami rozmowy o produkcji dronów kamikadze. Do Moskwy mają one trafić dzięki sfałszowanym dokumentom przewozowym - poinformował w piątek portal tygodnika "Der Spiegel".

07:33 Dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa Europy, dla bezpieczeństwa świata, Ukraina musi zwyciężyć - mówił prezydent Andrzej Duda, który w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę był gościem w RMF FM.

07:30 Nie wiadomo, czy Ukraina wygra tę wojnę; bardzo bym sobie tego życzył, natomiast boję się, że następne miesiące mogą być bardzo trudne, także z uwagi na to, że Rosja szykuje ofensywę wiosenną - powiedział PAP politolog prof. Tomasz Kamiński z Uniwersytetu Łódzkiego.

07:30 Z powodu strategii Zachodu, by przekazywać Ukrainie tylko broń defensywną, stracono okazję, by w ubiegłym roku "dobić" armię rosyjską; jeśli Europa pochłonięta sporami politycznymi i rywalizacją, dalej będzie miała takie podejście, Ukraina straci wschodnią część swego terytorium - uważa gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak.

07:27 Blisko 100 rosyjskich ataków odparły w ciągu doby wojska ukraińskie – powiadomił w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. W piątek mija rok od rozpoczęcia przez Rosję szerokoskalowej inwazji na Ukrainę.

W sztabie poinformowano, że Rosjanie prowadzą działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie kraju: kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim.

 

07:01 Rosja chce odtworzenia Związku Sowieckiego i nie ma tam miejsca na niepodległość Ukrainy. Powiem więcej: to nie jest wojna o terytorium. Może gdzieś tego nie rozumieją do końca, ale to jest wojna o prawo Rosji do całkowitej dominacji w Europie – powiedział PAP doradca szefa biura prezydenta w Kijowie Mychajło Podolak.

Czytaj więcej na: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1540778,mychajlo-podolak-celem-rosji-jest-odtworzenie-zsrr-wideo.html

07:00 Zabójstwa cywili, bombardowania cywilnych budynków, przymusowe deportacje i tortury na jeńcach to niektóre rosyjskie zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie, na które wskazują dowody zebrane przez polskich prokuratorów - poinformował PAP Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

Czytaj więcej na: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1541086,prokurator-krajowy-sa-dowody-na-zabojstwa-cywili-kradzieze-i-tortury-w

06:57 To był rok bólu, żalu, wiary i jedności – oświadczył prezydent Ukrainy w piątek, w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

„24 lutego miliony z nas dokonały wyboru: nie biała flaga, a błękitno-żółta. Nie ucieczka, a odpowiedź. Odpowiedź wrogowi. Opór i walka” – napisał Zełenski pod opublikowanym w Telegramie krótkim filmem, pokazującym obrazy z różnych etapów wojny.

„To był rok bólu, żalu, wiary i jedności. Rok naszej wspólnej niezłomności. Wiemy, że to będzie rok naszego wspólnego zwycięstwa” – napisał prezydent Ukrainy.

06:01 Od wybuchu wojny systematycznie rośnie liczba firm zakładanych przez obywateli Ukrainy w Polsce - wskazała PAP Aleksandra Wejt-Knyżewskiej z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodała, że od marca 2022 r. założyli oni u nas ponad 17,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.

05:31 Stany Zjednoczone uważają, że dostarczenie broni Ukrainie, a także szkolenie Sił Zbrojnych Ukrainy „zmieni dynamikę na polu bitwy” i pozwoli siłom ukraińskim „przebić się przez rosyjską obronę”, powiedział w czwartek w wywiadzie dla CNN sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

04:05 Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, powiedział w czwartek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

„Będziemy nadal przyglądać się temu, co jest konieczne, i upewnić się, że dostarczamy to, co jest niezbędne, aby Ukraina miała to, czego potrzebuje, by odnieść sukces na polu bitwy”, powiedział Sullivan dla CNN.

03:59 Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już rok. Ukraina obroniła swoją niepodległość, ale część jej terytorium jest pod rosyjską okupacją. Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

03:07 Ukraińcy wspominają o tym, jak spędzili ostatni dzień i noc przed rosyjską inwazją, co zmieniło się w ich życiu. We wspomnieniach jest dużo emocji, bólu i wiary. Wielu z nich przyznaje, że nie mogą zasnąć tej historycznie „feralnej nocy”.

02:10 Fundacja brytyjskiego muzyka rockowego Eltona Johna Elton John AIDS Foundation przeznaczy za pośrednictwem platformy United24 125 tys. dolarów USA na zakup biochemicznych analizatorów krwi dla Ukrainy, poinformował w piątek Ukrinform.

00:51 Ukraina nie ma dowodów na to, że Chiny dostarczały Federacji Rosyjskiej śmiercionośną broń, powiedział w czwartek Dmytro Kułeba, odpowiadając na pytania ukraińskich dziennikarzy po głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

00:16 Amerykańska dziennikarka Sarah Ashton-Cirillo, która wstąpiła do sił zbrojnych Ukrainy jako sanitariuszka, napisała na Twitterze, że w czwartek została ranna na pierwszej linii frontu. O jej wpisie poinformowała CBS News.

00:05 W czwartek, w przeddzień pierwszej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję: „Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”.

22:22 "Zamówione w 2019 r. wyrzutnie HIMARS będą w Polsce w tym roku; mamy nadzieję, że w maksymalnie krótkim czasie pojawią się w Polsce też te wyrzutnie na sprzedaż, których zgodził się teraz Kongres USA" - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Są też rozmowy o budowie w Polsce fabryki pocisków do tych wyrzutni - dodał.

22:17 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w czwartek, w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niewiążącą rezolucję mającą na celu przywrócenie pokoju w tym kraju.

W głosowaniu 141 państw członkowskich ONZ wyraziło poparcie dla rezolucji w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Siedem państw wystąpiło przeciwko dokumentowi, a 32 wstrzymały się od głosu.