"Jaki będzie finalny kształt - to zależy od Sejmu. Z wiedzy, którą posiadam, konsensus, który został wypracowany na poprzednim posiedzeniu Sejmu raczej będzie utrzymany" - powiedział Müller, pytany na konferencji prasowej o dalsze losy zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Pierwotny rządowy projekt zmiany ustawy o inwestycjach w energetykę wiatrową przewidywał ustalenie na 500 m minimalnej, dopuszczalnej pod pewnymi warunkami, odległości turbiny wiatrowej od zabudowań. W Sejmie podniesiono tę wielkość do 700 m, ale potem Senat za pomocą poprawki przywrócił 500 m. Sejmowa komisja energii zajmie się poprawkami Senatu we wtorek, później głosować je będzie cały Sejm.
Müller stwierdził że "w toku prac parlamentarnych doszło do pewnego konsensusu między stronami", dodając, że "ten kompromis został wypracowany na poziomie 700 m". Pytany, kto z kim zawierał ten kompromis, rzecznik rządu przypomniał, że Solidarna Polska nie poparła w Sejmie projektu. "Dla jedności obozu Zjednoczonej Prawicy szukamy rozwiązań godzących różne pomysły na odległości. Jedna strona miała 500 m, o ile dobrze pamiętam Solidarna Polska proponowała 1000 m, jest 700. Był to kompromis w toku prac parlamentarnych" - stwierdził Piotr Müller.
Ustawa wiatrakowa. Szczegóły zmian
Nowelizacja ustawy z 2016 r. w obecnym kształcie przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a 700 m dla budynków mieszkalnych - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.
Ustawa wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej. Jednocześnie całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.(PAP)
mar/