Rosja opóźnia proces wymiany jeńców wojennych i cywilów [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-08 08:44 aktualizacja: 2023-03-09, 06:49
Od początku rosyjskiej agresji, z niewoli uwolniono już 1993 Ukraińców. Fot. RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT PAP/EPA
Od początku rosyjskiej agresji, z niewoli uwolniono już 1993 Ukraińców. Fot. RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT PAP/EPA
"Oświadczenia Kremla o prowadzonych jakoby codziennie negocjacjach z Ukrainą w sprawie wymian jeńców wojennych i cywilów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Moskwa celowo opóźnia i utrudnia ten proces" - oznajmił w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. "Ukraina przygotowała listę wymienną zawierającą około 800 nazwisk, a Rosja - około 200" - wskazał. Przekazał, że doszło do wymiany listy jeńców wojennych oraz cywilnych zakładników przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. "Obecnie stwierdzam, że Kreml opóźnia wdrażanie tego planu" - powiedział.

22:05 Prezydent Zełenski: nie ma Ukraińca, który nie życzyłby Gruzji wstąpienia do Unii Europejskiej

"Nie ma Ukraińca, który nie życzyłby sukcesu zaprzyjaźnionej Gruzji. Sukcesu demokratycznego. Sukcesu europejskiego. Chcemy być w Unii Europejskiej i będziemy. Chcemy, żeby Gruzja była w UE i jestem pewien, że będzie. Chcemy, aby Mołdawia była w Unii Europejskiej i też jestem pewien, że będzie. Wszystkie wolne narody Europy na to zasługują" - powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent również wyraził wdzięczność wszystkim demonstrantom, którzy byli podczas protestów na placach i ulicach miast Gruzji, trzymali ukraińskie flagi i śpiewali ukraiński hymn. 

19:57 Czescy żandarmi wojskowi będą badać na Ukrainie zbrodnie wojenne Rosji

Rząd Czech poparł w środę projekt ministerstwa obrony wysłania na Ukrainę 15 wojskowych policjantów do badania zbrodni wojennych Rosji. Czeskie wsparcie dla zespołu śledczego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze musi jeszcze zatwierdzić parlament.

18:56 Ukraińskie wojsko oddało siłom rosyjskim część terenu w pobliżu Bachmutu, lecz zyskało czas

Ukraińskie wojska walczące w Bachmucie w Donbasie utraciły kontrolę nad częścią terenów w pobliżu miasta, pozwalając rosyjskim oddziałom na częściowe okrążenie tej miejscowości z trzech stron, lecz zyskały w ten sposób czas potrzebny na skuteczną obronę swoich pozycji - powiadomiła w środę stacja CNN, powołując się na anonimowych oficjeli państw zachodnich.

18:46 Prezydent Zełenski: dzisiaj na Ukrainie rozstrzyga się przyszłość ONZ

Właśnie teraz, właśnie na Ukrainie rozstrzyga się przyszłość Organizacji Narodów Zjednoczonych i rola ONZ w świecie - podkreślił w środę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

"(Walcząca z Rosją) Ukraina broni obecnie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. (...) Znajdujemy się na pierwszej linii frontu prawdziwej wojny o zasady, na których opiera się prawo międzynarodowe" - powiedział Zełenski, cytowany na stronie internetowej szefa państwa ukraińskiego.

Prezydent podkreślił, że jest wdzięczny Guterresowi za "wyraźne potępienie rosyjskiej agresji (na Ukrainę) jako rażącego naruszenia Karty Narodów Zjednoczonych". Politycy omówili głównie kwestie dotyczące bezpieczeństwa w wymiarze europejskim i globalnym - powiadomiły ukraińskie władze.

18:28 Prezydent Duda: Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje MiG-i; uważam, że Ukraina będzie miała F-16

Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN International udzielonym w Abu Zabi. Dodał, że Ukraina w przyszłości otrzyma samoloty F-16.

"Ta pozostała część MiG-ów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych siłach powietrznych - jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć" - oświadczył Duda.

Zaznaczył, że uważa, iż ukraińskie siły zbrojne w przyszłości będą chciały dążyć do standardów NATO i że będą używać F-16.
 

17:40 Szef MON: utrzymać wsparcie dla Ukrainy, ustalić skalę refundacji za przekazywany sprzęt 

Trzeba utrzymać skalę i szybkość wsparcia wojskowego dla Ukrainy; ścisłe ustalenie rekompensat za przekazywany sprzęt będzie zachętą do dalszych donacji – powiedział w środę w Sztokholmie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw UE.

Błaszczak wziął udział w zakończonym w środę dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów obrony krajów członkowskich w Sztokholmie, którego głównym tematem były dalsze wsparcie UE dla Ukrainy, w tym przez szkolenie ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji EUMAM i finansowanie zakupów amunicji dla Ukrainy.

"Ustaliliśmy, że skala i szybkość wsparcia militarnego powinny być utrzymane" – powiedział szef MON dziennikarzom po spotkaniu. Dodał, że poruszono także "temat naszej solidarności, jeśli chodzi o refundację" za sprzęt przekazywany przez kraje Unii Ukrainie. "To niezwykle ważne, żeby skala tej refundacji była ściśle ustalona, to niewątpliwie zachęca państwa UE do dokonywania donacji na rzecz Ukrainy" – powiedział.

17:35 Rosjanie stracili na wojnie ponad 70 samolotów wojskowych, Ukraińcy - mniej niż 60

Dowódca sił powietrznych USA w Europie gen. James Hecker oświadczył w środę, że w toku rosyjskiej inwazji armia ukraińska zniszczyła ponad 70 samolotów wojskowych Rosji, a sama straciła mniej niż 60 maszyn. Straty obu stron Hecker uznał za relatywnie niewysokie.

17:24 Szef dyplomacji UE: „nie boję się prawdy” w sprawie Nord Stream; śledztwo trwa

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell ostrzegł przed wyciąganiem pochopnych wniosków po opublikowaniu przez media doniesień o tym, że to ugrupowanie proukraińskie stało za zeszłorocznymi atakami na gazociągi Nord Stream. „Nie boję się prawdy. Żadnej prawdy. Ale mówimy o… spekulacjach” – powiedział Borrell w środę po spotkaniu ministrów obrony UE w Sztokholmie. Dodał, że śledztwa nadal trwa i są w nie zaangażowane Szwecja, Dania i Niemcy.

„Dopóki śledztwo jest w toku, nie możemy wyciągnąć ostatecznych wniosków. Muszę poczekać na jasne zrozumienie tego, co się dzieje” – powiedział szef unijnej dyplomacji.

17:11 Dyrektor wywiadu narodowego USA: Rosja raczej nie będzie w stanie poczynić dużych postępów na Ukrainie w tym roku

Nie spodziewamy się, by siły zbrojne Rosji były w stanie poczynić duże postępy terytorialne na Ukrainie w tym roku - oświadczyła w środę dyrektor ds. Wywiadu Narodowego USA Avril Haines w Senacie. Dodała jednak, że walka w obronie Bachmutu może uszczuplić możliwości ofensywne Ukrainy.

16:34 Minister obrony Ukrainy: sabotaż na Nord Stream byłby dla nas komplementem, ale to nie nasze dzieło

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaprzeczył w środę, by jego kraj miał związek z uszkodzeniem bałtyckich gazociągów Nord Stream jesienią 2022 roku. Byłoby to pewnym komplementem dla naszych sił specjalnych, ale to nie nasza działalność - powiedział minister.

Reznikow skomentował w ten sposób doniesienia dziennika "New York Times", który podał, że nowo zdobyte informacje wskazują, iż za wysadzeniem trzech z czterech nitek gazociągów stała proukraińska grupa sabotażystów. 

15:52 "Jesteśmy siłą, która może zmieniać świat; podczas wojny z Rosją nasi mężczyźni i kobiety tak szybko adaptują się do nowej rzeczywistości, że wrogowie nie są w stanie za nami nadążyć" - oceniła w środę małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska, przebywająca z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zełenska spotkała się w ZEA z przywódcą tego kraju Muhammadem ibn Zajedem an-Nahajanem. Prezydent i szejk Abu Zabi zobowiązał się do przekazania 4 mln dolarów, które zostaną przeznaczone na budowę sierocińców dla dzieci na Ukrainie - podała agencja AP, podkreślając, że pierwsza dama Ukrainy odwiedza kraj Zatoki Perskiej 8 marca, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet.

ZEA pozostają obecnie jednym z niewielu "okien na świat" dla Rosji - zarówno dla osób uciekających przed powołaniem do wojska, jak też dla zamożnych Rosjan, którzy chcą zainwestować w kraju z dostępem do zachodnich rynków finansowych. Resort skarbu USA wyrażał zaniepokojenie rosyjskim kapitałem lokowanym na rynku nieruchomości w Dubaju. W tym arabskim państwie widywane były też w ostatnich miesiącach luksusowe jachty oligarchów powiązanych z Kremlem - przypomina Associated Press.

15:15 Zakłady zbrojeniowe w Rumunii mają w bliskiej przyszłości czterokrotnie zwiększyć produkcję amunicji i być kluczowym jej dostawcą dla państw NATO - poinformował cytowany w środę przez miejscowe media rumuński minister gospodarki Florin Spataru

14:14 "Rosja opóźnia proces wymiany jeńców wojennych i cywilów" - ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

Urzędnik przypomniał, że w styczniu spotkał się w stolicy Turcji Ankarze ze swoją rosyjską odpowiedniczką Tatianą Moskalkową. Strony miały wówczas uzgodnić trzyetapowy plan działań humanitarnych, obejmujących głównie połączenie dzieci z ich rodzinami. Ukraina przygotowała listę wymienną zawierającą około 800 nazwisk, a Rosja - około 200. Zapowiedziano, że rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane w formule online.

"Udało nam się (wówczas) wymienić listy jeńców wojennych, a (Moskwa) otrzymała obszerne zestawienie (z nazwiskami) cywilnych zakładników przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Obecnie stwierdzam, że (Kreml) opóźnia wdrażanie tego planu. Faktem jest (natomiast to), że Rosja tak samo wywiązuje się z umów, jak zachowuje się na polu walki" - napisał Łubinec na Telegramie.

14:07 Obowiązkową ewakuację dzieci ze szturmowanego przez siły rosyjskie Bachmutu, w obwodzie donieckim - zapowiedziała w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w telewizji.

Rząd Ukrainy zaakceptował we wtorek mechanizm obowiązkowej ewakuacji dzieci ze strefy działań wojennych. Walki trwają obecnie na terenie 132 hromad (gmin), ale – jak powiedziała Wereszczuk - na razie obowiązkowa ewakuacja ograniczy się do Bachmutu.

Ewakuowanemu obowiązkowo dziecku będzie towarzyszyć jeden z rodziców, osoba w jego zastępstwie lub inny przedstawiciel prawny. „W żadnym wypadku nie będziemy dziecka rozłączać z rodziną. Jeśli dorosły podejmie taką decyzję, będzie mógł podpisać odpowiedni formularz i odmówić ewakuacji” – zaznaczyła wicepremier.

Pytana, co będzie, jeśli rodzice kategorycznie odmówią wyjazdu, odparła: „Doświadczenia ostatniego miesiąca pokazują, że jeśli nasza policja albo grupy ewakuacje przybywają na miejsce, gdzie znajduje się dziecko z dorosłymi, to ludzie z reguły nie odmawiają”.

13:52 Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w wywiadzie dla stacji CNN, że eksperci funduszu nie widzą, by Rosja miała odnieść jakiekolwiek zyski z inwazji na Ukrainę.

13:22 Pod koniec stycznia Iran dostarczył Rosji około 100 mln nabojów i około 300 tys. różnego typu pocisków, m.in. artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych; uzbrojenie, które zostało przekazane drogą morską, jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą - poinformowała w środę brytyjska telewizja Sky News.

Jak wynika z analizy ruchu statków na wodach Morza Kaspijskiego, dwie jednostki pływające pod rosyjską banderą i przewożące około 200 kontenerów z uzbrojeniem opuściły 10 stycznia irański port Amirabad. Dwa dni później zatrzymały się na kilka dni u wybrzeży Turkmenistanu, a następnie 27 stycznia dotarły do Astrachania w Rosji. 3 lutego statki udały się w dalszy rejs - przekazała Sky News za własnymi źródłami zastrzegającymi sobie anonimowość.

Oprócz około 100 mln nabojów do pistoletów, karabinów maszynowych i karabinków szturmowych, Rosja sprowadziła z Iranu również około 300 tys. granatów, pocisków moździerzowych, artyleryjskich i przeciwpancernych oraz 10 tys. kamizelek kuloodpornych i hełmów. Władze w Moskwie miały zapłacić za te dostawy gotówką. Dokładna kwota nie jest znana, lecz informatorzy brytyjskiej telewizji ocenili ją jako "znaczącą".

13:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w środę – w Międzynarodowy Dzień Kobiet – wszystkim kobietom jego kraju, w tym walczącym o ojczyznę. Powiedział o tym w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

„Uważam za istotne, by podziękować dziś wszystkim kobietom, które pracują, uczą się, ratują, leczą, walczą, walczą za Ukrainę; by przypomnieć o nich, pomyśleć i podziękować wszystkim kobietom, które oddały życie za nasze państwo” – powiedział prezydent.

Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Razem jesteśmy silniejsi, razem nie można nas pokonać, razem jesteśmy wolni i na pewno zwyciężymy.

13:01 Generał Oleksandr Syrskyi, dowódca sił lądowych Ukrainy spotkał się z obrońcami Bachmutu i wręczył im odznaczenia państwowe, w szczególności nową nagrodę wojsk lądowych.

12:44 "Ukraina będzie gotowa do kontrofensywy w wojnie, którą prowadzi przeciwko niej Rosja, gdy otrzyma milion pocisków artyleryjskich, systemy obrony przeciwlotniczej i więcej czołgów" – oświadczył minister obrony tego kraju Oleksij Reznikow w Sztokholmie. W środę w stolicy Szwecji odbywa się spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej.

12:14 "Mimo trwających walk po raz pierwszy od roku w obwodzie donieckim upłynęła doba, podczas której nie zginął ani nie został ranny żaden cywil" - napisał w środę na Telegramie szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko. "Sytuacja w obwodzie pozostaje jednak napięta" - zaznaczył.

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały m.in. Awdijiwkę, Kamiankę, Kurachiwkę i Kostiantyniwkę; zniszczono co najmniej 30 domów i budynek szkolny - wyliczył gubernator obwodu donieckiego. 

11:03 Ambasadorowie państw grupy G7 pogratulowali wyboru nowemu szefowi Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i zapowiedzieli monitorowanie działalności tej instytucji wskazując, że ma być ona wolna od nacisków politycznych.

"Ambasadorowie G7 gratulują Semenowi Krywonosowi nominacji na stanowisko dyrektora NABU. Będziemy uważnie śledzili pracę biura” – napisano na twitterowym koncie dyplomatów G7.

„Biorąc pod uwagę fakt, jak ważna jest rola NABU w walce z korupcją na Ukrainie, jego działalność ma być wolna od jakichkolwiek politycznych i innych nacisków” – podkreślili ambasadorowie.

Do grupy państw G7 należą: Japonia, USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Kanada.

10:58 Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot szturmowy Su-25 w okolicy Bachmutu w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na biuro prasowe wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy.

„Samolot wroga osłaniał z powietrza piechotę, która atakowała linię sił ukraińskich. Operator przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego otworzył ogień i zestrzelił rosyjski samolot. Przez kamerę termowizyjną zobaczyliśmy, że samolot został trafiony i zaczął zniżać lot. Los pilota jest na razie nieznany” – powiedział dowódca dywizjonu „Partyzant” Gwardii Narodowej.

Samolot został trafiony o godz. 1.10 w nocy czasu ukraińskiego (po północy czasu polskiego) z polskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego „Piorun”.

Według źródła w Gwardii Narodowej maszyna zbliżała się z północnego wschodu, by zaatakować pozycje ukraińskie, ale po trafieniu zmieniła trajektorię lotu i zaczęła raptownie skręcać na wschód, po czym spadła.

10:27 Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały od Polski pomoc wojskową, humanitarną i dyplomatyczną na niespotykaną skalę - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla madryckiego dziennika "La Razon".

09:10 Na Ukrainie działa 95 proc. sklepów detalicznych, po rozpoczęciu prowadzonej na pełną skalę rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. działało 71 proc. placówek - podało we wtorek Stowarzyszenie Detalistów Ukrainy (RAU).

Według naszych badań działa 15 873 obiektów, a nasze stowarzyszenie zrzesza 16 787 placówek; czynnych jest więc 95 proc. obiektów, a tylko 5 proc. zamkniętych - czytamy w komunikacie RAU.

07:26 Ukraina nie ma nic wspólnego z sabotażem gazociągów Nord Stream – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia "New York Timesa", że za wysadzeniem trzech rur tej magistrali mogła stać proukraińska grupa sabotażystów.

"(…) Ukraina nie ma żadnego związku ze zdarzeniami na Morzu Bałtyckim i nie posiada informacji na temat +proukraińskich grup sabotażowych+. Co stało się z gazociągami Nord Stream? +One zatonęły+, jak to się mówi w samej Federacji Rosyjskiej..." – napisał Podolak na Twitterze 

07:11 Rosyjska napaść na Ukrainę otworzyła oczy Wielkiej Brytanii i całego Zachodu na problem rosyjskich brudnych pieniędzy, które przyjmowaliśmy bez pytania, i od tego czasu nastąpiły pewne pozytywne zmiany, ale to dopiero początek długiej drogi – mówi PAP brytyjski pisarz i reporter Oliver Bullough.

W swojej najnowszej książce „Kamerdyner świata”, która w Polsce została wydana w lutym, Bullough opisuje, jak Wielka Brytania stała się globalnym centrum prania brudnych pieniędzy, oferując kleptokratom i innym przestępcom finansowym wszelkie możliwe usługi w zabezpieczaniu ich majątku.

06:46 Istnieje poważny rozdźwięk między deklarowanymi przez Niemcy kwotami pomocy a tym, co rzeczywiście trafia na Ukrainę - zwraca uwagę w rozmowie z PAP ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Kamil Frymark.

"Od kilku miesięcy Niemcy prowadzą ofensywę komunikacyjną prezentując się jako lider Europy w niesieniu pomocy Ukrainie. Pomoc RFN jest znacząca i zalicza się do największych w Europie. Problem polega na rozdźwięku pomiędzy deklarowanymi kwotami – obecnie to już nawet 14 mld euro, o których ostatnio mówił kanclerz Olaf Scholz w Bundestagu – a tym, co rzeczywiście trafia na Ukrainę; chodzi np. o uwzględnianie w zestawieniach planowanych dopiero dostaw" - podkreśla Frymark, który jest autorem publikacji "Niemieckie wsparcie dla Ukrainy: ofensywa komunikacyjna", gdzie dokładnie analizuje różnice między obietnicami, a faktycznym stanem rzeczy.

03:08 Podczas inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska zabiły w Kijowie przy użyciu dronów kamikadze około 160 osób, w tym pięcioro dzieci - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w rozmowie z rumuńskim portalem Hotnews.

"Od początku wojny drony kamikadze zniszczyły w naszym mieście około 800 budynków, z których 417 to budynki mieszkalne" - powiedział mer stolicy, w której przed wojną mieszkało 3,8 mln osób.

(PAP)