Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

2023-03-16 14:22 aktualizacja: 2023-03-16, 20:25
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Jakub Kamiński
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Jakub Kamiński
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw – przekazała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

W noweli zastąpiono definicję przemocy w rodzinie definicją przemocy domowej, której zakres pojęciowy został zmodyfikowany i będzie obejmował przemoc ekonomiczną oraz cyberprzemoc. Regulacja uznaje m.in., że małoletniego należy traktować jako osobę doznającą przemocy domowej w sytuacji, gdy był on świadkiem takiej przemocy.

Ustawa modyfikuje procedurę "Niebieskie Karty". Do wszczęcia oraz realizacji tej procedury będą uprawnione osoby wchodzące w skład grupy diagnostyczno-pomocowej. Ustawa określa także przesłanki umożliwiające zakończenie procedury „Niebieskie Karty" oraz wprowadza regulację, zgodnie z którą po zakończeniu tej procedury przez okres 9 miesięcy będą prowadzone przez grupę diagnostyczno-pomocową działania monitorujące polegające m.in. na analizie i ocenie sytuacji osób, w niej uczestniczących.

Nowelizacja wprowadza też regulację, która przewiduje odebranie broni palnej, amunicji oraz dokumentów potwierdzających legalność posiadania broni osobom stosującym przemoc domową w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia osoby doznającej przemocy domowej.

Ustawa wprowadza też m.in. dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową - programy psychologiczno-terapeutyczne, których celem ma być powstrzymanie osoby stosującej przemoc domową przed dalszym stosowaniem przemocy oraz rozwijanie umiejętności samokontroli i rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy.

Osoba, która uporczywie nie będzie stosować się do obowiązku zgłoszenia się do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych lub programach psychologiczno-terapeutycznych, ukończenia tych programów oraz dostarczenia zaświadczenia o ich ukończeniu może zostać ukarana karą grzywny albo ograniczenia wolności.

Ustawa przewiduje też utworzenie Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej, jako organu opiniodawczo-doradczego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Do jego zadań należało będzie m.in. monitorowanie działań w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, inicjowanie zmian przepisów, opracowanie standardów pomocy osobom doznającym przemocy oraz opiniowanie projektów z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej opracowanych w oparciu o programy osłonowe.

Ustawa wprowadza także zmianę w ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, która ma na celu rozszerzenie katalogu świadczeń pieniężnych, które nie wpływają na możliwość nabycia prawa do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, o świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej.

Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mj/