O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk: wezwanie ambasadora USA miało na celu zwrócenie uwagi na konsekwencje materiału o JPII

Wezwanie do MSZ ambasadora USA Marka Brzezinskiego miało na celu uświadomienie naszemu sojusznikowi, że publikacja materiału o papieżu Janie Pawle II wywołuje podobne konsekwencje jak prowadzona przez Rosję i Białoruś wojna hybrydowa - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

6 marca br. TVN 24 wyemitowało reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Więcej

Św. Jan Paweł II. Fot. PAP/Wojciech Kryński

Episkopat: pamięć o Janie Pawle II powinna być uszanowana i niewykorzystywana politycznie

W związku z emisją tego materiału do MSZ zaproszony został ambasador USA Mark Brzezinski. Grupa TVN ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery.

O to zaproszenie został zapytany w czwartek w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

"Jakie były konsekwencje tego materiału? Ano takie, że nastąpił wzrost emocji społecznych, pojawiły się podziały społeczne w Polsce, podział zerojedynkowy, albo jesteś po tej stronie, albo po tamtej. Co to przypomina? Mnie to przypomina konsekwencje, jakie wywołują działania prowadzone przez Federację Rosyjską w ramach wojny hybrydowej toczonej z Zachodem" - podkreślił Wawrzyk.

Jak dodał, chodziło więc o to, "żeby wskazać na ten aspekt sprawy naszemu sojusznikowi". "Nasz sojusz z Ameryką jest bezdyskusyjny i nigdy nie był tak dobry jak jest w tej chwili, ale musimy zwracać uwagę, żeby nie dochodziło do tego rodzaju sytuacji" - powiedział Wawrzyk.

"Nie chodzi o to, żeby w tej stacji prywatnej, która prowadzi swego rodzaju krucjatę antyrządową, krucjatę w tej chwili antykościelną, od tego materiału krucjatę antypapieską, żeby wprowadzać jakąkolwiek cenzurę. Od tego jesteśmy dalecy. Chodzi o to, żeby każdy, kto przygotowuje tego rodzaju materiał zastanowił się chwilę, czy nie działała w ten sposób na korzyść Federacji Rosyjskiej czy Białorusi, przygotowując materiał, który wywołuje takie same konsekwencje, jak wywołują działania o charakterze hybrydowym" - zaznaczył wiceszef MSZ.

W reakcji na materiał TVN, 9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II. Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało.

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział złożenie skargi na stację TVN. "Przymierzamy się do tego, aby złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na działania TVN w tej sprawie, tego paszkwilu, bo trudno to nazwać materiałem reporterskim" - oświadczył. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz
gn/

Zobacz także

  • Prezes NIK Marian Banaś i dziennikarz PAP Adrian Kowarzyk Fot. PAP/Radek Pietruszka

    "Ustalenia są poważne". Prezes NIK o raporcie po kontroli w MSZ

  • Były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą, fot. PAP/Marcin Obara

    Komisja śledcza ds. afery wizowej. Były konsul RP w Mumbaju: otrzymałem dwie prośby o przyznanie wiz grupom cudzoziemców

  • Michał Szczerba Fot. PAP/Albert Zawada

    Szczerba o aferze wizowej: Kamiński, Kaczyński, Morawiecki, Rau wiedzieli, że trwa proceder korupcyjny

  • Egdar Kobos przed komisją śledczą Fot. PAP/Albert Zawada

    Komisja śledcza zakończyła przesłuchanie Edgara Kobosa

Serwisy ogólnodostępne PAP