Trwa walka o Bachmut. Siły ukraińskie: to nasza forteca, to ważny i kluczowy punkt [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-17 08:30 aktualizacja: 2023-03-18, 08:53
Fot. Twitter@DefenceU
Fot. Twitter@DefenceU
Trwa walka o Bachmut. "Dla Ukrainy to ważny i kluczowy punkt i dopóki nie rozpoczną się inne działania militarne, Ukraina uważa go za ważną fortecę" - powiedział w piątek Ołeksandr Daniłow, szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych - poinformował w piątek na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

06:50 Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 10 spośród 11 dronów kamikadze produkcji irańskiej, którymi rosyjskie wojska zaatakowały w piątek wieczorem cele w naszym kraju; na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej - powiadomił w sobotę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeden z bezzałogowców Shahed-136 uderzył w obiekt przemysłowy. Łącznie w ciągu minionej doby agresorzy przeprowadzili 34 ataki lotnicze, z czego 11 z wykorzystaniem dronów - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.

Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ukraińskie siły powietrzne informowały o zneutralizowaniu 11 spośród 16 aparatów latających irańskiej produkcji. Jak wówczas powiadomiono, rosyjskie wojska wystrzeliły drony z terenów położonych nad Morzem Azowskim i z graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego. Bezzałogowce zostały zniszczone zarówno we wschodniej, jak też w centralnej i zachodniej części kraju.

03:30 Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy m.in. na temat sytuacji na froncie - przekazał w piątek Biały Dom. Do rozmowy miał dołączyć również prezydent Wołodymyr Zełenski.

02:44 Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest "uzasadniony" -  powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.

00:24 Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję od początku tej wojny. Popieramy ich rozliczanie - powiedział PAP w piątek rzecznik Departamentu Stanu, komentując wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina.

23:31 Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych - oznajmił Biały Dom w oświadczeniu cytowanym przez CNN. To komentarz administracji USA w sprawie wydania nakazu aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

22:00 MSZ wyraziło zadowolenie z wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina. To pierwszy zdecydowany krok formalny Trybunału w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji i wpisuje się w międzynarodowe wysiłki na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie - podkreślono.

"MSZ RP z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie wydania nakazu aresztowania względem Władimira Putina (Prezydenta Federacji Rosyjskiej) oraz Marii Lwowej-Biełowej (Pełnomocniczki ds. Praw Dzieci przy Prezydencie FR) w związku z podejrzeniem popełnienia zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej" – oświadczył rzecznik MSZ Łukasz Jasina w komunikacie opublikowanym na stronie resortu w piątek wieczorem.

21:00 Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly oświadczył w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Z zadowoleniem przyjmujemy krok podjęty przez niezależny MTK w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób na szczycie rosyjskiego reżimu, w tym Władimira Putina" – napisał na Twitterze Cleverly.

20:00 Udział Polski i polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz kwestia projektów dotyczących współpracy kolejowej znalazły się wśród tematów piątkowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z wicepremierem ds. odbudowy Ukrainy oraz ministrem rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem.

O spotkaniu, które odbyło się w Warszawie poinformowała KPRM.

19:30 To początek rozliczeń; nie może być bezkarności - tak w piątek na decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina zareagował wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell.

"Decyzja MTK o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina za zbrodnię wojenną bezprawnego deportowania i wywożenia dzieci z Ukrainy do Rosji jest początkiem procesu pociągania do odpowiedzialności. Doceniamy i wspieramy pracę MTK. Nie może być bezkarności" - napisał Borrell na Twitterze.

18:30 Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego wskazuje na zbrodnie wojenne rosyjskiego aparatu przemocy; Władimir Putin stoi na czele tej machiny i powinien być sądzony jako zbrodniarz wojenny - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

17:47 Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

15:48 Tabu przekazywania Ukrainie myśliwców zostało przełamane, nastąpiła decydująca zmiana myślenia i prawdopodobnie nie będą to ostatnie myśliwce, które zostaną Kijowowi dostarczone przez sojuszników - powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, komentując przekazanie Ukrainie przez Polskę i Słowację myśliwców MiG-29.

15:02 Chiński prezydent Xi Jinping powinien wykorzystać swą przyszłotygodniową podróż do Moskwy, aby zachęcić Władimira Putina do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy - powiedział w piątek rzecznik brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.

14:46 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w piątek premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za "solidny pakiet" uzbrojenia przekazanego przez ten kraj Ukrainie, w tym samoloty MiG-29.

"W rozmowie telefonicznej podziękowałem premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za solidny pakiet uzbrojenia lotniczego i przeciwlotniczego, w tym za samoloty MiG" - poinformował Zełenski na serwisie Telegram. Zapewnił, że "ceni sobie osobistą rolę" szefa słowackiego rządu we wspieraniu Ukrainy. Dodał następnie: "z przyjemnością będę kontynuował nasz dialog w Kijowie".

14:42 WarNews opublikował zdjęcie z Awdijewki.

14:02 Bachmut jest dla Ukrainy ważnym i kluczowym punktem i dopóki nie rozpoczną się inne działania militarne, Ukraina uważa go za ważną fortecę - powiedział w piątek Ołeksandr Daniłow, szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

"Przynajmniej do początku innych działań militarnych Bachmut jest dla nas bardzo ważną fortecą" - powiedział Daniłow w wywiadzie dla Radia Swoboda. Urzędnik był pytany o znaczenie obrony tego miasta, które - jak mówił dziennikarz - jedni uważają za fortecę, a inni za potencjalną pułapkę.

13:42 Decyzja władz Polski o przekazaniu Kijowowi myśliwców MiG-29 może zmienić przebieg wojny na Ukrainie, powiedział w telewizji CNN Portugal Isidro Morais Pereira, generał dywizji portugalskiej armii w stanie spoczynku.

Generał Pereira przypomniał, że to Polska jako pierwsza zdecydował się przekazać Ukrainie swoje samoloty MiG-29, po niej zaś w piątek uczyniła to Słowacja. “Spodziewam się, że kolejnym krajem, który przyłączy się do tej +koalicji+ państw wysyłających na Ukrainę swoje MiG-29 będzie Republika Czeska. Myślę, że nieprzypadkowo prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił decyzję o przekazaniu myśliwców w trakcie wizyty czeskiego prezydenta Petra Pavla, który jest przecież dowódcą wojskowym”, zauważył generał.

13:26 Ukraiński oficer powiedział w wywiadzie dla "Washington Post", że wysokie straty w jego batalionie były spowodowane tym, że w bój posłano niedoświadczonych żołnierzy; dowództwo powiedziało, że podane przez niego dane były przesadzone i go zdegradowało - napisał w piątek niezależny portal Meduza.

Dowódcę batalionu 46 Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej Anatolija (pseudonim "Kopuła") zdegradowano po tym, gdy w wywiadzie dla "Washington Post" skrytykował Siły Zbrojne Ukrainy. Początkowo poinformowały o tym źródła portalu Ukrainska Pravda oraz Isabel Khurshudyan, redaktor naczelna ukraińskiego biura "Washington Post". Informacje te potwierdził później rzecznik ukraińskich wojsk powietrznodesantowych Wałentyn Szewczenko - pisze Meduza.

13:25 Obrona Bachmutu, zważywszy na nasze poważne straty, stanowi duże wyzwanie emocjonalne; musimy tam jednak walczyć tak długo, jak tylko będziemy w stanie, ponieważ jeśli Bachmut upadnie, upadną też kolejne miasta - ocenił w piątek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z ukraińską redakcją BBC.

Minister przypomniał, że ciężkie walki o Bachmut trwają już od ponad siedmiu miesięcy. W sytuacji, gdy starcia w Donbasie charakteryzują się tak dużą intensywnością, kluczową rolę odgrywa tempo zachodnich dostaw uzbrojenia. "Chcemy, żeby nasi partnerzy działali (w tym względzie) szybciej. Jeśli jakaś dostawa opóźni się o jeden dzień, będzie to oznaczało, że ktoś zginie na pierwszej linii frontu. Ktoś, kto mógłby żyć, poniesie śmierć" - zauważył Kułeba.

13:16 Kolejne decyzje sądu ws. szajki szpiegów działających na rzecz Rosji. Pozostałe trzy osoby podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi trafiły do aresztu - dowiedziała się PAP. Wcześniej w śledztwie ABW i lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej tymczasowo aresztowano sześć osób.

Informację o tymczasowym aresztowaniu kolejnych trzech osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi potwierdził PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. "Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące wobec trzech osób" - podała PK.

13:00 Ukraina uważa, że Chiny nie będą wspólnikiem Rosji w wojnie, bo wtedy spadłaby na nie odpowiedzialność za dokonywane w trakcie tej inwazji zabójstwa cywilów - powiedział w piątek Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

"Rosjanie mają wielkie nadzieje, że potężne Chiny pomogą Rosji. My nie rozumiemy, po co Chiny miałyby Rosji pomagać. (...) Uważamy, że Chiny nie będą wspólnikiem Rosji, dlatego że kraje, które zaczynają w tym brać udział wspólnie z Rosją stają się wspólnikami w zabijaniu cywilów" - powiedział Daniłow.

12:53 To, co się dzieje teraz, to jest otwarcie nowego, jasnego rozdziału w relacjach polsko-ukraińskich, kultywujmy to; Polska i Ukraina razem to jest gigantyczny potencjał, to jest wielka potęga - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki do młodzieży polskiej i ukraińskiej, zgromadzonej na debacie w Izbie Wyższej.

W sali plenarnej Senatu odbyła się w piątek kolejna debata młodzieżowa pn. "Dialogi senackie" (tzw. Gadka Senacka). Tym razem była to lekcja o Ukrainie "Edukacja w szkołach, a nie w schronach", z udziałem uczniów polskich, jak i ukraińskich, uczących się w Polsce.

12:45 Sztab Ukrainy opublikował informacje dotyczące strat sił rosyjskich.

12:09 Belgia przekaże Ukrainie 240 wojskowych ciężarówek na potrzeby sił zbrojnych tego kraju walczących z Rosją; pierwsza partia pojazdów marki Volvo zostanie wysłana przez rząd w Brukseli już w nadchodzącym tygodniu - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda za belgijskim dziennikiem "De Standaard".

Na Ukrainę trafią maszyny wycofywane z eksploatacji, które były używane od początku lat 90. XX wieku, lecz wciąż są sprawne i mogą okazać się przydatne na froncie. Jak powiadomiły belgijskie władze, różne typy samochodów marki Volvo, przekazywane obecnie Kijowowi, zostaną w tym roku zastąpione przez bardziej nowoczesny sprzęt.

11:58 Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy po zakończeniu wojny są sprawą absolutnie konieczną. „To jest jasne, i dyskusja o konstrukcji takich gwarancji trwa już od miesięcy” – powiedział w piątek w wywiadzie dla dziennika „Handelsblatt” kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD).

Jak podkreślił, „przede wszystkim pierwszą rzeczą, która musi się wydarzyć, jest zakończenie działań wojennych i wycofanie przez Rosję wojsk - wszystkie inne kwestie wynikają z tego”. Ukraina potrzebuje bowiem konkretnych gwarancji bezpieczeństwa, aby mieć pewność dalszego istnienia własnego państwa – przyznał kanclerz.

11:35 Z Płońska (Mazowieckie) do Berdyczowa wyruszył transport środków medycznych i żywności, w tym dla ukraińskiego wojska. Od początku wojny, dzięki zaangażowaniu samorządu i mieszkańców Płońska oraz Stowarzyszenia "Idziemy na Spacer", na Ukrainę wysłano w sumie już 53 transporty pomocowe.

"Transport z żywnością, w tym racjami żywnościowymi dla wojska, a także ze środkami medycznymi to 30. tir z pomocą humanitarną, który Płońsk wysłał na Ukrainę od początku wojny. Oprócz tego zorganizowane zostały 23 mniejsze transporty" - powiedział w piątek PAP rzecznik płońskiego Urzędu Miasta Filip Przedpełski.

11:29 Razem patrzymy w przyszłość i przeciwstawiamy się rosyjskiemu imperializmowi - napisał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

Przebywający od czwartku w Warszawie prezydent Czech Petr Pavel spotkał się w KPRM z szefem polskiego rządu. Po rozmowach Mateusz Morawiecki ocenił, że było to bardzo dobre spotkanie. "Dobre i ważne dla pogłębiania relacji Polski i Czech oraz rozwoju i bezpieczeństwa w regionie" - napisał w mediach społecznościowych. "Razem patrzymy w przyszłość i przeciwstawiamy się rosyjskiemu imperializmowi" - dodał.

10:59 Rząd w Bratysławie podjął w piątek decyzję o przekazaniu Ukrainie 13 myśliwców MiG-29; większość spośród tych maszyn, wycofanych z użytku w sierpniu ubiegłego roku, nie może być jednak wykorzystana na froncie ze względu na stan techniczny - poinformował premier Słowacji Eduard Heger, cytowany przez agencje Reutera i Bloomberga.

Wstępną deklarację w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 złożył na początku marca słowacki minister obrony Jaroslav Nad'. Wówczas informowano, że Bratysława może dostarczyć Kijowowi 10 samolotów.

10:58 Martwi mnie, że niektóre kraje europejskie wciąż są przywiązane do idei kooperacji, w której Rosja jest jednym z filarów europejskiego bezpieczeństwa - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie opublikowanym w piątek przez francuski dziennik „Le Figaro”.

„Kraje te nie są gotowe, by zmierzyć się z faktem, że Rosja zniszczyła architekturę bezpieczeństwa w Europie” – powiedział minister.

10:29 Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji nie ufa przemysłowi zbrojeniowemu i prowadzi inspekcje produkcji – pisze w piątek Instytut Badań nad Wojną, powołując się na źródła ukraińskie. Think tank ocenia też, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie sam wymyślił kremlowski spisek przeciwko sobie.

Powołując się na wypowiedź przedstawiciela ukraińskiego sztabu generalnego Andrija Rudyka, ISW podaje, że na rosyjskim sprzęcie wojskowym na Ukrainie znaleziono oznaczenia FSB, co może świadczyć o tym, że struktura ta przeprowadza inspekcje w rosyjskiej zbrojeniówce, tak jak robił to KGB w czasach sowieckich.

10:04 Rosyjskie wojska znacznie ograniczyły zakres lokalnych operacji ofensywnych na Ukrainie; aktualna skala tych działań jest najniższa co najmniej od stycznia, a w dłuższej perspektywie najeźdźcy będą musieli wybierać pomiędzy prowadzeniem natarcia lub obrony - poinformował w piątkowym raporcie rząd Wielkiej Brytanii.

Zdolności bojowe rosyjskich oddziałów zostały uszczuplone do tego stopnia, że okazują się niewystarczające nawet w przypadku niewielkich szturmów o lokalnym charakterze. Dowódcy agresora będą prawdopodobnie próbowali odbudować potencjał swoich jednostek, sięgając po rezerwy żołnierzy i amunicji - czytamy w komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony na Twitterze.

09:45 Rosyjskie władze na terytoriach okupowanych przyspieszają nadawanie obywatelom Ukrainy swojego obywatelstwa, pozwalając podpisywać dokumenty o zrzeczeniu się obywatelstwa ukraińskiego opiekunom osób niepełnoletnich – zaalarmowała Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa.

„Nie czekają na osiągnięcie pełnoletności (…) za dzieci-sieroty wnioski o zrzeczenie się ukraińskiego obywatelstwa wnoszą instytucje socjalne i opiekunowie” – oświadczyła administracja w Telegramie.

W komunikacie wyjaśniono, że według przyjętej niedawno w Rosji ustawy, wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa może złożyć w imieniu dziecka jedno z rodziców lub opiekun prawny.

„(…) Za dzieci, które pozostały bez opieki rodziców i przebywają w placówce oświatowej, medycznej czy socjalnej, wnioski (o zrzeczenie się obywatelstwa Ukrainy) mogą składać opiekunowie bądź osoby upoważnione przez taką placówkę. Dzieci o zgodę nikt nie pyta” – podkreślono.

Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała także, że inną „zachętą” do przyjmowania przez Ukraińców obywatelstwa Rosji jest wypłacanie emerytur tylko osobom, które legitymują się paszportem Federacji Rosyjskiej.

09:23 W reakcji na strącenie przez Rosjan drona władze USA powinny dać Ukrainie broń, której ta potrzebuje do zwycięstwa, zauważa w piątkowym tekście redakcja "Wall Street Journal".

Prezydent Biden ma teraz więcej powodów, by zrobić coś, co mógł zrobić dawno temu: dać Ukrainie broń potrzebną do zwycięstwa. Priorytetem jest taktyczny system rakietowy armii, który pozwoliłby na głębsze uderzenia w rosyjskie pozycje na Ukrainie i nabranie rozmachu w terenie - twierdzi gazeta.

09:05 Ostrzał sił rosyjskich w obwodzie donieckim. Zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych. Zabici to cywile z miejscowości Toreck i Krasnohoriwka. Od lutego ubiegłego roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, śmierć poniosło już 1414 mieszkańców regionu, a 3218 osób doznało obrażeń. Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, które nie obejmują znacznie większej liczby ofiar m.in. w Mariupolu - podkreślił gubernator.

Najeźdźcy nie ustają też w atakach na kontrolowane przez stronę ukraińską miejscowości w zachodniej części obwodu chersońskiego na południu kraju. Tylko w czwartek rosyjskie wojska dokonały tam 76 ostrzałów przy użyciu 413 pocisków z różnych typów uzbrojenia, m.in. dział artyleryjskich, moździerzy, wyrzutni rakietowych i czołgów. Jedna osoba została ranna - czytamy w komunikacie władz Chersońszczyzny.

08:49 W dn. 16.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 21,1 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 10,4 mln os. - poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała, że z Polski na Ukrainę w czwartek odprawiono ponad 19 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,5 mln.

08:48 Tempo rosyjskich operacji na całej linii frontu najniższe od stycznia 2023 roku - podała Ukrainska Pravda za brytyjskim wywiadem.

08:21 Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.

Stany Zjednoczone nadal prowadzą działania zwiadowcze w rejonie Morza Czarnego. Krótko po wtorkowym incydencie na miejsce zdarzenia został wysłany kolejny amerykański dron, który miał m.in. śledzić rosyjską operację w celu wydobycia szczątków zniszczonego bezzałogowca. W najbliższym czasie Pentagon zamierza jednak przeanalizować argumenty "za i przeciw" związane z kontynuacją tych misji, biorąc pod uwagę duże ryzyko konfrontacji z rosyjskimi myśliwcami operującymi w pobliżu okupowanego Krymu - podkreślono w komunikacie CNN.

08:15 Ten sprzęt będzie walczył po to, aby Rosja nie zbliżyła się do polskich granic - tak szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz odniósł się do zapowiedzi przekazania Ukrainie czterech MiGów-29.

Prezydencki minister był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o zapowiedź przekazania Ukrainie czterech MiGów-29 i głosy w przestrzeni publicznej, które sugerują, że jest to krok za daleko i Polska zmniejsza swój potencjał obronny, a także rozbraja polską armię.

07:31 Satelity i uzyskiwane dzięki nim dane są kluczowym czynnikiem podczas wojny na Ukrainie. Rosja niedawno wystrzeliła w kosmos kolejne satelity wojskowe. O niebezpieczeństwie eskalacji konfliktu w kosmosie „Spiegel” rozmawiał z Julianą Suess - ekspertem ds. wojskowości i dyrektor ds. bezpieczeństwa kosmicznego w Royal United Services Institute w Londynie.

Jak wskazał „Spiegel”, przestrzeń kosmiczna od dawna wykorzystywana jest do prowadzenia wojen – a teraz może stać się jej celem. Rosja już w zeszłym roku zagroziła, że może zaatakować zachodnie satelity.

06:46 Rosja, która siłą wywiozła z Ukrainy ponad 16 tysięcy dzieci, realizuje plan ludobójstwa narodu ukraińskiego. Porwanym dzieciom odbiera się obywatelstwo, utrudnia kontakty z bliskimi, są one rusyfikowane i szkolone do walki z Ukraińcami – powiedziała PAP ukraińska rzeczniczka praw dziecka, Daria Herasymczuk.

„Rosjanie wkraczali na Ukrainę z doskonale przygotowanym planem, oni wiedzą, czego chcą. Dążą do zgładzenia narodu ukraińskiego, dlatego zabijają dzieci, stosują wobec nich przemoc seksualną, porywają, oddają do adopcji i zmieniają im obywatelstwo. Jest to zaplanowana polityka ludobójstwa narodu ukraińskiego” – oświadczyła.

06:33 WarNews opublikował nagranie z frontu.

22:47 Nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu w rocznicę zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

„Nadejdzie dzień i wyzwolimy Mariupol. Całe nasze południe. Cały nasz wschód. Tak samo, jak wyzwalaliśmy inne nasze miasta”- oświadczył Zełenski w wieczornym wystąpieniu w czwartek.

(PAP)