Atak Rosjan na Zaporoże. Rakieta trafiła wielopiętrowy budynek. Są ofiary [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-22 06:40 aktualizacja: 2023-03-23, 07:37
Atak na Zaporoże, Fot. screen/Telegram
Atak na Zaporoże, Fot. screen/Telegram
Jedna osoba nie żyje, a co najmniej 25 jest rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału domów mieszkalnych w Zaporożu – powiadomiły władze miasta. „Niestety, jedna ciężko ranna osoba zmarła” – poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża. W szpitalach jest 25 osób, z tego trzy są w stanie ciężkim, a 19 – w średnio ciężkim. Wcześniej Kurtiew podał, że „pod ostrzał trafiły dwa ośmiopiętrowe bloki mieszkalne”.

21:54 Uzbrojenie przekazane dotychczas Kijowowi, w tym czołgi, pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakietowe, powinno okazać się wystarczające do przeprowadzenia przez ukraińską armię kolejnej ofensywy, skutkującej wyzwalaniem terenów zagarniętych przez Rosję - ocenił w środę w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Według niego Władimir Putin prowadzi na Ukrainie wojnę na wyniszczenie i nie ma zamiaru szukać rozwiązań pokojowych, dlatego Zachód musi przygotować się na to, że Kijów jeszcze długo będzie potrzebował dostaw uzbrojenia.

20:48 Władimir Putin nie osiągnął połowy, a może nawet dwóch trzecich spośród celów, które stawiał sobie przed wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie; lider ChRL uzyskał natomiast to, czego oczekiwał - ocenił w środę Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Sądzę, że Putin wiązał z tą wizytą znacznie większe nadzieje. (...) Ze strony chińskiego przywódcy nie było (deklaracji) o żadnym sojuszu czy partnerstwie wojskowym, żadnych nowych kontraktach na dostawy uzbrojenia ani żadnym zdecydowanym poparciu udzielonym Rosji. (Kreml), który nie osiąga sukcesów w wojnie z Ukrainą, próbował zwyciężyć na froncie dyplomatycznym, ale to mu się nie udało" - oznajmił Żowkwa, cytowany przez agencję Ukrinform.

20:22 Większość Europejczyków opowiada się za przystąpieniem Ukrainy do UE w najbliższej przyszłości - wynika z najnowszego sondażu Fundacji Bertelsmanna. 65 procent Europejczyków uważa, że Ukraina powinna zostać przyjęta w ciągu najbliższych kilku lat - pisze w środę portal dziennika "Welt".

61 procent ankietowanych opowiedziało się za tym, by UE wspierała Ukrainę dostawami broni.

Za tym, że Europa powinna dążyć do uniezależnienia od rosyjskiej energii, nawet jeśli doprowadzi to do dalszego wzrostu cen, opowiedziało się 67 procent ankietowanych Europejczyków.

20:15 Ukraińscy piloci nie przechodzą szkolenia we Francji na myśliwcach Mirage 2000 - powiedział w środę rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, dementując doniesienia francuskiej prasy.

W środę wieczorem portal dziennika „Le Figaro” poinformował, że od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy.

19:44 Od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy - poinformował  wieczorem portal dziennika „Le Figaro”.

„Francja dołącza tym samym do Stanów Zjednoczonych, które również prowadzą szkolenia dla ukraińskich pilotów na samolotach F-16” – pisze portal. „Gdyby zapadła decyzja polityczna, Francja mogłaby dostarczyć kilkanaście samolotów bojowych dla ukraińskiej armii” – dodaje.

Decyzja o szkoleniu pilotów miała być podjęta jeszcze przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Paryżu na początku lutego.

19:30 Nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosja przegra tę wojnę - dodał szef państwa, który tego dnia był w Donbasie i Charkowie na wschodzie Ukrainy.

"W Donbasie, obwodzie charkowskim, wszędzie, dokąd przyszło rosyjskie zło, jest to oczywiste, że państwa-terrorysty nie można powstrzymać inaczej niż poprzez nasze zwycięstwo. I zagwarantujemy je: nasze zwycięstwo. We wszystkich regionach wschodu naszego państwa, gdzie jest ukraińska flaga, jest też nadzieja. To się czuje" - oświadczył Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych. 

18:46 Z większości rosyjskich regionów, a także z okupowanego przez Rosję Krymu napływają doniesienia o coraz poważniejszych problemach z wypłatami dla żołnierzy walczących w armii agresora; skala tego zjawiska nasiliła się w marcu - poinformował portal Ukrainska Prawda za niezależnym rosyjskim portalem Wiorstka.

Wojskowym obiecuje się wynagrodzenia w wysokości 195 tys. rubli, czyli około 11 tys. zł miesięcznie, lecz w rzeczywistości żołnierze otrzymują niewielką część tej sumy lub wręcz nie dostają żadnych pieniędzy. Dotyczy to zarówno zawodowych żołnierzy kontraktowych, jak też rezerwistów zmobilizowanych na wojnę z Ukrainą i ochotników. Pierwsze większe trudności w tym względzie pojawiły się w listopadzie 2022 roku, następnie problem nasilił się na początku bieżącego roku, a teraz stał się jeszcze poważniejszy - oznajmił ukraiński serwis, powołując się m.in. na liczne skargi żołnierzy i ich rodzin publikowane w rosyjskich sieciach społecznościowych.

Jak powiadomiono, te trudności są obecnie zgłaszane w aż 52 spośród 83 regionów Rosji.

18:30 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o wykryciu ok. 2 tys. botów szerzących dezinformację na temat wojny. Prokremlowską farmę botów zlikwidowano w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy.

Boty rozpowszechniały fake newsy na temat sytuacji na froncie i wzywały Ukraińców do uchylania się od mobilizacji - czytamy w komunikacie SBU. Farma zajmowała się też dyskredytacją władz polityczno-wojskowych kraju i ukraińskich sił zbrojnych.

Według informacji SBU głównymi "zamawiającymi usługi" farmy byli przedstawiciele służb specjalnych Rosji. W ramach operacji kupowano fałszywe profile i wykorzystywano je w popularnych mediach społecznościowych pod pozorem kont zwykłych Ukraińców.

18:26 Zacięte walki trwają nadal na północnych i południowych obrzeżach atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu w obwodzie donieckim, ale potencjał ofensywny Rosjan maleje - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.

"Na kierunku Bachmutu wróg nadal prowadzi działania ofensywne, jednak jego potencjał ofensywny maleje. Przeciwnik wciąż usiłuje zająć miasto i traci znaczne ilości siły żywej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego" - głosi komunikat sztabu.

Armia ukraińska zapewniła, że jej oddziały "przez całą dobę odpierają liczne ataki przeciwnika" w rejonie Bachmutu i pobliskich miejscowości Bohdaniwka i Predteczyne na zachód i południowy zachód od Bachmutu.

18:12 Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba otrzymał w środę nagrodę im. Józefa Ślisza. Wyróżnienie przyznane zostało w Jasionce (Podkarpacie) w trakcie V Europejskiego Forum Rolniczego. Była to już piąta edycja tej nagrody. W imieniu Kułeby nagrodę odebrał ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

Kułeba nie był osobiście w Jasionce, z uczestnikami wydarzenia połączył się za pomocą przekazu internetowego. W jego imieniu nagrodę w Jasionce odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Przewodniczący przyznającej nagrodę kapituły fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej Artur Balazs podkreślił, że Kułeba to reprezentant narodu-bohatera. „Mamy świadomość, że Ukraina walczy za nas, za zachodnią cywilizację. Dziękuję za to wszystko, co pan zrobił dla Ukrainy jako swojego narodu, jak i dla Europy i świata. Jesteśmy z Ukrainą i zrobimy wszystko, żeby wygrała tę wojnę” – dodał.

17:53 Międzynarodowa Federacja Hokejowa przedłużyła zakaz uczestnictwa drużyn z Rosji i Białorusi w wydarzeniach sportowych w tej dyscyplinie. 

fot

17:39 Rosyjska armia zmieni cele ostrzałów; zamiast infrastruktury energetycznej częściej atakowane mogą być obiekty wojskowe i logistyczne - mówi Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Zima się skończyła, a Rosjanom nie udało się zniszczyć naszego systemu energetycznego - podkreśla Skibicki, cytowany w środę przez portal RBK-Ukraina. "Dlatego Rosjanie teraz będą trochę zmieniać kierunki uderzeń. Mogą to być zarówno wojskowe obiekty, jak i (obszary) koncentracji wojsk i system logistyki naszych jednostek" - zauważa.

Przedstawiciel HUR zaznacza, że niedawne ataki na ukraińskie bazy paliwowe potwierdziły, że wojsko rosyjskie będzie próbowało zniszczyć krytyczne elementy ukraińskiej infrastruktury, które są konieczne do pomyślnego prowadzenia działań zbrojnych.

17:11 Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować "krytyczne i priorytetowe inwestycje" - głosi dokument, cytowany przez AFP.

Kwota 411 mld dolarów to ponad dwukrotność PKB Ukrainy uzyskanego w 2021 roku. Poprzednia prognoza Banku Światowego, opublikowana w październiku ubiegłego roku, przewidywała, że na odbudowę kraju trzeba będzie przeznaczyć 350 mld USD.

"Dziękujemy Bankowi Światowemu za jego analizę, która będzie dla nas i naszych partnerów ważną pomocą podczas przygotowywania przyszłych projektów odbudowy" - oznajmił w oświadczeniu premier Ukrainy Denys Szmyhal.

16:56 Program nauczania w szkołach, które funkcjonują na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję, służy brutalnej indoktrynacji dzieci; uczniom wpaja się kult wojny i przemocy, a także zmusza do śpiewania pieśni na cześć Władimira Putina i rysowania swastyk na ukraińskich flagach - powiadomił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Opozycyjne media przeprowadziły rozmowę z nauczycielką z miasta Woroneż w Rosji, wysłaną w "delegację" do kontrolowanej przez agresora części obwodu donieckiego, regionu na wschodzie Ukrainy. Jak zaznaczono, pracownicy rosyjskiej oświaty są zmuszani do wyjazdów na okupowane terytoria lub zachęcani do tego bardzo wysokimi wynagrodzeniami, przekraczającymi cztero-, a nawet pięciokrotnie ich dotychczasowe zarobki.

"Zgodziłam się, ponieważ pochodzę z tamtych stron (z Donbasu - PAP), lecz z tego, co wiem, inni nauczyciele po prostu nie mają wyboru (i muszą jechać na Ukrainę). Nikt nam nie mówi, jak długo potrwa ta +delegacja+. Jeśli ją zakończę, to zostanę zwolniona z pracy" - przyznała rozmówczyni Możem Objasnit'.

16:39 Wojska rosyjskie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę, miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, i nasilają ostrzały, używając do ataków lotnictwa i wszelkiego rodzaju artylerii - powiedział w środę przedstawiciel władz miejskich Witalij Barbasz.

Jak powiedział Barbasz portalowi Ukraińska Prawda, wojska rosyjskie "weszły na niziny" znajdujące się na północ od Awdijiwki. "Nasi (żołnierze) są na terenie położonym wyżej. Samo to powoduje ogromne straty wroga na tym kierunku na północy".

16:26 Zdaniem komisarza do spraw rynku wewnętrznego Unii Europejskiej Thierry’ego Bretona Ukraina najbardziej potrzebuje amunicji kalibru 152 i 155 mm - do haubic i armato-haubic. Komisarz odwiedził w środę czeską fabrykę amunicji STV Group w Policzce.

Ukrainie, według Bretona, potrzebne są także inne rodzaje amunicji, np. do czołgów. Jak mówił Breton, Republika Czeska przoduje w wysiłkach na rzecz wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego.

Komisarz przypomniał, że kraje UE uzgodniły w tym tygodniu wspólne zakupy i finansowanie amunicji dla Ukrainy, na co UE ma wydzielić 2 mld euro.

15:53 Rosyjscy najeźdźcy, kontrolujący większość obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, chcą tam zmobilizować i wysłać na front wszystkich mężczyzn zdolnych do służby wojskowej; są oni zachęcani przydziałem opuszczonych mieszkań - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Mieszkańcy Ługańszczyzny, szczególnie mężczyźni z miejscowości Starobielsk, Szczastia, Nowoajdar, Nowopskow i Nyżniotepłe, którzy posiadają obywatelstwo Rosji lub tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, są wzywani na przymusowe ćwiczenia wojskowe. Te działania prawdopodobnie poprzedzają mobilizację do rosyjskiej armii, dlatego część mężczyzn z obwodu ługańskiego, świadomych zamiarów wroga, zwalnia się z dotychczasowej pracy i opuszcza rodzinny region - powiadomiła Malar na Telegramie

15:30 "Twarz Rosji to rakiety, które celowo niszczą ukraińskie domy mieszkalne" - oświadczyła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska komentując ostrzał domów mieszkalnych w Zaporożu. W rosyjskim ataku zginęła jedna osoba, a co najmniej 25 jest rannych.

W komentarzu na Twitterze Zełenska dodała, że "twarz Rosji" to również "triumfowanie z powodu zabitych i rannych cywilów". 

Małżonka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego napisała, że "niezłomne Zaporoże jest dziś obiektem strasznego ataku wroga". Komentarz ukazał się w czasie, gdy media podały, iż wśród 25 rannych jest dwoje dzieci w wieku siedmiu i dziewięciu lat. Jedna osoba, która została ciężko ranna, zmarła w szpitalu.

14:38 Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na miasto Rzyszczów w obwodzie kijowskim. Pod gruzami mogą być ludzie - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Rosyjskie wojsko zaatakowało miasto ostatniej nocy dronami kamikadze.

Na razie znaleziono siedem ciał, na miejscu trwa rozbieranie gruzów - przekazała rzeczniczka służb ratunkowych obwodu kijowskiego Wiktoria Ruban, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

Z kolei policja poinformowała o sześciu ofiarach śmiertelnych i dziewięciu rannych osobach. Wśród poszkodowanych jest dziecko.

We wrogim ataku częściowo zniszczone zostały hotele pracownicze i szkoły

13:48 Sąd w Moskwie skazał na 14 dni aresztu mężczyznę, który w swoim telefonie komórkowym miał ustawione logo ukraińskiego pułku Azow jako wygaszacz ekranu. Donos na aresztowanego napisał pasażer, który jechał razem z nim metrem.

Mieszkaniec Moskwy, Jurij Samojłow, został skazany 18 marca. Dwa dni później o wyroku poinformowały niezależne portale rosyjskie: Mediazona i Chołod. 

W sądzie mężczyzna wyjaśnił, że ustawił logo pułku Azow na swoim telefonie, by wyrazić swój protest wobec wojny przeciwko Ukrainie. Jak opowiadał, początkowo obojętnie odnosił się do wojny, ale jego opinie zmieniły się, gdy oglądał programy na serwisie YouTube i rosyjskojęzyczną ukraińską telewizję Freedom.

13:38 Dwa rosyjskie bombowce strategiczne leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

13:20 Zaporoże. Wśród rannych jest dwoje dzieci w wieku siedmiu i dziewięciu lat. Na miejscu ataków trwa operacja ratunkowa.

W środę rosyjskie wojska ostrzelały Zaporoże. Świadkowie powiadamiali o kilku seriach eksplozji w tym mieście na południu Ukrainy.

13:05 Rosyjskie wojsko przerzuca zabytkowe czołgi T-54, których technologia pochodzi sprzed II wojny światowej, produkcja ruszyła w 1946 r., a użyto ich do tłumienia antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku - poinformował w środę portal Radia Swoboda.

Portal powołał się na zdjęcia opublikowane przez niezależny projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT). Widać na nich pociąg wiozący czołgi T-54, zmierzający na zachód Rosji. CIT dowiedział się, że pociąg wyjechał z miasta Arsenjew w Kraju Nadmorskim na Daleki Wschodzie Rosji, w którym mieści się Centralna Baza Rezerw i Składowania Czołgów. Na zdjęciu widać czołgi T-54 oraz późniejszy model T-55.

Jak dotąd najstarszymi czołgami używanymi przez armię rosyjską w rozpętanej w lutym ubiegłego roku wojnie przeciwko Ukrainie były T-62, produkowane od 1961 roku - przypomniało Radio Swoboda.

12:23 Właśnie teraz rosyjska rakieta trafiła w wielopiętrowy blok w Zaporożu. Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto – napisał Wołodymyr Zełenski, publikując nagranie, na którym widać, jak pocisk trafia w budynek mieszkalny.

„Uderzenia w osiedla mieszkalne, gdzie żyją zwykli ludzie, dzieci. Państwo-terrorysta chce zniszczyć nasze miasta, nasze państwo, naszych ludzi” – oświadczył Zełenski. 

„To nie może się stać 'po prostu zwykłym dniem' na Ukrainie, gdzieś indziej w Europie czy na świecie. Potrzeba więcej jedności i zdecydowania, żeby szybciej pokonać rosyjski terror i obronić życie ludzi” – napisał prezydent Ukrainy.

Rosjanie zaatakowali w środę rakietami Zaporoże na południu Ukrainy. Według relacji mieszkańców i mediów w mieście doszło do serii eksplozji. Przynajmniej jedna rakieta trafiła w blok mieszkalny, powodując pożary także w okolicznych budynkach. Informacji o ofiarach na razie nie podano.

12:02 Rosyjski atak rakietowy na Zaporoże.

11:24 Przekazanie Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem nie jest eskalacją zagrożenia nuklearnego - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly, cytowany przez agencję Reutera.

10:20 Po incydencie z udziałem rosyjskich myśliwcami, w wyniku którego strącony został amerykański dron zwiadowczy, bezzałogowce USA latają nad Morzem Czarnym, ale zmieniły trasy przelotów – podaje CNN.

Zapytany przez dziennikarkę CNN, czy Kijów nie poświęca zbyt wiele czasu na walkę o Bachmut, Kirby odpowiedział, że Ukraińcy "dzielnie walczą", teren walk jest "bardzo trudny", a obie strony konfliktu traktują ten odcinek frontu priorytetowo.

Według Kirby'ego Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia wiosennej ofensywy, opierając ją na zaawansowanej technologicznie broni, uzyskanej od krajów zachodnich. "Musimy się upewnić, że robimy wszystko, co możemy, by Ukraina była na to gotowa" - powiedział rzecznik. Podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą zapewnić Ukraińcom możliwość obrony przed ponowną rosyjską ofensywą, a jednocześnie mieć możliwość "przeprowadzania własnych operacji ofensywnych w wybranym przez siebie czasie i miejscu oraz na określoną przez siebie skalę".

10:09 Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny; spodziewamy się, że prezydent Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie - powiedział w rozmowie z CNN rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

09:46 Za każdym razem, gdy ktoś w Moskwie chce usłyszeć słowo „pokój”, pada kolejny rozkaz do zbrodniczego ataku – oświadczył Wołodymyr Zełenski, komentując nocny atak dronów na Ukrainę.

„Ponad 20 zabójczych dronów, do tego pociski rakietowe, liczne ostrzały – i to tylko w ciągu ostatniej nocy terroru Rosji przeciwko Ukrainie” – napisał na Twitterze w środę prezydent Ukrainy.

„Za każdym razem, gdy ktoś próbuje w Moskwie usłyszeć słowo 'pokój', pada kolejny rozkaz do takich zbrodniczych ataków” – dodał Zełenski.

09:05 Rosyjskie wojsko prawdopodobnie traci możliwość zdobycia przewagi w walkach o Bachmut z powodu przenoszenia części jednostek na inne odcinki frontu - poinformowało w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

W ostatnich dniach siły ukraińskie rozpoczęły kontratak w obwodzie donieckim Bachmutu, by odciążyć zagrożony szlak zaopatrzeniowy wiodący jedną z ważniejszych dróg H 32. Wokół centrum miasta nadal toczą się walki, a ukraińscy obrońcy otoczeni są od północy i od południa - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

We wtorek siły ukraińskie odparły próby wkroczenia Rosjan do centrum Bachmutu - przekazał brytyjski wywiad. 

09:01 Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował w środę w mediach społecznościowych, że za 13 przekazanych Ukrainie myśliwców MIG-29 pozyska ze Stanów Zjednoczonych 12 śmigłowców AH-1Z VIPER z wyposażeniem, szkoleniem pilotów i techników oraz 500 pocisków HELLFIRE II.

Nad’ poinformował, że wartość sprzętu przekracza 1 mld USD, a Słowacja zapłaci około 340 mln USD w perspektywie 3-4 lat. Pozostałe około 660 mln USD zostanie przekazane przez American Defense Government Fund FMF.

Minister podkreślił, że amerykańskim uzbrojeniem zainteresowane były inne kraje. „Dzięki naszej odpowiedzialnej polityce obronnej, relacjom z USA, a także wyraźnemu wsparciu Ukrainy otrzymaliśmy tę ofertę jako pierwsi“ – napisał Nad‘. Minister zwrócił uwagę, że amerykańską ofertę można także traktować jako rekompensatę za opóźnienie w dostawie zamówionych w grudniu 2018 roku myśliwców F-16.

Szef resortu obrony podkreślił, że oferta jest korzystna i znacznie zwiększy potencjał obronny Słowacji, tym bardziej, że armia nie posiada obecnie śmigłowców bojowych. Umowa z USA ma zostać zatwierdzona po przekazaniu Ukrainie MIG-ów i części systemu obrony przeciwlotniczej KUB. We wtorek wieczorem premier Słowacji Eduard Heger powiedział bez wdawania się w szczegóły, że myśliwce trafią na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

08:06 W obwodzie kijowskim co najmniej trzy osoby zginęły, a siedem jest rannych w wyniku nocnego rosyjskiego ataku dronów kamikadze – powiadomiły władze regionu.

„W wyniku przeprowadzonego w nocy ataku dronami w obwodzie kijowskim został uszkodzony obiekt cywilny. Na razie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych i siedmiu rannych” – podano w komunikacie władz obwodu. Na miejscu ataku wybuchł pożar. Trwa operacja ratunkowa.

08:04 Przywódca Chin Xi Jinping zakończył w środę wizytę w Rosji – podała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua. W Moskwie rozmawiał z Władimirem Putinem o pogłębianiu dwustronnej współpracy oraz o wojnie na Ukrainie; podpisali też wspólne oświadczenie.

07:05 Siły ukraińskie zestrzeliły w nocy z wtorku na środę 16 z 21 wysłanych przez Rosję dronów – poinformował w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej.

„Minionej nocy przeciwnik przeprowadził kolejny zmasowany atak przy użyciu bezzałogowców Shahed-136 (dronów kamikadze – PAP)”- powiadomił sztab generalny na Facebooku. 
 
Wstępnie potwierdzono informację o zestrzeleniu 16 z 21 dronów. 

05:44 „Wróg nie przestaje atakować Kijowa. Tej nocy kraj terrorystów ponownie wystrzelił swoje śmiercionośne drony w kierunku stolicy. Według wstępnych informacji były to irańskie drony „Shahed”. Wszystkie cele wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały zniszczone przez siły naszej obrony powietrznej” – powiedział Serhij Popko szef Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej. Dodał, że nie było ofiar w ludziach ani zniszczeń.

„Za to jeszcze raz musimy podziękować naszym strażnikom nieba – siłom obrony powietrznej! To prawdziwi bohaterowie! Chwała Ukrainie!” – podkreślił szef KWAM.

04:36 Pociski ze zubożonym uranem nie są bronią jądrową – stwierdziło we wtorek brytyjskie Ministerstwo Obrony w odpowiedzi na komentarz Putina, że przekazanie takich pocisków przez Wielką Brytanię Ukrainie oznaczałoby eskalację, ponieważ „Zachód zaczął używać broni nuklearnej”.

02:48 Dwudziestu deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało zaocznie skazanych za naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy - poinformowała w środę w Telegramie Prokuratura Generalna Ukrainy.

01:18 Na czasowo okupowanym Krymie okupanci prowadzą aktywny werbunek strażaków, ratowników i pracowników służby penitencjarnej w szeregi wrogiej armii - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda na podstawie raportu Centrum Narodowego Sprzeciwu.

W celu uzupełnienia braków kadrowych w armii okupanci mobilizują na Krymie strażaków, ratowników i funkcjonariuszy z jednostek ds. sytuacji nadzwyczajnych, oraz pracowników służby penitencjarnej, co z kolei pogłębia kryzys kadrowy w tych instytucjach, raportuje Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

22:21 Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) doszedł do porozumienia z przedstawicielami Ukrainy o przekazaniu temu krajowi pakietu dofinansowania w wysokości 15,6 mld dolarów, rozłożonego na cztery lata - poinformowano w komunikacie MFW.

Przedstawiony plan ma jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Wykonawczą MFW. Wsparcie finansowe powinno umożliwić "wspieranie stopniowego ożywienia gospodarczego (Ukrainy) przy jednoczesnym stworzeniu warunków dla długoterminowego wzrostu w kontekście odbudowy powojennej i na drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie.

Porozumienie zawarto po miesiącach rozmów między MFW a władzami Ukrainy. 15 marca w Warszawie zakończyły się negocjacje między dwiema stronami dotyczące wsparcia finansowego.

22:02 Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dzisiaj Ukraina zaczęła obchodzić pierwszą rocznicę pierwszych zwycięskich bitew pełnowymiarowej wojny: walk na północy naszego kraju, które doprowadziły do ucieczki okupanta. To właśnie 21 marca ubiegłego roku zakończyła się bitwa o Moszczun - malutką wieś w obwodzie kijowskim, która stała się pierwszym wielkim krokiem naszego państwa w stronę wygranej w tej wojnie" - powiedział prezydent na opublikowanym wieczorem nagraniu.

"Były też inne takie kroki. Bitwa o Hostomel. Walki o Irpień. Walka w obwodzie czernihowskim i sumskim. Walka o Wyspę Węży. Zaciekłe walki na południu Ukrainy i nasza wyjątkowa obronna operacja, która przywróciła wolność obwodowi charkowskiemu" - kontynuował Zełenski.

(PAP)