ISW: rosyjska wiosenna ofensywa blisko punktu kulminacyjnego [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-24 07:03 aktualizacja: 2023-03-25, 11:54
Ukraiński żołnierz, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Ukraiński żołnierz, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosyjska przestrzeń informacyjna reaguje dużym niepokojem na spowolnienie tempa rosyjskich działań i ukraiński potencjał przejęcia inicjatywy - zaznaczają eksperci. Jak dodają, w rosyjskich mediach pojawia się coraz więcej głosów tworzących tło informacyjne, mające przygotowywać odbiorców do potencjalnej ukraińskiej kontrofensywy.

11:41 Rosyjska ofensywa na Bachmut w Donbasie w znacznej mierze przystopowała - podkreśliło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Według resortu jest to skutkiem wyniszczenia rosyjskich sił. Duże straty podczas obrony miasta poniosła też armia ukraińska.

Sytuację strony rosyjskiej mogły też pogorszyć napięcia pomiędzy resortem obrony Rosji a najemniczą firmą tzw. grupą Wagnera, która również ma swoich bojowników na tym odcinku - zaznaczyło ministerstwo w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:11 16 cywilów zginęło, a 59 zostało rannych minionej doby na Ukrainie wskutek rosyjskich ostrzałów - podaje agencja Ukrinform. Rosyjskie wojsko ostrzelało terytorium ośmiu obwodów ukraińskiego państwa.

Poprzedniego dnia z różnego rodzaju uzbrojenia rosyjskie wojsko ostrzelało 119 miejscowości; trafiono w 63 obiekty infrastruktury - pisze Ukrinform, powołując się na Military Media Center, platformę medialną resortu obrony. 

Z kolei sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że minionej doby rosyjska armia straciła 720 żołnierzy.

09:45 Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy, ponieważ czeka na dostawy uzbrojenia od sojuszników - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Ukraiński przywódca podkreślił, że sytuacja na wschodzie kraju jest trudna, a jest to spowodowane brakiem amunicji - czytamy. Ukrainie potrzebne są myśliwce i amunicja - wezwał.

Zełenski podkreślił, że rosyjskie wojsko dziennie wykorzystuje trzy razy więcej amunicji niż strona ukraińska.

09:12 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opowiedział się za ratyfikacją przez Kijów Statutu Rzymskiego, który jest podstawą działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) - poinformował portal "Ukraińska Prawda".

"Zdecydowanie trzeba ratyfikować (Statut Rzymski), aby te wszystkie przesądy, które mówią, że to w jakiś sposób zaszkodzi samej Ukrainie, pozostały przesądami i niczym więcej" – powiedział Kułeba, cytowany przez portal.

Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że Ukraina "w pełni uznaje jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego i bez ratyfikacji".

"I o tym też nie należy zapominać. Dlatego wszyscy, którzy mówią, że są jakieś przeszkody w interakcji Ukrainy z MTK, ponieważ nie ratyfikowaliśmy Statutu, kłamią" – dodał.

08:16  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do skierowania dużych sił na linię frontu, by nie dopuścić do punktu kulminacyjnego albo by rozpocząć nowe działania ofensywne. Jednocześnie jest mało prawdopodobne, że takie siły istnieją - podsumowuje ośrodek. 

07:42 Ukraińskie siły odparły minionej doby 59 rosyjskich ataków na pięciu odcinkach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował  sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zaatakowano pozycje ukraińskich wojsk oraz infrastrukturę, zginęli cywile - przekazał sztab. Rosyjska armia koncentruje swoje wysiłki na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim w Donbasie - napisano w porannym komunikacie sztabu. Na kierunku zaporoskim i chersońskim przeciwnik prowadzi działania obronne - dodano.

Ukraińskie siły strąciły minionej doby rosyjski śmigłowiec Mi-24 i sześć bezzałogowców. Lotnictwo przeprowadziło 17 uderzeń w miejsca skoncentrowania sił przeciwnika. Jednostki wojsk rakietowych i artylerii zaatakowały dwa punkty dowodzenia, cztery miejsca koncentracji sił, dwa zestawy rakietowe, magazyn amunicji, pododdział artyleryjski zajmujący pozycję ogniową i dwie stacje walki radioelektronicznej przeciwnika - podał sztab. 

07:13 Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w rosyjskich ostrzałach Chersonia na południu Ukrainy - poinformował szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

W ciągu minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło 67 ostrzałów obwodu chersońskiego, wystrzeliwując ponad 300 pocisków z artylerii - napisał Prokudin w serwisie Telegram. Chersoń ostrzelano siedem razy.

Ponad 20 pocisków trafiło w osiedla mieszkaniowe, domy i bloki oraz placówkę medyczną.

04:01 Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW, poinformował w sobotę Ukrinform.

Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich Grupy spotkali się w czwartek i uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie ukraińskiego długu publicznego,o którym poinformowało ministerstwo finansów Kanady,donosi Ukrinform.

„Udzielenie gwarancji finansowych przez Grupę Wierzycieli Ukrainy przewiduje kontynuację zamrożenia spłaty zadłużenia od 1 sierpnia 2022 roku w okresie obowiązywania programu MFW (2023-2027), zgodnie z ustawodawstwem krajowym wierzyciela” – przekazało ministerstwo.

02:10 Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału, poinformował portal Ukraińska Prawda.

„Rosyjskie wojska nadal terroryzują naszą społeczność terytorialną. Najbardziej cierpią osady w pobliżu Dniepru. Ze względu na ciągłe ataki, zapewnienie tam stałego zaopatrzenia w ciepło i wodę jest prawie niemożliwe. Najlepszą opcją ochrony siebie i swoich bliskich jest ewakuacja w bezpieczniejsze rejony”,cytuje portal fragment odezwy władz Chersonia do mieszkańców gminy.

00:32 Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ołeksandr Mereżko w odpowiedzi na pytanie PAP. Mereżko wraz z m.in. swoim polskim odpowiednikiem Radosławem Foglem lobbował w Kongresie za wsparciem Ukrainy i przyjęciem jej do NATO.

"Co się tyczy tzw. planu pokojowego Chin, to mamy plan pokojowy prezydenta Zełenskiego, który jest oparty mocno na prawie międzynarodowym i sprawiedliwym pokoju. I myślę, że to powinien być centralny punkt wyjścia. Nie potrzebujemy żadnego innego" - powiedział Mereżko podczas briefingu w ambasadzie Litwy w Waszyngtonie, odpowiadając na pytanie PAP. Jak podkreślił, w tej sprawie w pełni zgodny jest ze stanowiskiem prezydenta Bidena.

Poseł partii Sługa Narodu uczestniczył w międzynarodowej delegacji szefów komisji parlamentów m.in. z Polski, Litwy, Hiszpanii, Czech i Tajwanu, którzy od czwartku brali udział w spotkaniach z amerykańskimi kongresmenami, starając przekonać ich m.in. do poparcia członkostwa Ukrainy w NATO oraz silniejszego wsparcia Kijowa.

23:59 Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli ten zdecyduje się przyjechać do naszego kraju, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

„Austria jest stroną Statutu Rzymskiego. Oznacza to, że Austria, podobnie jak wszystkie inne umawiające się strony, jest zobowiązana do współpracy z MTK: nakazy aresztowania wydane przez Trybunał muszą zostać wykonane, a osoby poszukiwane przez Trybunał muszą zostać aresztowane” – oświadczyło ustriackie MSZ w odpowiedzi na pytanie agencji Ukrinform.

Austriackie Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało też, że w 2019 r. w sprawie prezydenta Sudanu Omara al-Baszira Międzynarodowy Trybunał Karny ustalił już, że „nawet głowy państw nie mają immunitetu przed Trybunałem”.

23:34 Hiszpański rząd przeznaczy Ukrainie dodatkowe 14,5 mln euro na kontynuację ogłoszonego we wrześniu ubiegłego roku przez ONZ globalnego programu bezpieczeństwa żywnościowego, poinformował w Odessie ambasador Ricardo Lopez-Aranda Hagu.

"We wrześniu ubiegłego roku szef hiszpańskiego rządu zapowiedział na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że Hiszpania przekaże na realizację tego programu ponad 236 mln euro. A teraz Hiszpania dołoży kolejne 14,5 mln euro" - powiedział ambasador.

Zdaniem hiszpańskiego dyplomaty agresja Rosji na Ukrainę na pełną skalę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

23:00 Korespondent Polsat News: poległy w Ukrainie Polak - dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym.

Poległy w piątek w Ukrainie Polak był dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym; miesiąc temu został odznaczony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego orderem "Za Odwagę" - napisał w piątek wieczorem korespondent Polsat News w Ukrainie Mateusz Lachowski.

21:26 Rząd Viktora Orbana zaczął po cichu dywersyfikować dostawy gazu na Węgry, choć oficjalnie twierdzi, że nie ma alternatywy dla rosyjskiego surowca - napisał węgierski portal G7. Według ekspertów cytowanych przez G7 możliwości sprowadzania gazu z różnych kierunków znacznie przewyższają węgierskie zapotrzebowanie.

Choć Węgry posiadają połączenia gazowe ze wszystkimi sąsiadami oprócz Słowenii, to przed kryzysem energetycznym możliwości sprowadzania surowca z innych niż rosyjski kierunków były wykorzystywane w ograniczonym stopniu – pisze portal.

21:13 Ukraina od dawna apeluje do zachodnich partnerów o dostarczenie jej myśliwców, jednak USA, jak wiele innych krajów, nie zdecydowały się na podjęcie takiej decyzji z obawy o ryzyko eskalacji i przerodzenia się w wojny w bezpośredni konflikt z Rosją. Polska i Słowacja poinformowały tymczasem, że dostarczą Ukrainie co najmniej 17 zmodernizowanych MiG-ów - przypomniał dziennik.

Warszawa, przekazując samoloty, chce w ten sposób "zachęcić innych, tak jak zrobiła to w przypadku czołgów Leopard" - powiedział premier.

20:45 Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Przedstawiając sytuację na froncie, Podolak poinformował: "trwają dość intensywne batalie na wszystkich kierunkach. Jednocześnie my prowadzimy ważną misję, eliminujemy resztki sił rosyjskich, które jeszcze są w stanie walczyć".

20:36 W piątek zginął kolejny żołnierz Ukrainy — obywatel Polski, a dwóch, kilka dni temu rannych, wciąż jest w stanie poważnym - przekazał w piątek w mediach społecznościowych minister w KPRM Michał Dworczyk.

W rozmowie z PAP Dworczyk zaznaczył, że tych dwóch rannych żołnierzy - także polskich obywateli - jest w stanie, który uniemożliwia obecnie ich transport.

19:11 W dylemacie miedzy wolnością słowa a walką z dezinformacją, należy posłużyć się kryterium prawdy. Prawdą jest rzeczywista rola Rosji w konflikcie z Ukrainą, fakt, że jest agresorem - to jest to kryterium prawdy - powiedział w piątek PAP przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Konferencja pt. "Perspektywy współpracy polsko-czeskiej na najbliższą dekadę" organizowana przez Fundację Polska Wielki Projekt odbyła się w piątek w Warszawie. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wziął udział w panelu nt. bezpieczeństwa informacyjnego.

18:57 "Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Szef polskiego rządu zastrzegł, że nie atakuje RFN, lecz jedynie "stwierdza oczywistość".

Premier przyznał, że Berlin dokonał zmian w swojej polityce, które obejmują inwestycje w modernizację armii i zniesienie zakazu wysyłania broni do strefy działań wojennych. W szczególności Morawiecki podkreślił decyzję Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę.

16:25 W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy Rosjanie przekształcili wszystkie zakłady medyczne i sanatoria w szpitale dla swych rannych wojskowych - poinformował w piątek przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

"Rosjanie zwożą tam poszkodowanych i ciężko rannych" - powiedział Dmytraszkiwski ukraińskiej telewizji Espreso.

14:24 Razem z Komisją Europejską i Ukrainą będziemy zabiegać o to, aby jak najwięcej porwanych przez Rosję ukraińskich dzieci wróciło do domów - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

14:01 Z Rosji na tymczasowo okupowany Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych;  być może są to przygotowania do ewakuacji - poinformował w piątek w ukraińskiej telewizji Freedom Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie.

"W ostatnich dniach pojawiły się informacje o zwiększeniu liczby pociągów - zarówno pasażerskich, jak i towarowych - jadących na Krym. Najeźdźcy tłumaczą to tym, że rzekomo rozpoczyna się sezon turystyczny. Należy jednak zauważyć, że po wybuchach w Dżankoju i Sewastopolu Rosjanie zaczęli odwoływać swoje rezerwacje i rezygnować ze spędzania urlopu na tymczasowo okupowanym Krymie. Oczywiście, te pociągi mogą być wykorzystane do ewakuacji" - powiedział Czystikow.

Urzędnik powiedział też, że w jego opinii okupacyjne władze Krymu zapowiedziały zwiększenie wywozu zboża z półwyspu, które formalnie powinno należeć do Ukrainy, gdyż zostało rozkradzione. 

Zwrócił też uwagę, że znacznie zwiększyła się liczba ofert sprzedaży mieszkań na półwyspie, w których posiadanie wielu Rosjan weszło nielegalnie po zajęciu Krymu przez Rosję.

13:14 Niewiele ponad 1000 spośród 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy schronili się w Mołdawii po rosyjskiej inwazji, znalazło dotychczas zatrudnienie - wynika z opublikowanego przez rząd Dorina Receana raportu dotyczącego sytuacji na rynku pracy.

12:18 Ukraina przekazała Rosji w trybie jednostronnym wszystkich ciężko rannych rosyjskich jeńców wojennych, nadających się do transportu – poinformowały w piątek władze w Kijowie. Poinformowały również o sprowadzeniu do kraju kolejnych 83 ciał poległych ukraińskich żołnierzy.

„Ukraina zrealizowała akcję humanitarną, przekazując Rosji wszystkich ciężko rannych okupantów, których stan pozwalał na transport” – powiadomił sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych. Zaznaczył, że chodzi o jeńców, którzy trafili w ręce ukraińskie od początku  inwazji, rozpoczętej w lutym ubiegłego roku.

„Wypełniając zobowiązania międzynarodowe i realizując art. 109-114 Konwencji Genewskiej, przy udziale Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Ukraina przekazała w trybie jednostronnym ciężko rannych i ciężko chorych jeńców” – podał sztab. 

Podkreślił, że nie jest to „wymiana, lecz repatriacja”, polegająca na przekazaniu ciężko rannych jeńców bez żadnych warunków – tak, jak przewiduje międzynarodowe prawo humanitarne.

11:32 Ukraina odzyskała ciała 83 żołnierzy poległych podczas wojny, którą prowadzi przeciw niej Rosja. Ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów ukraińskich w Kijowie poinformowało, że przekazanie szczątków odbyło się w zgodzie z konwencją genewską.

„Dziś do domu powróciły ciała 83 ukraińskich wojskowych. Do przekazania ciał z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy doszło dzięki staraniom Biura Pełnomocnika ds. Osób Zaginionych w ministerstwie ds. reintegracji przy współpracy ze strukturami siłowymi” – poinformował resort w piątek.

11:20 Luterański biskup Hanoweru Ralf Meister oświadczył, że podczas wizyty w Odessie, na południu Ukrainy, był wstrząśnięty tym, jak wiele dóbr kultury zostało zniszczonych w wyniku rosyjskich ataków. "Rosja dąży do kulturowej czystki" - powiedział  biskup w wywiadzie dla agencji Evangelischer Pressedienst (epd).

10.48 W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany ostrzał czterech gmin w obwodzie sumskim. W wyniku ataków wroga zginęły dwie osoby, a 10 zostało rannych - powiadomiły na Telegramie władze tego regionu położonego na północy Ukrainy.

Ostrzelano gminy Białopole, Worożba, Mykołajiwka i Riczky. Wróg dokonał ataku z powietrza, z wyrzutni rakietowych i dział artyleryjskich, a także przy pomocy dronów.

W Białopolu, gdzie uszkodzono m.in. siedzibę lokalnych władz, budynki mieszkalne i szkołę, zginęły dwie osoby, a 10 doznało obrażeń. Jedna osoba została też ranna w Worożbie - czytamy w komunikacie regionalnej administracji.

10:34 Fakt, że rosyjskie wojska uciekają się do szkoleń swojego personelu pod okiem znacznie mniej doświadczonej armii Białorusi, świadczy o tym, w jak poważnym stopniu inwazja na Ukrainę zdezorganizowała system szkolenia sił zbrojnych Rosji - ocenił w piątkowym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.

10:09 Lotnicze bomby kierowane, pociski przeciwradarowe Ch-31 i drony Shahed produkcji irańskiej zastosowała armia rosyjska w ataku na Ukrainę w nocy z czwartku na piątek – powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat.

„(Atak) rozpoczął się wieczorem, gdy przeciwnik zaatakował obwód odeski, zniszczyliśmy dwie rakiety Ch-59. W nocy atak był kontynuowany i z kierunku północnego ok. 10 samolotów Su-35 zaatakowało obwód sumski kierowanymi bombami lotniczymi” – mówił w piątek Ihnat w telewizji ukraińskiej.

Jak zaznaczył lotnicze bomby kierowane, które mogą lecieć, szybując, na dużą odległość, stanowią poważne zagrożenie. Rosyjskie myśliwce odpalają je, nie wchodząc w ukraińską przestrzeń powietrzną, przez co są poza zasięgiem obrony powietrznej Ukrainy.

09:38 Wiosną 2023 roku funkcjonariusze rosyjskich struktur siłowych nasilili represje wobec obywateli uznawanych za przeciwników Kremla, a także osoby sympatyzujące z Ukrainą i krytykujące inwazję na ten kraj; władze biją obecnie rekordy brutalności - powiadomił w piątek niezależny rosyjski portal Meduza.

W ciągu ostatnich tygodni z Rosji napływają coraz bardziej przerażające doniesienia o represjach, którym poddawani są obywatele nie zgadzający się z polityką Kremla lub protestujący przeciwko wojnie na Ukrainie. Niektóre z tych przypadków przypominają historie z czasów stalinowskich.

08:36 Liczba ataków rakietowych Rosji na cele wojskowe i cywilne w Ukrainie maleje, co wskazuje na wyczerpywanie się zapasów pocisków precyzyjnych – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Amerykański think tank przytacza wypowiedź Wadyma Skibickiego, zastępcy szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), dotyczącą możliwej zmiany rosyjskiej taktyki ataków rakietowych. Według wojskowego Rosjanie mogą przekierować swoje ataki rakietowe w większym stopniu na cele wojskowe, gdyż próby zniszczenia infrastruktury energetycznej przez trwające od jesieni zmasowane ostrzały rakietowe nie przyniosły pożądanych efektów.

Skibicki oświadczył, że według danych ukraińskiego wywiadu Rosja dysponuje obecnie ok. 15 proc. zapasów pocisków precyzyjnych w porównaniu ze stanem sprzed rozpoczęcia szerokiej inwazji na Ukrainę, a liczba Kalibrów, rakiet Ch-101 i Ch-555 stanowi mniej niż 10 proc. zapasów.

08:09 W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły cztery osoby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i jedna osoba w obwodzie chersońskim na południu kraju - powiadomiły w piątek rano władze tych regionów i ukraińska Prokuratura Generalna w komunikatach na Telegramie.

W Kostiantyniwce śmierć poniosły trzy kobiety, które były uchodźczyniami z innych miejscowości w Donbasie, a czwarta osoba zginęła w Czasiw Jarze. Siły rosyjskie zaatakowały Kostiantyniwkę z wyrzutni rakietowych S-300.

07:21 Liczba najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczących pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, zmniejszyła się z ponad 45 tys. do około 7 tys.; w porównaniu ze stanem sprzed kilku miesięcy można ocenić, że ta formacja istnieje już tylko w teorii - oznajmił w czwartek major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman.

Dużą część Grupy Wagnera stanowili więźniowie zrekrutowani na wojnę w zakładach karnych. Niektórzy z nich byli posyłani do walki bez kamizelek kuloodpornych i hełmów. Wprawdzie 7 tys. ludzi to wciąż poważna siła, lecz - biorąc pod uwagę wcześniejszy potencjał wagnerowców - należy ocenić, że jest to już schyłek działalności tej formacji - zauważył Hetman w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Kanał 24.

Podczas inwazji na Ukrainę wagnerowcy dali się poznać z okrucieństwa nie tylko wobec Ukraińców, lecz również w stosunku do żołnierzy rosyjskich, głównie byłych więźniów. Grupa Wagnera stanowiła dotąd jeden z najważniejszych komponentów armii agresora i walczyła na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w Bachmucie.

06:46 Pod koniec lutego ubiegłego roku rosyjscy żołnierze przeszukiwali blok w Irpieniu, w którym ukrywałam się wraz z mamą. Starałyśmy się nie wydawać żadnych dźwięków, żyłyśmy w mroku, nie odkręcałyśmy wody, aby nie było słychać nawet szumu - opisuje w rozmowie z PAP Ukrainka Iryna, której udało się uciec z Irpienia, plądrowanego przez rosyjskich żołnierzy na początku inwazji. Dziś wróciła już do swego domu, choc ten powrót był dla niej traumą.

"Wraz z mamą ledwo udało się nam wydostać z Irpienia 12 marca ubiegłego roku. Pomógł nam mój kolega z klasy, który mieszkał niedaleko. Naprawdę nie wiedziałyśmy, co robić, ponieważ w naszym bloku pod koniec lutego rosyjscy żołnierze rozpoczęli przeszukiwanie mieszkań" - wspomina kobieta.

06:19 Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł poinformował, że wojska rosyjskie wczesnym rankiem w piątek zaatakowały za pomocą dronów irańskiej produkcji miasto Krzywy Róg - podał portal "The Kyiv Independent".

Ukraiński portal poinformował, że do ataku na miasto użyto dronów irańskiej produkcji typu Shahed.

Alarm przeciwlotniczy był aktywny w mieście od 2:50 do 5:07 czasu lokalnego.

Wiłkuł nie podał, jakie cele w mieście zostały trafione, ani czy atak spowodował ofiary i rannych.(

21:46  W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek złożył on wizytę w tym regionie na południu Ukrainy.

Zełenski podkreślił na opublikowanym wieczorem nagraniu, że w przypadku niektórych wsi zniszczonych jest ponad 90 proc. budynków. Mimo tego - jak dodał - nawet do takich miejscowości wracają ludzie. "To dowód, że życie zwycięża" - oznajmił prezydent.

21:32 Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z nowymi sankcjami; to da czas Moskwie na odzyskanie sił i wówczas wojna przeciągnie się na lata - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo skierowanym do przywódców państw UE.

Niestety, w naszych wspólnych wysiłkach mamy ostatnio mniej nowych sukcesów, a więcej spowolnień; Kreml to obserwuje, to oddala nas od osiągnięcia pokoju - zaznaczył Zełenski w przemówieniu, adresowanym bezpośrednio do unijnych przywódców, którzy w czwartek i piątek uczestniczą w Brukseli w posiedzeniu Rady Europejskiej. Wyliczył następnie pięć przykładów działań, w których nie można pozwolić sobie na zwłokę.
 

20:04 Sytuacja w Awdijiwce jest pod względem liczby rosyjskich ostrzałów i szturmów porównywalna do tej w Bachmucie - powiedział Witalij Barabasz, szef władz tego położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy miasta, cytowany w czwartek przez Radio Swoboda.

"Ciężko, (jest) bardzo ciężko. Naciskają. Na razie nic im nie wychodzi, ale nie porzucają ani chęci, ani tych wszystkich swoich chorych działań szturmowych" - stwierdził Barabasz, odpowiadając na pytanie o to, czy istnieje ryzyko oblężenia miasta przez rosyjskie wojsko.

19:27 Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

"Siedziałem na tylnym siedzeniu z Kaimo Kuuskiem (ambasadorem Estonii na Ukrainie - PAP), kiedy w pewnym momencie poczuliśmy dziwny zapach. Nagle za naszymi plecami buchnęły płomienie" - relacjonował w czwartek Reinsalu. Szef estońskiej dyplomacji złożył we wtorek wizytę w ukraińskiej stolicy, z której następnego dnia udał się do Żytomierza.

19:19 Rosyjskie siły pozostają w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - napisał w czwartek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy, wycofując swój wcześniejszy komunikat o opuszczeniu miasta przez wrogie jednostki.

"Okupanci nadal tymczasowo znajdują się w Nowej Kachowce. Informacja o rzekomym wycofaniu się przeciwnika z tej miejscowości była opublikowana wskutek nieprawidłowego wykorzystania posiadanych danych" - napisał sztab na Facebooku. "Jednak z pewnością wyzwolimy też Nową Kachowkę" - dodano.