Władze Ukrainy: Rosjanie ostrzelali Czasiw Jar i Toreck, zginęli ludzie [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-25 11:51 aktualizacja: 2023-03-26, 08:56
Fot.  STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT PAP/EPA
Fot. STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE HANDOUT PAP/EPA
Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

21:31 "Kolejny tydzień obrony prawie się skończył, kolejny tydzień, w którym Ukraina stała się silniejsza, a wróg jeszcze bardziej odizolowany" - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.

"W tym tygodniu zapadły decyzje o nowych pakietach wsparcia obronnego - od Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii, Niemiec. Szwedzki parlament zatwierdził już 11. pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy. Jest pakiet bezpieczeństwa i mocne umowy z Japonią - jeszcze raz dziękuję premierowi Kishidzie za owocną wizytę. Otrzymaliśmy 1,5 mld euro makrofinansowania z UE - te pieniądze są już na kontach Banku Narodowego" - dodał.

20:52 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi uda się w przyszłym tygodniu do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez wojska rosyjskie siłowni jądrowej na południu Ukrainy - podała MAEA w sobotę.

"Będzie to drugi raz, gdy dyrektor generalny Grossi przekroczy linię frontu, by dojechać do największej w Europie elektrowni atomowej, i pierwszy raz od czasu, gdy 1 września 2022 roku zainicjował tam stałą obecność ekspertów MAEA" - podały służby prasowe agencji. Grossiemu towarzyszyć będzie nowa grupa ekspertów MAEA, która będzie już siódmym z kolei zespołem pracującym rotacyjnie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

19:45 Milicja w Mińsku wzmocniła patrole podczas przypadającego w sobotę Dnia Wolności – najważniejszego święta w białoruskich kręgach niezależnych i narodowych. Upamiętnili ten dzień Białorusini mieszkający za granicą, m.in. w Polsce, Gruzji i na Litwie.

Jak informuje portal Nasza Niwa, w Mińsku wzdłuż głównej arterii co pięć minut przejeżdżają pojazdy milicyjne z funkcjonariuszami OMON-u (sił specjalnych). Przed sobotą w różnych miastach kraju milicja przeprowadziła prewencyjne rewizje i zatrzymania aktywistów.

19:25 Lżej ranny wolontariusz jest w szpitalu na obserwacji. Jeszcze nie wrócił do domu, ale już może spotkać się z rodziną. Czekamy na wyniki badań – poinformowała w sobotę Inicjatywa „Nehemiasz”. Drugi z rannych wolontariuszy nadal jest w Kijowie.

18 marca polska inicjatywa pomocowa "Nehemiasz" podała, że jej dwaj wolontariusze zostali ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy i znajdują się w szpitalu w Dnieprze. Lżejsze rany odniósł mieszkający na stałe w Polsce obywatel Ukrainy. Z kolei ciężej ranny został obywatel Polski. W wyniku ostrzału doznał on rozległych obrażeń jamy brzusznej.

18:15 Wojska rosyjskie ostrzelały miasta Czasiw Jar i Toreck w obwodzie donieckim; na skutek ostrzałów zginęły dwie osoby - poinformował w sobotę Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

15:33 Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty powiedział w sobotę, że ocena wywiadu brytyjskiego, iż rosyjska ofensywa na Bachmut przystopowała, wymaga przeanalizowania. Walki o miasto wciąż są bardzo intensywne - mówił Czerewaty.

"Jak pokazują ostatnie trzy dni, dziś było 18 starć, a niedawno - 30 do 50. Ale wymaga to (ocena wywiadu brytyjskiego-PAP) bardziej szczegółowej analizy" - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal ZN.UA. Jak dodał, najbliższy tydzień pokaże rozwój sytuacji. Podkreślił, że Bachmut wciąż stanowi epicentrum walk.

14:16 Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę z artylerii punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin. Podkreślił, że to kolejny atak na miejsca, gdzie cywile zwracają się po pomoc.

"Okupanci rosyjscy nadal ostrzeliwują miejsca, gdzie cywilom udzielana jest pomoc" - podkreślił Prokudin na serwisie Telegram. Jak wyjaśnił, z powodu ostrzału w Chersoniu poszkodowane zostały dwie osoby: 41-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna. Obie osoby, ranne w wyniku eksplozji pocisku i uderzeń odłamków, są w szpitalu.

Jak przypomniał Prokudin, poprzedniego dnia oddziały rosyjskie ostrzelały "punkt niezłomności" (miejsce, w którym można m.in. ogrzać się, otrzymać posiłek czy skorzystać z internetu - PAP) w Kostiantyniwce, w obwodzie donieckim. "Dziś celem artylerii rosyjskiej stał się punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu" - dodał urzędnik.

14:04 Surowe sankcje na Rosję to gwarant bezpieczeństwa; trzeba objąć sankcjami podmioty, które Moskwa wykorzystuje do pozyskiwania części potrzebnych do produkcji uzbrojenia - oznajmił  Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Nie powinno być żadnego osłabiania sankcji wobec Rosji. Surowe sankcje dają bezpieczeństwo" - napisał w mediach społecznościowych Jermak.

Wezwał do rozszerzenia sankcji i przedmiotowego podejścia wobec podmiotów, dzięki którym Rosja ma możliwość otrzymywania elementów potrzebnych do produkcji broni. "To sprawa globalnego bezpieczeństwa" - podsumował. 

14:02 Węgry w żadnym wypadku nie będą wspierać transatlantyckiej i europejskiej integracji Ukrainy dopóki zagrożone będą węgierskie szkoły na Zakarpaciu – napisał na Facebooku minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

"Podczas gdy 1300 szkół i przedszkoli na Węgrzech przyjmuje dzieci i uczniów będących uchodźcami z Ukrainy, 99 węgierskich szkół podstawowych i średnich na Ukrainie jest zagrożonych zamknięciem z powodu ukraińskiego prawa oświatowego" – stwierdził polityk, który spotkał się w USA z Ilze Brands Kehris, zastępczynią sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka.

Szijjarto napisał, że "od 2015 roku Ukraina przyjęła szereg ustaw, które stopniowo naruszały i ograniczały prawa mniejszości związane z używaniem języków ojczystych". "Przez ostatnie osiem lat otrzymywaliśmy od władz Ukrainy obietnice, że rozwiążą ten problem, ale w rzeczywistości nie zrobiły nic" – dodał.

12:47 Szef policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow powiedział w sobotę, że ponad 280 osób w regionie wciąż uznanych jest za zaginione po okresie okupacji rosyjskiej wiosną 2022 roku. Policja dotąd znalazła ciała 1374 cywilów zabitych podczas okupacji.

Liczba odnalezionych ciał nie odbiega znacznie od danych, które Niebytow podawał na początku marca, natomiast liczba osób uznanych za zaginione wzrosła, z 278 do 283. Szef policji wezwał obywateli Ukrainy, w tym mieszkających obecnie za granicą, by przekazywali informacje o mieszkańcach obwodu kijowskiego, którzy mieszkali sami i nie mieli bliskich krewnych.

Agencja UNIAN, która przekazała wypowiedź Niebytowa podkreśla, że na terenach wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej wciąż odnajdywane są nowe pochówki.

11:41 Rosyjska ofensywa na Bachmut w Donbasie w znacznej mierze przystopowała - podkreśliło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Według resortu jest to skutkiem wyniszczenia rosyjskich sił. Duże straty podczas obrony miasta poniosła też armia ukraińska.

Sytuację strony rosyjskiej mogły też pogorszyć napięcia pomiędzy resortem obrony Rosji a najemniczą firmą tzw. grupą Wagnera, która również ma swoich bojowników na tym odcinku - zaznaczyło ministerstwo w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:11 16 cywilów zginęło, a 59 zostało rannych minionej doby na Ukrainie wskutek rosyjskich ostrzałów - podaje agencja Ukrinform. Rosyjskie wojsko ostrzelało terytorium ośmiu obwodów ukraińskiego państwa.

Poprzedniego dnia z różnego rodzaju uzbrojenia rosyjskie wojsko ostrzelało 119 miejscowości; trafiono w 63 obiekty infrastruktury - pisze Ukrinform, powołując się na Military Media Center, platformę medialną resortu obrony. 

Z kolei sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że minionej doby rosyjska armia straciła 720 żołnierzy.

09:45 Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy, ponieważ czeka na dostawy uzbrojenia od sojuszników - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Ukraiński przywódca podkreślił, że sytuacja na wschodzie kraju jest trudna, a jest to spowodowane brakiem amunicji - czytamy. Ukrainie potrzebne są myśliwce i amunicja - wezwał.

Zełenski podkreślił, że rosyjskie wojsko dziennie wykorzystuje trzy razy więcej amunicji niż strona ukraińska.

09:12 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opowiedział się za ratyfikacją przez Kijów Statutu Rzymskiego, który jest podstawą działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) - poinformował portal "Ukraińska Prawda".

"Zdecydowanie trzeba ratyfikować (Statut Rzymski), aby te wszystkie przesądy, które mówią, że to w jakiś sposób zaszkodzi samej Ukrainie, pozostały przesądami i niczym więcej" – powiedział Kułeba, cytowany przez portal.

Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że Ukraina "w pełni uznaje jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego i bez ratyfikacji".

"I o tym też nie należy zapominać. Dlatego wszyscy, którzy mówią, że są jakieś przeszkody w interakcji Ukrainy z MTK, ponieważ nie ratyfikowaliśmy Statutu, kłamią" – dodał.

08:16  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do skierowania dużych sił na linię frontu, by nie dopuścić do punktu kulminacyjnego albo by rozpocząć nowe działania ofensywne. Jednocześnie jest mało prawdopodobne, że takie siły istnieją - podsumowuje ośrodek. 

07:42 Ukraińskie siły odparły minionej doby 59 rosyjskich ataków na pięciu odcinkach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował  sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zaatakowano pozycje ukraińskich wojsk oraz infrastrukturę, zginęli cywile - przekazał sztab. Rosyjska armia koncentruje swoje wysiłki na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim w Donbasie - napisano w porannym komunikacie sztabu. Na kierunku zaporoskim i chersońskim przeciwnik prowadzi działania obronne - dodano.

Ukraińskie siły strąciły minionej doby rosyjski śmigłowiec Mi-24 i sześć bezzałogowców. Lotnictwo przeprowadziło 17 uderzeń w miejsca skoncentrowania sił przeciwnika. Jednostki wojsk rakietowych i artylerii zaatakowały dwa punkty dowodzenia, cztery miejsca koncentracji sił, dwa zestawy rakietowe, magazyn amunicji, pododdział artyleryjski zajmujący pozycję ogniową i dwie stacje walki radioelektronicznej przeciwnika - podał sztab. 

07:13 Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych w rosyjskich ostrzałach Chersonia na południu Ukrainy - poinformował szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

W ciągu minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło 67 ostrzałów obwodu chersońskiego, wystrzeliwując ponad 300 pocisków z artylerii - napisał Prokudin w serwisie Telegram. Chersoń ostrzelano siedem razy.

Ponad 20 pocisków trafiło w osiedla mieszkaniowe, domy i bloki oraz placówkę medyczną.

04:01 Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW, poinformował w sobotę Ukrinform.

Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich Grupy spotkali się w czwartek i uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie ukraińskiego długu publicznego,o którym poinformowało ministerstwo finansów Kanady,donosi Ukrinform.

„Udzielenie gwarancji finansowych przez Grupę Wierzycieli Ukrainy przewiduje kontynuację zamrożenia spłaty zadłużenia od 1 sierpnia 2022 roku w okresie obowiązywania programu MFW (2023-2027), zgodnie z ustawodawstwem krajowym wierzyciela” – przekazało ministerstwo.

02:10 Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału, poinformował portal Ukraińska Prawda.

„Rosyjskie wojska nadal terroryzują naszą społeczność terytorialną. Najbardziej cierpią osady w pobliżu Dniepru. Ze względu na ciągłe ataki, zapewnienie tam stałego zaopatrzenia w ciepło i wodę jest prawie niemożliwe. Najlepszą opcją ochrony siebie i swoich bliskich jest ewakuacja w bezpieczniejsze rejony”,cytuje portal fragment odezwy władz Chersonia do mieszkańców gminy.

00:32 Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ołeksandr Mereżko w odpowiedzi na pytanie PAP. Mereżko wraz z m.in. swoim polskim odpowiednikiem Radosławem Foglem lobbował w Kongresie za wsparciem Ukrainy i przyjęciem jej do NATO.

"Co się tyczy tzw. planu pokojowego Chin, to mamy plan pokojowy prezydenta Zełenskiego, który jest oparty mocno na prawie międzynarodowym i sprawiedliwym pokoju. I myślę, że to powinien być centralny punkt wyjścia. Nie potrzebujemy żadnego innego" - powiedział Mereżko podczas briefingu w ambasadzie Litwy w Waszyngtonie, odpowiadając na pytanie PAP. Jak podkreślił, w tej sprawie w pełni zgodny jest ze stanowiskiem prezydenta Bidena.

Poseł partii Sługa Narodu uczestniczył w międzynarodowej delegacji szefów komisji parlamentów m.in. z Polski, Litwy, Hiszpanii, Czech i Tajwanu, którzy od czwartku brali udział w spotkaniach z amerykańskimi kongresmenami, starając przekonać ich m.in. do poparcia członkostwa Ukrainy w NATO oraz silniejszego wsparcia Kijowa.