Mer Awdijiwki: każdego dnia widzimy tutaj walące się wielopiętrowe domy mieszkalne [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-28 07:47 aktualizacja: 2023-03-29, 08:03
Awdijiwka, Fot. PAP/AA/ABACA
Awdijiwka, Fot. PAP/AA/ABACA
W ciągu ostatnich tygodni nie było tutaj dnia, w którym w miasto nie trafił jakiś pocisk wroga. Codziennie oglądamy walące się wielopiętrowe domy mieszkalne - przyznał Witalij Barabasz, mer Awdijiwki na wschodzie Ukrainy w reportażu niezależnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia. Siły najeźdźcy ostrzeliwują Awdijiwkę kilka razy w ciągu doby. Ukraińskie wojska i służby apelują do nielicznych pozostałych w mieście cywilów, by jak najszybciej się ewakuowali, ale nie wszyscy chcą się do tego zastosować.

05:47 Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała we wtorek Rosjan, by nie adoptowali dzieci, które jak to określiła, zostały w czasie wojny "skradzione" na Ukrainie i wywiezione do Rosji - podał Reuters.

"Zdecydowanie zalecam obywatelom Rosji, aby nie adoptowali ukraińskich sierot, które zostały nielegalnie wywiezione z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy" - napisała na Telegramie Wereszczuk.

"Jeszcze raz przypominam wszystkim rosyjskim tzw. rodzicom adopcyjnym i "opiekunom": prędzej czy później będziecie musieli odpowiedzieć" - dodała.

22:04 Hańba dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za przywrócenie udziału w zawodach osób, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych. Sport nie jest usprawiedliwieniem bezkarności - podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

21:34 Jeśli świat będzie szybszy i bardziej zdecydowany, to rosyjska agresja może się zakończyć prędzej - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Zniszczone ukraińskie miasta i wsie wzdłuż granicy z państwem-terrorystą, ciągły szantaż Rosji i groźby zniszczenia życia także w innych krajach, stała odmowa przywrócenia prawdziwego pokoju i szydzenie z podstawowych norm międzynarodowych, to są dostateczne przyczyny, by naciskać i walczyć, by nie szukać kompromisów i dbać o wartości świata naprawdę" - powiedział prezydent na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych. 

Podziękował wszystkim, którzy przypominają światu, że "rosyjska agresja może zakończyć się znacznie szybciej niż się czasami mówi". "Szybciej, jeśli świat będzie szybszy, jeśli świat będzie bardziej zdecydowany" - dodał Zełenski. 

21:14 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował we wtorek francuskiemu parlamentowi za uznanie Wielkiego Głodu z lat 30. XX wieku na Ukrainie za ludobójstwo.

"Uznanie przez parlament Hołodomoru (Wielkiego Głodu) z lat 1932-1933 za ludobójstwo Ukraińców jest ważne i znamienne. Jesteśmy wdzięczni za silne francuskie zaangażowanie w ujawnianie zbrodni totalitarnej Rosji: dawnych i obecnych. Za ustalanie prawdy i sprawiedliwości a zatem odpowiedzialności. Dziękuję, Francjo" - napisał Zełenski na Twitterze.

20:14 Telewizja Biełsat opublikowała nagranie na Mariupola. "Tak wygląda teraz Mariupol. Rosjanie wciąż burzą kolejne bloki i wywożą gruzy" - napisano. 

19:41 Od końca marca Francja podwoi dostawy pocisków 155 mm dla Ukrainy do 2 tys. sztuk miesięcznie - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro”.

„W najbliższym czasie dostarczymy Kijowowi system obrony przeciwlotniczej SAMP/T, który może chronić zarówno pole walki, jak i ludność cywilną w miastach. System ten, opracowany wspólnie z Włochami, wart jest kilkaset milionów euro” – dodał Lecornu.

Rząd Francji analizuje też uzupełnienie funduszu wsparcia Ukrainy, o co wnioskował parlament, a którego 200 mln euro zostało już rozdysponowane.

19:23 Jak poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty, 86 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 117 zostało rannych minionej doby w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy.

"Tylko w okolicy miasta Bachmut w ciągu doby doszło do 14 starć bojowych z wrogiem. Zabito w ciągu doby 86 okupantów, 117 zostało rannych" - przekazał Czerewaty, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Jak dodał, odcinek bachmucki został ostrzelany poprzedniego dnia łącznie 194 razy, w tym 70 razy zaatakowano sam Bachmut.

Bachmut oraz Biłohoriwka, Awdijiwka i Marjinka pozostają w epicentrum działań bojowych - podkreślił we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:48 Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że po tym, jak Moskwa zawiesiła swój udział w traktacie rozbrojeniowym Nowy START, Waszyngton nie będzie dzielić się danymi na temat swojego arsenału jądrowego - oznajmił we wtorek przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC).

"Według prawa międzynarodowego, Stany Zjednoczone mają prawo, by odpowiedzieć na naruszenia traktatu Nowy START poprzez podjęcie proporcjonalnych środków zaradczych, by nakłonić Rosję do powrotu do wypełniania swoich zobowiązań" - powiedział przedstawiciel NSC m.in. agencji Reutera.

"To oznacza, że ponieważ rzekome zawieszenie przez Rosję traktatu Nowy START jest prawnie nieważne, USA może legalnie wstrzymać nasze półroczne aktualizacje danych w odpowiedzi na naruszenia Rosji" - dodał.

Jak podał dziennik "Wall Street Journal", decyzję administracji USA w tej sprawie przekazała podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń Bonnie Jenkins wiceszefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Riabkowowi.

18:07 Ukraina ma duże szanse na to, by jej wiosenna ofensywa zakończyła się sukcesem - ocenił we wtorek w Senacie szef Pentagonu Lloyd Austin. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley przekonywał z kolei, że o skuteczności amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy świadczą liczące ponad 200 tys. żołnierzy straty Rosjan.

18:04 Sianie niepewności i wprowadzanie rosyjskiej propagandy do polityki Unii Europejskiej jest nieakceptowalne - napisał we wtorek na Twitterze estoński eurodeputowany Riho Terras. Polityk skomentował w ten sposób opublikowany wcześniej tego dnia artykuł portalu Politico, w którym oskarżono Tallin o wysyłanie na Ukrainę starego sprzętu wojskowego i modernizowanie swojego wojska na koszt unijnych sojuszników.

17:01 Plan prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zapewni trwały pokój i uniemożliwi Rosji ponowny atak - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wirtualnego spotkania z okazji rozpoczętego we wtorek Szczytu dla Demokracji. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba przekonywał, że żaden kraj nie chce pokoju tak bardzo, jak Ukraina.

16:14 Bułgaria nie wyśle wojskowych na Ukrainę - podkreślił we wtorek minister obrony Dymitar Stojanow. Bułgarscy wojskowi są jednak i będą obecni w innych krajach, gdzie działają struktury pomagające Ukrainie - dodał.

Stojanow przypomniał, że w sztabie NATO jest jeden bułgarski wojskowy, a w Polsce są oficerowie sztabowi. W razie konieczności można zwiększyć ich liczbę do 50, by wzmocnić kadrę misji treningowych szkolących ukraińskich wojskowych. Dodatkowy kontyngent może być wysłany do Niemiec.

Stojanow powiedział, że Bułgaria spełniła swoje zobowiązania wobec Ukrainy w sprawie dostaw broni i amunicji. Wysłała sprzęt z zapasów bułgarskich sił zbrojnych, które w ciągu 3 lat powinny być odnowione.

16:12 Z powodu zagrożenia minami władze obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, zakazały odwiedzania cmentarzy podczas świąt wielkanocnych - poinformował we wtorek gubernator obwodu Ołeh Syniehubow. Zakaz obejmuje przede wszystkim tereny wcześniej okupowane przez wojska rosyjskie - podał portal Suspilne.

"Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa ludziom" - powiedział Syniehubow.

W tym roku w Kościołach wschodnich Wielkanoc przypada 16 kwietnia.

Lista cmentarzy w obwodzie charkowskim, na których będzie obowiązywał zakaz wstępu nie została jeszcze opublikowana. Władze zapewniają, że ograniczenia zostaną zniesione po sprawdzeniu nekropolii i usunięciu ewentualnych ładunków wybuchowych.

16:11 Zdjęcie drona, który spadł w Nowej Moskwie, ok. 100 m od linii kolejowej. Jest pomalowany na żółto i niebiesko, na skrzydłach ma napisane "Chwała Ukrainie".

15:48 Rumunia i Polska jednoznacznie utrzymają swoje wsparcie dla Ukrainy, tak długo jak będzie to konieczne - oświadczył w Bukareszcie prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Podkreślił, w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że od ponad roku jesteśmy świadkami dramatycznej wojny, której Europa miała nigdy nie zobaczyć w XXI wieku.

"Dziś wraz z premierem Morawieckim powtórzyliśmy nasze zdecydowane potępienie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rumunia i Polska jednoznacznie utrzymają swoje wsparcie dla Ukrainy, tak długo jak będzie to konieczne" - podkreślił Iohannis. Dodał, że od początku wojny, Rumunia jest w czołówce działań wspierających Ukrainę i naród ukraiński.

15:32 18 osób zostało rannych w wypadku autobusu relacji Warszawa-Odessa, do jakiego doszło we wtorek w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy - informuje portal Suspilne. Trzy osoby trafiły na oddział intensywnej terapii.

Rannych z różnymi obrażeniami przetransportowano do szpitala w Wołoczyskach. Dyrektor placówki Wiktor Czubar przekazał portalowi Suspilne, że trzech poszkodowanych przebywa na oddziale intensywnej terapii. Ich stan ocenia się jako średnio ciężki. Dyrektor zapewnił, że stan pacjentów stabilizuje się.

14:54 Oddaję tutaj cześć prawdziwej kozackiej odwadze i niezłomności naszego narodu; mieszkańcy Ochtyrki walczyli o swoje miasto i powstrzymywali oddziały wroga, niwecząc w ten sposób rosyjskie plany wymierzone w Ukrainę - oznajmił we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywał z wizytą w Ochtyrce w obwodzie sumskim, w północnej części kraju.

14:11 W ostatnim czasie zwiększyła się aktywność rosyjskiego lotnictwa taktycznego; przeciwnik stosuje nie tylko rakiety, ale także kierowane bomby lotnicze – powiadomił rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat we wtorek.

13:39 W pobliżu miejscowości Wołoczyska w obwodzie chmielnickim, w zachodniej Ukrainie, doszło do wypadku autokaru relacji Warszawa-Odessa. W pojeździe podróżowało 25 osób, w tym dwoje dzieci; są ranni, lecz ich dokładna liczba nie została jeszcze określona - powiadomiła we wtorek policja obwodu chmielnickiego.

13:36 Estonia stosuje się do zasad Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) dotyczących wyceny wojskowego wsparcia dla Ukrainy i jej klasyfikowania jako wartości księgowej lub wartości odtworzeniowej - przekazało PAP ministerstwo obrony Estonii, komentując opublikowany wcześniej tego dnia artykuł portalu Politico, w którym oskarżono Tallin o wysyłanie na Ukrainę starego sprzętu wojskowego i modernizowanie swojego wojska na koszt unijnych sojuszników.

"Rosyjska agresja pozostaje największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. Estonia przez cały ten czas wyróżniała się realistycznym poglądem na zagrożenie ze wschodu, dlatego robiła wszystko, by pomóc Ukrainie" - podkreśliło ministerstwo obrony.

12:56 Zakupiliśmy tysiąc pudełek wyprawkowych dla nowo narodzonych dzieci („Finnish baby box”) i przekazaliśmy je Ukrainie przez unijny mechanizm wsparcia – poinformowała szefowa MSW Krista Mikkonen.

Chodzi o tradycyjną fińską wyprawkę dla dziecka, znaną od 85 lat, która przysługuje w Finlandii każdej matce w ramach pakietu macierzyńskiego wydawanego przez państwowy zakład ubezpieczeń społecznych. Pudło zawiera zestaw niezbędnych ubrań – w tym kombinezonów, oraz innych akcesoriów potrzebnych do pielęgnacji małego dziecka w pierwszych miesiącach życia. Łącznie zawiera kilkadziesiąt markowych produktów, których wzornictwo zmienia się każdego roku. Samo kolorowe kartonowe pudło z materacem może służyć jako małe łóżko.

12:01 Artykuł portalu Politico to stek kłamstw i próba podważenia sensu pomocy udzielanej Ukrainie i jedności sojuszników - podało w oświadczeniu ministerstwo obrony Estonii. Wcześniej tego dnia portal opublikował tekst, w którym oskarżono Tallin o wysyłanie na Ukrainę starego sprzętu wojskowego i modernizowanie swojego wojska na koszt unijnych sojuszników.

"Estonia zdecydowała się na wysyłanie Ukrainie wsparcia jeszcze przed rosyjską inwazją, a co za tym idzie, przed utworzeniem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). Pakiety te zawierały systemy przeciwpancerne, które odegrały kluczową rolę w obronie Kijowa w początkowej fazie agresji" - napisano w oświadczeniu estońskiego ministerstwa.

11:49 Rosjanie w atakach na południu Ukrainy częściej stosują lotnictwo i bomby kierowane – poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy.

Przekazała ona, że przez ataki na różnych kierunkach Rosja próbuje zdezorientować ukraińską obronę powietrzną i rozproszyć ją.

„(Na południu) przeciwnik bardziej stawia na lotnictwo, niż na okręty przenoszące rakiety. Na podstawie analizy minionych dwóch dni, widzimy, że wróg zaktywizował wykorzystanie lotnictwa i lotniczych bomb kierowanych na południu, w tym w obwodzie chersońskim, w rejonie Berysławia” – powiedziała Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji.

09:56 Zmęczenie przeważających sił przeciwnika i zadanie mu dużych strat to obecnie najważniejsze zadanie sił ukraińskich w Bachmucie – napisał w Telegramie dowódca sił lądowych gen. Syrski. To pozwoli stworzyć warunki do wyzwolenia okupowanych terenów Ukrainy, dodał.

„Na dzisiaj najważniejsze to zmęczenie przeważających sił przeciwnika i zadanie mu ciężkich strat. To pozwoli stworzyć warunki, które będą sprzyjać wyzwoleniu ukraińskiej ziemi i przyspieszyć nasze zwycięstwo” – oświadczył gen. Ołeksandr Syrski, który po raz kolejny odwiedził ukraińskie oddziały w Bachmucie w obwodzie donieckim.

09:07 Profesor Fedor Szandor z Uniwersytetu w Użhorodzie na ukraińskim Zakarpaciu, który walczy obecnie w pobliżu Bachmutu, może zostać nowym ambasadorem Ukrainy w Budapeszcie - pisze węgierski portal HVG.

Pierwsze nieoficjalne informacje o możliwej nominacji Szandora przekazał w poniedziałek na Twitterze węgierski dziennikarz Szabolcs Panyi. 

Portal HVG skontaktował się z Szandorem, który przyznał, że taka opcja jest brana pod uwagę. Również źródła dyplomatyczne, do których dotarł tygodnik, potwierdziły możliwość kierowania przez Szandora placówki w stolicy Węgier.

08:59 Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.

„Testowaliśmy dzisiaj z dowódcą wojsk desantowo-szturmowych Maksymem Myrohorodskim i naszymi żołnierzami nowe uzbrojenie w naszych oddziałach. Challengery od Wielkiej Brytanii, Strykery i Cougary (transportery opancerzone) od USA i niemieckie Mardery” – powiadomił w poniedziałek w sieciach społecznościowych Reznikow.

„(Challengery) są już na Ukrainie” – potwierdziła we wtorek w rozmowie z agencją AFP Iryna Zołotar, rzeczniczka resortu obrony, nie podając jednak więcej szczegółów.

08:49 Ukraińscy hakerzy ustalili tożsamość oficera sił powietrznych Rosji, odpowiedzialnego za największe zbrodnie popełnione wiosną 2022 roku w Mariupolu, m.in. zbombardowanie Teatru Dramatycznego i szpitala położniczego. Katem naszego miasta jest pułkownik Siergiej Atroszczenko - ujawniły we wtorek lojalne wobec Kijowa władze Mariupola.

Hakerzy z grupy Kiber Sprotyw przekazali rezultaty swoich działań dziennikarzom śledczym portalu InformNapalm. Na podstawie analizy m.in. prywatnej korespondencji Atroszczenki, wykradzionej z jego skrzynki mailowej, ustalono, że 42-letni pułkownik, urodzony w Owruczu na Ukrainie, jest dowódcą 960. pułku lotnictwa szturmowego rosyjskich sił powietrznych. Formacja ta stacjonuje nieopodal miejscowości Primorsko-Achtarsk w Kraju Krasnodarskim, na wybrzeżu Morza Azowskiego i około 125 km w linii prostej od Mariupola.

08:30 Myślę, że w niedługim czasie może odbyć się wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa nie będziemy jej zapowiadać - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jabłoński we wtorek w Radiu Wnet został zapytany o możliwość wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. "Myślę, że to nastąpi w niedługim czasie, ale nie uprzedzajmy faktów. Tej wizyty z pewnością nie będziemy zapowiadać, tak jak to się zwykle dzieje przy wizytach innych głów państw. W przypadku prezydenta Zełenskiego takiej zapowiedzi nie będzie, ze względów bezpieczeństwa" - odpowiedział wiceminister. Jak podkreślił, cały czas trwają bardzo intensywne kontakty między przywódcami Polski i Ukrainy.

08:21 W ostatnich dniach Rosja nadal priorytetowo traktuje operację, której celem jest okrążenie miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim, ale jej siły poczyniły jedynie marginalne postępy kosztem ciężkich strat w pojazdach pancernych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że podczas próby okrążenia Awdijiwki od południa dużą część swoich czołgów prawdopodobnie stracił rosyjski 10. Pułk Pancerny, wchodzący w skład 3. Korpusu Armii, pierwszej dużej nowej formacji, którą Rosja wystawiła od sierpnia 2022 roku do wsparcia inwazji na Ukrainę.

07:58 Rosyjskie dowództwo prawdopodobnie wzmocniło siły atakujące pod Awdijiwką w obwodzie donieckim oddziałami doświadczonych najemników z Grupy Wagnera – twierdzi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

„Podczas gdy Wagner stosuje w operacjach pod Bachmutem głównie siły złożone z byłych więźniów, w różnych regionach na Ukrainie walczą prawdopodobnie bardziej przeszkoleni najemnicy” – utrzymuje ten amerykański think tank.

„Rosyjskie dowództwo mogło się w ostatnich tygodniach zdecydować na skierowanie pewnych elementów tej formacji pod Awdijiwkę, by wzmocnić osłabione i niewyszkolone siły tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, usiłujące zająć miejscowość. Jeśli tacy bojownicy walczą pod Awdijiwką, to ich zaangażowanie może wyjaśnić ograniczone zdobycze taktyczne w ciągu minionego tygodnia” – konstatuje ISW.

07:00 W nocy z poniedziałku na wtorek w przestrzeni powietrznej Kijowa wykryto i zniszczono 12 wrogich dronów produkcji irańskiej Shahed, poinformował w Telegramie szef miejskiej obrony wojskowej Serhij Popko.

„Aktualizacja w sprawie ataku Shahedów na stolicę. W sumie 12 wrogich dronów tego typu zostało wykrytych i zniszczonych przez wszystkie siły obrony powietrznej w rejonie Kijowa!” – napisał Serhij Popko. 

"Wróg atakuje Ukrainę dronami Shahed-136 . Atakują z północy i południowego wschodu (obwód briański i wschodnie wybrzeże Morza Azowskiego).Jeśli słyszysz eksplozje, prawdopodobnie działa obrona przeciwlotnicza. Wzywamy obywateli do przestrzegania algorytmów bezpieczeństwa." - napisał w Telegramie płk Jurij Ignat.

06:00 Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania i wzmacniania bezpieczeństwa państw regionu Pacyfiku oraz planu wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy i powrotu do jej prawnie uznanych granic.

Po powrocie z Pekinu Mahuta powiedziała dziennikarzom, że zachęcała Chiny do wzmacniania regionalnej architektury współpracy i bezpieczeństwa w regionie Pacyfiku, budowanej wokół Forum Wysp Pacyfiku, Forum Agencji Rybołówstwa i Deklaracji Biketawa.