Wiceszef MSZ: Polacy powinni uważnie posłuchać przemówienia Zełenskiego

2023-04-04 09:37 aktualizacja: 2023-04-04, 14:12
 Wiceminister spraw zagranicznych RP Piotr Wawrzyk przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Wiceminister spraw zagranicznych RP Piotr Wawrzyk przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Polacy powinni uważnie posłuchać przemówienia, które w środę w Warszawie wygłosi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski; na pewno pojawią się podziękowania, ale nie tylko o tym będzie mowa - mówił we wtorek w Studiu PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

W środę prezydent Wołodymyr Zełenski przybędzie do Polski z pierwszą od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, oficjalną wizytą. Ukraiński prezydent spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Ponadto na Zamku Królewskim w Warszawie wygłosi przemówienie podczas spotkania z Polakami i mieszkającymi w Polsce Ukraińcami.

Piotr Wawrzyk pytany o przekaz, który skieruje do Polaków prezydent Ukrainy ocenił, że "to będzie najważniejsze przemówienie prezydenta Zełenskiego ze wszystkich chyba jego wizyt zagranicznych". Dodał, że "szczególnie my, Polacy powinniśmy uważnie posłuchać tego przemówienia".

"Myślę, że te, nazwijmy to, słowa podziękowania będą bardziej rozbudowane, ale nie tylko o tym będzie mowa" - powiedział.

Wiceszef MSZ podkreślił, że sama wizyta będzie ważna nie tylko w wymiarze symbolicznym, ale również w kontekście relacji dwustronnych. To - dodał - podkreślenie, że jesteśmy jednym z najważniejszych partnerów dla Ukrainy, a na pewno najważniejszym w całej Unii Europejskiej.

"Nie byłoby przecież tej całej pomocy dla Ukrainy, gdyby nie Polska, która stała się w cudzysłowie swego rodzaju hubem. (...) Co prawda jest to pierwsza wizyta oficjalna, ale tych wizyt było już praktycznie kilkanaście, można by powiedzieć przy okazji różnych spotkań z prezydentem Andrzejem Dudą, z premierem Mateuszem Morawieckim" - zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że Polska "nie zwalnia tempa" i nadal zamierza wspierać Ukrainę "co najmniej tak intensywnie jak do tej pory". "Zwycięstwo Ukrainy to jest po prostu bezpieczeństwo Polski" - dodał. 

Wawrzyk: Polska będzie miała szczególną pozycję przy odbudowie Ukrainy"

Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck w poniedziałek wraz z małą delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu udał się Kijowa. Wśród tematów rozmów z ukraińskimi przywódcami była odbudowa atakowanej przez Rosję Ukrainy oraz współpraca w sektorze energetycznym.

Wawrzyk pytany, w jakim stopniu Polska będzie partycypować w powojennej odbudowie Ukrainy i czy wypracowała przewagę w porównaniu z niemieckimi, francuskimi czy włoskimi firmami, stwierdził, że strona polska "już od blisko roku zajmuje się tym tematem".

"Przekonacie się państwo w najbliższych tygodniach, że to będą konkretne, bardzo wymierne kroki. Nie wizyty, bo z wizyt niewiele wynika poza tym, że się odbywają. A ja mówię o konkretnych decyzjach, które w najbliższych tygodniach będą prezentowane opinii publicznej, pokazujące naszą szczególną pozycję (Polski) w odbudowie Ukrainy" - zapowiedział.

Wiceszef MSZ dopytywany czego można się spodziewać zaznaczył, że chodzi o "naprawdę bardzo ważne, kluczowe, konkretne i jeszcze dalej idące decyzje". "W ostatnich miesiącach włożyliśmy ogrom pracy w celu wypracowania naprawdę szczególnej, wyjątkowej pozycji Polski w procesie odbudowy Ukrainy" - dodał.

Wawrzyk zaznaczył, że dotychczasowym zasadniczym sukcesem w tym zakresie jest choćby przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawa, która zrównuje status Polaków z Ukraińcami na terenie Ukrainy.

"Mówi się o obywatelach, ale tam jest jeszcze drugi aspekt, gospodarczy zrównujący polskie firmy działające na Ukrainie z firmami ukraińskim, czyli nasze firmy tam są traktowane jakby były firmami ukraińskimi, co otwiera nam dużo szersze możliwości działania na lepszych warunkach niż jakiekolwiek inne firmy Unijne" - powiedział.

Na pytanie o jakie warunki chodzi, powiedział, że to m.in. lepsza pozycja przy przetargach, niższe opodatkowanie, a także prostszy sposób otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

mmi/