Ukraińcy: Rosja chce przerzucić do Donbasu 2 tys. swych wojskowych z Białorusi [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-05 07:39 aktualizacja: 2023-04-06, 07:59
Wojna na Ukrainie. Fot.  PAP/EPA / STRINGER
Wojna na Ukrainie. Fot. PAP/EPA / STRINGER
Według danych Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU) armia rosyjska planuje przerzucenie do Donbasu 2 tysięcy swoich wojskowych z 4 tysięcy znajdujących się obecnie na Białorusi - powiedział w środę rzecznik DPSU Andrij Demczenko.

23:00 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się w środę wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; w spotkaniu uczestniczyła także szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, a ze strony ukraińskiej - szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

O wydarzeniu poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Sejmu, zamieszczając zdjęcia ze spotkania.

22:30 Rola Polski w odbudowie Ukrainy będzie istotna nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również geopolitycznego, skomentowała wizytę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie w programie radiowym Met het Oog op Morgen Iwona Gusc, historyk z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Ocenia ona również, iż wizyta Zełenskiego jest równie ważna, jak wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie.

„Prezydent Ukrainy tym gestem pokazuje, że czuje się na tyle bezpiecznie w sąsiedniej Polsce, że może złożyć oficjalną wizytę państwową” – powiedziała Gusc. Podkreśliła, że Polska okazała Ukrainie ogromną pomoc już od samego początku rosyjskiej inwazji.

22:00 Polsko-ukraińska współpraca w wymiarze parlamentarnym oraz wsparcie, jakiego polski Senat udziela Ukrainie były wśród tematów rozmowy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - podało w środę Centrum Informacyjne Senatu.

Marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Ukrainy w środę wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie; w spotkaniu uczestniczyli także - ze strony polskiej - m.in. wicemarszałkowie Senatu Bogdan Borusewicz, Gabriela Morawska-Stanecka, Michał Kamiński oraz senatorowie Marcin Bosacki i Bogdan Klich, a ze strony ukraińskiej szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba i ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

21:30 Bezpieczeństwo, gospodarka i szacunek do historii to trzy filary wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce - mówił w środę w TVP Info szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Prezydent Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną Zełenską złożył w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, wziął udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczego, a wieczorem wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie podczas spotkania z Polakami i Ukraińcami przebywającymi w Polsce.

21:00 W środę Agata Kornhauser-Duda oraz Ołena Zełenska złożyły wizytę w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, gdzie spotkały się z podopiecznymi i poznały szczegóły udzielanej pomocy - przekazała PAP w komunikacie Caritas Polska.

Od wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. Caritas udzieliła potrzebującym z Ukrainy pomocy rzeczowej i finansowej o wartości ponad 600 mln zł.

20:30 Polskie kraby i pioruny w rękach Ukraińców przywracających wolność naszemu narodowi, dodają siły także waszej wolności - powiedział w środę na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Zełenski wygłosił przemówienie wspólnie ze prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Mówił w nim m.in. o braterstwie polsko-ukraińskim.

20:10 Rosja. W Moskwie płonie budynek rosyjskiego resortu obrony.

19:37 Zaborcy i okupanci nieraz próbowali skierować Polaków i Ukraińców przeciwko sobie, dziś także próbują. Dlatego z tego miejsca wysyłamy jasny przekaz do Moskwy, na Kreml: nie uda wam się nas skłócić. Nie uda wam się nas podzielić. Nigdy więcej - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas wystąpienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podkreślił, że "Polaków i Ukraińców łączy wiele wieków wspólnej historii - wspaniałej, ale w wielu momentach także i ogromnie trudnej, niezwykle bolesnej".

19:34 Wszelkie doniesienia o brakach amunicji, na które rzekomo uskarżają się rosyjskie wojska walczące na wschodzie Ukrainy, nie są prawdziwe; nigdy nie było tam pod tym względem żadnych niedoborów, co oznacza, że wróg wciąż zagraża naszym pozycjom - oświadczył w środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.

W drugiej połowie lutego szef rosyjskiej formacji najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn otwarcie krytykował resort obrony, obwiniając ministerstwo za opóźnienia w dostarczaniu jego oddziałom amunicji i pocisków artyleryjskich. Według Prigożyna te trudności miały skutkować znaczącymi stratami w jednostkach wagnerowców walczących w Donbasie, zwłaszcza pod Bachmutem.

19:30 Ukraina potrzebuje dalszych dostaw nowoczesnego uzbrojenia; nie ma czasu na czekanie, dlatego dostarczamy Ukrainie czołgi, transportery, armatohaubice, a ostatnio także samoloty. Dajemy przykład innym państwom i nieraz przełamujemy ich opór w sprawie dostaw broni - mówił prezydent Andrzej Duda.

Przemawiając na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezydent powiedział, że "dziś, dokładnie w tym momencie, żołnierze ukraińscy toczą zacięte walki, broniąc swojej ojczyzny; bronią Bahmutu, Awdijiwki, Zaporoża i dziesiątków innych miejsc; nadludzkim wysiłkiem powstrzymują rosyjskiego agresora i płacą za to często najwyższą cenę, cenę własnego życia".

19:17 W środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i wicepremier Ukrainy Oleksander Kubrakova podpisali memorandum o współpracy między Polską a Ukrainą w zakresie odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy oraz umowę o wspólnej produkcji amunicji czołgowej.

"Wzmocnienie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą w odbudowie naszego wschodniego sąsiada – to cel memorandum podpisanego dziś przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę i wicepremiera Ukrainy Oleksandra Kubrakova" - przekazało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

18:57 Według danych Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU) armia rosyjska planuje przerzucenie do Donbasu 2 tysięcy swoich wojskowych z 4 tysięcy znajdujących się obecnie na Białorusi - powiedział w środę rzecznik DPSU Andrij Demczenko.

Rzecznik straży granicznej, którego cytuje portal Suspilne, powiedział, że Rosja prowadzi rotację swych sił na Białorusi. Te oddziały, które kończą przygotowania na terytorium Białorusi, wracają do Rosji. Według danych DPSU planowane jest teraz wycofanie z Białorusi około 2 tysięcy wojskowych, którzy następnie mają dołączyć do walk w Donbasie.

Demczenko przypomniał, że wcześniej DPSU oceniała liczbę wojskowych rosyjskich na 4 tysiące.

Jak dodał, nie widać żadnych zmian w charakterze i liczebności oddziałów armii białoruskiej, które stacjonują na granicy z Ukrainą.

Wojskowi rosyjscy przebywają na Białorusi głównie w ramach tzw. Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Przede wszystkim są to jednostki złożone ze świeżo zmobilizowanych żołnierzy. Po szkoleniu na Białorusi oddziały te są wysyłane na Ukrainę.

Liczebność oddziałów rosyjskich na Białorusi w minionym roku sięgała maksymalnie 12 tysięcy ludzi, późniejsze oceny mówiły o 10 tysiącach. Strona ukraińska w ostatnim czasie szacowała ich liczbę na 4 tysiące. 

18:47 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w Polsce swoją pierwszą oficjalną wizytę, aby podziękować głównemu sojusznikowi Ukrainy za pomoc w obliczu rosyjskiej inwazji oraz omówić przyszłe stosunki w sferze bezpieczeństwa i gospodarki. Wizyta ma charakter symboliczny – wskazują w środę francuskie media.

„Wizyta Zełenskiego w Polsce ma charakter wysoce symboliczny, a Polska okazała mu bezwarunkowe wsparcie wzmocnione dostawami broni” – podkreśla telewizja France24. „To Polska w sposób jasny, zdecydowany i mocny zapewniła Ukrainie i Zełenskiemu wsparcie na Zachodzie, stając się jego najlepszym adwokatem” – podkreśla publicysta stacji Gauthier Rybinsky.

18:34 Polska jest dla Ukrainy partnerem na drodze do Unii Europejskiej i NATO oraz bramą, przez którą płynie pomoc; wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie jest gestem wdzięczności dla narodu polskiego – oświadczył w środę wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Perebyjnis.

„Polska jest naszym partnerem w dążeniach do członkostwa w UE i NATO, jest to dziś nasza brama do Europy, przez którą nadchodzi pomoc. Jest to (wizyta Zełenskiego) prawdziwy gest wdzięczności dla rządzących Polską i całego polskiego narodu za to wsparcie, którego nam udzielają” – powiedział w rozmowie z ukraińską telewizją.

18:30 Zostały podpisane osobne porozumienia na odbudowę Ukrainy; mam nadzieję, że przyczyni się to do rozwoju polskiego i ukraińskiego biznesu - powiedział w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim podziękował za pomoc humanitarną Polski dla Ukrainy.

18:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Mateusz Morawiecki podpisali w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak. Podjęliśmy również decyzję o wspólnej produkcji broni i amunicji - powiedział prezydent Zełenski.

W KPRM w obecności Zełenskiego i Morawieckiego, podpisane zostało m.in. porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kalibru 125 mm. Później prezydent Zełenski i premier Morawiecki podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak.

18:07 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych podziękowania za wręczony mu przez prezydenta Andrzeja Dudę Order Oła Białego; podkreślił, że to najwyższe polskie odznaczenie przeznaczone jest dla narodu ukraińskiego i żołnierzy broniących niepodległości kraju.

"Otrzymanie od prezydenta Polski Andrzeja Dudy najwyższego polskiego odznaczenia - Orderu Orła Białego to dla mnie wielki zaszczyt" - napisał Zełenski w serwisie Telegram.

18:10 Ukraina kupuje od Polski uzbrojenie i broń produkowana w polskich zakładach w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenia armii ukraińskiej - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach i trzeba to podkreślić, że ta broń, którą do tej pory przekazaliśmy, także ta, którą sprzedajemy, jak Rosomaki, które stoją tutaj za nami, jak trzy kompanie Raków, czy chociażby Kraby, które pojechały na Ukrainę i tam się bardzo dobrze sprawdzają, to jest też broń, która w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenie armii ukraińskiej, bo już stanowią ważną część uzbrojenia armii polskiej" - mówił premier.

18:07 Ukraińcy chcą być w NATO i Unii Europejskiej; Polska mocno wspiera te aspiracje, bo wiemy, że gdy Ukraina będzie w NATO, my będziemy jeszcze bardziej bezpieczni - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Szef rządu mówił po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, że po rosyjskiej agresji, Polska stanęła murem za Ukrainą: uruchomiła dostawy pomocy humanitarnej i broni, a Polacy otworzyli swoje domy dla ukraińskich uchodźców. Przypomniał także swoją wizytę w Kijowie w marcu 2022 r. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii: Petrem Fialą i Janezem Janszą, która miała podtrzymać na duchu ukraińskich przyjaciół i okazać solidarność.

17:50 Ukraina i Polska są razem w konfrontacji z rosyjskim złem - oświadczył w środę na Twitterze Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jermak towarzyszy ukraińskiemu przywódcy podczas jego oficjalnej wizyty w Warszawie.

"Jesteśmy razem w konfrontacji z rosyjskim złem, które od dawna próbuje nas skłócić" - napisał Jermak. Zapewnił, że w przyszłości między narodami Ukrainy i Polski "nie będzie żadnych granic".

17:40 Zachód przykładał swoją miarę do Rosji, chciał oswoić Rosję poprzez wspólne interesy; ale my wiedzieliśmy doskonale, do czego zdolny jest Władimir Putin i Kreml - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Początek rosyjskiej agresji na Ukrainę był szokiem dla opinii publicznej Zachodu i dla przywódców Zachodu, ponieważ Zachód przykładał swoją miarę do Rosji i chciał oswoić Rosję poprzez wspólne interesy" - powiedział Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem.

17:30 W KPRM w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Mateusza Morawieckiego podpisane zostało w środę memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm.

Prezydent Ukrainy składa w środę oficjalną wizytę w Polsce. Wołodymyr Zełenski przed południem spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie w KPRM - z premierem Mateuszem Morawieckim.

17:17 Polska jest naturalnym hubem gospodarczym i logistycznym odbudowy Ukrainy, która wymaga blisko 500 mld dol. inwestycji - podkreślił w środę prezes PFR Paweł Borys.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego wskazał na potencjał współpracy polskich i ukraińskich firm oraz rolę Polski w odbudowie Ukrainy.

16:50 Prezydent Zełenski o wizycie w Polsce: między naszymi narodami nie będzie granic

Między naszymi narodami w przyszłości nie będzie granic, ale najpierw musimy zwyciężyć - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komentarzu o swej wizycie w Polsce, opublikowanym na Twitterze.

Zełenski opublikował swoje zdjęcie ze spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie. Komentarz do zdjęcia głosi: "w przyszłości nie będzie między naszymi narodami granic - politycznych, gospodarczych i - co bardzo ważne - historycznych". Zełenski dodał następnie: "w tym celu najpierw musimy zwyciężyć, ale żeby to zrobić, musimy wciąż podążać ramię w ramię".

15:48 Państwa NATO zgadzają się w tym, że trzeba stworzyć mechanizmy istotnie zbliżające Ukrainę do wspólnoty transatlantyckiej - powiedział w środę po zakończeniu posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Brukseli szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

15:26 Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w środę w rosyjskim ostrzale miejscowości Ołeksijewo-Drużkiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; rosyjskie wojska prawdopodobnie użyły tam zabronionej amunicji kasetowej - powiadomił szef władz regionu donieckiego Pawło Kyryłenko.

15:23 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Mateusz Morawiecki zapalili w środę znicze przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Ofiar Tregedii Smoleńskiej 2010 roku na Pl. Piłsudskiego. Wcześniej Zełenski i Morawiecki złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.

15:10 Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli w środę wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zełenski spotkał się wcześniej z prezydentem Andrzejem Dudą, odbyły się również rozmowy delegacji obu krajów.

Przed złożeniem kwiatów ukraiński prezydent rozmawiał na Pl. Piłsudskiego z premierem Mateuszem Morawieckim. Przywitał się również z obecnym na miejscu prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

15:03 Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie jest gestem wdzięczności wobec Polski, która udzieliła Ukrainie ważnej pomocy w obronie przed Rosją - komentuje w środę niemiecka telewizja ARD. Zaznacza, że ta podróż różni się od poprzednich wizyt zagranicznych ukraińskiego prezydenta.

Wizyta Zełenskiego w Warszawie została ogłoszona z wyprzedzeniem, bez większej tajemnicy, niezwykła jest też obecność Oleny Zełenskiej - podkreśla ARD.

14:59 Szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak wyraził podziękowania pod adresem Polski jako sojuszniczki Kijowa, informując w środę na Twitterze, że towarzyszy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas jego oficjalnej wizyty w Warszawie.

W krótkim komentarzu Jermak poinformował, że jest w Polsce wraz z szefem państwa i jego delegacją. Dodał następnie: "dziękuję sojusznikom za wsparcie Ukrainy" i zilustrował podziękowania ikonkami flag: ukraińskiej i polskiej.

14:52 Członkowie NATO są zgodni, że Szwecja musi jak najszybciej dołączyć do Sojuszu, po tym jak we wtorek do organizacji została przyjęta Finlandia - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej na zakończenie spotkania szefów MSZ państw Sojuszu w Brukseli.

14:46 Sądzę, że w przyszłości będziemy w stanie przekazać całą naszą pozostałą jeszcze flotę MiGów-29 Ukrainie, jeżeli będzie jeszcze taka potrzeba - powiedział w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką, Ołeną Zełenską, przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Odbyło się spotkanie par prezydenckich, rozmowa przywódców "w cztery oczy" i rozmowy delegacji.

14:45 Pomoc Chin dla Rosji byłaby historycznym błędem - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej na zakończenie spotkania szefów MSZ państw Sojuszu w Brukseli. Jak dodał, Chiny wiedzą, że jeśli zaczną dostarczać pomoc wojskową Rosji, konsekwencje będą poważne.

14:20 Dziękuję za ciepło, z jakim przyjęliście i ugościliście Ukraińców. Ukraina nigdy tego nie zapomni - powiedział do Polaków prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

14:16 Przekazywanie Rosji uzbrojenia do wykorzystania w jej wojnie z Ukrainą nie leży w interesie Chin, a pomaganie agresorowi oznaczałoby współudział w łamaniu prawa międzynarodowego – ostrzegł w środę w Pekinie prezydent Francji Emmanuel Macron.

13:46 Pierwsza oficjalna, a nie robocza wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pokazuje stałość relacji polsko-ukraińskich – powiedział w RMF FM szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

13:24 Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, niezależnie od sił zbrojnych, szkoli 40 tys. dodatkowych żołnierzy, którzy mają wziąć udział w planowanej kontrofensywie - poinformował w środę portal Sky News.

Brygady szturmowe, które przechodzą obecnie szkolenie, składają się z niedoświadczonych rekrutów. W ich skład wchodzą policjanci, byli żołnierze oraz osoby bez żadnego doświadczenia militarnego. Oddziały noszą nazwy takie jak Huragan, Spartanin czy Furia - poinformował portal.

13:16 Głęboko wierzymy w to, że odbudujemy wspólnie Ukrainę piękniejszą niż była - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas rozmów plenarnych delegacji z udziałem prezydent Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Pałacu Prezydenckim.

12:48 Środowa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego może okazać się przełomową dla losów wojny zainicjowanej przez Rosję w lutym 2022 r., uważa prof. Radu Carp, wykładowca nauk politycznych na Uniwersytecie w Bukareszcie.

W rozmowie z PAP rumuński politolog nazwał środową podróż do Warszawy Zełenskiego “historycznym wydarzeniem, które zasługuje na uwagę całego świata”.

12:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej w lutym ubiegłego roku rzadko wyjeżdżał za granicę. Dla Polski Zełenski robi teraz jeden z nielicznych wyjątków - pisze w środę portal tygodnika "Spiegel" o wizycie ukraińskiego prezydenta w Polsce. Telewizja ZDF podkreśla skalę wsparcia Polski dla Ukrainy.

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej w lutym ubiegłego roku rzadko wyjeżdżał za granicę, najczęściej pojawiając się w innych stolicach za pomocą przekazów wideo. Dla Polski Zełenski robi teraz jeden z nielicznych wyjątków. Polska jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy w wojnie z Rosją i oferuje ochronę wielu Ukraińcom, którzy uciekli" - zauważa "Spiegel".

12:04 Wołodymyr Zełenski chce osobiście podziękować wszystkim Polakom za wsparcie – pisze agencja Ukrinform o wizycie prezydenta Ukrainy w Warszawie, oceniając, że trudny moment doprowadził do bezprecedensowej bliskości i sojuszu Ukrainy i Polski.

„Trudno znaleźć inne państwo, które na najwyższym szczeblu miałoby równie intensywne relacje z Kijowem. Statystyka mówi sama za siebie: w ciągu roku prezydenci (Wołodymyr) Zełenski i (Andrzej) Duda rozmawiali telefonicznie niemal 30 razy, kilka razy rozmawiali w formacie konferencji wideo. Polski lider czterokrotnie był na Ukrainie – wylicza agencja Ukrinform.

11:56 Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej zachęcił do modlitwy za wszystkie ofiary zbrodni wojennych, a także za matki żołnierzy poległych na wojnie. Wezwał do modlitwy za "udręczoną Ukrainę". Polakom powiedział: Patrzcie na drzewo krzyża, aby zakiełkowała w was nadzieja.

W katechezie papież nawiązując do opisu Męki Pańskiej zaznaczył, że kończy się on opieczętowaniem grobu. "Wydaje się, że wszystko jest skończone. Dla uczniów Jezusa ten kamień oznacza koniec nadziei. Mistrz został ukrzyżowany, zabity w najbardziej okrutny i upokarzający sposób" - mówił.

11:50 W uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w środę odznaczony Orderem Orła Białego - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

11:19 Polska znajduje się w pierwszej trójce, a nawet dwójce państw, które najbardziej wspierają Ukrainę w wojnie obronnej przed Rosją – powiedział w środę w ukraińskiej telewizji Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który składa oficjalną wizytę w Warszawie.

„Polska znajduje się w gronie trzech, a według niektórych danych nawet dwóch państw, które najaktywniej wspierają Ukrainę” – powiedział.

„Dlatego bez wątpienia (podczas wizyty Zełenskiego) będziemy dziękowali za to, co Polska już przekazała, a wiecie, jak bardzo aktywne, a nawet wzorcowe było zachowanie Polski w formowaniu koalicji czołgowej” – wskazał.

Przypomniał, że czołgi z Polski produkcji radzieckiej oraz czołgi wyprodukowane na Zachodzie, znajdują się już na Ukrainie i zaznaczył, że Warszawa przekazała władzom w Kijowie również duże ilości artylerii i amunicję. „W sprawie artylerii (z polskiej strony – PAP) istnieją jeszcze duże możliwości” – dodał.

11:07 Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzincu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się w środę oficjalna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej Wołodymyra i Ołeny Zełenskich w Polsce.

10:54 Minister gospodarki RFN Robert Habeck nalega na bardziej konsekwentne egzekwowanie istniejących sankcji wobec Rosji. "Mamy jasne dane, że istniejące sankcje są obchodzone, obchodzone za pośrednictwem krajów trzecich". To nie jest błahe wykroczenie - powiedział Habeck w drodze powrotnej z dwudniowej wizyty w Kijowie.

"To jest w żaden sposób nie do zaakceptowania i musi być jasne dla wszystkich, że to nie jest gra w chowanego ani błahe wykroczenie; chodzi o sankcje, które ostatecznie mają pomóc w zakończeniu wojny, a każdy, kto je obchodzi, podważa właśnie te wysiłki" - powiedział Habeck, cytowany przez agencję dpa.

10:52 Podczas środowej wizyty w Polsce zaplanowane są spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Prezydenci wezmą również udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym, a wieczorem zaplanowane jest wystąpienie publiczne obu przywódców.

Jak wynika z harmonogramu wizyty opublikowanego na stronie prezydenckiej kancelarii, wizyta rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania prezydenta Zełenskiego przez prezydenta Dudę o godz. 11.00 na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

10:43 Według Paryża Chiny są jedynym krajem, który może wpłynąć na Rosję, aby zakończyła wojnę w Ukrainie, skomentował w środę wizytę prezydenta Emmanuela Macrona i szefowej KE Ursuli von der Leyen w Pekinie dziennik „Le Monde”.

Prezydent Macron rozpoczął w środę trzydniową wizytę w Chinach, którą rozpocznie od spotkań z francuską społecznością w tym kraju – poinformował Pałac Elizejski.

08:51 Od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Rosjanie popełniają liczne zbrodnie wojenne na ludności cywilnej. Szacunkowe dane z początku wojny mówią o tysiącach ukraińskich dzieci, które zostały wywiezione na terytorium Rosji i poddane przymusowej rusyfikacji - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn ocenił, że celem Kremla jest zniszczenie narodu ukraińskiego. "Od początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Polska zaangażowała się w dokumentowanie zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskiego najeźdźcę. Jedną z takich zbrodni jest uprowadzanie i wywożenie na terytorium Federacji Rosyjskiej ukraińskich dzieci i poddawanie ich przymusowej rusyfikacji" - podał w środę w komunikacie pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

08:28 Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce jest m.in. wyrazem świadomości wpływów, jakie ma Polska w NATO i Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wsparcie dla Kijowa - mówi PAP były zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow. Były dyplomata ocenił też, że dziś perspektywa wstąpienia Ukrainy do NATO jest bliższa niż kiedykolwiek.

"Rola, którą odgrywa Polska we wsparciu Ukrainy - zarówno politycznym, militarnym, ekonomicznym i humanitarnym, jest nie do przecenienia. Myślę, że wizyta Zełenskiego to z jednej strony wyraz wdzięczności za tę pomoc, jak również dostrzeżenie wpływu, jaki ma Polska na podejmowane decyzje w NATO i Unii Europejskiej" - powiedział w rozmowie z PAP Alexander Vershbow, były zastępca sekretarza generalnego NATO (2012-2016) i były ambasador USA w Moskwie.

07:51 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekroczył granicę z Polską – poinformował w środę w TVN 24 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Dodał, że o godz. 11.00 nastąpi oficjalne powitanie w Pałacu Prezydenckim prezydenta Ukrainy i jego małżonki.

"Pan prezydent Zełenski przekroczył granicę z Polską. Jest na terenie Polski" – powiedział minister Przydacz.

07:44 Siły okupacyjne w okupowanym Melitopolu straszą mieszkańców ewakuacją do Rosji – informuje w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej. Trwa szturm Bachmutu, ataki wroga pod Kreminną w obwodzie ługańskim, a także w rejonie Marjinki w obwodzie donieckim.

„W Melitopolu w obwodzie zaporoskim okupanci rosyjscy w dalszym ciągu wywierają presję psychologiczną na miejscową ludność, rozpowszechniając ulotki o ewakuacji do Rosji. Straszą mieszkańców zbliżającą się ofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy” – informuje w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej.

07:30 Mimo wojny polskie i zagraniczne firmy aktywnie szukają odbiorców i partnerów biznesowych na Ukrainie - powiedział PAP szef śląskiego oddziału Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Roman Dryps. Dodał, że trwają rozmowy z samorządami zniszczonych wojną miejscowości zainteresowanymi np. odbudową szkół.

Według Drypsa, mimo toczącej się wojny na Ukrainie, firmy niemal z całego świata próbują budować tam swoje zaplecze. "Są to nie tylko przedsiębiorstwa polskie, ale też spółki np. kanadyjskie, niemieckie, francuskie. Niektóre proszą o przedstawienie projektów inwestycyjnych, mówiąc, że mają dostęp do finansowania" - powiedział.

07:18 Kreml używa groźby użycia broni nuklearnej jako straszaka, by odwieść państwa Zachodu od udzielania Ukrainie pomocy wojskowej przed planowaną przez nią kontrofensywą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu uzasadnił decyzję Rosji o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi oskarżeniem NATO o intensyfikację szkoleń bojowych i działań rozpoznawczych w pobliżu granic Rosji i Białorusi, a we wtorek oskarżył Zachód o eskalację wojny na Ukrainie poprzez udzielenie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej - ocenia think tank.