KPRP: informacje zawarte w artykule "Rzeczpospolitej" o podwyżkach w Kancelarii są nieprawdziwe

2023-04-06 10:51 aktualizacja: 2023-04-06, 12:23
Pałac Prezydencki, Marcin Przydacz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Pałac Prezydencki, Marcin Przydacz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Informacje zawarte w środowej publikacji "Rzeczpospolitej" o podwyżkach w Kancelarii Prezydenta są nieprawdziwe; nikt nie otrzymał podwyżki w wysokości, którą sugeruje się w artykule - oświadczyła Kancelaria Prezydenta, odnosząc się do artykułu "Rz" pt. "Prezydent sypnął podwyżkami".

W środę "Rzeczpospolita" opublikowała artykuł pt. "Prezydent sypnął podwyżkami". Napisano w nim m.in., że niektórzy pracownicy kancelarii głowy państwa mogą liczyć na wyższy wzrost płac niż reszta budżetówki. "18,9 tys. zł - to najwyższe dopuszczone przepisami wynagrodzenie przysługujące dotąd dyrektorowi generalnemu w Kancelarii Prezydenta. Ta kwota wzrosła do 21,8 tys. zł. To skutek zarządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników kancelarii, które 20 lutego podpisał Andrzej Duda" - podała "Rz".

W artykule zaznaczono, że z powodu szalejącej inflacji w całej budżetówce zaplanowano w 2023 roku wzrost płac o 7,8 proc. "Problem w tym, że u prezydenta podwyżki zaplanowano tak, by dla części pracowników mogły znacznie przekroczyć wspomniany wskaźnik dla budżetówki" - czytamy. Według dziennika, "w nowym zarządzeniu prezydent dodatkowo podwyższył górną kwotę dodatków funkcyjnych". "W przypadku stanowisk kierowniczych maksymalny dodatek wzrósł z 40 do 45 proc., a pracowników samodzielnych, koordynujących pracę wieloosobowych stanowisk oraz kierownika kancelarii tajnej - z 20 do 25 proc. To dlatego, np. zarobki dyrektora generalnego wzrosły w sumie o 15 proc." - napisała "Rzeczpospolita".

KPRP: nikt nie otrzymał podwyżki w wysokości, którą sugeruje się w artykule

W odpowiedzi na publikację Kancelaria Prezydenta oświadczyła w czwartek, że informacje zawarte w artykule nie są prawdziwe. "Nikt nie otrzymał podwyżki w wysokości, którą sugeruje się w artykule" - podkreśliła KPRP. Jak wskazano, "sama zmiana zarządzenia dotyczącego wynagrodzeń pracowników Kancelarii Prezydenta nie oznacza (z wyjątkiem minimalnych progów) konieczności zwiększenia indywidualnych wynagrodzeń pracowników, daje jedynie taką możliwość". "Dlatego też pojawiające się w artykule stwierdzenia, z których wynika, że podwyższenie limitów jest tożsame z podwyższeniem wynagrodzeń wprowadzają opinię publiczną w błąd i wymagają niezwłocznego sprostowania" - zaznaczono.

Prezydencka kancelaria wskazała, że "wynagrodzenia członków korpusu służby cywilnej +waloryzowane+ są automatycznie przez zwiększenie kwoty bazowej o 7,8 proc., natomiast w przypadku pracowników Kancelarii Prezydenta RP, wobec których stosowane są przepisy ustawy o pracownikach urzędów państwowych, przeprowadzana jest regulacja wynagrodzeń poszczególnych pracowników". W oświadczeniu przekazano również, że zarządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników Kancelarii było nowelizowane trzy lata temu, tj. w 2020 roku. "Zmienione górne limity w przedziałach miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk nie są wyższe od ustalonych dla stanowisk podobnych w korpusie służby cywilnej" - czytamy.

KPRP: żaden z pracowników nie otrzymał w roku bieżącym podwyżki w drodze zwiększenia stawki dodatku funkcyjnego

"Podwyższenie stawek maksymalnych dodatku funkcyjnego z 40 proc. do 45 proc. dla stanowisk kierowniczych oraz z 15 proc. do 20 proc. dla stanowisk samodzielnych koordynujących pracę podyktowane było stworzeniem możliwości różnicowania stanowisk kierowniczych w zależności od charakteru danego stanowiska, rozpiętości kierowania, odpowiedzialności i złożoności pracy. Zmiana zarządzenia w zakresie poziomu maksymalnej stawki dodatku funkcyjnego nie oznacza jednak automatycznego zwiększenia dodatku funkcyjnego" - podała KPRP, podkreślając, że "w ramach przeprowadzonej regulacji wynagrodzeń żaden z pracowników nie otrzymał w roku bieżącym podwyżki w drodze zwiększenia stawki dodatku funkcyjnego". "Zwiększenie poziomu górnych limitów w nowym zarządzeniu, przygotowanym po trzech latach, jest niższe niż waloryzacja z dwóch ostatnich lat w państwowej sferze budżetowej, tj. 4,4 proc. w roku 2022 i 7,8 proc. w roku 2023" - zaznaczyła również kancelaria.

Jak wskazano, regulacja wynagrodzeń pracowników KPRP została przeprowadzona w ramach funduszu wynagrodzeń ustalonego w ustawie budżetowej, przewidującego wzrost o 7,8 proc. "Pracownicy Kancelarii otrzymali średnio ok. 7,3 proc. podwyżki wynagrodzenia. O 7,3 proc. wzrosło wynagrodzenie Dyrektora Generalnego Kancelarii Prezydenta RP. Również w przypadku pozostałych wynagrodzeń osób na stanowiskach kierowniczych w KPRP wzrost wynosił ok. 7,3 proc." - napisano.

Prezydencka kancelaria podkreśliła również, że "udzielenie odpowiedzi na zadane pytania w wyjątkowo krótkim terminie, tj. do godziny 15.00 w dniu, w którym Kancelaria Prezydenta RP je otrzymała, nie było możliwe, w szczególności z uwagi na intensywne przygotowania do wizyty w Polsce prezydenta Ukrainy".(PAP)

dsk/