W obwodzie czernihowskim odkryto dwa zamaskowane składy z rosyjską amunicją [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-13 09:14 aktualizacja: 2023-04-14, 07:43
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO (zdjęcie ilustracyjne)
Służby Bezpieczeństwa Ukrainy odkryły dwa zamaskowane składy z rosyjską amunicją w obwodzie czernihowskim. Rosja planuje od czerwca rozpocząć seryjną produkcję nowych rakiet manewrujących Ch-50, co pozwoli jej od jesieni aktywizować ataki rakietowe na terytorium Ukrainy – oświadczył przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:49 Wojna na Ukrainie może potrwać kilka lat - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla NBC News. Zapewnił też, że Polska ma zaufanie do amerykańskich służb wywiadowczych mimo wycieku wrażliwych dokumentów.

22:11 Są pewne opóźnienia w dostawach broni obiecanej Ukrainie przez partnerów - powiedział w czwartek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Nie sprecyzował, o jakie uzbrojenie chodzi.

Daniłow odniósł się do czwartkowej wypowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który podkreślił, że Ukraina "bardzo czeka na dostawy broni obiecane przez partnerów".

22:09 Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zapewniła w czwartek, że sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania za kilka dni przekaże Ukrainie, jest w doskonałym stanie. Robles odwiedziła bazę wojskową Cerro Muriano w Kordobie, gdzie odbyły się finalne testy czołgów, m. in. skuteczności prowadzenia ognia - poinformował socjalistyczny rząd w Madrycie.

W celu usprawnienia dostaw broni dla Kijowa przebywający w środę w Hiszpanii ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zaproponował nową formułę współpracy biznesowej - utworzenie wspólnych firm zbrojeniowych ukraińsko-hiszpańskich, które produkowałyby broń na potrzeby wojny z Rosją.

22:04 Wojna na Ukrainie jest jednym z głównych powodów wolniejszego wzrostu światowej gospodarki, a zwycięstwo Ukrainy wyeliminuje część tych przyczyn - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas debaty w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie. Premier stwierdził też, że Europa Zachodnia musi zmienić swój model gospodarczy oparty m.in. na taniej energii z Rosji i sile roboczej z Polski.

"Aby odpowiedzieć na główne wyzwania (...) na spowolnienie gospodarcze, niedostateczny poziom wzrostu, musimy zająć się przyczynami, które stoją u ich podstaw. A wojna na Ukrainie jest jedną z tych przyczyn, dlatego mam nadzieję, że Ukraina szybko wygra tą wojnę" - powiedział Morawiecki podczas panelu dyskusyjnego MFW na temat światowej gospodarki, z udziałem m.in. szefowej Funduszu Kristaliny Georgiewej i prezesa niemieckiego banku centralnego Joachima Nagela.

21:44 Serbia nigdy nie sprzedawała broni ani amunicji Ukrainie czy też Rosji, chociaż serbska broń mogła dotrzeć na pole bitwy przez kraje trzecie - powiedział w czwartek serbski prezydent Aleksandar Vucić, komentując w ten sposób informacje z tajnych dokumentów Pentagonu, które wyciekły do internetu, że Belgrad zgodził się na dozbrajanie Kijowa.

W środę Reuters poinformował, że według jednego z tajnych dokumentów Pentagonu Belgrad zgodził się na dostawy broni na Ukrainę, lub już ją tam wysłał.

21:34 Rada UE postanowiła dodać w czwartek Grupę Wagnera i RIA FAN do wykazu podmiotów objętych unijnymi środkami ograniczającymi za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

"Grupa Wagnera – już objęta sankcjami UE w ramach globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka – jest prywatną jednostką wojskową, nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Rosji, utworzoną w 2014 r., kierowaną przez Dmitrija Utkina i finansowaną przez Jewgienija Prigożyna. Grupa Wagnera aktywnie uczestniczy w rosyjskiej agresji na Ukrainę i przewodziła atakom na ukraińskie miasta Soledar i Bachmut" - poinformowała Rada UE w opublikowanym komunikacie.

21:33 FBI aresztowała w czwartek Jacka Teixeirę, żołnierza sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts, który zostanie oskarżony o bezprawne wydobywanie, przechowywanie i przekazywanie niejawnych dokumentów związanych z obroną narodową - ogłosił prokurator generalny USA Merrick Garland.

Aresztowanie przebiegło bez incydentów, Teixeira zostanie postawiony w stan oskarżenia przed sądem federalnym w Bostonie - dodał Garland. Prokurator generalny po swoim oświadczeniu odmówił odpowiedzi na dodatkowe pytania mediów.

21:06 Ujawnienie tajnych dokumentów amerykańskich służb było "celowym przestępstwem" - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiego departamentu obrony gen. Pat Ryder. Dodał, że Pentagon i służby nieustannie pracują, by poznać zakres, skalę i konsekwencje wycieku.

Nadal badamy sprawę zabezpieczania materiałów niejawnych, w tym m.in. listę osób, które mają dostęp do takich dokumentów, czy to jak są one przekazywane i wiele innych kwestii - podkreślił Ryder na konferencji prasowej.

20:52 Funkcjonariusze organów ścigania aresztowali w czwartek Jacka Teixeira w związku z opublikowaniem w internecie tajnych dokumentów amerykańskich służb - poinformowała telewizja CNN, powołując się na swoje źródła. Teixeira jest 21-letnim żołnierzem sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts.

FBI przekazało, że dokonano aresztowania w stanie Massachusetts, a agenci prowadzą czynności w jednym z domów w miejscowości North Dighton. FBI nie podało nazwiska aresztowanego, ale zaznaczyło, że sprawa ma związek z wyciekiem tajnych dokumentów i pojawiającymi się na ten temat medialnymi doniesieniami.

20:48 Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy, oraz Ołeksandra Matwijczuk - przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich, kijowskiej organizacji uhonorowanej pokojową Nagrodą Nobla znalazły się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie tygodnika "Time" za rok 2023.

Lista podzielona jest na sześć kategorii: artyści, ikony, pionierzy, tytani, nowatorzy oraz liderzy. Ukrainki znalazły się w tej ostatniej. Oprócz nich umieszczeniem na liście w tej kategorii uhonorowani zostali m.in. prezydent USA Joe Biden, premier Japonii Fumio Kishida, szef australijskiego rządu Anthony Albanese, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, nowo wybrany prezydent Nigerii Bola Ahmed Tinubu, prezydent Kolumbii Gustavo Petro, głównodowodzący sił zbrojnych Birmy Min Aung Hlaing czy aresztowany na polecenie Putina dziennikarz "Wall Street Journal" Evan Gershkovich.

20:35 Jest mało prawdopodobne, by wyciek tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu miał jakikolwiek wpływ na planowaną ukraińską kontrofensywę - powiedział były dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges w wywiadzie dla stacji Głos Ameryki w czwartek.

Ujawnione dokumenty nie powinny wywoływać nadmiernego zaniepokojenia po stronie ukraińskiej, wyciek może mieć poważniejsze konsekwencje dla rządu USA - ocenił emerytowany dowódca.

20:24 Chiński producent smartfonów Xiaomi to międzynarodowy sponsor wojny, którą Rosja prowadzi z Ukrainą - oświadczyło w czwartek Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU).

Xiaomi jest znane z produkcji telefonów, tabletów, laptopów, routerów, telewizorów i innych urządzeń elektronicznych. NABU podjęło decyzję o uznaniu Xiaomi za sponsora terroryzmu z powodu prowadzenia przez chińską firmę interesów w Rosji po rozpoczęciu przez nią inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku - podał portal Kyiv Independent.

20:18 Rosja wykorzystuje różne instytucje do prowadzenia działań z zakresu walki informacyjnej z Zachodem. Jedną z nich jest tak zwana rosyjska "dyplomacja" - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosja wykorzystuje różne instytucje do prowadzenia – pod dyktando służb specjalnych – działań z zakresu walki informacyjnej z Zachodem. Jedną z nich jest tak zwana rosyjska 'dyplomacja'. Gdy szwedzki parlament opowiedział się za przystąpieniem kraju do NATO, rosyjska ambasada w Sztokholmie opublikowała komunikat straszący Szwedów, że +wkraczają w otchłań+" - napisał w czwartek wieczorem na Twitterze Stanisław Żaryn.

20:12 Stany Zjednoczone uważają, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres był zbyt chętny do uwzględniania rosyjskich interesów, m.in. podczas renegocjacji umowy zbożowej - tak wynika z tajnych dokumentach Pentagonu, które wyciekły do internetu - pisze w czwartek portal BBC.

Według brytyjskiego nadawcy dokumenty sugerują, że Waszyngton ściśle monitorował Antonio Guterresa, bowiem kilka materiałów opisuje m.in. prywatną korespondencję szefa ONZ i jego zastępczyni.

19:24 Nasze działania będą potężne, przygotowujemy siły i czekamy na obiecane przez partnerów dostawy broni - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent poinformował, że w czwartek przeprowadził naradę z kierownictwem sektora obronnego, dowództwem, wywiadem i przedstawicielami biura prezydenta.

19:12 Wizyta na Ukrainie dowódcy francuskich sił zbrojnych gen. Thierry'ego Burkharda to wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii - oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

Ukraiński dowódca podkreślił, że była to pierwsza wizyta gen. Burkharda na Ukrainie. Jak dodał we wpisie na Facebooku, jest to "wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii ze strony francuskich kolegów w wojnie przeciwko agresorowi".

19:04 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie - poinformowała w czwartek kancelaria premiera.

Czwartek jest ostatnim dniem trzydniowej wizyty premiera Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Jak informowano, m.in. w ramach tej wizyty, w czwartek - na prośbę strony ukraińskiej - zaplanowane zostało w Waszyngtonie spotkanie premiera Morawieckiego z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem, który również w tym czasie przebywa w USA.

19:00 Według jednego z tajnych dokumentów amerykańskich służb zamieszczonych w sieci Pekin miał wydać zgodę na stopniowe dostawy broni dla Rosji - podał w czwartek "Washington Post". Administracja USA nadal utrzymuje, że nie ma dowodów, by Chiny faktycznie wysłały śmiercionośną broń Rosji.

Jak podaje dziennik, dokument o którym mowa to datowany na 23 lutego br. ściśle tajny raport Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI), zawierający podsumowanie zgromadzonych informacji przez amerykańskie służby. Znalazła się w nim informacja, oparta na podsłuchach rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), że chiński resort obrony zgodził się na potajemne "stopniowe" dostawy broni. Broń miała być przekazana pod pozorem przedmiotów cywilnego użytku.

18:54 W obwodzie czernihowskim, na terenie przygranicznym odkryto dwie skrytki z rosyjską amunicją - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.

Ustalono, że rosyjscy okupanci ukryli amunicję w ubiegłym roku, w obawie przed kontrofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy. W wyniku działań operacyjnych w opuszczonym budynku w pobliżu jednego z obiektów wojskowych w skrytce znajdowało się 21 pocisków artyleryjskich kalibru 30 mm, granaty oraz 800 sztuk amunicji do broni strzeleckiej - poinformowała SBU, nie precyzując, do jakiej.

18:35 Liderem kanału dyskusyjnego, gdzie doszło do wycieku tajnych dokumentów amerykańskich służb i prawdopodobnym sprawcą wycieku jest 21-letni żołnierz sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts Jack Teixeira - podał w czwartek "New York Times".

Według dziennikarzy "NYT" Teixeira, który służy w jednostce wywiadowczej Sił Powietrznej Gwardii Narodowej był administratorem liczącej 20-30 osób grupy dyskusyjnej na portalu Discord, złożonej w dużej mierze z nastolatków, w której przez miesiące zamieszczono ponad 300 niejawnych dokumentów. Dziennikarze ustalili to na podstawie rozmów z innymi członkami grupy i cyfrowych śladów, które pozostawił po sobie autor przecieku. Grupa skupiona była wokół dyskusji na temat broni, gier wideo i rasistowskich memów.

18:06 We wtorek pierwsza grupa litewskich instruktorów wojskowych wyjechała do Niemiec, by wraz ze szkoleniowcami niemieckimi i belgijskimi będą szkolić ukraińskie wojsko w ramach misji EUMAM - poinformowały Siły Zbrojne Litwy na swojej stronie internetowej.

Grupa instruktorów została wyselekcjonowana z Litewskiej Brygady Piechoty "Gryf". Pojechali do Dowództwa Szkolenia Specjalnego w Niemczech, aby wziąć udział w Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej dla Ukrainy (EUMAM Ukraina) - napisała na swojej stronie armia litewska.

18:00 WarNews opublikował nagranie z frontu.

17:51 Rada (państwa członkowskie) uzgodniła przeznaczenie 1 mld euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych. Środek ten pozwoli zwrócić państwom członkowskim koszty amunicji przekazanej Ukrainie z ich zapasów. Ciągle nie uzgodniono jednak kwestii drugiego 1 mld euro, który ma być przeznaczony na zamówienie amunicji dla Ukrainy w przemyśle zbrojeniowym UE.

"Dzisiejszą decyzją wprowadzamy w życie pierwszą część historycznego porozumienia osiągniętego przez przywódców UE w sprawie wsparcia natychmiastowej dostawy amunicji artyleryjskiej o wartości 1 miliarda euro dla ukraińskich sił zbrojnych. Nie ma lepszej demonstracji determinacji UE w dalszym wspieraniu uzasadnionego prawa Ukrainy do samoobrony przed brutalnym rosyjskim agresorem" - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

17:42 Tematami rozmów prezydenta Dudy z austriackimi liderami będzie wspólne bezpieczeństwo, a także wsparcie Ukrainy i ograniczanie działań Rosji, jest duże spektrum działań, które Austria może w tym obszarze podjąć - powiedział szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz przed wizytą prezydenta w Wiedniu.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej wskazał, strona polska będzie przekonywać Austrię do większego zaangażowania się we wspieranie Ukrainy. "Jest całe spektrum działań, które strona austriacka może jako państwo demokratyczne, zachodnioeuropejskie i oparte o wartości realizować. Będziemy starali się zachęcać naszych partnerów z Wiednia do większej aktywności na tym odcinku" - powiedział Przydacz podczas briefingu przed wylotem prezydenta Andrzeja Dudy do Wiednia.

17:36 Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa" - przypomniał w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.

"To, że Ukraina wytrzymała, to, że Ukraina może walczyć i wyzwalać swoją ziemię, to, że Ukraina jest pewna swojej przyszłości, w znacznej mierze opiera się na naszej pewności co do umiejętności i talentów, rozumu i strategicznego myślenia tych, którzy efektywnie pracują w ukraińskim kompleksie obronno-przemysłowym i mogą go rozwijać" - podkreślił w czwartek ukraiński prezydent.

Zaznaczył, że 13 kwietnia to "znamienny dzień". Rok temu ukraińska rakieta "pomogła zaprowadzić porządek" w ukraińskich wodach Morza Czarnego - wskazał szef państwa.

"Dzięki naszemu Neptunowi wrogi flagowiec udał się tam, gdzie jest jego miejsce, tak samo jak wszystkich innych rosyjskich okrętów" - dodał. Odniósł się w ten sposób do zdania: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!”, które wypowiedział ukraiński obrońca Wyspy Węży na Morzu Czarnym do atakującego rosyjskiego okrętu.

Zełenski poinformował też o ustanowieniu 13 kwietnia święta pracowników ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.

16:35 Rosyjski czołg T-90A, zdobyty przez wojska ukraińskie, pojawił się w stanie Luizjana w USA. Zdjęcie przedstawiające pojazd bojowy zostało opublikowane w serwisie Reddit.

Na opublikowanych zdjęciach widać, jak czołg, stracony przez Rosjan w zeszłym roku na Ukrainie, stoi na platformie, przeznaczonej do transportu sprzętu wojskowego.

15:22 Jeśli stracimy Ukrainę, stracimy pokój na dziesięciolecia. Porażka na Ukrainie może być początkiem końca "złotego wieku" Zachodu. Zwycięstwo Ukrainy stanowi gwarancję nie tylko odbudowy, ale także wzmocnienia naszej siły gospodarczej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu od wtorku przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W czwartek spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego think-tanku Atlantic Council. "Jeśli stracimy Ukrainę, stracimy pokój na dziesięciolecia. Porażka na Ukrainie może być początkiem końca złotego wieku Zachodu. Zwycięstwo Ukrainy stanowi gwarancję nie tylko odbudowy, ale także wzmocnienia naszej siły gospodarczej" - mówił premier podczas wystąpienia w trakcie spotkania.

14:45 Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; najeźdźcy zaatakowali m.in. miejscowość Zmijiwka, gdzie zrzucili kierowane bomby lotnicze na budynek szkoły - powiadomił szef regionalnych władz Ołeksandr Prokudin.

Atak na szkołę skutkował śmiercią jednego z mieszkańców Zmijiwki. Zginął też mieszkaniec Chersonia, ostrzelanego we wczesnych godzinach porannych - poinformował Prokudin, cytowany przez agencję UNIAN.

Gubernator oznajmił, że ze względów bezpieczeństwa wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się i organizowania zgromadzeń publicznych podczas Wielkanocy obrządku wschodniego, przypadającej w najbliższą niedzielę. Zabroniono m.in. odprawiania liturgii w cerkwiach w godzinach wieczornych i nocnych, a także odwiedzania cmentarzy i innych miejsc pochówku. Decyzje te są podyktowane wzmożonym zagrożeniem rosyjskimi atakami oraz dużym ryzykiem nastąpienia na pozostawione przez wroga miny.

14:20 W Bachmucie w obwodzie donieckim toczą się bardzo ciężkie walki, jednak pomimo zaangażowania „najbardziej profesjonalnych sił” przeciwnikowi nie udaje się zrealizować celu – pełnego zajęcia miasta – powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar.

„Wróg skupił tam swoje główne wysiłki i my także musimy dokładać sił, by bronić tych pozycji” – powiedziała Malar, cytowana przez służby prasowe ministerstwa obrony.

Wiceminister obrony oznajmiła, że Rosjanie zaangażowali w rejonie Bachmutu najbardziej profesjonalne jednostki, w tym wojska desantowo-szturmowe, siły specjalne i tzw. „wagnerowców”, jednak nie są w stanie osiągnąć swoich celów.

Malar powiadomiła również, że intensywne walki toczą się w rejonie Awdijiwki i Marjinki na położonym dalej na południe odcinku frontu, a także na kierunku łymańskim.

14:06 NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.

"Morze Czarne ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy i aby była ona zorientowana na przyszłość" - powiedział Kułeba. "Niestety, jest to również przykład tego, w jaki sposób może nastąpić szybkie pogorszenie sytuacji, jeśli zaniedbuje się zagrożenia. Nadszedł czas, aby przekształcić Morze Czarne w to, czym stało się Morze Bałtyckie - w morze NATO" - dodał.

Ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego było ważnym odcinkiem frontu po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku - pisze Reuters. Morze to jest kluczowym szlakiem handlowym zarówno dla Moskwy jak i dla Kijowa w eksporcie zboża. Zablokowanie przez Rosję szlaków handlowych w 2022 roku groziło kryzysem żywnościowym na skalę globalną, jednak dzięki staraniom ONZ oraz pośrednictwu Turcji udało się zażegnać niebezpieczeństwo dzięki wypracowaniu tzw. umów zbożowych.

13:52 Od początku swej inwazji na Ukrainę Rosja ogromnie straciła na znaczeniu dla handlu zagranicznego Niemiec. W lutym bieżącego roku miesięczna wartość importu wszystkich towarów z Rosji wyniosła zaledwie ok. 300 mln euro, czyli o 91 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

13:03 Dla Polski autonomia strategiczna nie stanowi alternatywy dla wspólnoty transatlantyckiej. Im silniej Europa jest w niej zakorzeniona, tym zarówno my w naszej części Europy, jak i świat, jest dużo bardziej bezpieczny - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji.

Szef polskiej dyplomacji był proszony na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie o ocenę niedawnej wypowiedzi prezydenta Francji oraz pytany o to, jak przewiduje rozwój sytuacji na Tajwanie.

12:58 Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oceniała w lutym straty armii agresora podczas wojny na Ukrainie na około 110 tys. zabitych i rannych żołnierzy - ujawnił w czwartek dziennik "New York Times", powołując się na informacje z tajnych dokumentów władz USA, które w ostatnich dniach wyciekły do mediów.

Dane te pochodzą z niejawnych materiałów amerykańskich agencji wywiadowczych. Jak można wnioskować na podstawie zgromadzonych dokumentów, instytucje z Waszyngtonu zdołały bardzo głęboko zinfiltrować rosyjskie resorty siłowe i służby specjalne - czytamy na portalu "NYT".

12:11 Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Rosję do wypłacenia 5 mld dolarów odszkodowania na rzecz Naftohazu Ukraina za straty spowodowane przez nielegalne przywłaszczenie aktywów przedsiębiorstwa na okupowanym od 2014 roku Krymie – powiadomił w czwartek szef Naftohazu Ołeksij Czernyszow. Decyzja zapadła 12 kwietnia.

11:57 Jednoczymy się dzisiaj w żałobie z bratnim narodem polskim i czcimy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej; obecnie, podobnie jak 83 lata temu, moskiewski totalitarny reżim nadal zabija i torturuje - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

11:08 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uważa, że nagranie wideo, na którym rosyjscy wojskowi obcinają głowę ukraińskiemu jeńcowi przywołuje najstraszniejsze wspomnienia z historii. "Rosja popełnia obecnie okrucieństwa, których nie widziano w Europie od czasów II wojny światowej" - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji dziennikowi "Bild".

"Przerażające wideo, na którym Rosjanie obcinają głowę ukraińskiemu jeńcowi wojennemu, przywołuje najstraszniejsze wspomnienia najmroczniejszych czasów naszej wspólnej przeszłości" - stwierdził Kułeba.

Dodał, że podczas II wojny światowej Niemcy dopuścili się "niewyobrażalnych okrucieństw wobec Ukraińców i wielu innych narodów", po których cały świat poprzysiągł: "Nigdy więcej". Teraz "nasz szok z powodu tych (rosyjskich) okrucieństw musi zostać przełożony na działanie" - powiedział minister.

Kułeba zaapelował o szybsze dostawy broni i amunicji, ostrzejsze sankcje wobec Rosji i powołanie międzynarodowego specjalnego trybunału. Ten trybunał powinien pociągnąć do odpowiedzialności dyktatora Kremla Władimira Putina i jego popleczników - relacjonuje "Bild".

10:50 Rząd Niemiec przedkładał współpracę z Rosją i ekonomiczne korzyści z niej wynikające ponad obronę pokoju w Europie i bezpieczeństwo sojuszników; dlatego dzisiaj oczekujemy, że nasze bezpieczeństwo i interesy będą traktowane w polityce Niemiec priorytetowo - mówił w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau.

10:31 Wyciek tajnych dokumentów z Pentagonu, w których mowa jest m.in. o 50 żołnierzach brytyjskich sił specjalnych obecnych na Ukrainie, stanowi zagrożenie dla ich życia - uważają posłowie oraz eksperci od bezpieczeństwa, cytowani w czwartek przez "The Times".

10:15 Wojna Rosji z Ukrainą będzie trwała przynajmniej do 2024 roku, ponieważ w roku 2023 żadna ze stron prawdopodobnie nie odniesie przełomowego zwycięstwa ani nie będzie skłonna do negocjacji - podał w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty władz USA, które w ostatnich dniach wyciekły do mediów.

Analitycy amerykańskiej Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) przewidują, że nawet jeśli ukraińska armia będzie w stanie odzyskać dużą część okupowanych terytoriów i zadać najeźdźcom poważne straty, nie będzie to skutkowało gotowością Kijowa do rozmów z Moskwą.

09:08 Sprawcy zbrodni dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, aby takie zbrodnie jak zbrodnia katyńska nigdy więcej się nie powtórzyły - powiedział prezydent Andrzej Duda w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na warszawskiej cytadeli.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezydent złożył w czwartek rano wieniec przed Epitafium Katyńskim w Muzeum Katyńskim na warszawskiej cytadeli.

08:41 Białoruś mówi de facto: przestańcie się przeciwstawiać i pozwólcie, by Rosja was dobiła – skomentował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, reagując na kolejne wezwanie Mińska do „natychmiastowych negocjacji” z Moskwą.

„Białoruś pośrednio uczestniczy w wojnie po stronie Rosji. To znaczy, że kraj ten jest aktywnie, a nawet agresywnie zainteresowany przegraną Ukrainy” – napisał Podolak na Telegramie, przypominając, że Białoruś „udostępnia Rosji do zabijania Ukraińców” swoją infrastrukturę wojskową i cywilną, terytorium, przestrzeń powietrzną, poligony, magazyny broni.

07:32 W ciągu doby przeciwnik ostrzelał obwód chersoński 46 razy – powiadomił szef władz obwodu Ołeksandr Prokudin. Sam Chersoń był ostrzeliwany pięciokrotnie.

„Rosjanie skierowali ogień na dzielnice mieszkalne miejscowości obwodu, teren zakładu w Chersoniu” – napisał Prokudin w Telegramie.

07:11 Niedawny wyciek tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu jest bardzo nietypowy, ale też bardzo szkodliwy na kilku poziomach - mówi PAP Larry Pfeiffer, wieloletni urzędnik CIA i innych agencji wywiadowczych. Jak dodał, przeciek może zaszkodzić spodziewanej ukraińskiej ofensywie - choć może też zmotywować Waszyngton do zwiększenia pomocy Ukrainie. Zdaniem eksperta wyciek pokazuje też "słabość rosyjskich zabezpieczeń i to, jak głęboki wgląd amerykański wywiad miał w rosyjskim wojsku".

Mimo początkowych prób bagatelizacji, wyciek zdjęć ponad 100 tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu opublikowanych w głębokich odmętach sieci społecznościowych wstrząsnął Waszyngtonem. Jak powiedział portalowi "Politico" jeden amerykański oficjel, widząc w sieci dokumenty zawierające wrażliwe informacje m.in. na temat wojny na Ukrainie, "zrobiło mu się niedobrze".

(PAP)