Wicepremier Gliński: zbrodnia katyńska wyraża charakter systemu komunistycznego

2023-04-13 12:19 aktualizacja: 2023-04-13, 15:22
Pomnik Katyński w Warszawie. Fot. MKiDN/TT
Pomnik Katyński w Warszawie. Fot. MKiDN/TT
Zbrodnia katyńska wyraża charakter systemu komunistycznego; Federacja Rosyjska to kontynuacja tamtego systemu komunistycznego, który był i nadal jest zdolny do realizacji swoich celów za pomocą zbrodniczych czynów - powiedział w czwartek minister kultury Piotr Gliński.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński złożył w czwartek kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.

"To nasz obowiązek, aby honorować ofiary zbrodni katyńskiej, ale także pamiętać dla przyszłych pokoleń" - powiedział minister kultury. Jego zdaniem, "zbrodnia katyńska wyraża charakter systemu komunistycznego, systemu nieludzkiego, który właśnie za pomocą zbrodni próbował realizować swoje cele". "Nasz naród potrafił się temu przeciwstawić, często za straszliwą cenę. To celowe mordowanie elit narodu było nieprzypadkowe i tym bardziej współcześni muszą o tym pamiętać i muszą wyciągać z tego wnioski" - dodał.

Według Glińskiego, "taki dzień jak dzisiejszy to przede wszystkim dzień edukacji dla młodego pokolenia". "Nie możemy się pogodzić, że tak wielu ludzi nie pamięta tej daty i nie wie, czym jest zbrodnia katyńska i dlatego będziemy o tym cały czas przypominać" - zaznaczył.

"Pamiętajmy, że również współczesna polska polityka w jakimś sensie do tej zbrodni się odwołuje, ponieważ ona kształtuje naszą tożsamość i nasz obowiązek wobec wspólnoty" - powiedział. "Tutaj trzeba wspomnieć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który oddał życie za realizację polityki wywodzącą się z naszej tożsamości, z naszego obowiązku wobec wspólnoty i zginął jadąc na upamiętnienie tamtej zbrodni, bo pamięć jest dla nas konstytutywna, jest najważniejsza" - dodał.

"Staramy się instytucjonalizować tę pamięć w bardzo różny sposób, przede wszystkim w realizacji naszych politycznych celów współczesnych, to, że Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, która była przygotowana na agresję sowiecką i nie mieliśmy żadnych złudzeń, że Federacja Rosyjska to kontynuacja tamtego systemu komunistycznego, który był zdolny do takich zbrodni i jest nadal zdolny do zbrodni i do realizacji swoich celów za pomocą tego rodzaju zbrodniczych czynów" - tłumaczył.

"Stąd nasza polityka obronna teraz realizowana, polityka zagraniczna, polityka suwerenności energetycznej. To wszystko się wywodzi z odpowiedzialności wynikającej także z refleksji nad polską pamięcią i naszymi obowiązkami wobec wspólnoty" - wyjaśnił. Podał z przykład instytucjonalizowania pamięci: "w tej chwili na przykład wróciliśmy do produkcji filmu fabularnego +Sanatorium Gorkiego+ o Katyniu, który był przygotowywany przed laty" - poinformował.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni. (PAP)

Autorka: Olga Łozińska

mmi/