"Kongres Pamięci Narodowej z jednej strony jest odpowiedzią na naszą instytucjonalną intuicję, że w ciągu ostatnich lat doszło do pewnej generacyjnej zmiany wśród młodego pokolenia i w edukacji dla pamięci" – powiedział PAP prezes IPN Karol Nawrocki. Zaznaczył, że "z drugiej strony badania społeczne pokazują, że przyszła pamięć historyczna będzie się kształtować z jednej strony w miejscach narodowej pamięci i tragedii w obozach koncentracyjnych, a z drugiej strony w wirtualnej przestrzeni, w której także Instytut Pamięci Narodowej opowiada wciąż tę samą prawdę historyczną, która płynie z naszych archiwów, publikacji oraz książek".
"Dziś za sprawą Kongresu Pamięci Narodowej staramy się zachęcić młodych Polaków do poznawania historii poprzez narzędzia technologiczne, nowe odsłony wystaw, zajęcia teatralne. Tłumy dzieci, które nas odwiedziły, są zainteresowane polską historią. A historia i świadomość przeszłości – jak mówią nasze badania – buduje postawy społeczne i obywatelskie" – podkreślił Karol Nawrocki.
Kongres Pamięci Narodowej
W dniach 13-15 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" odbywa się Kongres Pamięci Narodowej. W 26 panelach poświęconych historii Polski XX wieku wezmą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa – Anna Maria Anders.
IPN organizuje także liczne wydarzenia edukacyjne i kulturowe, festiwal filmowy, strefę nowych technologii, wystawy multimedialne. Przewidziano również strefę edukacyjną dla najmłodszych oraz spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
mmi/