Wiceszef MSZ: po stronie niemieckiej rośnie świadomość, że sprawy odszkodowań nie da się zamieść pod dywan

2023-04-14 11:59 aktualizacja: 2023-04-14, 16:11
Arkadiusz Mularczyk, fot. PAP/Mateusz Marek
Arkadiusz Mularczyk, fot. PAP/Mateusz Marek
Po stronie niemieckiej jest coraz większa świadomość, że tej sprawy się pod dywan zamieść nie da i nic nie da oczekiwanie na jesienne wybory. Ta sprawa już się rozlewa nie tylko w Polsce, ale i po całym świecie – powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Podczas Kongresu Pamięci Narodowej wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk wziął udział w panelu "Reparacje wojenne w XX wieku okiem polityków".

Mularczyk przypomniał, że cały czas prowadzone są działania dyplomatyczne i polityczne, których celem jest uświadamianie organizacjom międzynarodowym o problematyce braku wiązania się Niemiec w kwestii odpowiedzialności odszkodowawczej w wyniku II wojny światowej. 

"Przed nami szereg spotkań zarówno w Kongresie Amerykańskim, Senacie, ale również w ONZ i Radzie Europy. Planujemy kolejne działania w Niemczech, w Berlinie, ale także niebawem mam nadzieję, zostanie podjęta uchwała Rady Ministrów, która podkreśli, że sprawa odszkodowań i reperacji wojennych nigdy nie została zamknięta w relacjach polsko – niemieckich, a Polska się nigdy nie zrzekła" – podkreślił.

Zdaniem Mularczyka da to podstawę do kolejnych działań prawnych, politycznych i dyplomatycznych w tym obszarze.

"Niezwykle ważne jest, że 10 maja odbędzie się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tak zwanego immunitetu jurysdykcyjnego, którego celem jest podważenie, że zasłanianie się Niemiec przed pozwami polskich ofiar II wojny światowej jest sprzeczne z polską konstytucją, ponieważ to narusza prawo do sądu i godności ludzkiej" – powiedział.

Przypomniał, że prowadzone są tez rozmowy z przedstawicielami rządu niemieckiego. "Myślę, że po stronie niemieckiej jest coraz większa świadomość, że tej sprawy się pod dywan zamieść nie da i nic nie da oczekiwanie na jesienne wybory. Ta sprawa już się rozlewa nie tylko w Polsce ale i po całym świecie" – stwierdził.

"Jestem przekonany, że jeżeli rząd polski i polskie państwo będzie konsekwentne to prędzej czy później usiądziemy do stołu do rozmów z przedstawicielami rządu niemieckiego” – podsumował Mularczyk".

W dniach 13-15 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" odbywa się Kongres Pamięci Narodowej. W 26 panelach poświęconych historii Polski XX wieku wezmą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa – Anna Maria Anders.

IPN organizuje także liczne wydarzenia edukacyjne i kulturowe, festiwal filmowy, strefę nowych technologii, wystawy multimedialne. Przewidziano również strefę edukacyjną dla najmłodszych oraz spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.(PAP)

Autorki: Anna Kruszyńska, Agnieszka Gorczyca