Tysiące porad dla uchodźców w unijnym projekcie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

2023-04-14 13:00 aktualizacja: 2023-04-14, 13:34
Projekt zapewnia także wsparcie psychologiczne oraz kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy oraz pozostałych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Projekt zapewnia także wsparcie psychologiczne oraz kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy oraz pozostałych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Ponad 7,5 tys. udzielonych porad, ponad 12 tys. rozmów telefonicznych i ponad 7 tys. wiadomości emailowych – to efekty półmetku realizacji unijnego projektu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, zakładającego przede wszystkim pomoc doradczą uchodźcom z Ukrainy.

Projekt "Wsparcie integracji uchodźców z Ukrainy oraz obywateli państw trzecich w woj. śląskim”, realizowany od 15 października 2022 r. do 30 września 2023 r. przy wsparciu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej, przedstawiono na piątkowym briefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Jak mówił wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, projekt o wartości ponad 6 mln zł uporządkował wsparcie doradcze, które od ponad roku ukraińscy uchodźcy otrzymywali początkowo w doraźnych, a potem coraz bardziej systematyzowanych działaniach służb państwowych, samorządowych i obywateli.

Koordynatorka projektu, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Magdalena Szewczuk-Szturc wskazała, że celem jest doradztwo i pomoc w kwestiach: legalizacji pobytu, administracyjnych i prawnych, przysługujących praw pracowniczych, integracji, opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej, opieki nad dziećmi oraz łączenia rodzin, a także działania zwiększające kontakt ze społeczeństwem polskim.

Projekt obejmuje przede wszystkim: zorganizowanie i funkcjonowanie trzech punktów informacyjno-doradczych zintegrowanych z infoliniami w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz w oddziałach urzędu w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Ponadto przewidziano konferencję dla pracodawców i agencji pracy zatrudniających cudzoziemców na terenie woj. śląskiego nt. zasad legalizacji pobytu i legalnego zatrudnienia, a także konferencję nt. przeciwdziałaniu handlowi ludźmi w kontekście masowej migracji cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, z miejsc objętych konfliktem zbrojnym.

Projekt zapewnia także wsparcie psychologiczne oraz kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy oraz pozostałych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej przebywających na terenie woj. śląskiego, realizowane przez Fundację Wspierania Rozwoju Edukacji – będącą partnerem projektu.

W oddziałach ds. cudzoziemców w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej w godzinach pracy urzędu działają punkty informacyjno-doradcze oraz infolinie ze specjalistami z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców (infolinia w Katowicach działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 6. do 22).

Od początku realizacji projektu udzielono w nim 7557 porad, przeprowadzono 12 113 rozmów telefonicznych i wysłano 7 285 wiadomości emailowych.

Oferowana pomoc doradcza obejmuje możliwości i sposoby legalizacji pobytu w Polsce oraz dokumentację wymaganą do legalizacji pobytu, pomoc przy wypełnianiu wniosków, informacje o prawach i obowiązkach cudzoziemców w Polsce, informacje dla obywateli Ukrainy, będących ofiarami konfliktu zbrojnego na Ukrainie nt. przysługujących im uprawnień i pomocy, m.in. w zakresie zakwaterowania, pomocy finansowej i materialnej.

W Katowicach dostępni są ponadto specjaliści: psycholog (wsparcie w przebiegu procesu integracji), prawnik (status prawny cudzoziemców, legalizacja pobytu oraz polskie prawo), asystent kulturowy (m.in. różnice kulturowe i kwestie socjalno-bytowe) i doradca zawodowy. Z porad specjalistów skorzystało dotychczas 140 osób.

Celem projektu jest też zwiększenie dostępności - poprzez przeniesienie obsługi cudzoziemców z zabytkowego gmachu urzędu wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej do remontowanego obecnie budynku urzędu przy ul. Damrota 16 w Katowicach.

Na jego parterze znajdzie się m.in. 20 przeznaczonych do tego stanowisk (a także m.in. kącik zabaw dla dzieci), a na pierwszym piętrze – ponad 40 pomieszczeń dla pracowników zajmujących się obsługą cudzoziemców.(PAP)

autor: Mateusz Babak
gn/