Święta Wielkiej Nocy krzepią serca, napełniają ufnością i przynoszą pokój. Niech paschalne przesłanie o zmartwychwstaniu będzie dla nas wszystkich źródłem duchowej siły — wielkanocne życzenia Pary Prezydenckiej dla duchownych i wiernych Kościołów wschodnich. pic.twitter.com/10AIFmEPFk
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 16, 2023
Nagranie z życzeniami zostało opublikowane w mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta i na stronie prezydent.pl.
"W radosnym, świątecznym czasie Paschy Chrystusowej serdecznie pozdrawiamy wszystkich duchownych i wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego oraz innych Kościołów wschodnich w naszym kraju. Proszę przyjąć najlepsze życzenia wielkanocne" - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że "Święta Wielkiej Nocy krzepią serca, napełniają ufnością, przynoszą pokój".
"Niech paschalne przesłanie o zmartwychwstaniu – o zwycięstwie dobra nad złem – będzie dla nas wszystkich źródłem duchowej siły i niech łączy nas w solidarną wspólnotę" - dodała.
Prezydent przypomniał, że "tradycja wschodnia jest częścią polskiej religijności, historii i kultury".
"Nasz kraj od wieków był miejscem spotkania Zachodu i Wschodu. Również dziś obywatele Rzeczypospolitej różnych wyznań i tradycji żyją w zgodzie, spokoju i wzajemnym szacunku. Z tym większym współczuciem patrzymy na dramat Ukrainy, broniącej się przed brutalną agresją Rosji" - zaznaczył prezydent.
Pierwsza dama wskazała, że "to już drugie Święta Wielkanocne, które przeżywamy razem, solidarnie, z uchodźcami wojennymi z Ukrainy – ofiarami rosyjskiej agresji".
"Wsparcie potrzebującym braciom i siostrom z Ukrainy niesie z wielkim zaangażowaniem całe nasze społeczeństwo, w tym także Kościoły i wspólnoty religijne w naszej ojczyźnie" - podkreśliła.
Prezydent podziękował "za otwarte serca, za wszystkie gesty solidarności".
"To wspaniałe świadectwo ofiarności i chrześcijańskiej miłości bliźniego" - ocenił.
Para prezydencka życzyła "radosnego, spokojnego i miłego przeżywania Świąt Wielkanocnych w rodzinnym gronie, wśród bliskich i przyjaciół".
"Niech nadzieja, optymizm i wiosenny nastrój zapanują w państwa domach. Życzymy państwu zdrowia i wszelkiej pomyślności" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.
Grekokatolicy świętują Wielkanoc
Wierni Kościoła greckokatolickiego, głównie uchodźcy z Ukrainy, świętują Wielkanoc m.in. na Jasnej Górze. Jak podkreślają, mimo wojny z wiarą przeżywają uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa, bo daje to siłę i nadzieję. Łączą się duchowo z rodakami w Ukrainie.
W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 16 kwietnia, czyli tydzień po katolikach. Różnica w dacie świąt wielkanocnych w obu obrządkach wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania. Dlatego często prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich Wielkanoc świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
Liturgię Paschalną na Jasnej Górze celebrował duszpasterz greckokatolickiej wspólnoty w Częstochowie ks. Wołodymyr Shuba.
"To miejsce, Jasna Góra ogarnia nas wszystkich modlitwą, wsparciem. Jesteśmy w domu Matki Bożej, która zawsze pamięta o nas” – podkreślił ks. Shuba.
"Wiele ludzkich historii, wiele zmagań, by tu odnaleźć swoje miejsce. Jest tęsknota za tymi, których się zostawiło w Ukrainie, wiele osób opłakuje śmierć najbliższych” - powiedział duchowny, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry. Jak przekonywał, ogromne znaczenie ma wiara, która daje nadzieję. Życzył wszystkim, by tej wiary i nadziei nie stracili.
Grekokatolicy przeżywali na Jasnej Górze Wielki Piątek z nabożeństwem wystawienia całunu – płaszczenicy. Wielka Sobota była przedłużeniem nabożeństw żałobnych, odprawiona została Jutrznia Jerozolimska wraz z czytaniami. W niedzielę celebracja Wielkanocy odbyła się w Wieczerniku. Odbyło się tam też święcenie pokarmów. W koszyczku wielkanocnym grekokatolicy poza tradycyjnymi jajkami, chrzanem, solą, masłem, wędliną, mają także tzw. "paskę”, czyli okrągłą bułkę pszenną z rodzynkami.
Służby prasowe sanktuarium przypominają, że od początku napaści Rosji na Ukrainę Jasna Góra jest miejscem modlitwy głównie dla uchodźców. Przybywają tam nie tylko ci, którzy schronienie znaleźli w Częstochowie, ale również w innych częściach Polski. Na Jasnej Górze już od ponad roku z myślą o potrzebach duchowych wojennych uchodźców co niedzielę sprawowana jest liturgia w rycie greckokatolickim, w ich ojczystym języku. Od dawna na Jasnej Górze odbywa się także spowiedź w języku ukraińskim. W każdą niedzielę celebrowana jest także w języku ukraińskim msza św. katolicka. (PAP)
autorzy: Krzysztof Konopka, Katarzyna Krzykowska
kw/