O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Para prezydencka udaje się do USA. Wiemy, co znalazło się w planach

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udaje się w sobotę do USA, gdzie spotka się z Polonią oraz weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Od 2015 roku Polonia była bardzo ważna dla prezydenta; zawsze angażował się też w prace ONZ" - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański

Para prezydencka udaje się do USA w sobotę, a do Warszawy wróci w środę; planowana jest wizyta w dwóch miastach - Chicago i Nowym Jorku. Jak powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, to niejako pożegnalna wizyta kończącego w tym roku prezydenturę Dudy, dla którego - jak podkreślił Kolarski - sprawy Polonii i ONZ zawsze był bardzo istotne.

W Chicago - które jest największym na świecie skupiskiem Polonii - prezydent spotka się z mieszkającymi w USA Polakami. W niedzielę w polonijnym Copernicus Center para prezydencka spotka się z ze środowiskami polonijnymi. Drugi punkt wizyty pary prezydenckiej w Chicago to udział w poniedziałkowych obchodach Dnia Kazimierza Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski podkreślił w rozmowie z PAP, że kwestie polonijne zawsze były bardzo ważne dla polityki prezydenta Dudy od samego początku prezydentury, a on sam podczas swoich zagranicznych wizyt zawsze spotykał się z mieszkającymi w danym regionie Polakami.

"Nigdy wcześniej w prezydenckiej polityce Polonia nie miała takiego znaczenia. A miejsce Polonii w Ameryce jest szczególne - od pierwszego wyjazdu prezydenta do USA aż do tego jutrzejszego takie spotkania miały miejsce. (...) Prezydent będąc w USA zawsze też apelował do Polonii, by angażowała się w sprawy publiczne, zabiegała o swoje sprawy w amerykańskiej polityce - bo to służy nie tylko Polonii, ale też Polsce" - podkreślił Kolarski.

Zwrócił też uwagę m.in. na znaczenie głosów Polonii w niedawnych wyborach prezydenckich w USA. "To pokazuje, że Polonia może być ważną polityczną siłą (...) Prezydent zawsze podkreślał, że odgrywa i odgrywała ogromną rolę w ważnych momentach naszej historii - i tej dawniejszej, i ten niedawnej, jak m.in. zaangażowanie we wsparcie 'Solidarności' i odzyskanie przez Polskę wolności, a następnie - starania o przyjęcie Polski do NATO" - przypomniał szef BPM.

"Polonia zawsze pełni rolę adwokata spraw polskich" - dodał, wskazując, że na spotkaniach z prezydentem obecni będą liderzy najważniejszych amerykańskich instytucji i stowarzyszeń polonijnych.

Więcej

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas spotkania z dziećmi Fot. PAP/Paweł Supernak

Para prezydencka spotkała z dziećmi. Najmłodsi uczyli się bezpiecznie spędzać wakacje

Drugi etap wizyty pary prezydenckiej w USA związany jest przede wszystkim z udziałem w specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kolarski przypomniał, że prezydent w ciągu swojej prezydentury angażował się w pracę Organizacji, rokrocznie biorąc udział w sesjach plenarny ZO ONZ, tradycyjnie organizowanych wczesną jesienią. "Ta specjalna sesja jest też gestem wobec prezydenta, który przez 10 lat aktywnie reprezentował Polskę na forum Narodów Zjednoczonych" - powiedział Kolarski.

We wtorek prezydent odbędzie też szereg spotkań w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych - spotka się z przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Philemonem Yangiem, a także ze Stałymi Przedstawicielami różnych państw przy ONZ oraz pracownikami polskiego przedstawicielstwa.

Na marginesie rozmów w ONZ prezydent spotka się także z przedstawicielami amerykańskiej firmy Westinghouse/Bechtel, specjalizującej się w energetyce jądrowej. Firma ta ma być partnerem w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. "W czasie wizyt zagranicznych prezydent zawsze zabiega też o sprawy gospodarcze i wszystko to, co sprzyja polskiemu rozwojowi" - podkreślił w rozmowie z PAP Kolarski.

Wieczorem w stałym przedstawicielstwie RP przy ONZ ma odbyć się uroczystość nadania polskiego obywatelstwa Jessemu Eisenbergowi - amerykańskiemu aktorowi i reżyserowi, znanemu m.in. z roli założyciela Facebooka Marka Zuckerberga w filmie "The Social Network".

Eisenberg wyreżyserował także i zagrał główną rolę w zeszłorocznym filmie "Prawdziwy ból", przedstawiającego podróż dwóch amerykańskich kuzynów żydowskiego pochodzenia, którzy podróżują do Polski w celu odkrywania swoich korzeni oraz historii polskich Żydów.

Sam Eisenberg ma polsko-żydowskie korzenie, a jego przodkowie wyemigrowali do USA z Polski i Ukrainy. Aktor w rozmowach z mediami wielokrotnie podkreślał swoje zainteresowanie i bliską więź z Polską, w ubiegłym roku poinformował też, że zaaplikował o polskie obywatelstwo.

"Prawdziwy ból" otrzymał dwie nominacje do tegorocznych Oscarów, który rozdanie odbędzie się w najbliższą niedzielę. "Spotkanie z prezydentem Dudą odbędzie się dwa dni po gali oscarowej (...) Więc być może nasz nowy obywatel będzie już zdobywcą Oscara" - wyraził nadzieję Kolarski.(PAP)

mml/ mhr/ grg/

Zobacz także

  • Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Albert Zawada

    Prezydent: od rana mamy do czynienia z "festiwalem prowokacji chamstwem"

  • Prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Fot. PAP/Marcin Obara

    Prezydent Słowacji: Grupa Wyszehradzka to dobry projekt, który ma swoją perspektywę

  • Andrzej Duda. Fot. PAP/Albert Zawada

    Prezydent: tematem rozmów z włoskimi władzami m.in. sytuacja międzynarodowa i wydatki na obronność

  • rezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Ograniczenie prawa do azylu. Jest decyzja prezydenta

Serwisy ogólnodostępne PAP