O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Słowacji: Grupa Wyszehradzka to dobry projekt, który ma swoją perspektywę

Grupa Wyszehradzka to dobry projekt, który ma swoją perspektywę - podkreślił prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Jak zauważył, krajom V4 wciąż udaje się osiągać porozumienie w ważnych dla regionu kwestiach. Podał przykład sprzeciwu wobec relokacji uchodźców, który miał wpływ na politykę całej UE.

Prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Fot. PAP/Marcin Obara

O przyszłość Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) Pellegrini był pytany na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą Szczyrbskim Jeziorze.

Pellegrini podkreślił, że format V4 "to jest ważny temat". "Format V4 nie powstał po to, żeby mieć zgodę w każdej kwestii. Ale są tematy, które nas łączą, co do których jesteśmy zgodni i powinniśmy ten projekt kontynuować, nie powinniśmy go zastępować innymi projektami. Dlatego, że żyjemy w jednym regionie i są też tematy, co do których wszystkie cztery kraje mają wspólne stanowisko" - powiedział słowacki prezydent.

Więcej

Robert Fico, fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Fico: nie poprzemy ewentualnych sankcji UE przeciwko Węgrom

Przypomniał o ostatnim szczycie grupy w formacie prezydenckim, zorganizowanym przez Andrzeja Dudę w połowie grudnia w Wiśle. Jak ocenił, Andrzej Duda "w bardzo jasny sposób pokazał, że mu zależy na tym, by w tematach, co do których mamy wspólne podejście, byśmy kontynuowali rozmowy w tym formacie".

"Bardzo mi przykro, że prawdopodobnie nie dojdzie do spotkania V4 na poziomie rządów albo parlamentów. Ale na poziomie prezydentów ta współpraca działa. Rozmawiamy o bezpieczeństwie energetycznym, o migracji, też o bezpieczeństwie żywności. To są tematy, w ramach których Grupa V4 może skutecznie działać i również możemy połączyć siły" - powiedział Pellegrini. Jego zdaniem Grupa Wyszehradzka to "dobry projekt, który ma swoją perspektywę".

Znajdujemy te tematy, co do których jesteśmy zgodni i wysyłamy taki sygnał, że umiemy współpracować. Pomimo że w kilku tematach nie jesteśmy zgodni. No i te niuanse odbywają się wtedy, kiedy dochodzi do zmiany rządów i rządy mają inne stanowiska. Ale obywatele chcą współpracować bez względu na to, jaki rząd w tej chwili jest na Słowacji, w Czechach, w Polsce, czy też na Węgrzech.

Peter Pellegrini

Przypomniał też rok 2015, gdy "Grupa Wyszehradzka podjęła ogromnie ważne decyzje, jeżeli chodzi o ówczesną politykę migracyjną, relokacji uchodźców".

"Stanowisko, które doprowadziło później tak naprawdę do zmiany stanowiska de facto całej Unii Europejskiej. A wszystko zaczęło się od ustaleń, które zostały podjęte przez Grupę Wyszehradzką, przez premierów i prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Więc ja powtarzam tak: ta współpraca w Grupie Wyszehradzkiej ma taki charakter, może periodyczny, może po prostu różny. Ona raz jest żywsza, raz trochę rzeczywiście zamiera, ale zapewniam, że Grupa Wyszehradzka żyje, ma się dobrze, myślę, że wszystko jest okej" - oświadczył Pellegrini.

Przewodnictwo w V4 pełnione jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Polska będzie przewodniczyć Grupie Wyszehradzkiej do połowy 2025 r.; następnie prezydencję w V4 przejmą Węgry.

Grupa Wyszehradzka to nieformalna forma współpracy regionalnej czterech państw Europy Środkowej. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE.(PAP)

mt/ mml/ par/ grg/

Zobacz także

  •  Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Czech Petr Pavel, prezydent Słowacji Petr Pellegrini i prezydent Węgier Tamas Sulyok. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Prezydent Duda: negocjacje dot. końca rosyjskiej agresji muszą toczyć się z udziałem Ukrainy

  • Wisła. Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej, fot. KPRP/Marek Borawski

    Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w prezydenckiej rezydencji w Wiśle

  • Premier Słowacji Robert Fico, fot. PAP/AA/Abaca

    Premier Fico o pakcie migracyjnym UE: to dyktat, nie solidarność

  • Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Węgier Tamas Sulyok, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Przyjaźń polsko-węgierska w cieniu chłodnych stosunków politycznych

Serwisy ogólnodostępne PAP