Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Wisły przybyli: prezydent Czech Petr Pavel, prezydent Węgier Tamas Sulyok oraz prezydent Słowacji Peter Pellegrini.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak poinformował PAP, że w ramach szczytu zaplanowano dwie tury rozmów. Pierwsza będzie dotyczyła bieżących problemów międzynarodowych: sytuacji w Ukrainie, Gruzji, ale także na Bliskim Wschodzie. Jak mówił, w tym bloku rozmów prezydenci poruszą też temat przyszłości relacji transatlantyckich w związku ze zmianą amerykańskiej administracji.
Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej w Wiśle. #V4 🇵🇱🇨🇿🇭🇺🇸🇰 pic.twitter.com/Gq5PO3kR9Y
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 16, 2024
Prezydencki minister nie ukrywał, że w ramach V4 istnieją duże rozbieżności w postrzeganiu części problemów międzynarodowych, ale - jak zaznaczył - nie jest to powodem, by zarzucać współpracę w ramach tego formatu. "To jest właśnie okazja do tego, żeby więcej na ten temat rozmawiać, żeby przekonywać naszych partnerów do naszych racji" - dodał.
"Druga tura rozmów będzie skoncentrowana na problematyce zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Ten temat został podniesiony w związku z powodziami, które nawiedziły przed trzema miesiącami przede wszystkim naszą część Europy. Klęski żywiołowe, takie jak powódź, to zjawiska, które nie znają granic państwowych" - zapowiedział.
Jak dodał, będzie to ostatni szczyt V4 prezydenta Dudy, który w sierpniu 2025 r. kończy swoją kadencję.
Przewodnictwo w V4 pełnione jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Polska będzie przewodniczyć Grupie Wyszehradzkiej do połowy 2025 r.; następnie prezydencję w V4 przejmą Węgry.
Grupa Wyszehradzka to nieformalna forma współpracy regionalnej czterech państw Europy Środkowej. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.
Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE.(PAP)
reb/ szf/ mrr/ sma/