Pierwsza w Polsce gminna farma fotowoltaiczna. Kto skorzysta?

2023-04-19 14:32 aktualizacja: 2023-04-19, 15:15
Farma fotowoltaiczna Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Farma fotowoltaiczna Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Nowoczesna energetyka w polskich rękach to dla nas priorytet – powiedziała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg o uruchomieniu w Żerkowie pierwszej w kraju gminnej farmy fotowoltaicznej.

Gmina Żerków w woj. wielkopolskim wzbogaciła się o naziemną farmę fotowoltaiczną wraz z niezbędną infrastrukturą. W środę uroczyście otwarto pionierską w kraju inwestycję.

"Instalacja fotowoltaiczna w gminie Żerków to bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wzmocnienie suwerenności energetycznej kraju oraz konkurencyjności naszej gospodarki. Chcemy budować silną i niezależną Polskę, a energia odnawialna to inwestycja w przyszłość. Nowoczesna energetyka w polskich rękach jest dla nas priorytetem" – powiedziała PAP minister Marlena Maląg.

Farma powstała dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Kwota, jaka trafiła na ten cel, to 3,8 mln zł. Łączny koszt wyniósł niewiele ponad 4,5 mln zł.

Celem instalacji jest redukcja wydatków na energię elektryczną. Farma fotowoltaiczna zasili najbardziej energochłonne obiekty – np. szkoły, przedszkola, stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie ścieków.

Zdaniem gospodarza gminy dodatkowymi zaletami inwestycji są ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne.

"Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która powołała spółdzielnię energetyczną mającą źródło o tak dużej mocy. Projekt przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom gminy" – powiedział podczas uroczystości burmistrz gminy Żerków Michał Surma.

Poseł PiS Jan Mosiński uzupełnił, że w ramach spółdzielni będzie można nie tylko zasilać podmioty będące na utrzymaniu gminy, ale także sprzedawać energię elektryczną z zyskiem, co będzie dużym wsparciem dla budżetu gminy.

"Słyszałem, że inne jednostki samorządu terytorialnego starają się, żeby na ich terenie również powstały takie farmy" – powiedział Mosiński.

Budowa trwała od marca 2022 r. Elektrownię fotowoltaiczną zlokalizowano niedaleko oczyszczalni ścieków w Żółkowie, na gminnym gruncie o pow. 2 ha, mającym optymalne nasłonecznienie.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

mar/