Trwa próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi

2023-04-19 16:13 aktualizacja: 2023-04-19, 21:03
Próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi Fot. Twitter/ministerstwo zdrowia
Próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi Fot. Twitter/ministerstwo zdrowia
W Pile trwa próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi – przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. To ważna inicjatywa, krew jest bezcennym darem ratującym życie – powiedział szef MZ Adam Niedzielski, który był na miejscu.

"W #Piła trwa próba pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi" – podano na Twitterze resortu, załączając zdjęcia.

Zacytowano ministra Niedzielskiego, który mówił, że jest to ważna inicjatywa, bo krew jest bezcennym darem ratującym życie. Szef MZ dziękował mieszkańcom Piły i regionu za "odruch serca". Podziękował też za duży udział w programie Profilaktyka 40 plus. "Tutejsza społeczność niech będzie przykładem dla reszty kraju" - stwierdził.

O akcji informowały lokalne władze i regionalne media. Jej organizatorami - jak przekazywano - są Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile oraz Akademia Nauk Stosowanych w Pile.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut. Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi.

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać. Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mar/