"Jest już ich około dziesięciu. Dokładnie trudno to określić, gdyż nie wszystkie widać" – powiedziała Bochnak. Wkrótce będzie ich jednak znacznie więcej, w zależności od dnia nawet około setki.
Kolonia nietoperzy spędzi na szkolnym strychu wiosnę i lato. Przylatują dwa gatunki - podkowce małe i nocki duże. Zimę spędziły w jaskiniach w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej. W czerwcu przyjdą na świat młode.
Marzena Bochnak powiedziała, że brenneńskie nietoperze podpatrywać będzie można od początku maja do końca września, od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 13. Uprzednio trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura promocji kultury i sportu w Brennej.
"Obserwatorium otwarte będzie także podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 2 maja, w godzinach od 17. do 20" – zaznaczyła Bochnak.
Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie oraz podsłuchiwanie nietoperzy, składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać przez weneckie lustro. Przeszklenie wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać natomiast odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.
Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Na strych szkoły w Brennej przylatują od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tu młode, które również będzie można zobaczyć. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
kw/