Władze Ukrainy: w pobliżu Melitopola Rosjanie koncentrują potężne siły. Dojdzie do kontrofensywy? [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-24 06:32 aktualizacja: 2023-04-25, 07:45
Ukraińscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Ukraińscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
W pobliżu okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Rosjanie gromadzą "potężne siły" - powiedział w poniedziałek w ukraińskiej telewizji lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow. Siły rosyjskie - twierdzi Fedorow - wykorzystują tę miejscowość do przerzutu ładunków wojskowych i ciężkiej broni. W pobliskiej miejscowości Prymorski Posad jest rosyjska baza wojskowa. Mer dodał też, że Rosjanie przygotowują się do ewakuacji cywilów z okupowanych części obwodu zaporoskiego, w Enerhodarze "zbierają dane o naszych dzieciach (...), a 5 maja ogłoszą ewakuację dzieci i zabiorą je gdzieś do kontynentalnej Rosji, lub przynajmniej na tymczasowo okupowany Krym".

07:34 W znajdującej się na linii frontu Awdijiwce, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pomimo nakazu ewakuacji wciąż przebywa jedno dziecko – powiadomił szef władz miejskich Witalij Barabasz, cytowany przez portal Hromadske. Rodzice są przeciwni wywiezieniu dziecka pomimo zagrożenia.

„Nie możemy go (dziecka) znaleźć, rodzice je ukrywają. Ewakuacja jest przymusowa, jeśli znajdziemy dziecko, to natychmiast je wywieziemy” – powiedział Barabasz.

07:13 Wojska rosyjskie atakują na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim – poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w rejonie Bachmutu i Marjinki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Na trzech głównych kierunkach rosyjskiego natarcia siły ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby 43 ataki przeciwnika – powiadomił sztab.

07:02 Prowadzona przez niemiecki koncern handlowy Metro AG działalność w Rosji spotyka się z dużą krytyką. Pomimo słabych wyników finansowych na tamtejszym rynku koncern nie myśli, by się z niego wycofać – informuje portal „Focus”. Współzałożycielem Metro AG był Niemiec Otto Beisheim, który podczas II wojny światowej służył w oddziałach Waffen-SS.

Metro AG nadal nie bierze pod uwagę wycofania się z Rosji, mimo szkody wizerunkowej, jaką powoduje taka działalność. Dodatkowo niemiecka firma znalazła się ostatnio na liście „sponsorów wojny” na Ukrainie.

06:40 W piątek papież Franciszek rozpocznie trzydniową wizytę na Węgrzech. Do Budapesztu wróci po ponad półtora roku. Spędził tam kilka godzin we wrześniu 2021 r., gdy odprawił mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i spotkał się z władzami kraju. Z wypowiedzi papieża i jego współpracowników wynika, że będzie to także podróż zwrócona ku wojnie na Ukrainie.

Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji Franciszek będzie tak blisko Ukrainy, w kraju z nią graniczącym.

05:44 Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Fundacja Kościuszkowska (FK) w Nowym Jorku wspiera w różnej formie ludność i instytucje tego kraju. Według jej władz, organizacja zebrała już 1.7 mln dolarów i nieprzerwanie organizuje różnego rodzaju inicjatywy pomocowe na rzecz Ukrainy.

”W reakcji na rosyjską napaść natychmiast podjęliśmy decyzje o zbiórce środków - zarówno dla uciekinierów ukraińskich w Polsce, jak też pozostałym w swoim kraju” – powiedział PAP prezes i dyrektor wykonawczy FK Marek Skulimowski.

04:25 Elizabeth Whelan, siostra dyrektora ds. bezpieczeństwa korporacji z Michigan wezwała w poniedziałek Rosję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do jego uwolnienia. Z podobnym apelem wystąpiła ambasador USA przy Narodach Zjednoczonych Linda Thomas-Greenfield.

Rosja przewodniczy w tym miesiącu Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poniedziałkową sesją kierował przybyły z Moskwy szef MSZ Siergiej Ławrow.

03:17 UE i Japonia nie poparły amerykańskiego planu wprowadzenia zakazu prawie całego eksportu do Federacji Rosyjskiej – poinformował we wtorek "Financial Times".

Oświadczenie przywódców G7, które jest przygotowywane na spotkanie w Hiroszimie w przyszłym miesiącu, zawiera obietnicę zastąpienia obecnego reżimu sankcji sektorowych wobec Federacji Rosyjskiej całkowitym zakazem eksportu z kilkoma wyjątkami min. dla produktów rolnych i medycznych, pisze gazeta .

21:50 W pobliżu okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Rosjanie gromadzą "potężne siły" - powiedział w poniedziałek w ukraińskiej telewizji lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.

Cytowany przez portal Kyiv Independent Fedorow powiedział, że jedno ze skupisk rosyjskich oddziałów znajduje się w Kyryliwce, miejscowości położonej na południe od Melitopola na wybrzeżu Morza Azowskiego, "gdzie wróg zajął wiele ośrodków rekreacyjnych, hoteli itp".

21:43 Na defiladzie w Moskwie 9 maja z okazji dnia zwycięstwa w II wojnie światowej będzie tylko jeden zagraniczny przywódca, prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow - pisze w poniedziałek niezależny portal Meduza.

Serwis przypomina, że rok temu na obchody dnia zwycięstwa do Moskwy nie przybył ani jeden zagraniczny przywódca. Kreml zapewniał, że nie zapraszał zagranicznych liderów, "bo to nie jubileuszowa data".

W tym roku 9 maja nie odbędą się parady wojskowe m.in. w graniczących z Ukrainą obwodach kurskim i biełgorodzkim oraz na anektowanym Krymie. 

20:34 Infrastruktura krytyczna Unii Europejskiej jest zagrożona, a UE współpracuje z NATO nad programem testów warunków skrajnych, aby przygotować się na „najgorszy scenariusz” - powiedziała w poniedziałek w belgijskiej Ostendzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

UE i NATO powołały wspólną grupę zadaniową do zbadania możliwych zagrożeń dla kluczowych sektorów, w tym energetyki - powiedziała von der Leyen na poświęconym energetyce morskiej szczycie przywódców państw Morza Północnego

19:50 Kolejny pakiet sankcyjny przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę jest w fazie dyskusji; może on zostać przyjęty nie wcześniej niż "głęboko w maju" - poinformował w poniedziałek po posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

"Siłą rzeczy to wszystko jest jeszcze w fazie dyskusji. Jedne państwa składają propozycje, które powinny tam być. Tak jak Polska: diamenty. Inne mówią - może nie bezpośrednio - że diamenty to raczej nie. Sądzę że rzecz będzie zamknięta nie wcześniej niż głęboko w maju. Nie można się niczego wcześniej spodziewać" - zastrzegł Rau.

19:34 Rozmowy z unijnym komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem na temat towarów rolnych z Ukrainy będą kontynuowane we wtorek - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus.

Konferencja została zorganizowana po rozmowach szefa resortu z ministrami rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier wchodzących w skład nieformalnej koalicji pięciu państw przyfrontowych, która powstała z inicjatywy Polski. Państwa te negocjują z Komisją Europejską w sprawie tranzytu rolnych produktów ukraińskich przez te kraje.

18:40 Jedynie członkostwo w NATO zapewni gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy - mówili w Katowicach b. prezydenci Polski i Ukrainy: Aleksander Kwaśniewski i Petro Poroszenko. Podkreślali, że w toczącej się na Ukrainie wojnie musi wygrać wolny i demokratyczny świat.

W dniach 24-26 kwietnia 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach XV odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). W poniedziałek w jednym z paneli pt. "Ukraina w czasie wojny i po wojnie" wzięli udział byli prezydenci Polski i Ukrainy: Aleksander Kwaśniewski i Petro Poroszenko.

17:52 Najemnicza rosyjska grupa Wagnera, która atakuje Bachmut na wschodzie Ukrainy, wysyła do walk kobiety - byłe więźniarki - przekazał Mychajło Kryżaniwski, podpułkownik ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Kryżaniwski, dowódca ukraińskiego batalionu "Siła Wolności", powiedział, że walki o Bachmut są bardzo dynamiczne, a Rosjanie starają się zająć miasto i jego obrzeża. "Siły przeciwnika stale są uzupełniane przez ludzi ze składu skazańców" - przekazał wojskowy, cytowany w poniedziałek przez serwis UNIAN.

16:37 Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO – oświadczyła w poniedziałek premier Estonii Kaja Kallas, po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Żytomierzu w Ukrainie.

„Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w UE i NATO” – napisała Kallas na Twitterze po spotkaniu z Zełenskim. „Broń, amunicja i szkolenia (żołnierzy ukraińskich) muszą być kontynuowane na taką skalę, by Ukraina zwyciężyła” – podkreśliła. 

16:33 Słowa o otwartych drzwiach NATO dla Ukrainy już są niewystarczające, potrzeba konkretnego harmonogramu działań przed lipcowym szczytem Sojuszu w Wilnie - oświadczył w poniedziałek prezydent Łotwy Egils Levits.

Levits podczas konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem zapewnił, że zarówno Ryga jak i Tallinn opowiadają się za perspektywą członkostwa Ukrainy w NATO. Zaznaczył jednocześnie, że przed szczytem NATO w Wilnie konieczny jest "konkretny, wymierny postęp" w tej kwestii, a same stwierdzenia, że drzwi do NATO są otwarte, już nie wystarczają - pisze agencja LETA. Potrzebny jest konkretny harmonogram dotyczący tego, jak Ukraina będzie mogła przystąpić do Sojuszu - dodał.

14:14 Rosja podsyca regionalizmy dążąc do wywołania podziałów w społeczeństwie i wzniecenia tendencji separatystycznych - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP w swoim poniedziałkowym wpisie zauważył, że media zaangażowane w szerzenie rosyjskiej dezinformacji podsycają wątek śląskiego separatyzmu wiążąc go ze spodziewanym rozpadem Ukrainy.

13:50 Papież Franciszek przyjmie w czwartek na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala - zapowiedział w poniedziałek Watykan. To będzie najwyższy rangą przedstawiciel władz Ukrainy, który odwiedzi papieża od początku rosyjskiej agresji na ten kraj 14 miesięcy temu.

Do spotkania dojdzie w przeddzień podróży papieża na Węgry, graniczące z Ukrainą. Po raz pierwszy Franciszek będzie tak blisko zaatakowanego przez Rosję kraju.

13:35 Biełsat opublikował zdjęcia z Bachmutu.

12:52 Wojna na Ukrainie pokazuje, że armia musi być odpowiednio liczna i odpowiednio wyposażona, by miała odpowiednie zdolności ogniowe, obrony przeciwlotniczej czy zdolności kontrofensywy; musimy budować zwycięską armię - podkreślił w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek prezes PiS wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem, Dowódcą Generalnym Rodzajów sił Zbrojnych gen. Wiesławem Kukułą oraz innymi dowódcami wojskowymi wziął udział w konferencji w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej pod tytułem "Rok od ustawy o obronie Ojczyzny – Rok ważnych zmian".

12:34 Wolny Świat musi dalej wspierać Ukrainę, aby całkowicie pokonała Rosję, bo zamrożenie konfliktu – ulubiony rosyjski sposób gry na zwłokę, pozwoliłoby jedynie na dalsze szerzenie się imperialnej ideologii Moskwy – piszą premierzy Polski, Czech i Słowacji w artykule dla amerykańskiego opiniotwórczego dwumiesięcznika "Foreign Affairs".

"Jeśli Rosja wygra, a Ukraina upadnie, następna może być Europa środkowa. Jednocześnie, pokonanie teraz Rosji na Ukrainie zmniejszy szanse na to, że zwolennicy Ukrainy będą musieli przelewać własną krew i środki finansowe w przyszłości. Wyśle to jasny przekaz, że w naszym regionie nie ma miejsca na zamrożone konflikty i niekończące się wojny. I wyśle także jasny przekaz do tyranów na całym świecie, że agresja nie zostanie nagrodzona, a dyktatorzy nie będą mogli tworzyć stref wpływów" – oceniają w poniedziałek na łamach amerykańskiego magazynu premierzy Mateusz Morawiecki, Petr Fiala i Eduard Heger.

12:03 Ambasador Szwajcarii w Berlinie Paul Rene Seger broni odmowy swojego kraju przekazania Ukrainie amunicji produkcji szwajcarskiej. Szwajcaria postanowiła wyrzec się użycia siły militarnej i "oznacza to również, że nie wspieramy wojen" - powiedział dyplomata w wywiadzie dla "Augsburger Allgemeine". Wskazał na wymóg neutralności mówiąc: "To część naszego DNA".

Seger był zdziwiony "wielkością krytyki, która na nas spada". "Stwarza się wrażenie, że Szwajcaria będzie współwinna, jeśli Putin wygra wojnę, ale 12 tys. pocisków nie wpłynie na wojnę ani jej nie rozstrzygnie" – powiedział ambasador.

11:20 Nie będzie rosyjskiego ataku z użyciem broni jądrowej, gdy armia ukraińska wejdzie na Krym – uważa szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow. W rozmowie z portalem RBK Ukraina Budanow zapowiada również „przełomową bitwę” tej wiosny.

Tego „nie będzie” – odpowiedział generał na pytanie o to, czy Rosja zareaguje użyciem broni jądrowej, gdy siły ukraińskie wejdą na obecnie okupowany przez Rosjan Krym.

Według szefa HUR rosyjska propaganda przedstawi oddanie Krymu jako „konieczne działania”, podobnie jak było z wycofaniem się sił rosyjskich z okupowanego Chersonia w listopadzie ubiegłego roku.

„(W tym przypadku) też będą konieczne działania i w ogóle niemalże szczęście. Proszę mi wierzyć, (rosyjska) machina propagandowa pracuje wzorcowo. Oni tak +ogłupiają+ swoje społeczeństwo, jak nikt inny na świecie nie potrafi” – ocenił Budanow.

11:13 Porozumienie w sprawie finansowania dostaw amunicji dla Ukrainy wciąż nie zostało osiągnięte - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Kraje UE nie osiągnęły zgody ws. zapisów prawnych tzw. "drugiej ścieżki" planu dostaw amunicji dla Ukrainy, która zakłada zwiększenie produkcji broni i amunicji w Europie.

11:06 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uważa, że Rosja zniszczyła nie tylko pokój w jego kraju i całej Europie, ale także stabilność ładu światowego. Moskwa popełniła też niewyobrażalne okrucieństwa. Nie będzie prawdziwego pokoju, jeśli Rosja nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie - napisał Kułeba na łamach niemieckiego dziennika "Welt".

"Nie będzie prawdziwego pokoju ani dla Ukrainy, ani dla reszty świata, jeśli Rosja nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za wszystkie swoje zbrodnie, w tym zbrodnię agresji na Ukrainę i wszystkie późniejsze zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo" - twierdzi szef dyplomacji w gościnnym tekście.

10:43 Niedawne wypowiedzi ambasadora Chin we Francji, kwestionujące suwerenność byłych państw radzieckich, takich jak Ukraina, są nie do przyjęcia - powiedział czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky przed poniedziałkowym spotkaniem szefów MSZ krajów UE w Luksemburgu.

„To jest całkowicie nie do przyjęcia” - oświadczył Lipavsky. „Mam nadzieję, że szefowie tego ambasadora wyprostują te sprawy” - dodał.

10:06 Istnieje ryzyko, że rosyjska najemnicza Grupa Wagnera, bliską związana z Kremlem i znajdująca się na unijnych listach sankcyjnych, może wykorzystać trwający kryzys w Sudanie; UE powinna aktywniej działać na rzecz uregulowania sytuacji - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty.

"To nie w porządku, że wszyscy obcokrajowcy opuszczają kraj w takich okolicznościach. Jeśli wyjeżdżamy, pozostawiamy przestrzeń dla Grupy Wagnera i Rosji" - stwierdził Haavisto.

09:43 Rosyjska armia w wyniku dotychczasowych strat na froncie i problemów z dowodzeniem nie jest przygotowana do efektywnej odpowiedzi na szeroką ukraińską kontrofensywę – ocenia Instytut Badań nad Wojną.

ISW przeprowadził wszechstronną analizę rosyjskich sił na froncie na podstawie dostępnych publicznie źródeł. Doszedł do wniosku, że „większość dostępnych komponentów manewrowych ze wszystkich okręgów wojskowych, podobnie jak większość sił powietrznodesantowych, jest już zaangażowana na froncie do operacji ofensywnych lub defensywnych”.

Jak pisze ISW, wszystko wskazuje na ogólne wyczerpanie wojsk rosyjskich oraz zdezorganizowanie i rozproszenie sił na poszczególnych odcinkach frontu. W przypadku szerokiej kontrofensywy będzie to stanowić poważną przeszkodę w obronie przez Rosję krytycznych fragmentów frontu.

ISW zaznacza, że na potrzeby swojej analizy przyjmuje jako założenie (którego nie jest w stanie zweryfikować), że strona ukraińska jest w stanie przeprowadzić szeroką skoordynowaną ofensywę przy wykorzystaniu dziewięciu brygad.

Analizując stan rosyjskich sił na froncie, który dzieli na siedem głównych kierunków, ISW ocenia m.in., że rosyjskie formacje są „zdecentralizowane i w dużym stopniu zdegradowane”, a w większości przypadków można mówić o wyczerpaniu i braku właściwej organizacji.

Wyjątkiem jest odcinek w obwodzie zaporoskim, gdzie Rosjanie mieli możliwość budowania obrony w związku z tym, że na tym odcinku nie trwały aktywne walki, a strona rosyjska skupiała się na działaniach obronnych. Z drugiej strony są to siły złożone głównie ze zmobilizowanych i ochotników.

ISW ocenia, że Rosjanie dążą do pełnego zajęcia Bachmutu w obwodzie donieckim przed rozpoczęciem ukraińskiej kontrofensywy.

09:20 Żołnierze Rosji, którzy walczą na Ukrainie, to mordercy, a nie dzielni wojownicy - oświadczyła na Twitterze misja USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

"Rosyjscy żołnierze to nie są dzielni wojownicy, ale mordercy i przestępcy, którzy prowadzą brutalną, krwawą i nieludzką wojnę. Regularnie mordują cywilów w sposób najbardziej koszmarny i barbarzyński, wygłaszając nonsensy o nazistach, kiedy to, co tak naprawdę powinni zrobić, to spojrzeć w lustro" - napisała w niedzielę amerykańska misja, zamieszczając krótki film obrazujący okrucieństwa rosyjskich wojskowych.

08:44 Rosja prawdopodobnie przyspiesza integrację okupowanych obszarów Ukrainy, w tym poprzez wymuszanie przyjmowania rosyjskich paszportów, by móc przedstawić inwazję jako sukces - przekazało w poniedziałek brytyjski ministerstwo obrony,

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że władze na okupowanych terenach Ukrainy niemal na pewno wymuszają na ludności przyjmowanie paszportów Federacji Rosyjskiej, np. mieszkańcy obwodu chersońskiego zostali ostrzeżeni, że ci, którzy nie przyjmą rosyjskiego paszportu do 1 czerwca, zostaną "deportowani", a ich majątek skonfiskowany.

08:24 W dniu 23.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 27,6 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,342 mln osób - poinformowała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.

Jak podała, z Polski na Ukrainę w niedzielę odprawionych zostało prawie 26,1 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 9,569 mln.

08:15  Dwie osoby zginęły w obwodzie chersońskim i dwie w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – powiadomiły lokalne władze. Siły agresora ostrzeliwały także inne regiony, w tym obwód zaporoski na południu i sumski na północy kraju.

W obwodzie chersońskim zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Armia agresora ostrzelała obwód chersoński 83-krotnie, stosując artylerię, drony i lotnictwo. Sam Chersoń trzykrotnie stał się celem ataków.

07:35 Władze okupacyjne w okupowanym Berdiańsku w obwodzie zaporoskim próbują wywozić zagrabione zboże – pisze w porannym raporcie sztab generalny armii ukraińskiej. Siły obrony odparły ok. 60 ataków agresora na wschodzie kraju.

„W Berdiańsku tzw. władza okupacyjna próbuje wywieźć zagrabione zboże, ładując je na wrogie statki towarowe” – powiadomił sztab w komunikacie w poniedziałek rano.

W notatce zaznaczono również, że w tej samej miejscowości okupanci nakazują medykom, którzy przyjęli rosyjskie paszporty, rejestrowanie się na listach wojskowych, grożąc im utratą miejsc pracy. Według sztabu w ten sposób Rosjanie chcą uzupełnić braki lekarzy wojskowych.

06:40 Nexta opublikowała nagranie z Mariupola.

06:13 Rocznie możemy przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy, w 2022 r. przyjęliśmy ich 80 tys. ton, a w br. ok. 25 tys. ton. Teraz musieliśmy wstrzymać przeładunki – powiedział PAP prezes zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Artur Lijewski. Prezes liczy na to, że tranzyt przez port będzie wznowiony.

Lijewski w rozmowie z PAP zaznaczył, że przez rok trwania wojny produkty ukraińskie były transportowane do portu. „W ubiegłym roku to było 80 tys. ton, a w tym roku ok. 25 tys. ton. Generalnie 95 proc. stanowiło ziarno z kukurydzy. Przewieźliśmy jej więcej niż w Świnoujściu” – podkreślił.

00:38 Nie możemy oddać Bachmutu bowiem jego zajęcie przez siły rosyjskie wydłużyłoby linię frontu i dałoby im przyczółek do ataku na Kramatorsk i Słowiańsk - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji Al-Arabija zrelacjonowanym przez portal Ukrainska Pravda.

Zełenski podkreślił, że te dwa miasta od dawna są celem Rosjan a zdobycie Bachmutu znacznie ułatwiłoby im ofensywę w ich kierunku.

Ukraiński prezydent wezwał analityków, którzy kwestionują strategiczne znaczenie Bachmutu, do udania się do tego miasta i przekonania się na miejscu "co może się wydarzyć i jakie są zagrożenia".

Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina odeprze rosyjską inwazję i podkreślił, że armia ukraińska przygotowuje się do kontrofensywy. "Nasza armia przygotowuje się i robimy wszystko co możemy aby była silniejsza" - oświadczył.

"Nie mogę określić obecnej sytuacji jako dobrej, ale walczymy. Jesteśmy silniejsi niż rok temu" - powiedział Zełenski.

22:16 Jeden dywizjon przeznaczonych dla Ukrainy systemów przeciwrakietowych Patriot trafił do służby - poinformował w niedzielę rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Jeden z dywizjonów już trafił do służby i działa. Inne, które nam obiecano, są w drodze na swoje przyszłe pozycje" - powiedział Ihnat. Wyraził nadzieję, że obecność systemów "przyniesie wyniki, jeśli chodzi o samoloty rosyjskie".

19 kwietnia minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że systemy Patriot przybyły na Ukrainę i że żołnierze ukraińscy opanowali je "tak szybko, jak tylko mogli".

21:17 Każdy spokojny dzień w oddalonych od frontu regionach Ukrainy to efekt ciężkich walk na linii frontu na wschodzie kraju - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

Zełenski zwracając się do obywateli mówił o miejscach, gdzie jest teraz "mniej więcej spokojnie" i gdzie w niedzielę "był po prostu spokojny wiosenny i słoneczny dzień". Mieszkańcy tych miejsc powinni sobie zdawać sprawę, że "każdy dzień takiego spokoju w regionach na tyłach jest zdobywany przez żołnierzy w ciężkich walkach na pierwszej linii" - oświadczył. Podkreślił, że walki te trwają codziennie.

(PAP)