Ukraińcy: partyzanci zlikwidowali pododdział rosyjskiej Gwardii Narodowej [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-27 11:11 aktualizacja: 2023-04-28, 06:54
Wojna w Ukrainie, fot. ANASTASIA VLASOVA  PAP/EPA
Wojna w Ukrainie, fot. ANASTASIA VLASOVA PAP/EPA
Bojownicy ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym Krymie i zajętych przez Rosję terenach południa Ukrainy, zlikwidowali pododdział rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - powiadomił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

21:39 Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i przywódca Rosji Władimir Putin w czwartek wzięli udział online w ceremonii otwarcia pierwszej w kraju, zbudowanej przez Rosjan elektrowni atomowej. Szef państwa nie udał się osobiście do Akkuyu, gdzie uruchomiono nową siłownię, z powodu problemów ze zdrowiem.

Elektrownia w Akkuyu w południowej Turcji będzie dostarczać około 10 proc. zużywanej w kraju energii. Została zbudowana przez rosyjski państwowy koncern Rosatom.

21:27 Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w czwartek rezolucję, w której wezwało Rosję do zaprzestania bezprawnych deportacji ukraińskich dzieci i ich repatriacji do ojczyzny - poinformowały na Twitterze służby prasowe RE. W kwietniu rząd Ukrainy poinformował, że co najmniej 19384 dzieci zostało deportowanych do Rosji.

W przyjętej rezolucji zgromadzenie przywołało przyjętą w 1948 roku konwencję ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Podkreśliło, że przymusowe przesiedlanie dzieci z jednej grupy do drugiej w celu zniszczenia w całości lub w części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej jest uważane za zbrodnię, co pokrywa się z udokumentowanymi dowodami deportacji i przymusowego wysiedlenia ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej lub na terytoria czasowo okupowane przez Rosję – donosi portal Euromajdan Press.

21:00 Nexta opublikowała zdjęcia z Bachmutu.

20:15 Cyberwojna wymierzona w Ukrainę i jej sojuszników, cyberataki przeciwko infrastrukturze militarnej i celom cywilnym powodujące paraliż kluczowych sektorów, propaganda i dezinformacja - to tematy spotkania, jakie odbyło się w czwartek w Instytucie Polskim w Rzymie. W dyskusji uczestniczyli polscy, włoscy i ukraińscy eksperci. Podkreślali, że prowadzona przez Rosję wojna hybrydowa nie zna granic.

Dyskusja w polskiej placówce w Wiecznym Mieście odbyła się pod hasłem: "Ukraina. Wojny w mediach i cyberwojny". Poruszone podczas niej tematy to treści w mediach społecznościowych i ich wykorzystanie do tego, by manipulować opinią publiczną, rozpowszechnianie fake newsów, ataki hakerskie, nadzór satelitarny, sztuczna inteligencja, rola dziennikarstwa, propaganda oraz kampanie dezinformacyjne.

19:39 Polska i kraje bałtyckie przodują we wsparciu dla walczącej Ukrainy - powiedziała w czwartek ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja w Rydze.

Konstytucja 3 maja swoim zasięgiem obejmowała narody obecnej Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy, znajdujące się wówczas w granicach wielokulturowej Rzeczypospolitej - podkreśliła podczas wystąpienia ambasador.

19:03 Plan przywódcy Chin Xi Jinpinga, by wysłać swojego przedstawiciela na Ukrainę, pomaga Pekinowi w odpieraniu krytyki za jego poparcie dla Moskwy oraz w dążeniach do wzmocnienia swojej siły dyplomatycznej – ocenia w czwartek agencja AP.

Nawet jeśli Xi poważnie traktuje starania o pokój, na drodze jest wiele przeszkód. Największą jest fakt, że ani Ukraina, ani Rosja nie są w tym momencie gotowe do zaprzestania walki – twierdzi w swej analizie Associated Press.

18:52 Będziemy chronić wolność Ukraińców i pomożemy im w odbudowie kraju - oświadczył w czwartek w przemówieniu przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol. Zapowiedział też, że jego kraj stanowczo odpowie na prowokacje Korei Płn.

"Kiedy Korea Północna najechała na nas w 1950 roku, demokracje przyszły nam z pomocą i walczyliśmy razem, by zachować naszą wolność - reszta jest historią. Doświadczenie Korei pokazuje, jak ważne jest, by demokracje podtrzymały solidarność. Korea będzie solidarnie stać z wolnym światem. Będziemy aktywnie pracować, by zabezpieczyć wolność narodu ukraińskiego i wesprzemy ich wysiłki w odbudowie kraju" - powiedział Jun podczas swojego wystąpienia.

18:08 Partyzanci zaatakowali posterunek wroga w pobliżu miasta Oleszki na okupowanych terenach obwodu chersońskiego. Posłużyli się ładunkiem wybuchowym własnej produkcji - poinformował rządowy serwis.

Te działania ruchu oporu wymierzone w siły wroga na południu kraju są częścią ogłoszonej przez Atesz operacji "Ukraińska noc". Jej kolejna odsłona miała miejsce w nocy ze środy na czwartek, gdy w miejscowości Wełyki Kopani niedaleko Oleszek partyzanci zabili dwóch rosyjskich żołnierzy. Wojskowi ci byli wcześniej znani ze znęcania się nad miejscowymi ukraińskimi cywilami - czytamy na łamach Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Doniesienia o pierwszych skutecznych zamachach organizowanych przez Atesz pojawiły się na początku lutego. Jak wówczas informowano, partyzanci wysadzili w powietrze samochód, którym podróżowali dwaj oficerowie Rosgwardii. Operację przeprowadzono na Krymie.

Konto Atesz w sieci społecznościowej Telegram zostało założone pod koniec września 2022 roku, a zatem już w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ostatnim wpisie, zamieszczonym w czwartek, partyzanci zapowiedzieli kolejne akcje zbrojne, podkreślając, że "operacja +Ukraińska noc+ dopiero się rozpoczyna.

17:48 Zachód powinien dostarczyć Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16. W przeciwnym razie rosyjskie myśliwce uzyskają kontrolę nad ukraińską przestrzenią powietrzną, ponieważ Rosja ma blisko pięć razy więcej maszyn bojowych niż siły ukraińskie na początku wojny - pisze "Economist".

Ukraina potrzebuje amerykańskich F-16, a argumenty przeciw przekazaniu jej takich samolotów stają się coraz mniej przekonujące, ponieważ ukraińskie siły straciły już co najmniej 40 proc. maszyn bojowych jakimi dysponowały na początku wojny, a niemal wszystkie rosyjskie samoloty są nowsze, mają radary o większym zasięgu i wyposażone są w pociski rakietowe powietrze-powietrze - ocenia brytyjski tygodnik.

17:11 Korespondent włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino, który przebywał w środę w Chersoniu, zignorował ostrzeżenia ukraińskich żołnierzy; w konsekwencji Włoch został ranny, a jego ukraiński tłumacz zginął w rosyjskim ostrzale - powiadomiły w czwartek władze w Kijowie.

Wysłannik dziennika "La Repubblica" nie przekazał informacji o swojej pracy w Chersoniu właściwym oficerom prasowym. Gdy już znalazł się w tym mieście i przebywał w okolicach mostu Antonowskiego na Dnieprze, zignorował ostrzeżenia ukraińskich wojskowych, którzy krzyczeli do niego, uprzedzając o zagrożeniu.

Włoch naruszył zasady postępowania dziennikarzy w warunkach konfliktu zbrojnego - oznajmiło w komunikacie na Facebooku Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego, funkcjonujące przy ukraińskim resorcie kultury.

16:58 Rosja ma środki, by kontynuować wojnę przez kolejny rok - powiedział w czwartek w Senacie głównodowodzący sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli. Zapewnił też, że Ukraina posiada wystarczające zasoby do przeprowadzenia kontrofensywy, a USA pomogły Kijowowi w zaplanowaniu tych działań.

"Rosja ma głębokie zasoby strategiczne, ma zasoby ludzkie i nie można ich nie doceniać, jeśli chodzi o ich zdolności do przetrwania (...) Więc tak, myślę, że mogą finansować tę wojnę przez kolejny rok" - powiedział Cavoli podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. sił zbrojnych. Odpowiedział w ten sposób na pytania dotyczące opisanego przez "Washington Post" tajnego dokumentu, z którego wynika, że mimo sankcji Rosja jest w stanie finansować wojnę przez kolejne 12 miesięcy.

16:30 "Armatohaubica AS-90 na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy". WarNewsPl opublikował nagranie.

15:49 Mołdawska prezydent Maia Sandu powiedziała w czwartek, że Rosja ingeruje w wewnętrzne sprawy Mołdawii, wystawiając agentów w niedzielnych wyborach regionalnych w Gagauzji, regionie autonomicznym na południu kraju. W Gagauzji panują silne nastroje separatystyczne.

Sandu stwierdziła w wywiadzie dla stacji Jurnal TV, że wielu kandydatów w wyborach w Gagauzji to agenci rosyjskiego wywiadu.

15:29 Ambasada RP w Berlinie, wspólnie z Ambasadą Ukrainy, Instytutem Polskim w Berlinie i Instytutem Pileckiego oraz w partnerstwie z nowopowstałym Biurem Instytutu Ukraińskiego w Niemczech zorganizowała pokaz filmu dokumentalnego "Wymazać Naród" ukazującego brutalne niszczenie dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez rosyjskie wojska.

Spotkanie w Instytucie Polskim zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Minutą ciszy uhonorowano dwie ofiary cywilne ostrzelanego 25.04 jednego z muzeów w Kupiańsku w ukraińskim regionie Charkowa - poinformowała PAP rzeczniczka polskiej ambasady w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.

15:03 Wręczyłem papieżowi album ze zdjęciami przedstawiającymi rosyjskie zbrodnie w Buczy, Borodziance i innych miejscowościach na Ukrainie; te fotografie dobitnie ukazują nienawiść i okrucieństwo agresora - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal po czwartkowej audiencji w Watykanie u papieża Franciszka.

"Podziękowałem Jego Świątobliwości za pomoc humanitarną (dla Ukrainy), a także za przyjęcie na leczenie do watykańskiego szpitala ukraińskich dzieci, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji" - dodał polityk w komunikacie na Telegramie.

Wcześniej w czwartek ukraińskie media informowały, że Szmyhal omówił z papieżem możliwe inicjatywy Stolicy Apostolskiej na rzecz wsparcia "formuły pokoju", zaproponowanej w ubiegłym roku przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i dotyczącej zakończenia wojny z Rosją. Premier zaprosił też papieża do odwiedzenia Ukrainy, a także zaapelował do niego o wsparcie działań Kijowa na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych do Rosji.

14:26 Rosyjskie wojska, w szczególności oddziały Gwardii Narodowej (Rosgwardii), nie będą w stanie ustanowić skutecznej kontroli nad okupowanymi terenami południowej i wschodniej Ukrainy - powiadomiło w czwartek Radio Swoboda, powołując się na informacje z tajnych dokumentów władz USA, które przed kilkoma tygodniami wyciekły do mediów.

14:14 Cały kraj biegnie maraton i trudno powiedzieć, jak daleko od mety obecnie się znajdujemy – powiedział w wywiadzie dla RBK Ukraina minister obrony Ołeksij Reznikow, odpowiadając na pytanie o możliwy termin zakończenia wojny.

„Biegniemy maraton. Powiedzieć, ile jeszcze mamy do mety, nie mogę, to bardzo umowne porównanie. Ale na razie cały dotychczasowy etap przebiegliśmy dobrze” – powiedział Reznikow, wskazując na dotychczasowe udane kontrofensywy, wyzwolenie okupowanych terytoriów, umiejętność przeciwstawiania się wrogowi, wzmocnienie obrony powietrznej itd.

„To nie jest dystans sprinterski, nie 60 metrów i nie 30 metrów. Kiedy zrozumiałem, że to nie jest sprint, a maraton, wtedy powiedziałem sobie: poczekaj, żeby przebiec ostatnie 195 m, musisz najpierw wytrzymać 42 km” – mówił Reznikow o własnych odczuciach, związanych z wojną.

Minister dodał, że jest to „bieg przełajowy” i nie wiadomo, „co jest przed nami, jaka będzie rzeźba terenu, grunt, pogoda”.

13:17 Omówiliśmy możliwe inicjatywy papieża na rzecz wsparcia "formuły pokoju", zaproponowanej w ubiegłym roku przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a dotyczącej zakończenia wojny z Rosją; zaprosiłem też Franciszka do odwiedzenia Ukrainy - poinformował w czwartek w Watykanie ukraiński premier Denys Szmyhal.

Polityk oznajmił podczas briefingu prasowego po czwartkowej audiencji u papieża, że poprosił Franciszka o wsparcie działań Kijowa na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych do Rosji - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

12:57 Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas czwartkowej audiencji w Watykanie zaprosił papieża Franciszka do swojego kraju -  wiadomość tę przekazał ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę papież spotkał się z szefem rządu w Kijowie.

"Papież został ponownie zaproszony. To zaproszenie zostało już złożone kilka razy i powtórzone"- oświadczył ukraiński dyplomata, cytowany przez agencję ANSA.

12:25 Od początku rosyjskiej inwazji sojusznicy NATO i ich partnerzy dostarczyli Ukrainie 230 czołgów, 1550 pojazdów opancerzonych i znaczące ilości amunicji, czyli 98 proc. obiecanego sprzętu - ogłosił w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"W sumie wyszkoliliśmy i wyposażyliśmy ponad dziewięć nowych ukraińskich brygad pancernych. To da Ukrainie silną pozycję do dalszego odbijania okupowanych terytoriów" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

12:00 W środę i czwartek przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu na okupowanych terenach południa Ukrainy przeprowadzili udane zamachy na rosyjskiego okupanta w Nowej Kachowce i lokalnego kolaboranta w Melitopolu - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

61-letni Rosjanin Siergiej Twietinski przybył na podbite tereny Ukrainy, by tworzyć tam struktury partii Sprawiedliwa Rosja. W środę samochód mężczyzny współpracującego z okupacyjną administracją został wysadzony w powietrze. 

11:47 Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, z rosyjskiej niewoli powróciło już 2279 naszych obywateli; większość z nich to wojskowi, ale w tym gronie byli również cywile - poinformował na Telegramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

 

"Szczególnie podziękowania należą się naszym żołnierzom na froncie, którzy przyczyniają się do wymian jeńców. Każdy rosyjski więzień to okazja do (odzyskania) naszego człowieka" - podkreślił prezydent 

10:26 Specjalny wysłannik rządu Chin, który wedle zapowiedzi Xi Jinpinga ma złożyć wizytę na Ukrainie i rozmawiać o rozwiązaniu „kryzysu ukraińskiego”, to według mediów Li Hui, były ambasador ChRL w Moskwie, odznaczony w 2019 roku Orderem Przyjaźni przez Putina.

Przywódca Chin oświadczył w środę, że specjalny wysłannik Pekinu ds. Eurazji odwiedzi „Ukrainę i inne kraje, by przeprowadzić dogłębną komunikację ze wszystkimi stronami na temat politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” – napisano na stronie internetowej chińskiego rządu.

07:28 Bachmut i Marjinka w obwodzie donieckim pozostają miejscami najzacieklejszych walk na froncie na Ukrainie – powiadomił w czwartek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

„Trwają ciężkie walki o miasto Bachmut. Przeciwnik prowadził nieudane ataki w kierunku Orichowo-Wasyliwki i miejscowości Iwaniwske” – podał sztab generalny w porannym komunikacie.

06:58 Rosjanie ograbili Czarnobyl, ukradli nawet próbki ziemi radioaktywnej – powiedział PAP Krystian Machnik z Ostrowa Wlkp., który jeździ z pomocą humanitarną do samosiołów w Czarnobylu. Wczoraj minęło 37 lat od katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Stworzona przez 33-letniego ostrowianina grupa Napromieniowani pl. organizuje wyprawy eksploracyjne do Czarnobyla i od 6 lat niesie pomoc humanitarną. Członkowie grupy opiekują się samosiołami w wieku 80, 90 lat, którzy po katastrofie powrócili do swoich domów pomimo sprzeciwu władz.

(PAP)