Ministerstwo rolnictwa: regulacje unijne zastąpią polski zakaz przywozu towarów rolnych z Ukrainy

2023-04-30 15:40 aktualizacja: 2023-04-30, 20:37
Fot. PAP/ Wojtek Jargiło
Fot. PAP/ Wojtek Jargiło
Polska planuje uchylenie krajowego zakazu importu towarów rolnych z Ukrainy, w jego miejsce wejdą regulacje unijne - poinformowało w niedzielę ministerstwo rolnictwa. W piątek KE uzgodniła z krajami członkowskimi, w tym z Polską unijne środki ochronne.

W piątek Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Komisja planuje, że uzgodnione działania wejdą w życie 2 maja.

W związku z planowanym wejściem w życie kluczowych ograniczeń na najważniejsze dla polskiego runku towary, planowane jest uchylenie regulacji krajowych w zakresie zakazu importu towarów. Zastosowanie będą miały wynegocjowane regulacje unijne - wyjaśniło ministerstwo rolnictwa w komunikacie, zamieszczonym na stronie resortu.

Zgodnie z porozumieniem wprowadzone zostaną wyjątkowe środki ochronne dla pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Dla pozostałych towarów prowadzony będzie monitoring rynku.

"Zdecydowaliśmy się na podjęcie czasowych działań ograniczających import do Polski w związku z brakiem innych narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa. Po podjęciu tych działań Komisja Europejska na nasz wniosek zadeklarowała przyjęcie ograniczeń w zakresie importu kluczowych czterech towarów, o które wnioskowaliśmy" - wyjaśnił minister rolnictwa Robert Telus, cytowany w komunikacie resortu.

Jak zaznaczył, Polska aktualnie nie widzi zagrożeń dla swojego rynku, jeśli chodzi o importu z Ukrainy oleju, dodając, że zgłoszenia ws. ograniczeń importu oleju płynęły z innych krajów.

W piątek wiceszef KE odpowiedzialny za kwestie handlu Valdis Dombrovskis przekazał, że kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, to: cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry; wyjątkowe środki ochronne dla pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; zapewnienie badań niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych.

Polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy zamknięto 15 kwietnia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii przewóz towarów przez Polskę jest możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, pod warunkiem, że tranzyt przez Polskę zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.), lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.(PAP)

mj/