„Jestem zaszczycony, że mogłem zaśpiewać podczas dzisiejszego wydarzenia, z którego wpływy przeznaczone są na stypendia dla polonijnej młodzieży. Chciałbym zachęcić ją do zapoznania się z poezją, która jest mi bliska” – powiedział PAP Stan Borys.
Wybrał dwie piosenki: „Bajdary” z +Sonetów krymskich+ Adama Mickiewicza oraz „Stokrocie” do tekstu, który sam napisał. Pochodzą z jego płyty „Ikona”.
Borys został wyróżniony nagrodą z okazji 50-lecia CPS za działalność charytatywną i osiągnięcia w dziedzinie sztuki, muzyki i poezji.
Centrum jest największą polonijną organizacją społeczno-kulturalną na wschodnim wybrzeżu USA. Jej prezes Marian Żak mówił PAP, że koordynatorem imprezy jest członkini Rady Dyrektorów CPS Bożena Konkiel, a zaangażowanych w przedsięwzięcie było wiele osób, w tym młodzież szkolna.
„Myślę, że jest to pożyteczna inicjatywa. Spotkała się z zainteresowaniem, poparciem i dużym oddźwiękiem” – zaznaczył Żak.
Wicekonsul Anna Wańczyk uznała koncert w CPS za fantastyczny.
„Atmosfera była wyśmienita, był to koncert zdecydowanie rozrywkowy, a jednocześnie bardzo polski. Wszystkie utwory były wykonane po polsku. Mieliśmy wspaniałe chóry, wspaniałą młodzież. Pojawiły się również elementy polskiej poezji śpiewanej” - mówiła PAP wicekonsul.
W jej przekonaniu dla dzieci i młodzieży taka rozrywka stanowi doping do kontynuowania śpiewania, mówienia i celebrowania języka polskiego.
Gościem festiwalu był Akademicki Chór Uniwersytetu Akademii Muzycznej w Lublinie. Z repertuarem złożonym z polskich utworów wystąpiły także chóry polonijne „Angelus”, „Jutrzenka”, „Hejnał” i „Krakus”.
Konkiel wyjaśniła PAP, że początkowo niedzielne wydarzenie miało się wiązać z Dniem Flagi mającym skupić środowisko amerykańskich Polaków. Rozwinęło się jednocześnie w dużą imprezę kulturalną.
„Kiedy coś organizuję, staram się to jakoś uatrakcyjnić. Postanowiłam wzbogacić imprezę o loterię fantową. Dzięki ofiarności Polonii zebraliśmy ok. 10 tys. dolarów, a mamy już kilkanaście. Dochód zostanie w całości przeznaczony na fundusz stypendialny dla polonijnych studentów, członków CPS” – zapewniła Konkiel.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
kgr/