O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich. Ostrzeżenie duńskich służb specjalnych

Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich po wydaleniu przez rząd w Kopenhadze rosyjskich dyplomatów podejrzanych o działalność wywiadowczą. Wojna w Ukrainie zwiększyła zapotrzebowanie Rosjan na informacje o technologiach wojskowych - oceniają we wtorek w raporcie duńskie służby specjalne PET.

Władimir Putin Fot. SERGEI ILNITSKY/PAP/EPA
Władimir Putin Fot. SERGEI ILNITSKY/PAP/EPA

W dokumencie zatytułowanym "Ocena zagrożenia szpiegowskiego wobec Danii, Wysp Owczych oraz Grenlandii" podkreślono, że wydalenie w kwietniu ubiegłego roku 15 rosyjskich dyplomatów było poważnym ciosem dla Rosji.

Więcej

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby Fot. MICHAEL REYNOLDS/POOL/PAP/EPA

Biały Dom odtajnia dokumenty wywiadu. Wiadomo, ilu Rosjan ginie na froncie

"Jednocześnie Rosjanie nadal potrzebują informacji. Pytanie nie brzmi, czy Rosja nas szpieguje, ale w jaki sposób to robi, skoro oficerowie wywiadu zostali wyrzuceni z ambasady" - zauważa w komentarzu szef kontrwywiadu PET Andreas Henriksen.

Raport zwraca uwagę na rolę rosyjskich służb wywiadowczych w próbach Moskwy obejścia międzynarodowych sankcji oraz kontroli eksportowych w celu pozyskania duńskich produktów oraz technologii koniecznych do utrzymania i rozwijania zdolności wojskowych. "Rosjanie, aby ukryć prawdziwego końcowego użytkownika, wykorzystują skomplikowane sieci, które obejmują firmy - przykrywki, zmieniających się agentów sprzedaży i dystrybutorów, a także kraje tranzytu" - podkreślono.

W publikacji służby specjalne PET potwierdzają, że obce państwa, np. poprzez działania wywiadowcze, od kilku lat próbowały uzyskać informacje o infrastrukturze krytycznej, a w niektórych przypadkach wpłynąć na decyzje dotyczące tego rodzaju obiektów. "Prawdopodobieństwo sabotażu znajdującej się na terytorium Danii infrastruktury krytycznej jest obecnie mniejsze, ale obraz zagrożenia może się zmienić w bardzo krótkim czasie w przypadku eskalacji konfliktu" - oceniono.

Według PET istnieje również zainteresowanie wywiadu rosyjskiego oraz chińskiego duńskimi terytoriami zależnymi - Wyspami Owczymi oraz Grenlandią. W przypadku Rosji ma to związek z informacjami polityczno-wojskowymi, natomiast Chiny są zainteresowane infrastrukturą i inwestycjami. (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Ambasada Rosji w Brukseli była domem dla szpiegów. Śledztwo europejskich mediów

  • Rosja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

    Dziennikarz śledczy: oficerowie GRU szkolą dywersantów do prowadzenia operacji w Europie

  • Funkcjonariusz SBU Fot. PAP/Alena Solomonova

    Największa siatka rosyjskich szpiegów rozbita w Ukrainie

  • Prezydent Rosji Vladimir Putin wita wymienionych rosyjskich szpiegów. Fot. MIKHAIL VOSKRESENSKIY/SPUTNIK/KREMLIN POOL
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: działalność wywiadowcza Rosji bardziej intensywna niż w apogeum zimnej wojny

Serwisy ogólnodostępne PAP