Wicepremier Gliński: podpisujemy umowę o współprowadzeniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości 

2023-05-09 14:20 aktualizacja: 2023-05-09, 15:56
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Podpisujemy dzisiaj umowę o współprowadzeniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, co umożliwia nam prowadzenie wspólną budowę najważniejszego oddziału tego Muzeum, poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu - poinformował we wtorek wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisali we wtorek umowę o współprowadzeniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Dzięki temu Muzeum będzie mogło otrzymać bezpośrednio od MKiDN środki na budowę jednego z oddziałów tj. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

"Podpisujemy dzisiaj umowę o współprowadzeniu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, co umożliwia nam prowadzenie wspólnie inwestycji w postaci budowy najważniejszego oddziału tego Muzeum, czyli oddziału poświęconemu Powstaniu Wielkopolskiego" - powiedział Gliński.

Dodał, że dotacja podmiotowa ministerstwa dla Muzeum będzie wynosiła 1,125 mln zł w 2023 r., a od 2024 r. 1,5 mln zł. Poinformował, że całkowita wartość kosztów budowy oszacowana jest na 370 mln zł".

"Będziemy mieli instytucję z prawdziwego zdarzenia. To jedna z 300 inwestycji, które ministerstwo kultury albo realizuje albo współrealizuje, współprowadzi z różnymi podmiotami w ostatnim czasie" - powiedział. Przypomniał, że "wiele muzeów zostało już zbudowanych i przekazanych społeczeństwu".

"To jest też wyraz tego, że musieliśmy nadrabiać pewne zaległości, ale od tego jesteśmy, aby realizować dobro publiczne w obszarze tożsamosci i dziedzictwa narodowego" - podkreślił wicepremier Gliński.

"Żadna wspólnota - widzimy to niestety wyraźnie w takich okolicznościach jakie mamy za granicą wschodnią - nie potrafi funkcjonować bez swojej tożsamości, bez więzi, które nas łączą, bez wspólnych wartości, a one wszystkie są kreowane, tworzone i podtrzymywane poprzez odpowiednią relację do naszego dziedzictwa i do historii" - ocenił. Jego zdaniem, "do tego są potrzebne instytucje muzealne". "Dlatego je w Polsce budujemy" - wyjaśnił szef MKiDN.(PAP)

Autor: Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska
gn/