Szef wywiadu Ukrainy: rosyjskie wojska straciły potencjał ofensywny, ale mają silną obronę [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-16 06:51 aktualizacja: 2023-05-17, 08:56
Rosyjscy żołnierze, fot. PAP/EPA/ SERGEI ILNITSKY
Rosyjscy żołnierze, fot. PAP/EPA/ SERGEI ILNITSKY
Rosyjskie wojska straciły potencjał ofensywny, ale mają silną obronę - wskazał szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow. Według niego obecnie na terytorium Ukrainy bezpośrednio w działaniach wojennych po stronie Rosji uczestniczy 370 tys. osób z "komponentu wojskowego", ponad 20 tys. żołnierzy Rosgwardii i ok. 7 tys. członków różnych formacji zbrojnych, takich jak prywatne firmy wojskowe

22:27Wojna Rosji z Ukrainą kiedyś się skończy. I jedno jest pewne: nie zakończy się ona zwycięstwem imperializmu Putina” - powiedział we wtorek wieczorem kanclerz Niemiec Olaf Scholz na inauguracji szczytu Rady Europy w Reykjaviku. „Ze stolicy Islandii wysyłany jest sygnał, że Europa stoi po stronie Ukrainy” – podkreśla portal dziennika „Bild”.

Scholz w swoim wystąpieniu powtórzył, że należy wspierać Ukrainę, dopóki nie zostanie osiągnięty „sprawiedliwy pokój”.

„Do tego czasu, jako Rada Europy, powinniśmy utrzymywać pomosty z przedstawicielami innej Rosji, innej Białorusi i tym samym zachować otwartą perspektywę demokratycznej, pokojowej przyszłości dla obu tych krajów bez względu na to, jak nieprawdopodobne może się to nam dziś wydawać” – stwierdził kanclerz.

21:54 Państwa członkowskie Rady Europy muszą wysłać jasny komunikat, że będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, ale muszą też wyciągnąć wnioski z tej wojny i przygotować się do konfrontacji z innymi zagrożeniami, jak nielegalna imigracja - przekonywał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak.

"Dziś stoimy w obliczu największego zagrożenia dla demokracji i rządów prawa na naszym kontynencie od czasu podpisania traktatu londyńskiego (na mocy którego powstała w 1949 roku Rada Europy - PAP). Z Rosją prowadzącą wojnę agresywną na europejskiej ziemi i Chinami rosnącymi w asertywności, świat staje się coraz bardziej rywalizujący i niestabilny. Wyzwanie dla naszych wartości rośnie, a moment na odparcie go jest teraz. Demokracje, takie jak nasze, muszą budować odporność, abyśmy mogli współpracować i konkurować z tymi, którzy napędzają niestabilność" - mówił Sunak w przemówieniu wygłoszonym podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku.

21:50 Ukraina stale pracuje nad kolejnymi wizytami, dzięki którym otrzyma kolejne systemy obrony powietrznej, systemy Patriot, IRIS-T, Crotale, Hawk, NASAMS - zapewnił we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim obrońcom i obrończyniom naszego nieba. Dziękuję wam, bohaterzy! Osiemnaście z osiemnastu rakiet strącono" - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych, odnosząc się do rosyjskiego ostrzału w nocy z poniedziałku na wtorek.

21:45 "Cała Europa i cały wolny świat są dłużnikami" Ukrainy - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni we wtorek w wystąpieniu na szczycie Rady Europy w Reykjaviku. Mówiła o potrzebie sporządzenia rejestru strat wojennych, by nie dopuścić do bezkarności Rosji.

Szefowa włoskiego rządu podkreśliła w przemówieniu przywołując sobotnią wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Rzymie: "Prezydent podziękował nam za to, jak pomagamy Ukrainie. Ale to my jesteśmy jej dłużnikami; pozwoliła zrozumieć całemu świata, jak trudno złamać wolny naród".

21:39 Potrzebujemy silniejszej obrony przed atakami rakietowymi Rosji oraz samolotów, które wzmocnią możliwości odpierania przeciwnika – oświadczył we wtorek na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według portalu Europejska Prawda „Zełenski przypomniał, że podczas ataku rakietowego we wtorek w nocy obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła 100 proc. rakiet odpalonych przez Rosję. Podkreślił, że pomogły w tym systemy obrony powietrznej, przekazane władzom w Kijowie przez państwa zachodnie”.

21:31 Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował we wtorek do Rady Europy o stworzenie na Ukrainie 100 ośrodków zdrowia psychicznego, aby obywatele tego kraju mogli uporać się z traumami wojennymi.

"Sugeruję, abyśmy mogli rozpocząć duży projekt, aby (Bank Rozwoju Rady Europy) mógł jak najszybciej wesprzeć ich budowę – powiedział Macron podczas otwarcia szczytu Rady Europy w Reykjaviku.

21:21 Rosja chce zniszczyć Ukrainę i zrewidować wszystkie wartości, na których opiera się Rada Europy; nie wolno nam się temu podporządkować; musimy być jeszcze silniejsi i bardziej zjednoczeni – mówił we wtorek podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział utworzenie pod egidą Rady Europy rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję.

Podczas sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy polski prezydent przypominał, że organizacja ta została utworzona po przezwyciężeniu okropności II wojny światowej, a jej celem była ochrona takich wartości, jak wolność obywateli, życie ludzkie, praworządność i demokracja.

21:04 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował we wtorek w Reykjaviku przed rozpoczęciem szczytu Rady Europy o sporządzenie międzynarodowego rejestru zniszczeń wojennych na Ukrainie.

„To bardzo ważne, abyśmy utworzyli taki rejestr strat, który pozwoli nam teraz wspólnie dokumentować szkody wyrządzone w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie” – powiedział Scholz, cytowany przez dpa.

Jego zdaniem, stworzy to podstawy do odbudowy Ukrainy oraz „stanie się podstawą do rozmów na szczeblu międzynarodowym”.

20:59 Zaplanowane utworzenie rejestru szkód spowodowanych przez rosyjską agresję będzie pierwszym prawdziwym krokiem do otrzymania przez Ukrainę odszkodowania - podkreślił we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal przed rozpoczęciem szczytu Rady Europy w Reykjaviku.

"Myślę, że zrobimy prawdziwy krok na ścieżce ku znalezieniu mechanizmu odszkodowania za zbrodnie, których dokonała Rosja na Ukrainie" - powiedział premier przed 4. Szczytem Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy.

Jak dodał, "to tylko pierwszy krok". "Przed nami utworzenie mechanizmu odszkodowawczego. I ma powstać trybunał w sprawie zbrodni rosyjskiej agresji" - kontynuował Szmyhal.

20:11 Siły rosyjskie prowadzą ostrzały rakietowe, by wykryć i zniszczyć nasze systemy obrony powietrznej - uważa pułkownik rezerwy, ekspert wojskowy Władysław Sełezniow, cytowany we wtorek przez portal Suspilne.

"Jest to dla mnie oczywiste, że Rosjanie próbowali poprzez intensywny ogień rakietowy osiągnąć ten cel" - podkreślił Sełezniow nawiązując do ataków rakietowych z ostatniej nocy.

"Rakiety, które tej nocy były wycelowane w Kijów, niosły śmierć i zniszczenie. (...) Gdyby nie sprawne działania ukraińskich operatorów systemów obrony przeciwlotniczej, nie wiadomo, jakie straszne skutki mogłoby to przynieść" - powiedział w telewizji

20:05 Konieczność nieprzerwanego wspierania Ukrainy będzie przesłaniem prezydenta RP Andrzeja Dudy na szczycie Rady Europy. "Nie może być czegoś takiego, jak zmęczenie wojną" - powiedział polski przywódca przed rozpoczęciem spotkania w Reykjaviku.

W stolicy Islandii rozpoczyna się we wtorek dwudniowy 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy.

19:24 Rosyjskie wojska już wyczerpały swój potencjał do poważnych działań ofensywnych, ale mają porządną i mocną obronę - uważa szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.

Jego zdaniem potencjał ofensywny rosyjskich sił jest "całkowicie wyczerpany, ale mają one poważny potencjał obronny".

Budanow, cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina, dodał, że rosyjskie wojska zbudowały "urzutowaną, porządną, silną" obronę. "Ale to już nie ta rosyjska armia, która mogła prowadzić poważne operacje ofensywne" - wskazał szef HUR.

18:55 Sztab Ukrainy poinformował o stratach Rosjan.

18:16 Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował we wtorek ambasadorów pozostałych 26 krajów unijnych o zaangażowaniu Białorusi w nielegalne deportacje ukraińskich dzieci – dowiedziała się PAP ze źródeł w Brukseli. Polska apeluje o nałożenie sankcji UE na reżim Alaksandra Łukaszenki za te działania.

Sadoś przedstawił na spotkaniu informacje zawarte w liście, jaki otrzymał od Pawła Łatuszki, przedstawiciela tymczasowego rządu białoruskiego stworzonego przez działaczy opozycji.

18:07  80 proc. tego, co mówi założyciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, to prawda - uważa Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina.

"To nie jest specjalna operacja dezinformacyjno-psychologiczna. Najstraszniejsze jest, że to, co mówi Prigożyn, to przeważnie prawda. Są pewne rzeczy, które nie są nieprawdziwe, tylko można je podwójnie interpretować. Ale 80 proc. tego, co mówi, to szczera prawda" - podkreślił Budanow.

17:50 Groźba prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wysadzenia ropociągu Przyjaźń jest oburzająca, dlatego węgierski rząd blokuje środki z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla Ukrainy - powiedział jeden z członków węgierskiego rządu, cytowany we wtorek anonimowo przez portal Index.

„Ropociąg Przyjaźń ma strategiczne znaczenie dla węgierskiej gospodarki, a jego utrata spowodowałaby poważne problemy dla Węgier” – dodał polityk. Jak zaznaczył, członkowie gabinetu byli „oburzeni” słowami Zełenskiego o potencjalnym wysadzeniu Przyjaźni, które według amerykańskiej gazety „Washington Post” miały paść w prywatnych rozmowach.

17:17  Prezes Sądu Najwyższego Ukrainy Wsewołod Kniaziew został odwołany ze stanowiska podczas wtorkowego plenum SN. W poniedziałek zatrzymano go, kiedy przyjmował nielegalną korzyść majątkową w wysokości 3 mln dolarów.

Przed odwołaniem z urzędu sędziowie wyrazili wobec Kniaziewa wotum nieufności.

W poniedziałek wieczorem Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) powiadomiło, że wraz ze Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAP) ujawniło "mechanizmy korupcyjne" funkcjonujące w Sądzie Najwyższym, polegające na "pobieraniu nienależnych świadczeń (pieniężnych) przez sędziów i kierownictwo" tej instytucji.

Do komunikatu dołączono zdjęcie przedstawiające pliki banknotów przejęte podczas zatrzymania Kniaziewa.

16:23 W ciągu roku od wycofania sił ukraińskich z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu do kraju wróciło około 500 obrońców; prawie 2000 pozostaje w niewoli rosyjskiej - poinformowała we wtorek Natalia Zarycka, szefowa organizacji zrzeszającej żony i matki żołnierzy.

"Mimo wszelkich wysiłków w ciągu 12 miesięcy udało się uwolnić tylko 20 procent obrońców, którzy walczyli dopóty, dopóki nie otrzymali od dowództwa rozkazu złożenia broni i ratowania życia" - powiedziała Zarycka na konferencji prasowej w Kijowie. "

15:57 Ukraińskie siły w ostatnich dniach wyzwoliły z rąk wojsk rosyjskich ok. 20 km kwadratowych na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu na wschodzie Ukrainy - poinformowała we wtorek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Jednocześnie rosyjskie siły osiągają pewne postępy w samym Bachmucie, niszczą miasto z artylerii; ściągają jednostki zawodowych desantowców - przekazała wiceminister.

15:30 Cywile pozostali w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu są zmuszani przez wroga do rozbrajania ładunków wybuchowych; takie praktyki mają miejsce szczególnie w ruinach kombinatu metalurgicznego Azowstal - powiadomił we wtorek Mykoła Osyczenko, dyrektor telewizji z Mariupola, przebywający obecnie poza rodzinnym miastem.

"Spośród dziesiątków tysięcy pocisków, którymi Rosjanie zasypywali Mariupol, w tym głównie Azowstal, nie wszystkie zdetonowały. Prawdopodobnie nie była to najnowsza amunicja. Usuwanie tych niewybuchów trwa do dzisiaj. (...) Podczas tej pracy ginie bardzo wiele osób. (...) Obecnie są do tego angażowani nasi cywile. W najbardziej niebezpieczne miejsce, czyli do Azowstalu wysyła się ludność cywilną, a nie migrantów zarobkowych przybywających z Rosji" - relacjonował Osyczenko w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

14:43 Arsenij Fedosiuk, sierżant pułku Azow, został zwolniony z rosyjskiej niewoli w Sylwestra 2022 roku. Obecnie przebywa w Wenecji, gdzie razem z żoną Julią zbiera pieniądze na wyposażenie ukraińskiej armii – informuje „Corriere della Sera”. Żołnierz opowiada o walkach w Azowstalu, ostrzelaniu obozu jenieckiego w Ołeniwce, torturach i rażeniu prądem przez Rosjan.

Cały świat zobaczył Julię 11 maja ub. roku, kiedy razem z innymi żonami żołnierzy pułku Azow Kateryną Prokopenko i Olgą Andrianową prosiły w Watykanie papieża Franciszka o pomoc w wydostaniu mężów z oblężonego przez Rosjan kombinatu metalurgicznego Azowstal. Od 16 maja Ukraińcy rozpoczęli poddawanie huty. Do rosyjskiej niewoli trafiło 2439 żołnierzy okrążonych w Azowstalu.

13:46 Dosyć już wiary w mity i przechwałki Kremla; czas z tym wszystkim skończyć. Ale potrzebujemy do tego amunicji, rakiet dalekiego zasięgu i samolotów - ocenił we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując zestrzelenie przez ukraińskie wojska sześciu kolejnych rosyjskich ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Kinżał.

"Państwo-fejk z mnóstwem niepotrzebnych (nikomu) zmobilizowanych rezerwistów i fikcyjną bronią hipersoniczną" - dodał Podolak, odnosząc się do Rosji.

Pierwszy pocisk Kinżał strącono 4 maja nad obwodem kijowskim przy pomocy amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot. Zestrzelenie potwierdziły ukraińskie siły powietrzne oraz rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder.

"Rosyjska propaganda przedstawiała Kinżały jako rakiety, których nie da się przechwycić. Miały być pierwszymi pociskami ponaddźwiękowymi nie posiadającymi odpowiedników na całym świecie. Prawda jest jednak taka, że te pociski są ponaddźwiękowe tylko ze względu na swoją prędkość. Kinżał nie spełnia pozostałych kryteriów broni hipersonicznej" - wyjaśniał wówczas ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko, podkreślając, że zestrzelenie Kinżała jest "ogromnym ciosem w wizerunek Rosji".

13:02 W ciągu ostatnich dwóch lat rosyjskie służby specjalne próbowały otruć lub włamały się do mieszkań co najmniej czterech osób znanych z krytykowania polityki Kremla; wśród niedoszłych ofiar Moskwy jest m.in. były ambasador USA na Ukrainie John Herbst - ujawnił we wtorek niezależny rosyjski portal Agentstwo (Agentura).

Dyplomata uskarżał się na tajemnicze problemy zdrowotne podobne do symptomów otrucia jeszcze w 2021 roku, czyli kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło w tej sprawie postępowanie - powiadomił serwis, powołując się na swoich informatorów pragnących zachować anonimowość.

Kolejnym celem rosyjskich służb miała być przewodnicząca fundacji Free Russia Natalia Arno. Działaczka, która na początku maja 2023 roku przebywała służbowo w stolicy Czech - Pradze, nagle poczuła drętwienie i dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała. Niedługo przed pojawieniem się tych objawów Arno odkryła, że ktoś włamał się do jej pokoju hotelowego, a w pomieszczeniu unosił się dziwny zapach przypominający "woń tanich perfum" - poinformowały źródła portalu Agentstwo.

12:27 Podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie prawdopodobnie nie otrzymamy zaproszenia do członkostwa w Sojuszu wraz z określeniem konkretnych dat akcesji; możemy to osiągnąć dopiero na szczycie w Waszyngtonie w roku 2024 - ocenił we wtorek Jehor Czerniew, przewodniczący stałej delegacji ukraińskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Podczas spotkania w Wilnie powinniśmy otrzymać "realne gwarancje bezpieczeństwa" na okres, w którym będziemy starać się o pełnoprawne członkostwo w Sojuszu. Chcemy też jednoznacznej deklaracji, że NATO czeka na Ukrainę po zakończeniu wojny z Rosją. To jest maksimum tego, co możemy osiągnąć w tym roku, dlatego takie decyzje uznamy za wystarczające - oznajmił Czernow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Szczyt Sojuszu w stolicy Litwy zaplanowano na 11-12 lipca. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu otrzymał m.in. ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

12:03 Brytyjski premier Rishi Sunak miał podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedzieć mu, że Wielka Brytania poprze członkostwo jego kraju w NATO po zakończeniu wojny - podał we wtorek dziennik "i".

W poniedziałek rano Zełenski przyleciał do Wielkiej Brytanii z krótką, niezapowiadaną wcześniej wizytą, podczas której rozmawiał z Sunakiem o dalszym wsparciu dla Ukrainy, zarówno w postaci sprzętu wojskowego, jak i długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa.

Po spotkaniu w Chequers, wiejskiej rezydencji brytyjskich premierów, Sunak powiedział, że omawiali "ustalenia dotyczące bezpieczeństwa, które powinniśmy wprowadzić dla Ukrainy wśród krajów sojuszniczych w długim okresie, aby zapewnić, że może się ona bronić i aby zapewnić skuteczne odstraszanie przed przyszłą rosyjską agresją".

Ale, jak twierdzi "i", Sunak miał podczas rozmowy powiedzieć Zełenskiemu, że Wielka Brytania poprze każdą strategię Ukrainy w kwestii bezpieczeństwa, jaką tylko ona wybierze, co oznaczałoby też poparcie dla członkostwa w NATO.

11:02 Siły Grupy Wagnera kontynuują stopniowe postępy w oczyszczaniu ukraińskich pozycji w centrum Bachmutu, ale w ciągu ostatnich czterech dni siły ukraińskie poczyniły taktyczny postęp stabilizując swoje pozycje na flankach miasta - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, oprócz postępów na południu Bachmutu, ukraińskie natarcia odepchnęły rosyjską linię frontu na północny zachód od miasta. To prawdopodobnie umożliwiło siłom ukraińskim ponowne bezpieczne wykorzystanie drogi 0506 będącej kluczowym szlakiem zaopatrzeniowym. 

Dodano, że Ukraina powstrzymuje postępy Rosji w kierunku zachodnim wzdłuż linii kanału Doniec-Donbas, który włączony został w głęboką strefę obronną wokół miasta Czasiw Jar. 

11:01 Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował we wtorek, że wizytował oddziały pod Bachmutem, które - jak zaznaczył - przeszły w ciągu ostatnich dni do ataku, wywołując dezorientację wroga i otwierając w walkach "nową stronicę".

"Trzy dni temu otworzyła się nowa stronica naszej wojny, gdy przeszliście do ataku" - mówił Syrski, zwracając się do żołnierzy. Dodał następnie: "Swoimi działaniami wywołaliście dezorientację całej armii rosyjskiej, dlatego że Rosjanie nie wiedzą, gdzie odbywa się atak, gdzie trwa nasz atak ogólny i co dzieje się pod Bachmutem, który już uważali za swój".

Syrski wspomniał w wystąpieniu o ataku ukraińskim "od północy i od południa" i porównał atakujących Bachmut najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera do "szczurów w pułapce".

W komentarzu na Telegramie ukraiński dowódca poinformował, że podległe mu oddziały, "stosując zasadę aktywnej obrony", przechodzą "do działań kontrofensywnych na niektórych odcinkach pod Bachmutem". Wymienił formacje walczące pod Bachmutem: 56. i 57. samodzielną brygadę zmotoryzowaną, 3. i 5. brygadę szturmową i 24. brygadę zmechanizowaną sił zbrojnych Ukrainy. 

10:52 Rosyjskie wydatki na obronność w styczniu i lutym stanowiły 36 proc. wszystkich wydatków budżetowych; Kreml przeznaczył na armię niemal cztery razy więcej pieniędzy, niż na potrzeby "gospodarki narodowej" i prawie dwa razy więcej, niż na cele socjalne - podała w poniedziałek agencja Reutera, która przeanalizowała dane rosyjskiego resortu finansów.

W dwóch pierwszych miesiącach roku władze w Moskwie wydały na obronność około 2 bln rubli (równowartość 26 mld dolarów). W porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, gdy Kreml zaatakował Ukrainę, oznacza to wzrost o 282 proc. - powiadomił Reuters.

Agencja zauważyła, że inwazja na sąsiedni kraj jest dla Rosji bardzo kosztowna, ponieważ wydatki zbrojeniowe Moskwy zwiększają się w niekontrolowany sposób i znacznie przekraczają wcześniejsze założenia budżetowe. Kwota wydana na armię w styczniu i lutym stanowi ponad 40 proc. nakładów na sektor zbrojeniowy zaplanowanych na cały rok 2023.

10:04 Grupa Wagnera, zarządzana przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna, nie jest jedyną rosyjską prywatną firmą wojskową biorącą udział w inwazji na Ukrainę; walczą tam jeszcze przynajmniej trzy oddziały najemników,  związane z państwowym koncernem Gazprom i jeden kontrolowany przez resort obrony - ujawniła we wtorek rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

Fakt uczestnictwa utworzonych przez Gazprom grup najemniczych w walkach pod Bachmutem wyszedł na jaw w kwietniu. Bojownicy oddziału Potok nagrali wówczas apel adresowany do Władimira Putina, w którym poskarżyli się na błędy w dowodzeniu, niewystarczające zapasy amunicji i konflikty z wagnerowcami. Z relacji prokremlowskich tzw. blogerów wojskowych wiadomo o jeszcze przynajmniej dwóch innych oddziałach Gazpromu, znanych pod nazwami Fakieł (w jęz. rosyjskim "pochodnia") i Płamia ("płomień") - powiadomiła BBC.

Niezależni dziennikarze zauważyli, że w Rosji zapanowała swego rodzaju moda na tworzenie prywatnych firm wojskowych - na wzór istniejącej od blisko 10 lat Grupy Wagnera. W pierwszej połowie 2022 roku, na początku inwazji na Ukrainę, Gazprom miał skompletować trzy grupy najemników, rekrutując do tych formacji ochroniarzy pracujących w oddziałach koncernu w całej Rosji.

08:24 W nocnym ataku Rosji siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 18 rakiet różnego typu, w tym sześć ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Kindżał – poinformował we wtorek rano naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Atak nastąpił o godz. 3.30 (2.30 czasu polskiego). Wojska rosyjskie użyły pocisków odpalanych z ziemi, samolotów oraz okrętów.

„Z sześciu samolotów MiG-31 K wystrzelono sześć rakiet ponaddźwiękowych Ch-47M2 Kindżał, dziewięć pocisków manewrujących Kalibr (odpalono) z okrętów na Morzu Czarnym oraz trzy rakiety z wyrzutni lądowych (S-400, Iskander-M)” – napisał Załużny w Telegramie.

„Wszystkie 18 rakiet zostało zniszczonych przez siły i środki obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy” – podkreślił. 

07:15 Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podkreśla w najnowszym raporcie o sytuacji na froncie na Ukrainie, że oficjele ukraińscy potwierdzili 15 maja ograniczone sukcesy swej armii pod Bachmutem. Trwają tam lokalne kontrataki ukraińskie.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała w poniedziałek, że siły ukraińskie pod Bachmutem przesuwały się do przodu przez kilka dni - relacjonuje ISW. Malar nie wskazała, gdzie doszło do tych kontrataków. Wcześniej, 14 maja, rzecznik armii Serhij Czerewaty mówił, że są to postępy rzędu 150-600 metrów w różnych kierunkach w rejonie Bachmutu.

Dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski nazwał postępy pod Bachmutem pierwszym sukcesem w obronie miasta, ale zastrzegł, że sukcesy te są jedynie częściowe - podkreślają analitycy.

"15 maja siły rosyjskie nadal podejmowały ataki lądowe na Bachmut i jego przedmieścia, a siły ukraińskie kontynuowały operacje obronne w kierunku Bachmutu" - informuje ISW. Strona ukraińska mówi o nieudanym ataku rosyjskim w kierunku Hryhoriwki i Bohdaniwki (9 km na północny zachód od Bachmutu) oraz miejscowości Iwaniwske i Predteczyne (14 km na południowy zachód). 

05:34 Nocny atak lotniczy Rosji na Kijów - ósmy w maju - był skomplikowany, gdyż z różnych kierunków wystrzelono drony, rakiety manewrujące i prawdopodobnie rakiety balistyczne - przekazał we wtorek szef Administracji Wojskowej miasta Kijowa Serhij Popko.

"To było wyjątkowe w swojej intensywności - maksymalna liczba pocisków atakujących w najkrótszym czasie" - powiedział Popko, cytowany przez agencję Reutera.

04:20 Mer Kijowa Kliczko poinformował, że we wtorek w nocy w Kijowie słychać było eksplozje - podał portal The Kyiv Independent. Kliczko, przekazał, że odłamki pocisku spadły na teren zoo w kijowskiej dzielnicy Szewczenki. Do akcji wysłano służby ratunkowe.

02:29 Systemy obrony powietrznej odpierały w nocy we wtorek rosyjskie ataki powietrzne na Kijów i inne miejsca na Ukrainie - przekazał na Telegramie Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Alarm przeciwlotniczy obowiązuje we wszystkich obwodach Ukrainy.

"Obrona przeciwlotnicza funkcjonuje, jeśli chodzi o cele" - przekazał Jermak, którego cytuje Reuters.

Urzędnicy administracji wojskowej Kijowa przekazali również na Telegramie, że systemy obrony powietrznej odpierają ataki na stolicę.

Świadkowie, na których powołuje się Reuters, potwierdzili kilka eksplozji w Kijowie, które brzmiały jak systemy obrony powietrznej niszczące obiekty.

Z kolei dziennikarze portalu The Kyiv Independent przekazali, że co najmniej dziesięć głośnych eksplozji było słyszalnych w nocy w stolicy kraju.

Alarm przeciwlotniczy ze względu na zagrożenie atakami rakietowymi jest aktywny we wszystkich obwodach.

22:30 Prezes Sądu Najwyższego Ukrainy Wsewołod Kniaziew został w poniedziałek zatrzymany podczas przyjmowania nielegalnej korzyści majątkowej w wysokości 3 mln dolarów - poinformował portal Ukrainska Prawda za źródłami w ukraińskich organach ścigania.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) powiadomiło w godzinach wieczornych na Telegramie, że wraz ze Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAP) ujawniło "mechanizmy korupcyjne" funkcjonujące w Sądzie Najwyższym, polegające na "pobieraniu nienależnych świadczeń (pieniężnych) przez sędziów i kierownictwo" tej instytucji.

22:23 Rosyjskie siły dosłownie wykradają dzieci z miejsc zamieszkania i nauki na okupowanych ukraińskich terytoriach - poinformowała w poniedziałek przedstawicielka administracji prezydenta Ukrainy Daria Zariwna.

Według ukraińskich danych siłą wywieziono z Ukrainy do Rosji ok. 20 tys. dzieci. "Choć liczba takich zbrodni może być znacznie wyższa i może wynosić ponad 100 tys." - napisała w Telegramie Zariwna.

(PAP)