Projekt 800 Plus. Premier zdradza, kiedy zostanie przyjęty przez rząd

2023-05-17 12:44 aktualizacja: 2023-05-18, 08:45
Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Paweł Supernak
Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Paweł Supernak
Prawdopodobnie w czerwcu projekt ustawy wprowadzający 800 Plus będzie poddany konsultacjom społecznym, a następnie będzie przyjęty przez rząd - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Podczas weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił, że od przyszłego roku świadczenie wychowawcze 500 Plus zostanie podniesione do 800 zł.

"Prawdopodobnie w czerwcu będzie okres konsultacji społecznych (projektu - przyp. PAP), następnie przyjęcie na rządzie" - poinformował premier 

Zgodnie z zapowiedziami wyższe świadczenie ma trafić do rodziców od 1 stycznia 2024 r. Premier podkreślił, że wówczas inflacja powinna spadać. "Program 800+ wdrażamy wtedy, kiedy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Coraz więcej analiz wskazuje, że inflacja będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku. Może nawet w listopadzie" - poinformował premier.

Premier: obroniliśmy Polaków przed kryzysem, a teraz ruszamy z kolejną ofensywą programową

Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślał, że rząd wie, jak zrobić, aby i finanse publiczne były stabilne, a także jak najszybciej zmaterializować złożone wcześniej obietnice. "Zamieniliśmy system rządów - rządów Platformy Obywatelskiej, czyli jak niektórzy mówią 'oszusta z Platformy', na system realnej demokracji, czyli takiej, w której to, co rządzący mówią, to, co politycy obiecują, staje się faktem" - mówił.

Zarzucił poprzednikom narracje, że "dwa razy obiecać, to raz dotrzymać". "My uważamy, że słowo dane wyborcom jest święte i staramy się robić wszystko, aby ten projekt, który obiecujemy, był zrealizowany" - powiedział.

Premier odniósł się do danych Eurostatu, który podał, że zatrudnienie w Polsce w pierwszym kwartale br. wzrosło kwartał do kwartału o 109,8 tys. osób - do 17 mln 62 tys. osób. Wobec pierwszego kwartału 2022 roku zatrudnienie wzrosło o 236,8 tys. osób.

"Po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości osiągnęliśmy pewien rekord w zatrudnieniu. Na rynku pracy pojawiło się ponad 17 milionów osób" - mówił Morawiecki. "To jest absolutny rekord. Nigdy tyle osób nie było zatrudnionych, a przypomnijcie sobie państwo te różne krokodyle łzy wylewane przez ekonomistów strony przeciwnej, czy przez polityków Platformy Obywatelskiej, co oni mówili o rynku pracy w kontekście wdrożenia naszego 500 plus, czyli wkrótce 800 plus" - podkreślał.

Szef rządu powołał się też na dane OECD. "Według badań OECD mamy do czynienia z bardzo korzystną sytuacją, jeśli chodzi o to, co było przedmiotem debaty publicznej przez 30 lat, czyli klin podatkowy" - mówił. "Prawo i Sprawiedliwość obniżyło klin podatkowy do poziomu, mierząc 22 kraje należące do OECD, do poziomu najkorzystniejszego dla obywateli" - podkreślał.

"Polakom opłaca się mieć sprawdzonego partnera, opłacają się rządy Prawa i Sprawiedliwości" - przekonywał Morawiecki. "Obroniliśmy Polaków przed kryzysem, a teraz ruszamy z naszą kolejną ofensywą - ofensywą programową" - dodał.

Mateusz Morawiecki: budujemy autostrady, by służyły ludziom, a nie były maszynką do zarabiania pieniędzy

Budujemy autostrady, żeby służyły ludziom, a nie żeby były maszynką do zarabiania pieniędzy dla niektórych - powiedział Mateusz Morawiecki. Opłaty za autostrady są jedną z barier mobilności. Większa dostępność autostrad przyczyni się do poprawy m.in. stanu portfela Polaków - dodał.

"Budujemy autostrady przede wszystkim po to, żeby służyły ludziom, a nie żeby były maszynką do zarabiania pieniędzy dla niektórych. Otwarte bramki najlepiej będą symbolizowały naszą politykę" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po rządzie.

Jego zdaniem większa dostępność autostrad przyczynić się również do poprawy stanu portfela Polaków - bo mniej będą wydawać na autostrady, ale także do poprawy stanu środowiska naturalnego, do zwiększenia bezpieczeństwa, komfortu jazdy. "To jednocześnie oddaje charakter naszych rządów - zwiększanie dostępności i zmniejszanie obciążeń dla obywateli" - wskazał.

Jak podkreślił premier, tak długo, jak autostrady były pewnym dobrem luksusowym, "tak można powiedzieć, że nie dla wszystkich były dostępne". "My udostępniamy je dla wszystkich. Opłaty za autostrady są jedną z barier mobilności. Zwiększając mobilność, zwiększamy też szanse przedsiębiorców na pozyskanie dobrego pracownika, a szansę pracowników na uzyskanie jak najlepszej pracy. Autostrady muszą jak najwięcej łączyć, a nie być barierami i stąd nasza zmiana" - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Realizujemy rozwiązania, które zaproponowaliśmy ze względu na problemy na rynku zbóż"

Ze względu na problemy na rynku zbóż zaproponowaliśmy parę tygodni temu rozwiązania, które konsekwentnie realizujemy – przekazał premier. Zaznaczył, że zmieniające się światowe ceny zbóż wpływają na konieczność zastosowania dodatkowych instrumentów.

"Dziś ze względu na wojnę na Ukrainie i ze względu na charakterystykę rynku cenowego, cen na rynku światowym problemy pojawiły się na rynku zbóż. I dlatego zaproponowaliśmy rozwiązania parę tygodni temu, które konsekwentnie realizujemy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przekazał, że czasami rozwiązania rządowe były realizowane wbrew Unii Europejskiej, ale ostatnio został uzgodniony pakiet rozwiązań z UE. „Mam nadzieję, że będzie on dotrzymany, będzie on zrealizowany po obu stronach” – stwierdził premier.

Jak zaznaczył, zmieniające się ceny światowe wpływają na konieczność zastosowania dodatkowych instrumentów.

Szef rządu: idziemy z potężnym programem inwestycji w hale sportowe

Idziemy z potężnym programem inwestycji w hale sportowe. Powstanie 1000 nowych hal sportowych, w przypadku wielu z nich są już znane lokalizacje, kolejne są dyskutowane z samorządowcami - powiedział premier.

Szef rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów był pytany o planowane projekty wsparcia inwestycji sportowych.

Premier zapewnił, że rząd inwestuje w sport i w tym celu organizowane są rozmowy m.in. z właścicielami klubów sportowych. "Bardzo mocno inwestujemy w sport. Spotkałam się z kibicami Chorzowa, Rakowa, z decydentami tych klubów. Zadeklarowałem wsparcie dla polskich klubów, po to, aby one osiągały jak najlepsze sukcesy" - powiedział Morawiecki.

Do tego - jak wskazał - musi być odpowiednia infrastruktura sportowa, by jak najlepiej kształcić młodzież.

"Idziemy z potężnym programem inwestycji w hale sportowe. To 1000 nowych hal sportowych, (w przypadku) wielu z nich są już znane lokalizacje. Inne lokalizacje są dyskutowane z samorządowcami" - przekazał premier.

Zwrócił także na dobrą współpracę z samorządowcami w tym obszarze. "Nie dziwi mnie, że nawet samorządowcy, którzy są z innej opcji politycznej dostrzegają ten nasz wysiłek i starają się z nami jak najbliżej współpracować. A ja zachęcam ich do współpracy, bo na tym polega troska o dobro wspólne" - podkreślił szef rządu.

(PAP)

Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Aneta Oksiuta, Katarzyna Herbut

jos/