Podczas weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił, że od przyszłego roku świadczenie wychowawcze 500 Plus zostanie podniesione do 800 zł.
"Prawdopodobnie w czerwcu będzie okres konsultacji społecznych (projektu - przyp. PAP), następnie przyjęcie na rządzie" - poinformował premier
Zgodnie z zapowiedziami wyższe świadczenie ma trafić do rodziców od 1 stycznia 2024 r. Premier podkreślił, że wówczas inflacja powinna spadać. "Program 800+ wdrażamy wtedy, kiedy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Coraz więcej analiz wskazuje, że inflacja będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku. Może nawet w listopadzie" - poinformował premier.
Premier: obroniliśmy Polaków przed kryzysem, a teraz ruszamy z kolejną ofensywą programową
Premier @MorawieckiM po zakończonym posiedzeniu #RM w #KPRM: Prawdziwą marką rządu jest wiarygodność - nasze programy przekuwamy w czyn. Wiemy jak zrobić, żeby realizacja naszych obietnic była jak najszybciej zmaterializowana, przy zachowanej stabilności finansów publicznych. pic.twitter.com/URnp5jyHqu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 17, 2023
Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślał, że rząd wie, jak zrobić, aby i finanse publiczne były stabilne, a także jak najszybciej zmaterializować złożone wcześniej obietnice. "Zamieniliśmy system rządów - rządów Platformy Obywatelskiej, czyli jak niektórzy mówią 'oszusta z Platformy', na system realnej demokracji, czyli takiej, w której to, co rządzący mówią, to, co politycy obiecują, staje się faktem" - mówił.
Zarzucił poprzednikom narracje, że "dwa razy obiecać, to raz dotrzymać". "My uważamy, że słowo dane wyborcom jest święte i staramy się robić wszystko, aby ten projekt, który obiecujemy, był zrealizowany" - powiedział.
Premier odniósł się do danych Eurostatu, który podał, że zatrudnienie w Polsce w pierwszym kwartale br. wzrosło kwartał do kwartału o 109,8 tys. osób - do 17 mln 62 tys. osób. Wobec pierwszego kwartału 2022 roku zatrudnienie wzrosło o 236,8 tys. osób.
"Po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości osiągnęliśmy pewien rekord w zatrudnieniu. Na rynku pracy pojawiło się ponad 17 milionów osób" - mówił Morawiecki. "To jest absolutny rekord. Nigdy tyle osób nie było zatrudnionych, a przypomnijcie sobie państwo te różne krokodyle łzy wylewane przez ekonomistów strony przeciwnej, czy przez polityków Platformy Obywatelskiej, co oni mówili o rynku pracy w kontekście wdrożenia naszego 500 plus, czyli wkrótce 800 plus" - podkreślał.
Po raz pierwszy w historii liczba pracujących w Polsce w pierwszym kwartale 2023 r. sięgnęła 17 mln 62 tys. osób.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 17, 2023
Jesteśmy bardzo pracowitym narodem! Dziękuję.
Tak jak w sporcie - coraz lepsze wyniki motywują do jeszcze cięższej pracy i starań, dlatego rząd @pisorgpl nie… pic.twitter.com/AcepFwcN19
Szef rządu powołał się też na dane OECD. "Według badań OECD mamy do czynienia z bardzo korzystną sytuacją, jeśli chodzi o to, co było przedmiotem debaty publicznej przez 30 lat, czyli klin podatkowy" - mówił. "Prawo i Sprawiedliwość obniżyło klin podatkowy do poziomu, mierząc 22 kraje należące do OECD, do poziomu najkorzystniejszego dla obywateli" - podkreślał.
"Polakom opłaca się mieć sprawdzonego partnera, opłacają się rządy Prawa i Sprawiedliwości" - przekonywał Morawiecki. "Obroniliśmy Polaków przed kryzysem, a teraz ruszamy z naszą kolejną ofensywą - ofensywą programową" - dodał.
Mateusz Morawiecki: budujemy autostrady, by służyły ludziom, a nie były maszynką do zarabiania pieniędzy
Budujemy autostrady, żeby służyły ludziom, a nie żeby były maszynką do zarabiania pieniędzy dla niektórych - powiedział Mateusz Morawiecki. Opłaty za autostrady są jedną z barier mobilności. Większa dostępność autostrad przyczyni się do poprawy m.in. stanu portfela Polaków - dodał.
"Budujemy autostrady przede wszystkim po to, żeby służyły ludziom, a nie żeby były maszynką do zarabiania pieniędzy dla niektórych. Otwarte bramki najlepiej będą symbolizowały naszą politykę" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po rządzie.
Jego zdaniem większa dostępność autostrad przyczynić się również do poprawy stanu portfela Polaków - bo mniej będą wydawać na autostrady, ale także do poprawy stanu środowiska naturalnego, do zwiększenia bezpieczeństwa, komfortu jazdy. "To jednocześnie oddaje charakter naszych rządów - zwiększanie dostępności i zmniejszanie obciążeń dla obywateli" - wskazał.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Otwarte bramki na autostradzie najlepiej będą obrazowały naszą politykę. Większa dostępność autostrad przyczyni się do poprawy stanu portfela Polaków, ale także do poprawy stanu środowiska naturalnego, zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy. pic.twitter.com/TwOjip3Dtu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 17, 2023
Jak podkreślił premier, tak długo, jak autostrady były pewnym dobrem luksusowym, "tak można powiedzieć, że nie dla wszystkich były dostępne". "My udostępniamy je dla wszystkich. Opłaty za autostrady są jedną z barier mobilności. Zwiększając mobilność, zwiększamy też szanse przedsiębiorców na pozyskanie dobrego pracownika, a szansę pracowników na uzyskanie jak najlepszej pracy. Autostrady muszą jak najwięcej łączyć, a nie być barierami i stąd nasza zmiana" - powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Tak długo jak autostrady były dobrem luksusowym, nie mogły być dostępne dla wszystkich. Opłaty za autostrady to jedna z barier mobilności. Autostrady muszą jak najwięcej łączyć - stąd nasza zmiana. pic.twitter.com/vz5OdfITmq
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 17, 2023
"Realizujemy rozwiązania, które zaproponowaliśmy ze względu na problemy na rynku zbóż"
Ze względu na problemy na rynku zbóż zaproponowaliśmy parę tygodni temu rozwiązania, które konsekwentnie realizujemy – przekazał premier. Zaznaczył, że zmieniające się światowe ceny zbóż wpływają na konieczność zastosowania dodatkowych instrumentów.
"Dziś ze względu na wojnę na Ukrainie i ze względu na charakterystykę rynku cenowego, cen na rynku światowym problemy pojawiły się na rynku zbóż. I dlatego zaproponowaliśmy rozwiązania parę tygodni temu, które konsekwentnie realizujemy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Solidarne państwo musi być takim w miejscach, gdzie pojawiają się największe problemy. Zmieniające się ceny światowe wpływają na konieczność wprowadzenia nowych instrumentów na rynku zbóż. pic.twitter.com/bM8HtzN2aK
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 17, 2023
Przekazał, że czasami rozwiązania rządowe były realizowane wbrew Unii Europejskiej, ale ostatnio został uzgodniony pakiet rozwiązań z UE. „Mam nadzieję, że będzie on dotrzymany, będzie on zrealizowany po obu stronach” – stwierdził premier.
Jak zaznaczył, zmieniające się ceny światowe wpływają na konieczność zastosowania dodatkowych instrumentów.
📸 Posiedzenie #RadaMinistrów pod przewodnictwem premiera @MorawieckiM.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 17, 2023
Rząd dzisiaj zajmuje się m. in. projektami ustaw ⤵️
✅ o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym
✅ o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym
✅ o rewitalizacji… pic.twitter.com/AUBGGVeXuv
Szef rządu: idziemy z potężnym programem inwestycji w hale sportowe
Idziemy z potężnym programem inwestycji w hale sportowe. Powstanie 1000 nowych hal sportowych, w przypadku wielu z nich są już znane lokalizacje, kolejne są dyskutowane z samorządowcami - powiedział premier.
Szef rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów był pytany o planowane projekty wsparcia inwestycji sportowych.
Premier zapewnił, że rząd inwestuje w sport i w tym celu organizowane są rozmowy m.in. z właścicielami klubów sportowych. "Bardzo mocno inwestujemy w sport. Spotkałam się z kibicami Chorzowa, Rakowa, z decydentami tych klubów. Zadeklarowałem wsparcie dla polskich klubów, po to, aby one osiągały jak najlepsze sukcesy" - powiedział Morawiecki.
Do tego - jak wskazał - musi być odpowiednia infrastruktura sportowa, by jak najlepiej kształcić młodzież.
"Idziemy z potężnym programem inwestycji w hale sportowe. To 1000 nowych hal sportowych, (w przypadku) wielu z nich są już znane lokalizacje. Inne lokalizacje są dyskutowane z samorządowcami" - przekazał premier.
Zwrócił także na dobrą współpracę z samorządowcami w tym obszarze. "Nie dziwi mnie, że nawet samorządowcy, którzy są z innej opcji politycznej dostrzegają ten nasz wysiłek i starają się z nami jak najbliżej współpracować. A ja zachęcam ich do współpracy, bo na tym polega troska o dobro wspólne" - podkreślił szef rządu.
(PAP)
Autorzy: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Aneta Oksiuta, Katarzyna Herbut
jos/