O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niemcy nie wesprą koalicji F-16 dla Ukrainy. "Nie mamy możliwości ani kompetencji"

Nie mamy możliwości aktywnego wsparcia brytyjsko-holenderskiej inicjatywy przekazania walczącej z Rosją Ukrainie myśliwców - oświadczył w środę na konferencji prasowej w Berlinie minister obrony Niemiec Boris Pistorius po spotkaniu ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallacem.

Samolot F-16 Fot. Harald Tittel/PAP/DPA
Samolot F-16 Fot. Harald Tittel/PAP/DPA

"Nie możemy odegrać aktywnej roli w takim sojuszu, takiej koalicji, ponieważ nie mamy możliwości szkoleniowych, kompetencji, ani samolotów" - stwierdził Pistorius.

Wielka Brytania poinformowała we wtorek, że pracuje wraz z Holandią nad utworzeniem międzynarodowej koalicji, mającej pomóc Ukrainie w uzyskaniu myśliwców F-16 od wspierających ją krajów. Jednocześnie jednak Wielka Brytania, Niemcy i USA sprzeciwiły się przekazaniu własnych myśliwców.

"To, co możemy niewątpliwie zrobić, to zapewnić szkolenie i wsparcie, znowu, w pewnych granicach, ponieważ nie mamy pilotów F-16" - powiedział Wallace na konferencji prasowej w Berlinie.

"Możemy zrobić to, co robiliśmy przez cały ten czas, czyli możemy umożliwić innym, którzy tego chcą (przekazanie swoich myśliwców)" - dodał brytyjski minister. Wallace zapewnił ponadto, że każdy kraj, który zwróci się do Wielkiej Brytanii z prośbą o pomoc w sprowadzeniu swoich czołgów na Ukrainę, dostanie wsparcie w tym procesie. (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Olaf Scholz i Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER / POOL

    Scholz i Merz odbyli wstępne rozmowy w sprawie utworzenia koalicji

  • Berlin. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Na kogo głosowali Niemcy we wschodnich landach? Są wstępne wyniki

  • Alice Weidel Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

    Szefowa AfD: jesteśmy gotowi do przejęcia odpowiedzialności

  • Reichstag. Fot. PAP/ EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

    Rozpoczęły się przedterminowe wybory do Bundestagu [INFOGRAFIKA]

Serwisy ogólnodostępne PAP