Władze Ukrainy: Bachmut priorytetem dla Rosjan, ostrzeliwujemy ich pozycje [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-22 07:03 aktualizacja: 2023-05-23, 07:47
Walki w Bachmucie. Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Walki w Bachmucie. Fot. PAP/Muhammed Enes Yildirim / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Nasze wojska, atakujące na flankach na północ i południe od Bachmutu, nieco zmniejszyły tempo swoich działań, ale mimo to zajmują wzniesienia w pobliżu miasta; umożliwi nam to ostrzeliwanie rosyjskich pozycji w Bachmucie i utrudni wrogowi pozostanie w tej miejscowości - oznajmiła w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

07:39 W rejonie Grajworonu w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, gdzie według doniesień z poniedziałku wkroczył oddział dywersyjny złożony z obywateli rosyjskich, trwa operacja służb siłowych - podała we wtorek rosyjska redakcja BBC, powołując się na oświadczenia władz.

Jak informuje BBC, szef władz obwodowych Wiaczesław Gładkow zaapelował do mieszkańców rejonu (powiatu) grajworońskiego, by nie wracali jeszcze do domów. Gubernator oświadczył też, że podczas ewakuacji zmarła starsza kobieta.

06:47 Tajne akcje w Rosji, dokonywane z maksymalnym rozgłosem przez Rosjan, walczących po stronie Ukrainy, muszą wprawiać władze w Moskwie w osłupienie i z pewnością będą kontynuowane – ocenił w rozmowie z PAP ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express Iwan Kyryczewski.

Skomentował w ten sposób rajd walczących po stronie ukraińskiej rosyjskiego korpusu ochotniczego oraz legionu "Wolność Rosji”, które ogłosiły w poniedziałek, że znajdują się w Rosji i wyzwalają rosyjskie miejscowości przy granicy z Ukrainą w obwodzie biełgorodzkim.

00:59 Polska jako pierwsza odpowiedziała na międzynarodowy apel Ukrainy o pilną dostawę karetek na linię frontu wojny z Rosją i w ciągu doby dostarczyła do Kijowa 26 takich pojazdów – oświadczył wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk.

Uroczyste przekazanie karetek odbyło się w poniedziałek wieczorem. W drodze na Ukrainę są kolejne samochody. Polska zapowiedziała ogółem przekazanie 45 wozów ratunkowych.

00:54  W Biełgorodzie w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do ataku na budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poinformowała ukraińska agencja Unian na podstawie doniesień Biełgorod Telegram i SOTA.

Fotografie i wideo dymu unoszącego się nad miastem zostały opublikowane przez rosyjską stronę internetową SOTA w Telegramie.

22:11 W ostatnich dniach na przejściach granicznych coraz więcej Finów i innych obywateli UE, udających się do Rosji np. po tanie paliwo musiało zawrócić. Tych, którzy przejechali przez granicę, FSB, po wejściu Finów do NATO, wypytywała m.in. o stopień wojskowy – podają fińskie media.

„Dotychczas to, co było wpisane w wizie nie miało praktycznie znaczenia; teraz wydaje się, że wnikliwie się temu przyglądają” – mówi, cytowany w poniedziałek przez „Ilta-Sanomat”, Janne, który od lat podróżuje do Rosji i odwiedza krewnych w Sankt Petersbrugu. Inny – Ilkka, mieszkaniec Karelii Południowej, przyznał również, że mimo wojny, chęć Finów do odwiedzenia Rosji wcale „nie osłabła”. Sam jeździ tankować rosyjskie paliwo dwa razy w tygodniu.

21:51 Społeczność międzynarodowa byłaby w błędzie, gdyby uważała, że wojna na Ukrainie całkowicie osłabiła Rosję i że nie jest ona już zdolna do nowych strategicznych "niespodzianek" - powiedziała w poniedziałek łotewska minister obrony Inara Murniece.

Murniece, która wzięła w poniedziałek udział w spotkaniu Grupy Północnej w Legionowie, podkreśliła, że wartość pomocy wojskowej Łotwy dla Ukrainy przekroczyła już 1 proc. PKB tego nadbałtyckiego kraju - napisała agencja LETA.

21:45 Rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-24 został strącony w pobliżu Nju-Jorku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała na Facebooku 24. Samodzielna Brygada Zmechanizowana imienia króla Daniela Halickiego.

"Śmigłowiec wroga próbował przeprowadzić atak ogniowy na wioskę Nju-Jork, lecz został zatrzymany przez strzelca przeciwlotniczego dywizjonu rakietowo-artyleryjskiego 24. Brygady celnym strzałem z pocisku Igła. Po trafieniu wrogi śmigłowiec rozbił się na terytorium kontrolowanym przez wroga w pobliżu tymczasowo okupowanej Horliwki" - czytamy w powiadomieniu - "Najeźdźcom życzymy: niech im ziemia lekką będzie" - dodano we wpisie.

21:31 Rosjanie wywożą z anektowanego Krymu dokumenty i inne dowody, świadczące o ich nielegalnych działaniach - powiedziała w poniedziałek telewizji Espreso rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

Według niej Rosjanie próbują wywieźć przez Most Kerczeński "wszystko to, co dla nich wartościowe, i to, co może być wartościowe dla międzynarodowego trybunału". Są to dokumenty, które potwierdzają ich bezprawne działania - dodała.

21:10 Nie zachęcamy, ani nie umożliwiamy Ukraińcom ataków na terytorium Rosji, ale to Rosja jest agresorem, zaś Ukraina sama decyduje, jak prowadzić działania wojenne - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, komentując poniedziałkowe wydarzenia w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim.

Dodał, że sprawa nie wpłynie na zgodę prezydenta USA Joe Bidena w sprawie przekazania Ukrainie samolotów F-16. 

20:45 Ukraińscy piloci myśliwców wkrótce rozpoczną szkolenie na myśliwcach F-16 - zapowiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra w Brukseli.

Nie podał daty ani terminu rozpoczęcia szkolenia, ale powiedział, że wcześniejsze decyzje o wsparciu wojskowym również często były realizowane „bardzo szybko” .

19:45 Przyjęcie 11. pakietu sankcji UE wobec Rosji przeciąga się; Polska chce sankcji za prześladowania Tatarów krymskich i wywózki ukraińskich dzieci do Rosji - powiedział  w Brukseli minister spraw zagranicznych UE Zbigniew Rau.

„Oczekiwałem, że decyzja (ws. 11. pakietu sankcji - PAP) będzie w drugiej połowie maja. Jesteśmy w drugiej połowie, ale rzecz się nieco przeciąga, dlatego, że pojawiają się nowe okoliczności. Sami jesteśmy gotowi rozszerzać listę sankcji chociażby indywidualnych” – powiedział.

19:11 Ukraińskie siły przesunęły się minionej doby o 200-400 metrów naprzód na różnych odcinkach pod atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmutem w Donbasie - powiadomił w poniedziałek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

Strona rosyjska wciąż próbuje przejąć pełną kontrolę nad Bachmutem i jest to ich priorytetowy cel - podkreśłił rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

18:39 Dostarczenie Ukrainie samolotów F-16 w najlepszym wypadku zajmie kilka miesięcy - powiedział w poniedziałek sekretarz Sił Powietrznych USA Frank Kendall. Nie wykluczył przy tym przekazania stronie ukraińskiej przez USA własnych myśliwców.

Kendall, urzędnik Pentagonu odpowiadający za Siły Powietrzne i Siły Kosmiczne, odniósł się do kwestii przekazania F-16 Ukrainie podczas wystąpienia w George Washington University w Waszyngtonie. Jak przyznał, aby samoloty trafiły na Ukrainę potrzeba "rozwiązać wiele szczegółów" i zajmie to w "najlepszym wypadku kilka miesięcy".

18:23 Oczekujemy kolejnych spotkań i wizyt na Ukrainie, będzie więcej broni dla naszych żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym w poniedziałek.

"Już zaczęliśmy przygotowywać ten i najbliższe tygodnie. Oczekujemy nowych spotkań i rozmów, na razie przede wszystkim to wizyty u nas, w naszym państwie. Będzie jeszcze broń dla naszych żołnierzy" - podkreślił prezydent na wideo nagranym w pociągu.

Jak zaznaczył, Ukraina "robi wszystko, by decyzja na szczycie" NATO w Wilnie w lipcu, "była taką, która zadziała".

17:43 Siły rosyjskie straciły u wybrzeży Morza Czarnego w obwodzie chersońskim myśliwiec Su-35. Został zniszczony podczas startu - powiedział w poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat.

Jurij Ihnat odniósł się do niedzielnych doniesień dotyczących strącenia rosyjskiego myśliwca. "Nie sprecyzowaliśmy, że Siły Powietrzne zniszczyły wrogi Su-35. Doznał niepowodzenia przy starcie. Okoliczności są wyjaśniane" - powiedział rzecznik cytowany przez Interfax-Ukraina. "Będziemy obserwować i słuchać, co na ten temat mają do powiedzenia okupanci. Być może rosyjski system obrony powietrznej, ten krymski, znów zadziałał. Nie wiemy, poczekamy" - dodał Ihnat.

16:37 Trwają dyskusje na temat porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa, które wzmocniłoby Ukrainę, dając jej priorytet w dostępie do zachodniej broni i technologii wojskowej - powiedział dziennikowi "Wall Street Journal" prezydent RP Andrzej Duda. Według gazety, porozumienie ma być wzorowane na "modelu izraelskim" i ma zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w trakcie jej starań o wejście do NATO.

Prezydent miał dodać, że takie porozumienie nie byłoby powiązane z negocjacjami pokojowymi między Ukrainą i Rosją. Według źródeł dziennika, miałoby natomiast łączyć się z procesem dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO, lecz jednocześnie nie wciągać Sojuszu w konflikt z Rosją.

15:30 Odpowiedzialność za działania dywersyjne w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim wzięły na siebie walczące po stronie ukraińskiej rosyjski korpus ochotniczy oraz legion "Wolność Rosji" - poinformował w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez portal Hromadske. Doradca prezydenta skomentował, że Ukraina nie ma z tym nic wspólnego.

14:17 Osoby ścigane za przestępstwa w Rosji znajdują schronienie na ziemiach Ukrainy, okupowanych przez Kreml; lokalne "władze" z nadania Moskwy tolerują ten proceder - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

13:00 W pobliżu okupowanego Enerhodaru na południu Ukrainy rosyjskie wojska próbują zestrzeliwać ukraińskie drony przy pomocy ciężkich karabinów maszynowych, których produkcję rozpoczęto w latach 30. XX wieku; taka broń jest montowana na starych samochodach dostawczych UAZ - poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Takimi "innowacjami" pochwalili się sami rosyjscy wojskowi w rozmowie z prokremlowskimi kanałami w mediach społecznościowych. Oto "druga armia świata" wykorzystuje do zestrzeliwania bezzałogowców wielkokalibrowe karabiny DSzK, znane jeszcze z końca lat 30. ubiegłego wieku. Za stanowisko ogniowe służy naczepa furgonetki UAZ, czyli popularnej "Buchanki", produkowanej w latach 60. - powiadomiły opozycyjne media.

12:52 Szef dyplomacji UE: mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli dostarczyć Ukrainie myśliwce

To dobrze, że państwa G7 przygotowały grunt pod dostarczenie Ukrainie myśliwców i mam nadzieję, iż wkrótce będziemy mogli dostarczyć jej ten rodzaj broni - powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE, pytany o potencjalne dostawy samolotów F-16.

Borrell został zapytany w Brukseli o aktualizację informacji dotyczących potencjalnych dostaw samolotów F-16 Ukrainie. Hiszpan odparł, że dobrze się stało, iż państwa G7 przygotowały grunt pod dostarczenie myśliwców, których ten kraj potrzebuje.

"Szkolenia pilotów już się zaczęły. To pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli dostarczyć Ukrainie ten rodzaj broni" - powiedział szef dyplomacji UE.

12:20 Dania chciałaby być gospodarzem rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - oświadczył szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen przed spotkaniem szefów MSZ państw UE w Brukseli.

"Jeśli Ukraina uzna, że nadszedł czas na takie spotkanie, to byłoby wspaniale. A jest oczywiste, że Dania chciałaby być gospodarzem" - podkreślił Rasmussen w wypowiedzi dla duńskiej agencji prasowej Ritzau w związku ze spotkaniem unijnych ministrów.

 

Rasmussen zastrzegł jednak, że dla przeprowadzenia takiego szczytu decydujące jest nie miejsce rozmów, ale wsparcie takich krajów jak Chiny, Indie oraz Brazylia. "Jeśli szczyt ma mieć wartość dodaną i przynieść postęp, to nie może być to jedynie spotkanie krajów, które zawsze popierały Ukrainę" - zaznaczył.

12:16 kanclerz Niemiec o przystąpieniu Ukrainy do NATO: obecnie nie spełnia ona szeregu warunków

Ukraina domaga się otrzymania podczas lipcowego szczytu NATO jasnego sygnału w sprawie przyjęcia do sojuszu. „Teraz chodzi o wspieranie Ukrainy i obronę swojego kraju. (...) Kryteria NATO obejmują cały szereg warunków, których Ukraina obecnie nie jest w stanie spełnić” – skomentował w Hiroszimie kanclerz Olaf Scholz w wywiadzie dla „Welt Talk”.

11:48 Nasze wojska, atakujące na flankach na północ i południe od Bachmutu, nieco zmniejszyły tempo swoich działań, ale mimo to zajmują wzniesienia w pobliżu miasta; umożliwi nam to ostrzeliwanie rosyjskich pozycji w Bachmucie i utrudni wrogowi pozostanie w tej miejscowości - oznajmiła w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Nadal posuwamy się naprzód, lecz intensywność tych operacji stała się mniejsza, ponieważ przeciwnik ściągnął na kierunek bachmucki dodatkowe siły. Nasze ataki osłabły szczególnie na terenach na północ od miasta, dlatego nacieramy głównie na południu - poinformowała Malar na antenie ukraińskiej telewizji.

Wiceminister potwierdziła, że Bachmut wciąż nie został zdobyty przez rosyjskie wojska, ponieważ siły ukraińskie wciąż kontrolują niewielki skrawek miasta.

"Z wojskowego punktu widzenia obrona Bachmutu bez wątpienia przyniosła zakładany efekt" - podkreśliła Malar, zwracając uwagę na powstrzymanie ofensywy wroga w Donbasie i bardzo duże straty poniesione przez Rosjan, zwłaszcza przez najemniczą Grupę Wagnera.

10:41 Ukraińskie i rosyjskie wojska, walczące o Bachmut na wschodzie Ukrainy od sierpnia 2022 roku, poniosły w tym mieście gigantyczne straty; wynik tego starcia można ocenić jako remis, ale najważniejszym efektem bitwy jest wyniszczenie rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera - ocenił w poniedziałek emerytowany brytyjski generał Richard Barrons.

08:19 Kontrolowana przez rosyjskich najeźdźców Zaporoska Elektrownia Atomowa na południu Ukrainy została odcięta od dostaw elektryczności; to już siódmy taki incydent od początku okupacji tego obiektu w marcu 2022 roku - powiadomił w poniedziałek ukraiński państwowy koncern Enerhoatom, cytowany przez agencję Reutera.

Prawdopodobną przyczyną tej sytuacji był pożar w jednej ze stacji elektroenergetycznych w Zaporożu wywołany przeciążeniem sieci. Jak zapewnił szef władz obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko, zdarzenie to nie ma związku z rosyjskimi ostrzałami.

08:07 Najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera prawdopodobnie kontrolują zachodnie granice Bachmutu, ale siły ukraińskie skupiają się na kontratakach na przedmieściach tego miasta położonego w obwodzie donieckim – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według amerykańskiego think tanku przetrzebione walkami w Bachmucie siły Grupy Wagnera nie będą w stanie kontynuować ataków poza granicami miasta. Z kolei do utrzymania kontroli nad nim rosyjskie dowództwo będzie zmuszone do ściągania sił z innych odcinków frontu.

07:33 Mężczyźni z okupowanych przez Rosję terenów obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, trafiają do aresztów pod byle pretekstem, a następnie są zmuszani do służby wojskowej w siłach agresora - podał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Mieszkańcy podbitych terenów przeważnie zostają aresztowani z błahych powodów, takich jak np. naruszenie ustanowionej przez najeźdźców godziny policyjnej. Zatrzymani mężczyźni są przewożeni do obozów polowych, gdzie czekają na nich więźniowie z rosyjskich zakładów karnych zmobilizowani na wojnę z Ukrainą. Kryminaliści wywierają presję na naszych obywateli, zmuszając ich do wstąpienia w szeregi wroga - powiadomił rządowy serwis.

05:32 Siły rosyjskie dokonały w nocy z niedzieli na poniedziałek ataku na położone na południowym wschodzie Ukrainy miasto Dnipro, ośrodek administracyjny obwodu dniepropietrowskiego - poinformowały w poniedziałek nad ranem miejscowe władze.

Media informowały o serii wybuchów w mieście i okolicach.

Według agencji RBC-Ukraine dało się słyszeć co najmniej 15 wybuchów podczas 90 minut alarmu przeciwlotniczego.

"Dzięki naszym systemom obronnym przetrwaliśmy atak. Szczegółowe informacje podamy w odpowiednim czasie" - przekazał na Telegramie szef lokalnej administracji Serhij Łysak.

22:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, podsumowując szczyt G7, że "świat słyszy stanowisko" jego kraju i że "w każdym znaczącym dla Ukrainy punkcie" jest ona rozumiana przez większość wspólnoty międzynarodowej.

21:23 Przywódcy sześciu krajów afrykańskich: Egiptu, Konga, RPA, Senegalu, Ugandy i Zambii planują rozmowy z Rosją i Ukrainą na temat procesu pokojowego, jak i kupowania przez Afrykę - w obliczu sankcji - nawozów rosyjskich - informuje w niedzielę Associated Press.

20:40 Prezydent Czech Petr Pavel zaapelował o nierezygnowanie z wysiłków na rzecz pokonania Rosji na Ukrainie. Jego zdaniem motywacją powinny być doświadczenia historyczne. Pavel uczestniczył w niedzielę w Terezinie w uroczystościach upamiętniających ofiary Holokaustu.

20:17 Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty powiedział w niedzielę BBC, że siły ukraińskie pozostają w Bachmucie w kilku budynkach na zachodzie miasta. Armia wciąż może zaopatrywać te oddziały w amunicję i żywność - dodał.

Czerewaty zapewnił, że twierdzenia Rosjan o zajęciu Bachmutu są nieprawdą. "(Władimir) Putin i kłamstwo - to jedno i to samo" - oświadczył.

Wyjaśnił, że wojska ukraińskie zajmują w Bachmucie kilka budynków i niektóre ufortyfikowane pozycje. "Teraz w Bachmucie wojska rosyjskie - w szczególności, terrorystyczna organizacja Grupa Wagnera - atakują nasze pozycje. W ciągu ostatniego dnia było to 16 ataków. Nasze wojska pozostają w Bachmucie w zachodniej części miasta i bronią tej części" - powiedział rzecznik.

"Utrzymujemy nasze pozycje dlatego, że codziennie zabijamy wielu wrogów i niszczymy ich sprzęt, osłabiając jednocześnie ich morale. Krok za krokiem eliminujemy możliwość atakowania przez wroga naszych pozycji" - mówił wojskowy.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.

19:47 Bez względu na to, co Rosjanie mówią obecnie o Bachmucie, cieszą się przedwcześnie; powinni raczej pomyśleć o pojawieniu się na Ukrainie samolotów F-16 - oceniła w niedzielę wicepremier ukraińskiego rządu Iryna Wereszczuk.

"Cokolwiek Rosjanie mówiliby teraz o Bachmucie, cieszą się przedwcześnie. Powinni myśleć o tym, co robić, gdy na naszym niebie pojawią się F-16. A te się pojawią" - napisała wicepremier na serwisie Telegram.