Ważna informacja dla podróżujących na Słowację. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Wraca kontrola na granicy

2023-05-23 06:25 aktualizacja: 2023-05-23, 21:27
Przejście graniczne ze Słowacją, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Przejście graniczne ze Słowacją, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Od środy Słowacja przywraca kontrole graniczne na wszystkich wewnętrznych granicach lądowych, tj. z Austrią, Czechami, Węgrami i z Polską oraz w portach lotniczych - poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że przywrócenie kontroli potrwa do 8 czerwca.

Michalska poinformowała, że kontrole graniczne będą prowadzone od 24 maja do 8 czerwca na wszystkich lądowych i lotniczych przejściach granicznych. Przywrócenie kontroli jest związane są z odbywającą się w tym czasie Międzynarodową Konferencją Bezpieczeństwa Globsec 2023 Bratysława.

"Osoby podróżujące w dniach od 24 maja do 8 czerwca br. z Polski do Słowacji powinny pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu" - przekazała por. Anna Michalska.

Wskazała ponadto, że strona słowacka przypomniała, że granicę polsko-słowacką będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. W przypadku granicy lądowej jest to 22 przejścia graniczne: Skalite - Zwardoń (autostrada), Skalite - Zwardoń, Novof-Ujsoły, Oravska Polhora - Korbielów, Bobrov - Winiarczykówka, Trstena - Chyżne, Sucha Hora - Chochołów, Ćirć - Leluchow, Kurów - Muszynka, Leśnica - Szczawnica, Łysa nad Dunajcom - Niedzica, Mniśek nad Popradom - Piwniczna, Vysny Komamik - Barwinek, Tatranska Javorina - Łysa Polana, Palota - Radoszyce, Niżna Polianka - Ożena, Podspady - Jurgów, Becherov - Konieczna, a także w przejściach kolejowych: Skalite - Zwardoń, Palota - Łupków i Plavec – Muszyna.

Lotnicze przejścia graniczne czynne będą na lotniskach: Bratislava, Kośice, Poprad, Pieśfany, Sliac, Żilina, Prievidza, Nitra i Jasna.

Tegoroczna 18. edycja konferencji GLOBSEC odbędzie się w Bratysławie w dniach 29–31 maja; dyskusje będą poświęcone trzem kwestiom: kontynuacji wsparcia dla Ukrainy, wzmacnianiu odporności Europy w obliczu wojny oraz łagodzeniu w dialogu globalnych konsekwencji konfliktu, w tym ekonomicznych i w dziedzinie energetyki.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

kw/