Media: rosyjski okręt zwiadowczy na Morzu Czarnym uszkodzony. Są ranni [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-25 08:53 aktualizacja: 2023-05-26, 07:34
Media: rosyjski okręt zwiadowczy na Morzu Czarnym uszkodzony, fot. print screen Twitter Nexta
Media: rosyjski okręt zwiadowczy na Morzu Czarnym uszkodzony, fot. print screen Twitter Nexta
Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs został uszkodzony na Morzu Czarnym i wymaga naprawy - informuje w czwartek ukraiński portal Suspilne, powołując się na źródła w kręgach wojskowych. Według nich w ataku byli ranni. "Ta wojna nie zakończy się militarnym zwycięstwem Rosji, Ukraina może być w stanie wyprzeć Rosjan z okupowanych terytoriów, ale prawdopodobnie nie w krótkiej perspektywie" - ocenił w czwartek najwyższy rangą amerykański wojskowy gen. Mark Milley. Dodał, że do Ukrainy należy decyzja, czy zakończyć wojnę przy stole negocjacyjnym.
22:30 W okupowanym Berdiańsku doszło do eksplozji - podała Nexta.

21:57 W czwartek na placu Leidseplein w Amsterdamie otwarto wystawę prezentującą zniszczony rosyjski czołg T-72. Wystawę otworzyła burmistrz stolicy Femke Halsema i będzie ona dostępna dla zwiedzających do 4 czerwca br.

Ekspozycja czołgu jest związana z Forum Kultury Europejskiej zorganizowanym przez amsterdamskie centrum debat De Balie. Organizatorzy podkreślają, że symbolizuje on zagrożenie dla demokracji w Europie. Czołg został zniszczony przez ukraińskich żołnierzy podczas bitwy we wsi Dmitriwka koło Buczy, gdzie Rosjanie dokonali zbrodni wojennych na niewinnych cywilach.

Zdjęcia z wystawy można zobaczyć m.in. na portalu “BlikOpNieuws".

21:41 Prokuratura zajęła nieruchomość gruntową w Duivendrecht, gminie znajdującej się na przedmieściach Amsterdamu, należącą do Jorrita Faassena, byłego zięcia prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował w czwartek portal dziennikarstwa śledczego Follow the Money (FTM).

Powód zajęcia nie jest znany, jednak portal przypomina, że Faassen był ostatnio przesłuchiwany na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w związku z podejrzeniem łamania europejskich sankcji nałożonych na Rosję.

21:34 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek Radzie UE za decyzję o zawieszeniu na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne. - To wzmacnia nas wszystkich w Europie - ocenił szef państwa.

W czwartek Rada UE, czyli państwa członkowskie wspólnoty, przyjęła rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne.

"To nowy etap sektorowej integracji naszej gospodarki - Ukrainy i całej Unii Europejskiej. To jest to, co jednoznacznie wzmacnia nas wszystkich w Europie" - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

21:03 Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości ok. 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji - podał w czwartek Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła.

Pomoc zostanie ogłoszona być może już w piątek, ale nie jest wykluczone, że zostanie zakomunikowana po święcie Dnia Pamięci w Stanach Zjednoczonych (29 maja).

20:38 Kanada przekaże Ukrainie pociski rakietowe AIM-9 i powiększy grupę szkoleniowców medycznych, którzy w Polsce prowadzą szkolenia dla ukraińskich żołnierzy – poinformowała w czwartek w komunikacie minister obrony Anita Anand.

Kanada przekazuje Ukrainie 43 pociski rakietowe AIM-9 z wyposażenia kanadyjskiej armii. Anand podkreśliła, że pomoże to ukraińskiej obronie powietrznej w związku z trwającymi rosyjskimi atakami.

20:29 W środę ministerstwo obrony Rosji poinformowało o próbie ataku przeprowadzonej przez ukraińskie siły zbrojne za pomocą trzech dronów na rosyjski okręt. Resort stwierdził, że jednostka nie została uszkodzona.

W czwartek pojawiła się jednak informacja, że jeden z morskich bezzałogowców trafił w okręt Iwan Churs.

"Jest trafienie w korpus i sprzęt. Są ranni, okręt wymaga naprawy" - przekazał rozmówca Suspilnego.

Jak napisał ukraiński portal wojskowy Defense Express, okręt zwiadowczy Iwan Churs został zaatakowany na Morzu Czarnym przez "morskie drony". Do ataku miało dojść w środę nad ranem 74 km na północ od cieśniny Bosfor i 400 km od terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę.

Iwan Churs to jeden z dwóch rosyjskich okrętów zwiadowczych typu 18280 i jedyna jednostka tego rodzaju we Flocie Czarnomorskiej. Został zwodowany w 2017 r. i wprowadzony do służby w 2018 r. Okręt jest wyposażony w sprzęt służący do wywiadu radioelektronicznego i przeznaczony m.in. do penetrowania systemów obrony powietrznej.

20:07 Rząd Szwecji zezwoli ukraińskim pilotom na testowe loty na szwedzkich myśliwcach Jas 39 Gripen - oświadczył w czwartek przebywający na Ukrainie minister obrony Pal Jonson.

19:53 Ta wojna nie zakończy się militarnym zwycięstwem Rosji. Ukraina może być w stanie wyprzeć Rosjan z okupowanych terytoriów, ale prawdopodobnie nie w krótkiej perspektywie - ocenił w czwartek najwyższy rangą amerykański wojskowy gen. Mark Milley. Dodał, że do Ukrainy należy decyzja, czy zakończyć wojnę przy stole negocjacyjnym.

"Ta wojna nie zostanie militarnie wygrana przez Rosję. Jej strategiczne cele, podbój terytorium zwanego Ukrainą, obalenie rządu Zełenskiego (...) zostały pogrzebane jakiś rok temu" - powiedział gen. Milley podczas konferencji po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o to, jak zakończy się wojna na Ukrainie i czy Kijów będzie musiał oddać swoje terytorium.

18:50 W nadchodzących tygodniach wraz z Danią i Holandią stworzymy wspólne ramy szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16 - poinformował w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin podczas konferencji prasowej po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Jak dodał, do pomocy w inicjatywie zgłosiły się też Norwegia, Belgia, Portugalia i Polska.

"Podczas dzisiejszego spotkania, kilku sojuszników i partnerów omówiło plany szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym F-16" - powiedział Austin po spotkaniu online z ministrami 50 państw wspierających Ukrainę.

18:25 Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował w czwartek, że transfer taktycznej broni jądrowej z Rosji na Białoruś już się rozpoczął - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe.

Wcześniej w czwartek Kreml zakomunikował, że podpisał z Mińskiem umowę o rozmieszczeniu broni atomowej na Białorusi.

18:24 Prezydent Sauli Niinisto zatwierdził kolejną transzę wsparcia militarnego dla Ukrainy, o wartości blisko 110 mln euro. 16. fiński pakiet pomocowy zawiera m.in. amunicję oraz sprzęt do obrony powietrznej – poinformowała w czwartek kancelaria rządu.

„Finlandia w dalszym ciągu wspiera Ukrainę, razem ze swoimi zagranicznymi partnerami” – oświadczył minister obrony narodowej Antti Kaikkonen, pełniący obowiązki w tymczasowym rządzie premier Sanny Marin.

17:44 Problemem w zaopatrzeniu w amunicję jest to, że mimo standaryzacji amunicja z różnych państw NATO nie pasuje do różnych armatohaubic produkowanych przez państwa Sojuszu; to problem w zaopatrywaniu Ukrainy, która otrzymała różne typy dział - powiedział gen. Jarosław Gromadziński z Sztabu Generalnego WP.

Gen. Gromadziński, Radca Koordynator Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w czwartek, podczas konferencji Defence Day organizowanej przez portal Defence 24, wziął udział w debacie poświęconej wyzwaniom stojącym przed produkcją amunicji w krajach europejskich w obliczu wojny na Ukrainie i wielkiego zużycia zasobów amunicji przez siły ukraińskie.

17:31 Moskwa podpisała w czwartek umowę z Mińskiem o rozmieszczeniu broni atomowej na Białorusi - poinformowała agencja Reuters. Głowice jądrowe mają być przechowywane w specjalnym obiekcie, którego budowa ma być ukończona za ponad miesiąc.

Plan rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej został ogłoszony przez prezydenta Rosji Władimira Putina w wywiadzie dla telewizji państwowej 25 marca. Białoruś stałaby się pierwszym krajem po upadku Związku Radzieckiego, który posiadałby rosyjską broń atomową.

16:51 Rząd Szwecji zezwoli ukraińskim pilotom na testowe loty na szwedzkich myśliwcach Jas 39 Gripen - oświadczył w czwartek przebywający na Ukrainie minister obrony Pal Jonson.

Według cytowanego przez telewizje TV4 oraz SVT Jonsona, "szkolenia orientacyjne" mają pomóc Ukrainie w podjęciu w przyszłości decyzji o wyposażeniu armii w nowe myśliwce.

16:50 Departament Stanu skrytykował ONZ za to, że Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego do Spraw Dzieci i Konfliktów Zbrojnych spotkała się z poszukiwaną przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) rosyjską rzeczniczką praw dziecka Marią Lwową-Biełową - poinformował Głos Ameryki.

Informację tę przekazał rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller na konferencji prasowej.

16:12 Rosyjscy ochotnicy są w obwodzie biełgorodzkim w Rosji i werbują tam swoich zwolenników - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Adrij Jusow.

Jusow ocenił w telewizji, że ruch oporu w Rosji "nabiera obrotów" - podała agencja Ukrinform. Przekazał, że część przedstawicieli Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji jest na terytorium Rosji, gdzie "kontynuuje walkę i rekrutację nowych zwolenników". Zwiększa się skala i geograficzny zasięg ich działań - dodał Jusow.

15:56 Relacje polsko-ukraińskie, w tym sprawy z zakresu dialogu historycznego, a także dalsza pomoc humanitarna i wojskowa oraz udział polskich przedsiębiorców w powojennej odbudowie Ukrainy były wśród tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.

Informację o spotkaniu przekazało na Twitterze prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej. "Wśród tematów rozmowy m.in. relacje Polska-Ukraina, w tym sprawy z zakresu dialogu historycznego, dalsza pomoc humanitarna i wojskowa oraz udział polskich przedsiębiorców w powojennej odbudowie Ukrainy" - napisano.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. W środę spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu - Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. W czwartek przemawiał w polskim Sejmie, a następnie spotkał się z prezydentem. 

15:36 Praca obywateli Federacji Rosyjskiej w instytucjach Rady Europy jest niedopuszczalna w związku z tym, że kraj ten nie należy do organizacji - ocenił w czwartek szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs.

Szef łotewskiej dyplomacji mówił o tym na spotkaniu z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) Tinym Koksem i sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejczinović Burić - poinformowało MSZ w Rydze.

Rinkeviczs zapewnił, że Łotwa jako kraj, który przewodniczy w pracach Rady Europy, jest gotowa do bliskiej współpracy z PACE na rzecz wzmocnienia praw człowieka, demokracji i praworządności. Ryga jest też gotowa, by pracować nad wdrażaniem decyzji podjętych podczas niedawnego szczytu w Reykjaviku - dodał.

Rinkeviczs podkreślił, że wysoko na liście priorytetów prac Rady Europy pozostanie wsparcie dla Ukrainy i pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za jej agresję.

15:31 Stosunki dwustronne, współpraca w zakresie bezpieczeństwa, energetyki oraz infrastruktury, dalsze działania na rzecz wsparcia Ukrainy i przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie - były wśród tematów czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Słowacji: Zbigniewa Raua i Miroslav Wlachovskiego.

Minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji złożył w czwartek w Warszawie roboczą wizytę na zaproszenie ministra Raua. Była to druga wizyta zagraniczna nowego słowackiego ministra spraw zagranicznych i europejskich (pierwszą tradycyjnie złożył w Pradze).

Na wspólnej konferencji szef polskiego MSZ podkreślał, że współpraca dwustronna Polski i Słowacji jest bardzo dobra, regularnie odbywają się spotkania na różnych szczeblach, zarówno w formule dwustronnej jak i wielostronnej, a Słowacja "niezmiennie pozostaje ważnym partnerem politycznym i gospodarczej Polski w regionie Europy Środkowej, a także na terenie unijnym".

Według Raua Polska i Słowacja podobnie postrzegają wiele kwestii zarówno z agendy europejskiej jak i międzynarodowej, aktywnie współpracują też w różnych formatach regionalnych.

14:50 Państwa wspierające Ukrainę przekazały jej dotychczas broń o wartości prawie 65 mld dolarów - poinformował w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania online Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zaznaczył, że dalsze wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej jest głównym tematem rozmów.

"Patrioty ratują życie, podobnie jak systemy obrony powietrznej jak IRIS-T i NASAMS, które ta grupa również dostarczyła. Pomogliśmy Ukrainie bronić nieba i nie przestaniemy. Rosji nie udało się zdominować ukraińskiej przestrzeni powietrznej i dlatego zdolności obrony powietrznej ponownie będą głównym tematem dzisiejszych dyskusji" - powiedział Austin, otwierając 12. spotkanie ministrów obrony ponad 50 państw wspierających Ukrainę.

Dodał, że obrona powietrzna jest obecnie najważniejszym priorytetem.

14:31 Każdy z uwolnionych jest naszym bohaterem. Wśród tych, którzy powrócili wielu uznano wcześniej za zaginionych - przekazał w mediach społecznościowych szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Cały zespół zajmujący się powracającymi jeńcami wojennymi pracuje nad tym, by uwolnieni jak najszybciej znaleźli się w swoich domach, to także polecenie prezydenta Zełenskiego - zaznaczył Jermak.

"Nasz prawdziwy dom jest tam, gdzie o nas myślą. Ukraina, którą wszyscy wspólnie budujemy to miejsce, w którym najwyższą wartością jest człowiek, obywatel. Państwo, które dba o ludzi. (...) Wszyscy nasi ludzie wrócą do domów. Pracujemy nad tym dalej. Każda wymiana (jeńców) przybliża nas do tego celu" - napisał szef biura ukraińskiego prezydenta. 

14:22 Przemówienie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka w Sejmie, gdzie mówił m.in. o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, było pojednawcze, ale zabrakło w nim konkretów w sprawie poszukiwań i upamiętnienia ofiar zbrodni – ocenił dla PAP ukraiński politolog Jewhen Mahda.

„Zbliża się 80. rocznica wydarzeń na Wołyniu. Stefanczuk w swym wystąpieniu w Sejmie złożył wyrazy współczucia potomkom ofiar i mówił o wspólnym poszukiwaniu i odnawianiu miejsc pamięci, jednak zabrakło mi konkretów” – wskazał.

Ekspert, dyrektor kijowskiego Instytutu Polityki Światowej wyraził opinię, że obecnie, gdy stosunki pomiędzy Ukrainą i Polską są na najwyższym poziomie, w sprawie zbrodni wołyńskiej mogłyby wypowiedzieć się w specjalnym oświadczeniu rocznicowym parlamenty naszych państw. "Ukraina mogłaby podjąć jednostronne kroki na rzecz pojednania w tym temacie" - wskazał Mahda.

„A zamiast oświadczeń lepsze byłyby działania. Uważam, że nie byłoby źle gdyby Ukraina, pozwoliła stronie polskiej na ekshumacje” – zaznaczył.

13:29 W ciągu kilku tygodni biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powróci do Kijowa - zapowiedziała w czwartek pełnomocniczka rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Druga placówka PAIH powstanie w zachodniej części Ukrainy - dodała.

Jak wskazała podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocniczka rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, ważnym celem, który chciałaby osiągnąć w ciągu najbliższych tygodni, jest powrót PAIH do Kijowa, "czyli otwarcie zagranicznego biura handlowego w pierwszej kolejności w Kijowie, a wkrótce potem także w zachodniej części Ukrainy".

13:19 Książka dla Ukraińców i Polaków ma sakramentalne znaczenie. Razem napiszemy jeszcze nie jedną stronę naszej wspólnej historii, z której będą dumne nasze dzieci - powiedział szef Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk na czwartkowym otwarciu Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

W czwartek w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się uroczyste otwarcie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Uczestniczy w nich 500 wystawców, zaproszono ponad 1000 pisarzy, zaplanowano 800 wydarzeń. Gościem honorowym imprezy są w tym roku wydawcy ukraińscy.

12:33 "Godne ubolewania. Rosja zdecydowała się wydalić szwedzkich dyplomatów, którzy działali w ramach konwencji wiedeńskiej i prowadzili w Rosji normalną działalność" - oświadczyło w czwartek MSZ w Sztokholmie.

Decyzja rosyjskiego MSZ o wydaleniu pięciu szwedzkich dyplomatów spowoduje zamknięcie 1 września konsulatu generalnego Królestwa Szwecji w Petersburgu. "Konsulat był motorem dwustronnej międzyludzkiej współpracy między Rosją a Szwecją w szerokim tego słowa znaczeniu" - zaznaczył szwedzki resort dyplomacji.

12:26 Islandzki rząd kupił dziesięć ciężarowych cystern do przewozu paliwa dla ukraińskiej armii. Dwa pojazdy już dotarły na Ukrainę - przekazało MSZ w Reykjaviku. Nie wspieramy Ukrainy bronią, ale możemy pomóc w jej obronie, przekazując tak potrzebne cysterny - powiedziała szefowa islandzkiej dyplomacji Thordis Gylfadottir.

Transport paliwa ma kluczowe znaczenie dla ukraińskiej obrony, rząd w Kijowie poprosił zaprzyjaźnione kraje o dostarczenie cystern dla wojska - podkreślono w komunikacie islandzkiego MSZ.

12:01 Na flankach pod Bachmutem oddziały Grupy Wagnera są zastępowane regularnymi wojskami Rosji, w samym mieście najemnicy nadal są obecni - poinformowała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Grupa Wagnera utrzymuje, że wycofuje się z Bachmutu.

"Wróg ściąga na flanki dla wzmocnienia dodatkowe oddziały. Na przedmieściach Bachmutu wróg zastąpił oddziały Grupy Wagnera regularnymi jednostkami. W samym Bachmucie zaś są nadal wagnerowcy" - napisała wiceminister na serwisie Telegram.

11:51 Władze Ukrainy nie mają nic wspólnego z "dziwnym i bezcelowym" atakiem dronów na Kreml 3 maja - przekazał w czwartek agencji Reutera doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia "New York Timesa". Według amerykańskiej gazety atak był najprawdopodobniej zorganizowany przez ukraińskie służby specjalne.

Przedstawiciele amerykańskich służb wywiadowczych ustalili na podstawie przechwyconych rozmów ukraińskich i rosyjskich urzędników, że za atakiem prawdopodobnie stali Ukraińcy - napisał w środę "NYT".

11:28 Od Oceanu Atlantyckiego do wschodniej granicy Ukrainy, wyznajemy te same zasady w naszym życiu społecznym, w rządzeniu naszymi krajami - mówił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo odtworzonym podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

"Przede wszystkim chciałbym podziękować za to, że w walce o wolną przyszłość Ukrainy i całej naszej Europy, bronimy się razem. Od wielu pokoleń Europejczycy marzyli o zjednoczeniu naszego kontynentu - o takim (zjednoczeniu), jakie ma miejsce dzisiaj, w obronie naszych podstawowych wartości" - mówił Zełenski.

10:02 Wspólnie będziemy poszukiwać i odnawiać miejsca pamięci. Wspólnie przywrócimy z niepamięci imiona tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach zarówno w Ukrainie jak i w Polsce - mówił w czwartek w Sejmie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Stefanczuk podziękował Polakom za m.in. pomoc wojskową, której nasz kraj udzielił Ukrainie po wybuchu wojny. "Nigdy nie zapomnimy przywództwa Polski w tworzeniu koalicji czołgowej, ponieważ to wy przekazaliście nam pierwsze Leopardy. Ukraińskie niebo jest chronione przez polskie MIGi. Wierzymy, że wkrótce powstanie koalicja samolotowa, w której Polska zajmie czołowe miejsce" - powiedział ukraiński polityk.

09:47 W zestrzelonych przez ukraińską obronę powietrzną irańskich dronach Shahed i w zniszczonych lub zdobytych przez Siły Zbrojne Ukrainy rosyjskich czołgach wciąż znajdowane są części produkowane na Zachodzie – powiedział PAP.PL rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego  (HUR) Andrij Jusow.

Rzecznik twierdzi, że pomimo ogromnych strat Rosja nadal dysponuje dużym potencjałem militarnym.

08:51 Podczas ataku dronów w nocy ze środę na czwartek Rosjanie skierowali większość tych maszyn na zachodnie regiony Ukrainy - poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Dodał, że wszystkie maszyny - drony typu Shahed - zostały strącone.

"Atakowano głównie regiony zachodnie. Nie dowiedzieliśmy się, jakie wróg miał cele, dlatego że wszystkie Shahedy zostały strącone" - powiedział Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.

08:00 Dyskusja dotycząca rosyjskich strat poniesionych podczas zdobycia ukraińskiego Bachmutu zdominowała rosyjską prowojenną przestrzeń informacyjną i przyćmiła propagandowy wydźwięk opanowania tego miasta - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

Szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział w wywiadzie we wtorek, że podczas zdobywania Bachmutu zginęło 20 tys. członków jego formacji - 10 tys. rekrutów zwerbowanych w więzieniach i 10 tys. zawodowych najemników. Rosyjscy blogerzy militarni natychmiast podchwycili ten temat, kierując dyskusję dotyczącą znaczenia zdobycia Bachmutu na temat kolejnych domysłów o stratach - komentuje ośrodek.

07:50 Ukraina otrzymała dotąd setki lekkich kartonowych dronów z Australii, których dostawy rozpoczęły się w lutym i marcu br. Ich wykorzystanie w wojnie zwiększyło zainteresowanie tą konstrukcją - podał ukraiński portal mil.in.ua.

Producent dronów nie ujawnił dokładnej liczby dostarczonych Ukrainie egzemplarzy ze względów bezpieczeństwa - zastrzega portal w informacji opublikowanej w środę. Jednak w marcu br. ten sam portal informował, powołując się na media australijskie, że armia ukraińska otrzymuje co miesiąc około 100 sztuk dronów. 

07:03 Rosjanie przeprowadzili w nocy ze środy na czwartek zmasowany nalot na Kijów przy użyciu dronów Shahed, ale atak ten został odparty - poinformowały w czwartek rano władze miejskie. Jak przekazały, był to już dwunasty atak na stolicę od początku maja br.

"Przeciwnik nadal stosuje taktykę atakowania kilkoma falami, z przerwami pomiędzy grupami atakujących dronów. W ten sposób armia Kremla próbuje osiągnąć swój cel i wyczerpać naszą obronę przeciwlotniczą" - wskazały władze miejskie. Jednakże - dodały - "wszystkie cele powietrzne, które zmierzały w kierunku Kijowa, zostały zniszczone".