Zdzisław Sokal: polskie firmy na Ukrainie oczekują m.in. większego zabezpieczenia operacji

2023-05-30 16:11 aktualizacja: 2023-05-30, 17:13
Budowa. Fot. PAP/Tytus Żmijewski (zdjęcie ilustracyjne)
Budowa. Fot. PAP/Tytus Żmijewski (zdjęcie ilustracyjne)
Polskie firmy, które chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, oczekują większego zabezpieczenia operacji, a także zniesienia barier m.in. w certyfikacji niektórych zawodów - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami doradca prezydenta Andrzeja Dudy Zdzisław Sokal.

"Podczas posiedzenia Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, głównym tematem rozmów było wsparcie Ukrainy, zarówno obecnie, jak i po zakończeniu działań wojennych" - wskazał doradca prezydenta, relacjonując wtorkowe spotkanie Rady.

Wyjaśnił, że rozmawiano m.in. na temat źródeł finansowania procesu odbudowy zniszczonego kraju, którego koszty szacuje się nawet na bilion dolarów. Dodał, że podejmowane są w tej kwestii rozmowy z różnymi instytucjami międzynarodowymi, takimi jak Bank Światowy czy Europejski Bank Inwestycji i Rozwoju.

Zaznaczył również, że w kontekście udziału Polski w procesie odbudowy, bardzo istotne jest powierzenie funkcji pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej minister Jadwidze Emilewicz, która - jak mówił - "zajmie się koordynowaniem podejmowanych działań". Podkreślił też, że należy mieć świadomość, iż inne kraje również będą uczestniczyły w odbudowie Ukrainy, ale polscy przedsiębiorcy mogą odegrać szczególną rolę, m.in. ze względu na wiedzę, jaką mają dzięki dotychczasowym kontaktom z biznesem i społeczeństwem ukraińskim.

Sokal zaznaczył, że Polska prowadzi rozmowy z innymi krajami i zagranicznymi przedsiębiorcami, które - jak mówił - "mają duże możliwości operacyjne". Dodał, że poza państwami europejskimi, udziałem w odbudowie zainteresowany jest biznes amerykański oraz z Korei Południowej.

"Chcemy budować przestrzeń do współpracy" - zaznaczył.

Pytany czego oczekują polscy przedsiębiorcy, którzy chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, Sokal powiedział, że m.in. oczekują większego zabezpieczenia przeprowadzanych operacji, a także zniesienia barier m.in. w certyfikacji niektórych zawodów.

"Jesteśmy krajem UE i nasze certyfikaty nie są do końca uznawane: np. polski kierownik budowy nie bardzo może pełnić tę funkcję w Ukrainie" - wyjaśnił. Dodał, że "prowadzone są rozmowy w tym zakresie".

Rada ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP została powołana 10 maja 2019 roku. Jej głównym założeniem jest stworzenie forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym – ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania, a praktykami biznesu – prezesami polskich przedsiębiorstw. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

jc/